FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
01-02-15 21:21  Pierwszy model - prosze o radę.
Exkrawatio 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Cześć
Jestem nowym użytkownikiem forum i właśnie rozpoczynam przygodę z modelarstwem kartonowym. Od pewnego czasu zbieram informacje, przeglądam fora aby nabrać trochę doświadczenia teoretycznego. Interesują mnie w szczególności modele żaglowców. Sam trochę pływam.
Zdecydowałem, że na początek spróbuję zrobić ten darmowy model -
http://custompaperpocketyachts.k-j-g.com/papermodels/Vacationer/vacmodel.pdf
instrukcja -http://custompaperpocketyachts.k-j-g.com/papermodels/Vacationer/vacinst.pdf
Chcę wydrukować go na bloku Canson 180 g/m2 używając drukarki laserowej, a następnie zaimpregnować arkusze (przed rozpoczęciem budowy) lakierem bezbarwnym akrylowym w sprayu kilkoma cienkimi warstwami.
Moje pytanie brzmi: Jakie ustawienia drukarki zastosować przy drukowaniu? Czy mogę użyć bloku a4 ( rozmiar kartek w pliku pdf nie jest a4)? Jaki klej użyć do sklejania tego modelu? (myślałem nad BCG i wikolem). Czy będę musiał podklejać tylko kill i wręgi czy resztę elementów też? Czego i jakiej grubości użyć najlepiej do podklejania?
Inne wskazówki mile widziane.

--

 
01-02-15 21:58  Odp: Pierwszy model - prosze o radę.
bugi 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Witam kolejnego modelarza.Co do ustawień drukarki zupełnie się na tym nie znam.Co do klejów z własnego doświadczenia nie używałbym wikolu do podklejania tekturą ani do sklejania większych elementów bo klej ten potrafi nieźle zwichrować i zmienić wymiary danych elementów.Osobiście używam głównie nieśmiertelnego butaprenu (podklejanie na tekturę, oklejanie poszycia). Do drobnych elementów BCG, klejów polimerowych kropelki i jej podobnych.A co do samej techniki sklejania polecam serię filmików z budowy krążownika ZARA (szukać na youtube)

 
01-02-15 22:05  Odp: Pierwszy model - prosze o radę.
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31


 - 3

1. blok odpada, z uwagi na tragiczna jakość papieru
2. tak pdf to domyślnie strony a4
3. przy drukowaniu warto wyłaczyć marginesy, większość modeli jest tak projektowana że posiada własne, więc drukowanie przy włączonym marginesie spowoduje zmniejszenie modelu
4. po impregnacji bcg powinien być ok choć jest ryzykowny, z uwagi na to że model jest drukowany polecał bym klej raczej nie oparty na wodzie, spróbuj np klejem polimerowym
5. wydrukuj na papierze 180 lub 200 g/m przy takim drukowaniu wystarczy podklejić sam kil

Powodzenia z modelem i udanej zabawy przy nim :)
Pozdrawiam
Jacek

 
01-02-15 22:11  Odp: Pierwszy model - prosze o radę.
chencik   

Co do ustawień druku, jakość fotograficzna chyba najlepiej, odznacz opcję dopasowania do strony i drukuj na A4. Co do klejów to tak samo jak poprzednik. Pozdrawiam i powodzenia w budowie.

 
01-02-15 22:16  Odp: Pierwszy model - prosze o radę.
zbin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10
 

JKorjat , a dla czego piszesz że blok odpada? Wydaje mi się że bloki techniczne CANSONa to dobra jakość kartonu, a gramatura 180g powinna odpowiadać grubości 0,25mm to średnia jaka jest w większości wydawanych modeli.

