FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
29-07-17 01:38  [T]Jak zrobić klej HERMOL
NOVEMBER   

Witam
Po kilku różnych modelach wróciłem do kartonówek. Właśnie wygrzebałem a szuflady
model F111, no i problem, mam ostatnią tubkę „legendarnego” kleju HERMOL.
Trochę pogrzebałem w sieci, coś sobie przypomniałem ze szkoły, i oto przepis jak
zrobić ten klej.
Na początek trochę chemii organicznej. Bazą takich klejów jak klej polimerowy, wikol czy nasz HERMOL jest polioctan winylu. W kleju polimerowym jest on rozpuszczony w alkoholu etylowym, w wikolu jest w formie mieszaniny dypersyjnej z wodą.
Tyle teorii, a teraz do rzeczy.
Potrzebne będą :
Słoik po przecierze pomiodorowym 80 Gram
Płytka szklana o wymiarach 30x30 cm
Klej polimerowy
Rozpuszczalnik aceton toluen lub nitro .
Wszystkie składniki do nabycia w składach budowlanych.
Jeżeli użyjemy acetonu otrzymamy klej szybkoschnący, w przypadku toluenu klej schnie wolniej, dobry do klejenia dużych elementów, nitro efekt pośredni ( rozpuszczalnik nitro jest mieszaniną acetonu 30% i toluenu 70% )
Krok 1:
Wylewamy klej polimerowy na płytkę szklaną, tak aby powstał placek o średnicy ok 15 cm i grubości ok 0,5 cm
Uwaga ! klej powoli spływa, więc trzeba go mieć na oku aby nie spłynął poza płytkę,
Krok 2:
Po 24 godzinach z kleju odparowuje alkohol, z kleju robi się „glut” który zbieramy szpachelką i przenosimy do słoika, teraz dodajemy rozpuszczalnik w małych ilościach. Najlepiej użyć strzykawki. Dodajemy ok. 2 ml i mieszamy przez chwilę, odstawiamy na kilkanaście minut. Powtarzamy tą operację aż do uzyskania konsystencji, która nam odpowiada. Trochę to trwa ale cierpliwości.
PRZYPOMINAM O BHP
Wszystkie w/w rozpuszczalniki są ŁATWOPALNE i TRUJĄCE!!
Powodzenia

--

Post zmieniony (04-08-17 01:15)

 
29-07-17 06:17  Odp: Jak zrobić klej HERMOL
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Zasadniczo jest to dobra koncepcja. Muszę wypróbować.

 
29-07-17 07:43  Odp: Jak zrobić klej HERMOL
Seweryn F.   

Ale przecież ten klej - Hermol - jest powszechnie dostępny. Nawet producent ten sam co w latach 80tych (też używałem). W sumie to trochę tak jak z wódką - można pędzić, ale jednak prościej kupić w sklepie :D
pozdrawiam

 
29-07-17 08:25  Odp: Jak zrobić klej HERMOL
GrubyCzarnyKOT 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4


 - 6

Ja tam wolę swój bimberek niż chemię że sklepu kupować i się następnego dnia zastanawiać czy to już Meksyk. :D

 
29-07-17 09:26  Odp: Jak zrobić klej HERMOL
urbek   

Seweryn F. ja sie chętnie dowiem gdzie można kupić Hermol od Libelli. Bo już go nie widziałem dobrych kilka lat

--
Pozdrawiam
urbek

 
29-07-17 09:32  Odp: Jak zrobić klej HERMOL
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Jest dostępny, ale nie Hermol, a HEMOL firmy Wamod...
Kupiłem przedwczoraj 2 tubki...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
29-07-17 09:47  Odp: Jak zrobić klej HERMOL
Seweryn F.   

No faktycznie - jakoś wyparował ze sklepów w necie ten Hermol.
Ja kupiłem tubkę na początku br. w lokalnym sklepie agd więc byłem przekonany, że jest w obrocie cały czas.
Ten Hemol z Wamodu to w zasadzie to samo - również go używałem. Różnica jest chyba w zawartości toluenu, a konkretnie w jego braku. Ale tutaj sobie ręki nie dam uciąć.
I jeszcze ciekawostka - kupiłem niedawno butapren w tubce, o wdzięcznej nazwie 'butapron' :)))

 
29-07-17 11:22  Odp: Jak zrobić klej HERMOL
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Teraz głównie używam do klejenia, tylko trzech klejów CA, butapren (pattex) i bcg.
Kiedyś używałem do podklejenia wreg polimerowego rozcięczonego spirytusem popularnie zwanym denaturatem, bo był za gesty.

Pamiętam też że robiło się klej ze styropianu. Do słoika z rozpuszczalnikiem wrzucało się styropian, nie wiem tylko czy się nadaje do modelarstwa kartonowego

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
29-07-17 12:28  Odp: Jak zrobić klej HERMOL
pawcio37   

Hermol został wycofany z produkcji właśnie ze względu na zawartość toluenu. Hemol z Wamodu to może mieć taką samą recepturę ale brak toluenu sprawia że ma mniejszą kohezję, adhezję, dłuższy czas wysychania, mniejszą lepkość..

 
29-07-17 21:01  Odp: Jak zrobić klej HERMOL
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Z rozpuszczalnika nitro i styropianu robiło się lakier bezbarwny do lakierowania modeli. Dostałem od znajomego za komuny taką recepturę. I jednego dnia po stachanowsku zalakierowałem 7 modeli. 1 dzień był bjutiful połysk, 2 i 3 dnia zaczęły się pojawiać miejscowe złuszczenia i zbielenia. 4 i 5 dnia modele potraktowane tym lakierem wypadały przez okno ciągnąc czarne warkocze za sobą. Tak że nie polecam tej receptury styropianowo rozpuszczalnikowej. Chyba że ktoś robi likwidację kolekcji.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024