FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
28-04-20 17:36  T34/85 MM wykonany przez początkującego, porady i wskazówki.
Szpak   

Witam

Jestem nowym użytkownikiem, wiec na początku chciałbym pozdrowić wszystkich forumowiczów.

Zaczynam ponownie przygodę z klejeniem modeli kartonowych, chociaż nigdy nie byłem w tym bardzo dobry, mam nadzieję ,że znów stanie się to moim hobby które sprawi mi wiele radości.

Od 2 tygodni przeglądam forum wzdłuż i w szerz w poszukiwaniu informacji. Dzięki temu znalazłem prawie wszystkie odpowiedzi na moje pytania, chociaż nie było łatwo przejrzeć wszystkich wątków:)

Zakupiłem prawie wszystkie potrzebne mi narzędzia, ale nie będę się o nich rozpisywał bo jest ich mnóstwo.

Co do tego czym będę kleił... jak pisała większość na tym forum każdy ma swój ulubiony klej... wiec ja kupiłem większość tych klei i będę próbował który stanie się moim faworytem. (BGC,budapren, wikol, Hemol, introligatorski)

Do retuszu wybrałem farby akrylowe (wciąż szukam który kolor mi podpasuje, bądź będę mieszał), oraz farby tempera.

Jako pierwszy model zakupiłem t34/85 z Małego modelarza.

Jutro zaczną się prace. kupiłem capon extra duluks. naniosę go wałkiem gąbką lub flokowym( w zależności czy rozpuści on gąbkę).

Następnie skleję elementy wymagające podklejenia z tekturą modelarską 1mm klejem Budaprn patex.

Ideą tego nowego tematu jest to, że chciałbym z wyprzedzeniem pisać co będę w najbliższych krokach robił. Daje to możliwość doświadczonym kolegom dawania porad i wskazówek, tak bym uniknął podstawowych błędów.
Jest to tez swojego rodzaju tutorial dla kogoś kto możne tak jak ja będzie zaczynał z przygodę z modelami kartonowymi i znajdzie tu wiele wskazówek i odpowiedzi na swoje wątpliwości.

Jeżeli post jest napisany niezgodnie z zasadami proszę o uwagi, chętnie go edytuje tak by było wszystko w porządku. W regulaminie nie ma za duzo informacji na ten temat.

W kolejnym poście w tym temacie umieszczę zdjęcia z postępu prac, napisze o następnych krokach jakie planuję wykonać oraz bede zadawał pytania, jeżeli będę miał jakieś wątpliwości.

Bardzo proszę bardziej doświadczonych forumowiczów o dzielenie się doświadczeniem oraz wskazówkami. Będę bardzo wdzieczny.


Pozdrawiam
Karol

Post zmieniony (30-04-20 12:42)

 
28-04-20 18:17  Odp: T34/85 MM wykonany przez początkującego, porady i wskazówki.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Witaj u nas. Spodobał mi się Twój temat, to może być coś ciekawego i nowego. Zobaczymy

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
28-04-20 20:21  Odp: T34/85 MM wykonany przez początkującego, porady i wskazówki.
PAWEL  

Na Forum:
Galerie - 1
 

Karol
No to zycze powodzenia tez jestem na etapie sklejania tego czolgu ale jestem na etapie gasienic z ogniwek,model fajny i dobry na poczatek przygody z modelarstwem

--
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich.
Andrzej Sapkowski

 
29-04-20 13:53  Odp: T34/85 MM wykonany przez początkującego, porady i wskazówki.
Roland 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Cześć:)
Też buduję ten model więc postaram się na świeżo podpowiedzieć co nie co. Ogólnie wybrałeś model bardzo dobrego projektanta co już dużo znaczy na starcie. Projekty pana Pawła mają niestety jedną wadę jak dla mnie. Elementy szkieletu zaprojektowane są pod tekturę 0,8mm tak żeby zespół naklejonej części i tektury wynosił 1mm grubości. Dlatego albo podczas wycinania wręg podklejonych 1mm tekturą zrób poprawkę na nieco szersze wpusty oraz sprawdź szerokość szkieletu wanny z szerokością oklejki lub podklej wręgi nieco cieńszą tekturą (kiedyś na allegro dostałem taką o grubości 0,75mm i nadawała się idealnie).

