FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
08-02-14 18:26  [Recenzja] Kawasaki Ki-61 I Hien-Hei Model Hobby
Greg77   

Witam
Chciałbym poruszyć temat modelu Model Hobby Kawasaki Ki 61 I Hien-Hei.
Wiele niezdrowych rzeczy działo się tu na Forum wokół tego wydawnictwa.
Z powodu dość długiego pobytu w szpitalu miałem trochę czasu na spędzenie go na przeglądaniu wydawnictwa , którego „szczęśliwym” posiadaczem się stałem.
Nie będę się odnosił do poruszanych tu kwestii wierności malowania, czy coś powinno mieć kolor taki czy inny , czy plamka powinna mieć brzegi rozmyte czy nie.

Model jak dla mnie jest wydany bardzo ładnie i szczegółowo. Brak przesunięć kolorystyka ok- nie ma kwiatków. Szczegółowość aż do przesady.
Niestety miałem aż za dużo czasu żeby nad nim posiedzieć.
Jest to najbardziej niechlujnie wydany model jaki miałem okazję oglądać. Chodzi mi o część opisową jak i o numerację części.
Po pierwsze – nie wiem czy zaprojektowała go jedna osoba – po tym co się dzieje w numeracji i pomysłach na budowę śmiem wątpić- ale to tylko moje subiektywne zdanie. Niektóre elementy zaprojektowane są w sposób jaki widziałem bodajże w modelach YG – składane na kilka razy i w niektórych przypadkach nie wiadomo po co kartonowe zamiast szablonu.
Numeracja części bije na głowę.
Proszę łaskawie wydawcę lub projektanta o wskazanie gdzie znajdują się części:
B11- tu podpowiadam- raczej nie ma takiej i chodzi o B18
Z18
62- to ciekawostka- numeracja jakby z innego modelu- i tu jestem wredny bo wiem co powinno być ale w modelu pojawia się taki numer więc proszę o wskazanie
Z16
C13m- na rysunku zestawieniowym to jest jedna długa część- jeżeli autor modelu wymyślił to jak się domyślam to to jest jakiś cyrk i porażka.
Katastrofalne błędy w szkielecie kabiny – niektóre wręgi mają całkiem inny kształt niż miejsca pod nie. Szkielet w wersji pełnej trzeba traktować z przymrużeniem oka.
Opis budowy jest podzielony na dwie części – wersja podstawowa i wersja pełna.
Właściwie wystarczyłoby napisać że opis jest – w żadnym stopniu nie pomaga – a już zwłaszcza wersja pełna ,z której niczego się nie dowiemy. Generalnie w moim odczuciu to jakąś krzywdę przeżywał piszący oba opisy gdyż w wersji podstawowej jest wiele wspominek co do pełnej wersji- w wersji pełnej nie ma praktycznie nic.
Myślę , że podział na wersje sprawił duży ból projektantowi i był robiony trochę na siłę.
Teraz cytat „Elementy mechanizmu podwozia są bardzo niewielkie i ich wykonanie wymaga sporo precyzji i doświadczenia”- sorry ale te elementy wcale do najmniejszych nie należą- więc czemu doczekały się osobnego zdania??Dodatkowo jak ich nie wykonam to zostanie mi białe miejsce we wnęce podwozia na jeden z drutów- to co mam robić?
Kolejną rzeczą jest sprawa otwieranych paneli- wypadałoby chyba w jakiś sposób pokazać jak mają się otwierać? Wyżej wymieniony mechanizm podwozia na przykład. W którą stronę ma się klapka odchylać czy może zdejmować- czy muszę w tym celu kopać po internecie?? W końcu to wydawca dotarł do super źródeł!!
Rysunki- czytelne i przejrzyste. Jest jedno ale- chyba jednak za mało. Mi osobiście brakuje rysunku silnika a zwłaszcza turbosprężarki - jej zamocowania na silniku. Nie wiem po co dwa razy występuje chłodnica silnika- chyba autor lubił tę część. Tylko czy przez to nie straciliśmy innego ważnego rysunku?
Dołączono wygrawerowane elementy tablicy- wyglądają super- co do reszty dodatków wypowiem się jak zamówię – jeszcze przed szpitalem nie była dostępna kabinka więc się powstrzymałem.

Model jest ładny i szczegółowo opracowany. Początkujący nie ma z nim raczej szans ale myślę że doczeka się pięknych wykonań autorstwa „wyjadaczy”.

Mam mieszane uczucia po tym co zrobiło wydawnictwo w porozumieniu z kilkoma forumowiczami. Czuje niesmak i nicki tych forumowiczów zapamiętam. Nie lubię jak mnie ktoś chce zrobić” w konia”.
Po analizie modelu myślę, że wydawca powinien więcej uwagi poświęcić przygotowaniu edytorskiemu do wydania , niż pseudo-reklamie w takiej formie jak miała miejsce. No chyba , że te działania były podjęte jak już zobaczył co wydrukował- to by część tłumaczyło.

Proszę administratorów o powstrzymanie się przed „patroszeniem” tego tematu.

--
Pozdrawiam
Grzegorz
KWA

 
08-02-14 19:16  Odp: [Recenzja] Kawasaki Ki-61 I Hien-Hei Model Hobby
Mire-chan   

Greg77: czy mógłbyś niektóre błędy/niespójności dla przykładu zilustrować? Dzięki.

