FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
11-12-11 21:02  [R] Modelik: USS Oklahoma 1/200
psinthos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Miałem sporo wątpliwości co do tego, czy powinienem zakładać relację na forum. Po pierwsze, czas jej zakończenia może być odległy o... wiele lat, wszak czasu na klejenie modeli mam bardzo mało. Kleję zupełnie rekreacyjnie, dla siebie przy wieczornym zimnym piwku tudzież kielonku winka. W porównaniu z wieloma prezentowanymi na niniejszym forum modelami, jakość powstających w moich rękach modeli jest umiarkowana, ujmując rzecz subtelnie. ;-)

Ponieważ jednak nie ma jeszcze relacji z klejenia USS Oklahoma, w stała się ona przedmiotem burzliwych dyskusji (chociażby tutaj: http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=179768&t=179768&filtr=0&page=7 ), stwierdziłem, że skoro zacząłem zmagania z modelem, to podzielę się nimi z szerszym gronem.

Dlaczego ten model, spośród wielu dziesiątek innych, zalegających na stosach w moich zbiorach? Zapewne dlatego, że lubię pancerniki z okresu międzywojennego. Dlatego, że lubię okręty US Navy z pierwszej połowy XX wieku. Dlatego, że przedmiotowy okręt uczestniczył w ataku na Pearl Harbor, a miejsce to było dla mnie zawsze w pewien sposób magiczne, tym bardziej po jego odwiedzeniu - spędziłem tam dwa pełne dni (ku uciesze mej małżonki - po kilku godzinach na USS Missouri w dniu pierwszym, drugiego dnia udała się na zakupy w Honolulu, odmawiając towarzyszenia mi w dalszym eksplorowaniu miejscówki ;-). A na koniec również dlatego, że zaintrygowały mnie liczne (krytyczne) opinie o modelu i postanowiłem sprawdzić sam, ile w nich jest prawdy.



Skorzystałem z laserowo ciętego szkieletu i zlepił się on bez większych problemów. Parę drobnych problemów zostało wyjawionych, ale po konsultacji z wydawcą okazało się, że ja miałem pierwotną 'prototypową' wersję zestawu laserowego i te drobne błędy zostały poprawione w obecnie dostępnym zestawie. Po zgłoszeniu problemu otrzymałem z Modelika od razu uzupełnienie zestawu. Serwis posprzedażowy pierwsza klasa. :-)

Okleiłem dno. Wyszło tak sobie - głównie ze względu na moje umiejętności (a raczej ich brak). Ogólnie nie było tragedii, poza oklejkami 8L i 8P bąbli przeciwtorpedowych. Tutaj ewidentnie projektant dał ciała ;-) - z jednej strony wymagają one docinania, a z drugiej zostaje szpara, którą trzeba zapełnić kolorem z rezerwy. Po wstępnej frustracji i stwierdzeniu, że jednak będę malował dno, doszedłem do wniosku, że nie wygląda to źle i zostawię je w standardzie (chyba, że coś schrzanię na etapie przyklejania stępek przeciwprzechyłowych lub napędu i usterzenia, co poskutkuje zakwalifikowaniem kadłuba do malowania).


Ad rem:

Szkielet USS Oklahoma w towarzystwie będącego równolegle w budowie USS Caperton (1/200, wydany przez Digital Navy):



Jedna z niedoróbek występująca w moim prototypowym zestawie laserowym. W dostępnym obecnie podobno już jest OK:



Dwa ujęcia przedmiotowej felernej oklejki bąbla przeciwtorpedowego - coś się projektantowi ewidentnie pokręciło w tym miejscu, bo w oryginalnym kształcie nie ma siły , żeby to spasować. ;-)

Dociąłem, dokleiłem, wypełniłem nieco szczeliny wikolem i na ile się dało, wyretuszowałem. Póki co moją decyzja jest pozostawienie dna w standardzie i nie malowanie go.





I na razie tyle dobrego (albo złego ;-). Ostatnio więcej kleję (jeżeli w ogóle) USS Caperton, więc nie można chyba liczyć na rychłą kontynuację relacji. Na koniec dodam jeszcze, że formowałem i przymierzałem na sucho burty, i moim zdaniem powinno udać się je przykleić do szklieletu kadłuba tak, aby pasowały (tj. nie dotrzegam na razie problemu opisywanego wcześniej przez innych klejących ten model).

--

m.
*psinthos.com* | *sternenflotte.pl*
------------------------------------------------------------------------------------------------------
w stoczni: Nagato | Isuzu | USS Caperton | USS Oklahoma | USS California
------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
11-12-11 21:22  Odp: [R] Modelik: USS Oklahoma 1/200
psinthos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

StuG - chill out. Nie chciałem wszystkiego wlepiać w jednym poście...

