FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
04-07-23 22:24  [G] Morane-Saulnier MS.406 - WAK 11-12/2001 skala 1:33
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Powitać po latach.

Mam wrażenie, że ostatni raz napisałem cokolwiek na tym forum ze 150 lat temu. W każdym razie wiele wody od tamtej pory upłynęło, a klejenie modeli kartonowych dość mocno u mnie podupadło. Ostatnie "kartonówki" jakie skleiłem to surówki moich własnych projektów, do tego klejone na odwal, żeby tylko sprawdzić pasowanie elementów. Ostatni model kartonowy za jaki zabrałem się ot tak dla własnej przyjemności powstał chyba ponad 4 lata temu. Potem był okres fascynacji modelami plastikowymi, do tego nowe pozamodelarskie hobby które całkowicie mnie pochłonęło i na koniec niefortunna zmiana pracy, która pozbawiła mnie czasu i ochoty na cokolwiek. Na szczęście trochę spraw się u mnie wyprostowało i wróciła mi ochota na zabawy kartonem.

Na mój powrót do "kartonówek" wybrałem Moranea 406 z WAKu, który wydał mi się w sam raz dla wtórnie początkującego.
Model ma mało w większości dużych części, chociaż jest to nieco mylące. Sklejenie modelu zajęło mi nieco ponad miesiąc, głównie za sprawą modyfikacji, które poczyniłem. Przede wszystkim wykonałem od podstaw komory podwozia - dość prymitywne przyznaję - ale moim celem było przede wszystkim zaznaczenie ich obecności. Dodałem też trochę wzmocnień w szkielecie skrzydeł, poszycie podkleiłem brystolem, rozbudowałem również szkielet przodu kadłuba. W ogóle przód kadłuba uważam za najtrudniejszy etap budowy modelu i jeśli mam być szczery to będąc początkującym chyba bym się tutaj wykoleił.
Poza tym w modelu znalazłem dwa babole.
Golenie podwozia wymagają skrócenia. Mimo, że w moim modelu są komory podwozia, a więc golenie siedziały głębiej w płacie, samolot i tak nienaturalnie zadzierał głowę do góry.
Kołpak śmigła jest za mały. Po sklejeniu jego średnica jest o około 1,5-2mm mniejsza niż średnica dziobowej wręgi którą powinien zakrywać.
Poza tym było dość przyjemnie, a dzięki genialnej szacie graficznej model prezentuje się elegancko.
Zapraszam do galerii, można się znęcać.











--
pozdrawiam
Piotr


 
04-07-23 22:39  Odp: [G] Morane-Saulnier MS.406 - WAK 11-12/2001 skala 1:33
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

No i fajnie sklejony model. Fajna grafika. Jedno, co budzi moją wątpliwość, to geometria podwozia - moim zdaniem koła powinny być wysunięte bardziej do przodu, by golenie były bardziej pochylone. Dodatkowo sugeruje to nierówna szpara miedzy górną krawędzią osłony goleni, a powierzchnią skrzydła...
Ale model sklejony czysto, starannie.
Gratulacje!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
04-07-23 22:53  Odp: [G] Morane-Saulnier MS.406 - WAK 11-12/2001 skala 1:33
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Dziękuję, fajnie, że się podoba.
Podwozie jest tak jak powinno być, goleń była pod kątem prostym do osi podłużnej samolotu. Szpara między osłoną podwozia a dolną powierzchnią skrzydła to raczej efekt uproszczenia tego elementu (w rzeczywistości był bardziej rozbudowany) lub mojego gmerania przy konstrukcji szkieletu (albo jednego i drugiego).


--
pozdrawiam
Piotr


 
05-07-23 07:04  Odp: [G] Morane-Saulnier MS.406 - WAK 11-12/2001 skala 1:33
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Wyprostowałeś rzeczowo moje wątpliwości.
Jeszcze raz gratuluję!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
05-07-23 10:52  Odp: [G] Morane-Saulnier MS.406 - WAK 11-12/2001 skala 1:33
guns   

Przecudnej maści ten model, świetna grafika a wykonanie mistrzowskie!
Aż chce się kupować i samemu kleić, niestety co innego chcieć a co innego móc.
Gratuluję!

--
guns

 
05-07-23 11:10  Odp: [G] Morane-Saulnier MS.406 - WAK 11-12/2001 skala 1:33
MPaweł 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Bardzo ładnie sklejony model.

 
05-07-23 11:49  Odp: [G] Morane-Saulnier MS.406 - WAK 11-12/2001 skala 1:33
Sławek 

Na Forum:
Galerie - 37


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 3

Witam , bardzo ładnie i czysto sklejony model. Kiedyś swego czasu skleiłem ten samolot od Hala. Też miał ładna grafikę, w zasadzie prawie taka sama, jak Twój model. Chodzi mi o kamuflaż. Gratuluję

 
05-07-23 21:44  Odp: [G] Morane-Saulnier MS.406 - WAK 11-12/2001 skala 1:33
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Gratuluję!
Podziwiam czystość i dokładność wykonania.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
06-07-23 08:53  Odp: [G] Morane-Saulnier MS.406 - WAK 11-12/2001 skala 1:33
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Świetny powrót do kartonówek :-) Z niecierpliwością czekam aż zaczniesz kolejny projekt.

--
Pozdrawiam
Piotrek

 
06-07-23 09:35  Odp: [G] Morane-Saulnier MS.406 - WAK 11-12/2001 skala 1:33
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Również składam gratulacje. Projekt modelu dobry jako odpoczynkowy.
P.S. w międzyczasie pojawiło się kilka fajnych, małych żaglowców :)

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024