FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
30-06-13 12:13  [R/G] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Powodowany nadzieją osiągnięcia "korzyści materialnych" (nadzieja - fajna sprawa, każdy ją mieć może;-) ) rozgrzebałem, mimo letniego braku czasu, swoją "pierwszą w życiu" rurę, czyli tytułowego Su-22. Wybór średnio przemyślany - spodobała mi się okładka. :-/ Niestety, stało się - kleję.
Instrukcja w modelu kiepska, rysunki jak dla mnie momentami nieczytelne, sporo rzeczy przy "klejeniu na wyobraźnię" niejasnych. Mam nadzieję, że ktoś z Was kleił i pamięta ten model i w potrzebie przyjdzie z pomocą.
Na wstępie dowód prawowitości:


Wystartowałem zgodnie z zaleceniami autora, czyli od stożka wlotu powietrza. Wymyśliłem sobie, że nieco wzbogacę wizualnie ten element i wytnę okienko stacji laserowej czy cokolwiek innego tam "siedzi". Żeby nie spaprać wycinanki zrobiłem kopię i dla próby skleiłem:


Niestety klejenie poprawnego stożka to dla mnie nadal "wiedza tajemna" więc przy "oryginalnej" części w ruch poszedł glut i farba.


Stożek gotowy więc pora zabrać się za kadłub:


Po doświadczeniu z kadłubem Hurrasia (powolutku kończę przy nim prace - jak będzie co pokazać, nie omieszkam się pochwalić) kusić zaczęło mnie przerobienie kadłuba Suczki na jedną wręgę i pasek z zastosowaniem dodatkowo (w dużych segmentach) wzmacniającej podklejki.
Ponieważ przerobić to trzeba umieć postanowiłem się... nauczyć i dla testu skleiłem segmenty 7,8 i 9 wg "nowej receptury":


Ponieważ wygląda na to, że będzie w miarę ok, zabrałem się za sklejenie w całość przerobionego na jedną wręgę nosa Suczki:


Dla upewnienia się, że po skończeniu model będzie stał na trzech kołach zamontowałem w segmencie nr 3 "pakiet antygrawitacyjny":


Po kolejnych 30 minutach stałem się posiadaczem sklejonego nosa Su:


Teraz pora na resztę kadłuba. Tutaj zaczynają się schody z przeróbką na jedną wręgę. Nie bardzo wiem czy uda mi się ten patent na styku segmentu 5 z segmentem 4 i 6. Kabina wymaga obu wręg dla poprawnego osadzenia komory podwozia i wnęki kabiny. Podobnie sytuacja ma się z segmentem 7 - obie wręgi muszą tam zostać, są jednocześnie fragmentami dźwigara skrzydła. Nie umiem "na sucho" przewidzieć wszystkich problemów, jakie mogą powstać przy segmencie kabinowym i sąsiednich więc pewnie nie obędzie się bez jeszcze jednego "klejenia testowego". :-)
To byłoby na tyle. Zapraszam zarówno do pochwał jak i solidnego opr. :-)

--

Post zmieniony (20-12-13 22:34)

 
14-07-13 19:38  Odp: [R] SU-22
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Pora wydobyć z odmętów forum wątek i podgonić budowę.
Na macie wylądowały kolejne trzy segmenty w tym "kabinowy". W teorii wygląda to tak:


W praktyce nieco gorzej już to wszystko wygląda. Poskładałem w całość wnękę podwozia oraz wannę kabiny. Wyszło na to, że krawędzie poszycia będą się łączyć "na styk" z krawędziami wnęki podwozia. Dokleiłem więc w tym miejscu sklejki, jak się okazało - na szczęście.


Przyszłym chętnym na klejenie tego modelu zwracam uwagę na zbyt wąską wnękę komory podwozia. Trzeba tam upchać nieco drobnicy, wszystko trzeba przycinać o ok. 2mm.


Instrukcja nakazuje wklejenie goleni podwozia wg szablonu "V" (ma marginesie ten szablon jak i szablon drutów podwozia głównego to niezła "jazda" - goleni podwozia głównego jeszcze nie rozpracowałem). Całość konstrukcji podwozia, co widać, zdecydowałem się pomalować sklejając wszystko co znajduje komorze - do zmontowania zostanie tylko fragment mocujący koło.


Mając już komplet elementów w komorze podwozia zabrałem się za oklejanie segmentu poszyciem. Coś mi jednak wyraźnie nie szło, więc dla ułatwienia sobie pracy przeciąłem go na dwie części (łączenie będzie niewidoczne po wyposażeniu kabiny) i przykleiłem. Ponieważ obawiałem się, że coś sknocę łączenie segmentu kabinowego z poprzedzającym i kolejnym w stronę ogona wykonałem zgodnie z projektem - tj. na dwie wręgi.


O ile góra poszycia i burty spasowały idealnie o tyle... brakło mi poszycia na dole, przy komorze podwozia. Tyłek uratowały mi wcześniej wstawione sklejki. Wydaje mi się, że gdyby poszerzyć wycięcie wnęki we wręgach o 1mm z każdej strony byłoby idealnie; poszycie zgrałoby się i nie byłoby konieczności docinania z szerokości wszystkich detali we wnęce. Szkoda, że taki mądry nie byłem przed klejeniem i w efekcie mam :-( szpary. Mam nadzieję, że zamaskują je otwarte pokrywy, które będą klejone w miejscu szpary na styk.



