FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
01-04-05 10:37  Rewolucja w modelarstwie (?) - to był jednak żart
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Niespełna rok temu, w czasopismie PC-World Komputer (nr 5/2004, str. 16 – dostępny online dla prenumeratorów, dział technologie), przeczytałem artykuł na temat nowatorskiej technologii wytwarzania przedmiotów metodą kształtowania przyrostowego. Elementy wytwarza się w taki sposób, że powstają, „rosną” warstwa po warstwie (o tym dalej). Ot ciekawostka zoologiczna. Co to ma do modelarstwa? Okazuje się, że będzie miało.

Wczoraj miałem możliwość zobaczenia na własne oczy przedmioty wykonane tą techniką i dosłownie gały mi wyszły na wierzch. Syn znajomego był na targach komputerowych CEBIT w Niemczech, które odbywały się kilka dni temu i przywiózł kilka gadżetów wykonanych tą technologią. Gadżety na stoisku firmy wydawano z dużym oporem, ale udało mu się ich kilka zdobyć i bajerować znajomych w Polsce, w tym mnie.

Były to: klocek LEGO, nożyczki, strzykawka oraz miniaturowy modelik Range-Rovera. Dziwny wybór przedmiotów na gadżety podobno podyktowany był tym, aby oglądający skojarzył „gadżecik” z czymś, co zna. Wszystkie były miniaturowych rozmiarów i wykonane z niesłychaną wręcz precyzją.

Zrobiłem kilka zdjęć w porównaniu do zapałki i klocka LEGO (w tym, he, he model klocka na klocku). Oto kilka zdjęć (zaręczam własną głową, że to nie jest fotomontaż!).



Ciąg dalszy za chwilę



Post zmieniony (02-04-05 09:44)

 
01-04-05 10:38  Re: Rewolucja w modelarstwie (?) - techniki przyrostowe
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Dla zainteresowanych - kilka słów o samej metodzie kształtowania przyrostowego. Otóż metoda ta pozwala na wytwarzanie gotowych przedmiotów bez prawie żadnej obróbki mechanicznej. Zazwyczaj przedmioty skomplikowane robi się z części, które są frezowane, wiercone, szlifowane, itd. Np. aluminiowe koło motocykla wyścigowego robi się tak, że wkłada się kawał aluminium do obrabiarki sterowanej komputerowo, uruchamia program i po jakimś czasie wyjmuje się gotowe koło. Tam jest wiercone, frezowane itd.

Metoda przyrostowa natomiast przypomina sposób budowania starożytnej piramidy. Najpierw warstwa najniższa, potem warstwa następna, mniejsza. I tak warstwa po warstwie, powstaje cała piramida łącznie z wewnętrznymi korytarzami.
Tutaj jest podobnie: nakłada się dolną warstwę, utwardza ją. Potem następną, itd.
Warstwy są robione z płynnych tworzyw sztucznych (polimerów), przy czym technologii jest wiele (opisane są we wspomnianym artykule a linki do stron firm zamieściłem na końcu postu).
Warstw mogą być tysiące, w różnych kolorach.
Przedmiot wytwarzany może od razu mieć właściwe kolory – wystarczy użyć kolorowych polimerów.
Oto link do galerii zdjęć przedmiotów wykonanych przez firmę Stratasys.

Dlaczego o tym piszę? Otóż na CEBICIE wystawiała się firma, która pokazała prototypy głowicy do drukarki atramentowej umożliwiającej zrobienie elementu metodą przyrostową poprzez ... zwykłe drukowanie. Oczywiście drukarka jest nieco zmodyfikowana tak aby podłoże mogło poruszać się także w pionie. „Napluwana” jest wartstwa polimeru, utwardzana tymczasowo poprzez naświetlanie promieniami UV.
Po wydrukowaniu całości, następuje ostateczne utwardzenie - poprzez potraktowanie ultradźwiękami - w małej komorze podłączanej do portu USB komputera.
Podobno koszty „druku” na początku mają wynosić ok. 2-3 razy więcej niż normalnych wkładów do drukarek. Firmy zajmujące się regeneracją pewnie już zacierają ręce. Maksymalny rozmiar wytworzonego przedmotu to 5x10 cm w poziomie i 4 cm w pionie. Zbiorniki polimerów zawierają też kolory biały i srebrny, więc można także robić elementy białe oraz błyszczące.