 
01-02-15 22:22  Odp: Pierwszy model - prosze o radę.
kolighyt 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 41


 - 38

Jeśli chcesz zachowac skalę to wydrukuj model na ustawieniu skali 100%, nie na dopasowaniu do strony. Model jest w formacie Letter, czyli mniejszym od A4, także bez problemu sie zmieści. Jeśli chodzi o kleje to zasada jest prosta: wydruk laserowy -> kleje wodne->problemy z falowaniem kartonu. Dlatego wydrukuj to na drukarce atramentowej i użyj jakiegoś kleju kontaktowego np. szewskiego - klei się nim dużo łatwiej niż BCG czy wikolem. Niestety klej szewski najprawdopodobniej rozpuści wydruk laserowy. Blok Cansona jest całkiem ok. Lepsze są jednak kartki papieru 160-180g kupione na sztuki np. w punkcie ksero.

--
W budowie: Rolls-Royce Pattern Mk.I 1920
Projekt: Fokker DVII, Nieuport 11, Albatros CIII, SSW DIII/IV, Boeing 40B-4, Udet U-12 Flamingo

 
01-02-15 22:39  Odp: Pierwszy model - prosze o radę.
Wemek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Witam.
Blok Canson jak najbardziej jest ok, karty są gładkie i bez chropowatej powierzchni.180 g to już grubasek i będzie w porządku zważywszy, że są w wycinance same duże części. Jeśli wycinanka ma drobnice to lepszy papier cieńszy, bo łatwiej go formować i kolor przy formowaniu mniej się ściera.
Myślę, że klej polimerowy będzie najlepszy, podklejanie, sklejanie na zakładkę i na styk z łatwością ogarniesz tym klejem. Przetestowałem klej szewski i butapren na laserowej wycinance i rozmywały się kolory, kropelka też rozpuszcza toner. Ale najlepiej samemu poeksperymentować.
Jeśli drukując chcesz zachować rozmiar oryginalny a rozmiar wydruku jest większy niż A4 to musisz wydrukować je na arkuszach A3 nie skalując do rozmiaru papieru. Wydruki na stronach A3 będą w swoich docelowych rozmiarach.
W menu papieru zmień z zwykły papier na karty, bo wtedy nagrzewnica pracuje mocniej i wydruk potem się nie ściera.
Nie ma za co :o)
Obiecaj tylko, że wypocinki Twoje ujrzymy w relacji bądź galerii.

--
Pozdrawiam. Wemek.

 
01-02-15 22:55  Odp: Pierwszy model - prosze o radę.
Exkrawatio 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Dziękuje za wyczerpujące odpowiedzi, rozwialiście większość moich wątpliwości. Niedługo zabieram się do pracy, muszę teraz wszystko skompletować :). Mam jeszcze jedno pytaniae co do impregnowania arkuszy. Czy lakier bezbarwny akrylowy w sprayu będzie w sam raz czy lepiej użyć czegoś innego?Czy impregnować z obu stron? (nadal chodzi o wydruk laserowy).

Post zmieniony (02-02-15 13:59)

 
02-02-15 11:46  Odp: Pierwszy model - prosze o radę.
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31


 - 3

Zbin ja tylko tak w ramach doprecyzowania, mowa była o bloku, ogólnie bloki techniczne są do d.. przynajmniej w naszym hobby, pytanie było ogólne, wiec i ja ogólnie odpowiedzialem ;) oczywiście casona kiedyś miałem w łapkach i bylem mile zaskoczony :)

 
02-02-15 14:21  Odp: Pierwszy model - prosze o radę.
FloggerB   

Aby nie było, że zawsze czepiam się tego typu tematów - tutaj są konkretne pytania - widać od razu, że autor wie czego chce, przemyślał sprawę to i odpowiadać można.

Ja osobiście impregnuję wydruki z plujki caponem (1:1 z rozpuszczalnikiem) a wydruki z laserówki dowolnym - najtańszym akrylem w sprayu - tak delikatnie, lepiej dwa razy niż raz a z zaciekami (sorry, ale ja jestem zdolny i z zaciekami potrafię ;)
Co do sklejania to różnie bywa (w zależności jaki karton, jaki kolor i jaka ilość tonera na wydruku, jakim lakierem impregnujesz) i radzę osobiście poeksperymentować.
Laserowe wydruki można sklejać i wodnymi i rozcieńczalnikowymi klejami "w zależności od okoliczności" - stosuję wikolowate i stosuję klej szewski z ANSER a czasem polimerowy (najlepiej UHU).

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024