Tak wygląda "owoc" minionego weekendu:


A poniżej to, co dotychczas udało mi się skleić


Na dziś to tyle - do następnego. :-)

--

Post zmieniony (15-07-13 22:40)

 
15-08-13 21:28  Odp: [R] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Pisanie "pod swoim postem" na poprawny bon ton się nie załapie, ale czas pokazać, że coś w temacie Fitter'a się dzieje, a bez tego "nietaktu" pewnie nikt nie zauważy. ;-) Niewiele i powoli, wakacyjny brak czasu nie pozwala na więcej, ale jednak w przód.
Dłubię przy kilku podzespołach jednocześnie i obecnie udało mi się zacząć składać w całość kadłub. Wymagało to m.in. wykonania wnęk (klapy zrobię później) hamulców aerodynamicznych. Według rysunku montażowego to takie małe, proste "pudełeczka":


Po odnalezieniu odpowiednich części na arkuszach (rozwalone na trzech różnych, tak dla zabawy) okazuje się, że to cholerstwo jest trochę "maławe". Na dodatek okazało się, że najgrubsza igła (1,2mm?) jest troszkę za mała i otwory ulgowe (?) wycięte nieco niedokładnie. Następnym razem na akcji krwoidawstwa poproszę o te igły, których tam używają - te mają konkretniejszą "przepustowość". ;-)


Poskładałem wszystko w całość rezygnując z narysowanych sklejek i kleiłem na styk:

Wyszło jak wyszło. :-\ Pocieszające jest, że wnęki dość dobrze spasowały do wnętrza segmentu.

Poskładałem i przygotowałem do sklejenia wszystkie segmenty kadłuba. Segmenty za kabiną pilota (bez dwóch ostatnich:10 i 11) podkleiłem i powyrzucałem z nich po jednej wrędze:

Z pasowaniem wręg nie było problemu nie licząc dwóch ostatnich (W9a i W10), te były za duże.

Następnym krokiem było sklejenie mniej więcej 1/2 kadłuba. Przednią część kadłuba poskładam później, po wyposażeniu kabiny pilota. Prościej będzie wyposażyć ją w detale mając w ręku pojedynczy segment niż cały kadłub.


Łączenia segmentów nie wyszły tak, jak bym chciał. Do tego (co widać na zdjęciach) drukarnia "zafundowała" niespodzianki kolorystyczne na łączeniach segmentów:


Nie umiałem sobie podarować małego porównania. W zestawieniu z innym samolocikiem w tej samej skali widać, że Fitter to będzie ładny "kawałek" kartonu:


Na dziś to tyle...

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
15-08-13 22:17  Odp: [R] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Zawsze chciałem zapytać samolotowca jak odnośnie podklejania poszycia segmentu ale jakoś nie było bieżącej okazji. Wklejasz w uformowane już poszycie czy jak?

Tak w ogóle to naoglądałem się Su-22 w wojsku co nie miara.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
15-08-13 22:31  Odp: [R] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Samolociarz ze mnie jak z koziej d... klarnet. ;-) Jeśli chodzi o podposzycie to pierwsze (wersja testowa) wkleiłem "na płasko" co było błędem. Kleiłem na budasiu i przy formowaniu podposzycie zaczęło się "marszczyć". Kolejne segmenty podklejałem już po uprzednim uformowaniu - nie było problemu "zmarszczek".

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
16-08-13 07:31  Odp: [R] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Porównanie Fitter'a z Ut-1 ciekawe - dwie epoki. Ciekawsze będzie jak Fitter będzie skończony. Trzymam kciuki i podglądam.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
17-08-13 12:40  Odp: [R] SU-22
FloggerB   

Patrząc na zdjęcia tego modelu niejednokrotnie zastanawiam się jak jego kształty mają się do oryginału - porównując ze zdjęciami oryginałów (nawet to zdjęcie z okładki), kabina tego modelu wydaje mi się stanowczo za "obszerna" - czy ktoś porównujacy ilości nitów w oryginałach z ilością nitów na modelach może mnie przekonać, że się mylę i oglądam zdjęcia niewłasciwych oryginałów ?

Post zmieniony (17-08-13 12:44)

 
17-08-13 14:53  Odp: [R] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Być może kabina jest i za obszerna, ponadto osobiście mam wrażenie, że dziób w modelu jest nieco za długi, ale... co z tego?! Bawiąc się w liczenie ilości nitów, nakładanie planów modelu na zdjęcia, roztrząsanie proporcji wg mnie nigdzie nie dojdziemy. To przecież tylko papierowy model a nie wierna replika. Jak dla mnie liczy się dobra zabawa i radocha z klejenia a nie... proporcje idealne. :-D

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
17-08-13 15:51  Odp: [R] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Dopiero teraz wszedłem na Twoją relację: obawiam się, że dociążenie nosa samolotu jedną nakrętką może być mocno niewystarczające...

 
17-08-13 18:48  Odp: [R] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Słuszna uwaga! Na szczęście dziób jeszcze w częściach na półce leży więc nim go skleję w całość mam możliwość napchania go "złomem", co z pewnością uczynię. Dziękuję za zwrócenie uwagi. :-)

--
Pozdrawiam. Bartko28

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024