---
Pozdrawiam
Mirek

 
08-02-14 19:39  Odp: [Recenzja] Kawasaki Ki-61 I Hien-Hei Model Hobby
Greg77   

Jak mam zrobić zdjęcie czegoś czego nie ma??
Edit.
Części o których pisałem występują w modelu w rysunkach natomiast nie znalazłem ich na arkuszach. Musiałbym zeskanować cały model i tu wkleić. Co do rozmiarów części to samo. Były kiedyś arkusze zamieszczone.
Nie mam na dziś możliwości technicznych - może ktoś ma dostęp i wklei - łatwo znaleźć dla posiadacza- ja najwcześniej we wtorek mogę- aparat zabrany.
Dla ułatwienia
B11- oparcie pilota
Z18- wręga otwierająca przedział radiowy
62- - to powinien być element silnika E2-E3- ale niech się wydawca tłumaczy
Z16- element zagłówka pilota
C13m- jeden z najważniejszych elementów klapy

Post zmieniony (08-02-14 19:51)

 
08-02-14 21:35  Odp: [Recenzja] Kawasaki Ki-61 I Hien-Hei Model Hobby
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Z tego też powodu przestałem go sklejać. Instrukcja nie pomaga w budowie, a rysunki też nie wszystko wyjaśniają. Błędy w numeracji są irytujące i sklejając kabinę pilota musiałem pewnych rzeczy się domyślać. To wszystko w temacie, bo znów zacznie się burza i przepychanki słowne między zwolennikami i tymi mniej zadowolonymi z jakości opracowania modelu.

--
Pozdrawiam!

 
08-02-14 21:58  Odp: [Recenzja] Kawasaki Ki-61 I Hien-Hei Model Hobby
Greg77   

Jasiek akurat uważam ,że kto jak kto ale Ty powinieneś dać sobie radę- choć wiem jakie to wyzwanie.

Kolejna rzecz mi się przypomniała- podobno w modelu potrzebny jest karton grubości 1 mm.Brak jakichkolwiek objaśnień co do symboli użytych w wycinance.
Prosiłbym wydawce lub autora o wyjaśnienie co oznaczają używane przez nich symbole przy częściach? Czy jak pojawia się gwiazdka z oznaczeniem 0,4, 0,8 mm to trzeba nakleić na taką grubość czy może po naklejeniu ma ta część mieć taką grubość.
Sorry że tak boleśnie ale to od kogoś kto nabijał się z Halińskiego , że errata mu potrzebna.
Proszę Model Hobby o ponowne wydanie tego modelu- w ludzki sposób.

--
Pozdrawiam
Grzegorz
KWA

 
09-02-14 21:31  Odp: [Recenzja] Kawasaki Ki-61 I Hien-Hei Model Hobby
DarekD 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 8
 

Część B11 jest na ostatniej stronie obok taśm z nabojami, z instrukcji: "centralną część kadłuba oklejamy poszyciem (...) i B11". C13m to są te prostokąty na "zapasie koloru" na drugim arkuszu, do wklejenia między żeberka C13a-l. Z 18 to prawdopodobnie Z 12 a i b. To tak na szybko, numeracja faktycznie odjechana :).

--
Ukończone: A6M3 Zero | P-51D Mustang | Bf 109F-2 | Spitfire Vb | Fw 190 A-8 | P-39 Aicacobra | Aichi D3A1 | C6N1 Saiun

W kolejce: SBD-3 Dauntless, SB2C-4 Helldiver, F-14A Tomcat, Ju-87 B2/R2.

 
10-02-14 09:19  Odp: [Recenzja] Kawasaki Ki-61 I Hien-Hei Model Hobby
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Jako ciekawska - model jak widać sprzedał się ( brak towaru ) czyli reklama zadziałała. Źle ,że po takim czasie nadal nie ma kabinek .

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
10-02-14 10:24  Odp: [Recenzja] Kawasaki Ki-61 I Hien-Hei Model Hobby
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Hmmm... Kartkowałem model w "empiku" w łódzkiej Galerii i byłem o krok od zakupu...Jednak chyba trzeba poczekać na "halowego".
Ale muszę przyznać,że graficznie-drukarsko model wydany całkiem przyzwoicie.
Szkoda,że reszta pozostawia tyle do życzenia.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
10-02-14 11:02  Odp: [Recenzja] Kawasaki Ki-61 I Hien-Hei Model Hobby
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Widzę, że co poniektórzy mocno odjechali... Na tyle części, które są w modelu, brak dwóch, czy też trzech
od razu ma go DYSKWALIFIKOWAĆ ???? I to są jakieś maleńkie duperele !!! Ludzie dajcie sobie trochę na luz !
Model jest bardzo uszczegółowiony, dla naprawdę doświadczonych i zaprawionych w klejeniu. Mamy do dyspozycji
dwie wersje, kolorystycznie i edytorsko model jest bez zarzutu !! A, ze nie wszystkim odpowiada numeracja części...
Jeszcze się taki nie urodził, żeby wszystkim dogodzić !! A może by tak Krytykujący wrzucili relację z budowy tego modelu ??
Od razu piszę, żeby nie wciągano mnie w szarpaninę słowną, co do kartonówek HALA.
Wkurza mnie tylko taka bezproduktywna pisanina, żeby tylko komuś dowalić . I to tyle..

 
10-02-14 17:10  Odp: [Recenzja] Kawasaki Ki-61 I Hien-Hei Model Hobby
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

THEO idąc twoim tokiem rozumowania to można zapytać - czemu osoby bezgranicznie zachwycone ( tzw. Chwalący ) tym modelem jeszcze nie zalały polskich for kartonowych relacjami ze sklejania tego modelu ?

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Ten wątek został zamknięty 


© konradus 2001-2024