Będę podglądał :)

PS jeszcze jedna rzecz mi się przypomniała, papier mojej wycinanki jest dość pancerny i lubi się rozwarstwiać także wymaga cierpliwości przy formowaniu.

Post zmieniony (29-04-20 13:58)

 
29-04-20 14:45  Odp: T34/85 MM wykonany przez początkującego, porady i wskazówki.
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Karol - proponuję zaczynać od zdjęć, a nie zapowiedzi. Opis, co zamierzasz zrobić nikomu się zbytnio nie przyda, bo po pierwsze nic nie widać, po drugie nie wiemy, czy faktycznie będziesz robił to, co planujesz:-) Także aparat w dłoń i pokazuj relację, bo radiowe komunikaty niewiele dają.
No i witamy,

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
29-04-20 17:33  Odp: T34/85 MM wykonany przez początkującego, porady i wskazówki.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Tak jest - zdjęcia + tekst.

 
29-04-20 18:47  Odp: T34/85 MM wykonany przez początkującego, porady i wskazówki.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

No, to już wiesz,że czas na konkrety.
Przydałoby się już w pierwszym poście zadać jakieś pytanie / problem.
Do dzieła...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
30-04-20 12:39  Odp: T34/85 MM wykonany przez początkującego, porady i wskazówki.
Szpak   

Witam

Dobrze, będę wrzucał zdjęcia, w końcu jedno zdjęcie to więcej niż 1000 słów.

A wiec tak:
Kapon, miałem obawy ile nałożyć, czy papier się nie rozejdzie po namoczeniu; okazało się ze bez obawy wałek gąbka, spora ilość na arkusz i rozprowadzać. Papier zacznie być wilgotny, nic się nie dzieje odkładamy wysycha jest dobrze.
Z moich obserwacji jeden raz wystarczy. Gdy nałożyłem drugi raz papier prawie nic nie wchłonął, jedyne co więcej delikatnego brudu z powietrza sie przykleiło.

Wręgi i inne elementy podkleiłem na tekturę 1 mm. Na początku chciałem dużymi elementami od razu kleić na tekturę, szybko okazało się, że lepiej to robić małymi elementami i tektura na którą kleje powinna być większa niż elementy które przyklejam inaczej wszystko dookoła za chwilę jest w kleju.
Klej butapren pattex kleił dobrze, jedynie ciężko było się przyzwyczaić do tego, że klej musi odparować dopiero wtedy kleimy. Mam przyzwyczajenie aby kleić coś od razu.

Wręgi są proste, dziś przysiądę do wycinania ich skalpelem. Będę ciął po środku czarnej linii. Zwrócę uwagę na to co powiedział @Roland czy grubość podklejonych wręg nie jest za duża względem otworów ktore w nich wytnę.

Próbowałem się dowiedzieć w sklepie modelarskim czy jest odpowiedni kolor farb akrylowych do retuszu niestety nie wiedzieli, wiec wygląda na to, że będę mieszał. Czekam jeszcze na przesyłkę.

Wręgi ze sobą będę kleił klejem wikol, podobno ma bardziej usztywnić całą konstrukcję.

narzędzia i kleje:




Podklejone elementy:



Proszę o wskazówki i krytykę co robię nie tak.

PS. Nie potrafię zrobić miniaturki która byłaby odnośnikiem do google drive. Ktoś coś?

Pozdrawiam Karol

Post zmieniony (30-04-20 16:07)

 
30-04-20 13:15  Odp: T34/85 MM wykonany przez początkującego, porady i wskazówki.
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Jak z googla wziąć link do miniaturki znajdziesz na przykład tutaj. Potem zagnieżdżasz tag [IMG] w tagu [URL]. W dziale testy znajdziesz też instrukcję oraz możesz poćwiczyć.

 
30-04-20 14:08  Odp: T34/85 MM wykonany przez początkującego, porady i wskazówki.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Tak, prosimy o miniaturki, a nie linki do zdjęć. Taka nasza świecka teadycja... ;-)
Jakimkolwiek lejem będziesz kleił ważne jest, byś kontynuował prace po jego dokładnym wyschnięciu / zwiàzaniu.
--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024