Podobno producenci drukarek wykazali duże zainteresowanie i będą oferować w drukarkach następnej generacji specjalne przystawki-moduły.
Tak jak dzisiaj oferują przystawki do druku dwustronnego.
Stwarza to przed modelarzami świetne pole do popisu, bo zamiast kupować elementy fototrawione będzie można „wydrukować” je sobie w domu. Albo miniaturowy reflektorek. Oczywiście jest jeszcze problem wprowadzenia obrazu elementu do komputera ale już są także prototypowe domowe skanery 3D. Będzie można niebawem przestrzenny model np. „Błyskawicy” - w niedużej skali - wydrukować w domu! Pole do wyobraźni szerokie. Może powstanie nowa konkurencja na zawodach modelarskich: modele warstwowe? Choć będzie to raczej modelarstwo komputerowe, gdzie umiejętności modelarza będą polegały na wytworzeniu wirtualnego przedmiotu, natomiast przeniesieniem go do naszego świata zajmie się drukarka.

Artykuł w PC-World kończy się słowami „Wkraczamy w etap, w którym urządzenia przyrostowe (...) zaczynają ekspansję do biur, skąd zapewne niedługo trafią i do domów”. Nie minął rok i stało się.
Poniżej podaję kilka linków do stron firm zajmujących się technologią kształtowania przyrostowego.
Co o tym sądzicie? Czy to będzie rewolucja w modelarstwie?
Linki do firm: Aaroflex, Cubital America, DSM Somos, DTM Corp, Sanders Prototype, Soligen, Therics, 3D Systems, Z Corp,



Post zmieniony (02-04-05 09:42)

 
01-04-05 11:41  Re: Rewolucja w modelarstwie (?) - techniki przyrostowe
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Pierwszy kwietnia nie jest wiaygodnym dniem na takie rewolucje.

4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
01-04-05 12:27  Re: Rewolucja w modelarstwie (?) - techniki przyrostowe
stach48 

 

SYZYF=moje gratulacje=jesteś MISTRZEM nie tylko w sklejaniu=NAJLEPSZEGO=

 
01-04-05 12:33  Re: Rewolucja w modelarstwie (?) - techniki przyrostowe
wojtan   

Cale szczescie, ze mi corka przypomniala co dzis za dzien..
Pozdrawiam.

 
01-04-05 13:48  Re: Rewolucja w modelarstwie (?) - techniki przyrostowe
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

No cóż, rzeczywiście zapomniałem, że dziś 1 kwietnia. Teraz nie mam możliwości, ale jutro pokażę więcej zdjęć, które myślę rozwieją wątpliwości. Niektórym niedowiarkom szczęki opadną. Zapewniam.



Post zmieniony (02-04-05 09:42)

 
01-04-05 18:51  Re: Rewolucja w modelarstwie (?) - techniki przyrostowe
kierownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

To nie są żarty. Takie drukarki użytkuje sie już od trzech lat. "Druk" jest drogi - ale opłacalny dla celów , którym służy.


Przykłady wydruków:





Post zmieniony (01-04-05 18:51)

 
01-04-05 20:19  Re: Rewolucja w modelarstwie (?) - techniki przyrostowe
MacGregor 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
To nie są żarty z okazji 1 kwietnia - dzięki uprzejmości mojego przyjaciela z Kanady, który "bawi" się w projektowanie modeli okrętów w skali 1:1250 dostałem w prezencie pewnego dnia najpierw mailem projekt 3D amerykańskiego niszczyciela USS "Flusser" a potem za jakiś czas przyszła do mnie przesyłka z samym modelem - czyli "wydrukiem" 3D - w skali 1:1250. Na zdjęciu nie robi takiego wrażenia, jak na żywo, kiedy patrzy się na to własnymi oczami i niewierzy w to co widzi...

MacGregor

 
01-04-05 20:40  Re: Rewolucja w modelarstwie (?) - techniki przyrostowe
modelmaniak 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 7
 

Wydawa sie ,że głowa Twa, już spadając na podłoge wybiła taką dziure że przeleciała swobodnie przez sam środek globu i zmierza w tej chwili na antypody - pozdrwaiam serdecznie sam wałęsjący sie po tym ziemskim padole Tułów

mm

 
01-04-05 20:46  Re: Rewolucja w modelarstwie (?) - techniki przyrostowe
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Taka drukarka jest w jednym z wrocławskich zakładów, jeden z naszych kolegów moze bliżej coś o niej opowiedzieć, postaram się jutro na spotkaniu "wycisnąć" z niego trochę więcej szczegółów.

R.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024