FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
05-11-15 00:49  [R] Lohner T1 skala 1:33 wg MBiga - relacja z budowy.
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Parę miesięcy temu zacząłem się uczyć projektowania 3D. Niesamowicie pomógł mi Krzychu74, za co jestem mu dozgonnie wdzięczny (jego samouczki są na UTube). Lohner jest moim trzecim projektem, na tyle dobrze opracowanym w 3D, że można pokusić się o jego rozwinięcie na 2D. Ten model traktuję jako warsztat i trening, bo jest to moje pierwsze rozinięcie w Rhino. Niektóre części musiałem rozwijać po kilka razy, bo, w trakcie projektowania, wydawały się w porządku, a przy rozwijaniu był problem. Potrzebowałem dobrać odpowiednie parametry. Tyle o "dlaczego", a teraz o "temacie".
Historię można znaleźć w necie, więc nie będę się w to zagłębiał (https://en.wikipedia.org/wiki/Lohner_L, mała rozbieżność w wikipedii - Lohner na początku nadał oznaczenie L, które później zmienił na T) . Natomiast ten egzemplarz, L-127, został uprowadzony z Lussin (wtedy Włochy, a obecnie Chorwacja) i przeleciał do Włoch (mnie też dziwi ten paradoks, ale tak, dosłownie, podano w WDF 99 na stronie 38, przypis do tablicy barwnej nr 3) i wodował koło Fano. Samolot ten przetrwał w oryginalnych kolorach do dziś.

Trochę o modelu.

Latające łodzie podobały mi się od zawsze. Jedną już popełniłem, jeden samolot na pływakach, także. Przyszła teraz pora na pięknego "pokraka", w dodatku pokrytego niemalowanym drewnem (co mi się, osobiście, bardzo podoba). Kadłub jest w miarę prosty i łatwy do sklejenia. problemy rozpoczną się ze statecznikami (konstrukcja na dźwigarach przestrzennych) i przy budowie skrzydeł, ale to jest to, co lubię najbardziej.

Pora na fotki.

Kadłub.



Stateczniki.



Łoże silnika.



Skrzydła.



Kabina - standardowa, niepoprawna w L-127.



Rendery na tym etapie.



Slinik - wersja odrzucona.



Silnik - wersja poprawna (na renderach niedokończona).



Na koniec rendery w przybliżonych kolorach.



Wkrada się w model pewna rozbieżność pomiędzy oryginalnymi planami a egzemplarzem L-127. Na wielu fotkach są okrągłe sterownice, znalazłem też rysunki z takimi sterownicami. L-127 miał zwykły drążek sterowniczy, dlatego (niezgodnie z planami) wykonałem takowy, jak na fotkach oryginału.

Budowę surówki już rozpocząłem. Pierwsze fotki zamieszczę jutro.

--

Post zmieniony (05-11-15 00:50)

 
05-11-15 01:09  Odp: [R] Lohner T1 skala 1:33 wg MBiga - relacja z budowy.
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Ale bajer! To będzie duże, ciekawe i ładne.
Straszna plątanina do klejenia.

Krzychu dobrze cię wyszkolił, padawanie. ;)

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
05-11-15 09:05  Odp: [R] Lohner T1 skala 1:33 wg MBiga - relacja z budowy.
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Model dla Ryszarda ale nie tylko. :-)))

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
05-11-15 14:59  Odp: [R] Lohner T1 skala 1:33 wg MBiga - relacja z budowy.
Krzychu74 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 4
 

Witam!
MBig, piotter: bez przesady, ja tylko trochę podpowiedziałem co wiedziałem. Sam też się wciąż uczę i poznaję nowe triki. :)
Jestem naprawdę miło zaskoczony Twoimi postępami w nauce. Można powiedzieć, że uczeń przerósł mistrza, tylko, że ja nie jestem żadnym mistrzem.
Jedno jest pewne, będę tutaj stałym gościem, a i sam z przyjemnością podpatrzę Twoje rozwiązania. :)

Pozdrawiam.

--
Blog

Sklepik

 
05-11-15 17:58  Odp: [R] Lohner T1 skala 1:33 wg MBiga - relacja z budowy.
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Nie bądź taki skromny. Patrząc na twoje portfolio odnoszę wrażenie że przestałeś być projektantem gnuśnym. ;)
Fajnie będzie też jak okaże się że pogłębiłeś u MBiga zainteresowanie marginalnymi tematami.
Już nie przeszkadzam.
Czekam na resztę tego latającego namiotu ogrodowego.

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
06-11-15 23:00  Odp: [R] Lohner T1 skala 1:33 wg MBiga - relacja z budowy.
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Wiem, że obiecałem rozpocząć relację z budowy, ale nie spodobało mi się to jak zaprojektowałem szkielet i postanowiłem go przerobić trochę. Dziś w nocy rozpoczynam sklejanie. Fotki powinny być już jutro. :)

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
07-11-15 02:19  Odp: [R] Lohner T1 skala 1:33 wg MBiga - relacja z budowy.
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Zabrałem się za cięcie papieru. przy okazji wypróbowałem nową drukarkę A3. Całkiem ładnie drukuje. Tak jak napisałem wcześniej, nie spodobała mi się konstrukcja szkieletu, więc ją trochę przerobiłem. Jest mocniejsza i łatwiej zachować geometrię, co jest bardzo ważne w modelach z kadłubem skrzynkowym i długimi częściami. Fotki na dziś:



Pierwsze elementy poszycia sklejone (przednia część kadłuba) i wyretuszowane. Elementy boczne są przygotowane do naklejenia na bristol, przycięre i wyretuszowane tylko w miejscu ich łączenia ze sobą. Po przyklejeniu i wyschnięciu kleju, wytnę je razem, jako jeden element.

C.D.... może ... N.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
08-11-15 01:49  Odp: [R] Lohner T1 skala 1:33 wg MBiga - relacja z budowy.
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Mały aplołd z postępu prac nad surówką.



Jak zwykle, coś mi nie pasowało. Przeprojektowałem mocowanie skrzydeł dolnych. W pierwszej wersji miało być tylko doklejone do górnej części kadłuba. Jednak to rozwiązanie było złe. Takie zamocowanie skrzydeł było bardzo słabe. W drugiej wersji miało być tylko wpuszczone w sloty wycięte w poszyciu górnym. Lepsze, ale nie za dobre. Dziś wpadłem na inny, genialny pomysł. Pokażę go jutro.

C.D...może...N.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
08-11-15 12:47  Odp: [R] Lohner T1 skala 1:33 wg MBiga - relacja z budowy.
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Tak wyglądają nowe okucia dźwigarów dolnego skrzydła.



Dziś zamykam kadłub. Fotki w nocy, albo jutro.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
08-11-15 23:41  Odp: [R] Lohner T1 skala 1:33 wg MBiga - relacja z budowy.
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Obiecane fotki kadłuba.



Widać gdzie niegdzie małe niedociągnięcia, wynikające ze zmiany papieru na trochę grubszy 220 gsm (brakło mi dwusetki). Nie wiedziałem, że to będzie aż tak widać. Burty sa podklejone dwukrotnie bristolem i na pierwszym kadłubie było wszystko ok, dlatego nie będę tego korygował.
Zastanawiam się teraz, którą piramidkę teraz zacząć: łoże silnika, czy stateczniki. Myślę, że jak się prześpię z problemem, to wpadnie mi do głowy to lepsze rozwiązanie.

C.D. ... (może) ... N.

--

Post zmieniony (09-11-15 00:04)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024