--

m.
*psinthos.com* | *sternenflotte.pl*
------------------------------------------------------------------------------------------------------
w stoczni: Nagato | Isuzu | USS Caperton | USS Oklahoma | USS California
------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
11-12-11 21:25  Odp: [R] Modelik: USS Oklahoma 1/200
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

A dlaczego nie? Po grzyba trzy posty?
Wstawiłem wszystko do jednego, bo wątek się rozwlecze w ten sposób jak stare gacie.
Jeśli chodzi o chillouty i inne takie... Wiesz chyba jak reagujemy na relację bez zdjęć, więc bez zdziwka pliz:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
11-12-11 21:28  Odp: [R] Modelik: USS Oklahoma 1/200
psinthos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Jeszcze jedna fotka z etapu prób spasowania dziwnie zaprojektowanej oklejki:



--

m.
*psinthos.com* | *sternenflotte.pl*
------------------------------------------------------------------------------------------------------
w stoczni: Nagato | Isuzu | USS Caperton | USS Oklahoma | USS California
------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
11-12-11 21:30  Odp: [R] Modelik: USS Oklahoma 1/200
psinthos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

OK - przyjmuję do wiadomości - będę się starał wklejać wszystko, co mam do wklejenia w danej chwili w jednym poście. A o reakcjach na relacje bez postów wiem - i nie przyszłoby mi do głowy takowej zakładać. ;-)

--

m.
*psinthos.com* | *sternenflotte.pl*
------------------------------------------------------------------------------------------------------
w stoczni: Nagato | Isuzu | USS Caperton | USS Oklahoma | USS California
------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
11-12-11 22:05  Odp: [R] Modelik: USS Oklahoma 1/200
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Witam
Cieszę się że dałeś się namówić na relację. Jak przebrniesz przez ten "nieszczęsny' dziób, kupuję sobie tego pływaka :-)
Okrutnie mi się podobają te "stare amerykańce" :-)
Pzdr

 
11-12-11 23:00  Odp: [R] Modelik: USS Oklahoma 1/200
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Fajnie, że dałeś się przekonać do relacji.
Mi też te stare amerykańskie pancerniki bardzo się podobają, więc trzymam kciuki za to, żebyś dobrnął z Oklahomą do końca.

Pozdrawiam.

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
11-12-11 23:04  Odp: [R] Modelik: USS Oklahoma 1/200
ROBO 

 - 10

...bardzo dobrze,ze jakas odmiana od wciaz powtarzajacych sie tematow :) Bedziemy cierpliwie ogladac zmagania z Oklahoma ....


powodzenia ...

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

 
17-12-11 16:42  Odp: [R] Modelik: USS Oklahoma 1/200
psinthos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

O dziwo budowa zaczęła posuwać się nieco do przodu. Przykleiłem pokłady do kadłuba i przystąpiłem do oklejania burt, zaczynając od dziobu z lewej strony.

Należy dodać, że postępuję nie do końca zgodnie z zawartą w wycinance instrukcją. Autor proponuje przyklejenie najpierw burt a dopiero potem wklejenie pokładów. Moim zdaniem spasowanie wszystkiego przy takim podejściu będzie graniczyło z cudem, więc kolejność obrałem po swojemu.

Nie udało mi się zlepić burty z kadłubem w sposób perfekcyjny, ale tutaj chyba jest to bardziej wina braku moich umiejętności i być może cierpliwości ;-), natomiast stwierdzić trzeba jedno - DA SIĘ to skleić i generalnie oklejka burty pasuje. Opisywana przez innych rzekoma niemożliwość przyklejenie burty do kadłuba ze względu na źle zaprojektowany kształt nie jest prawdą. Nie trzeba też, jak uczynił to jeden budujący na pewnym amerykańskim forum, ciąć oklejki na mniejsze elementy.

Ja jestem zlepiacz-amator i mnie się udało. I to późną nocą, po paru kieliszkach gruener veltlinera... ;-)

Na zdjęciu widać pewne niedoróbki na łączeniu burty z poszyciem, pomiędzy trzecim a czwartym wręgiem. Nie powinno to być jakimkolwiek problemem, bowiem w wycinance przewidziany jest czarny pas z cienkiego papieru do naklejenia właśnie na łączenie burta-poszycie dna. Widać również, że niestety nie do końca dobrze oszlifowałem wręg nr 2 oraz pokład, nadając im zbyt małe skosy na krawędziach.



Jeden element, który moim zdaniem jest słabo zaprojektowany (nadmiernie uproszczony) to dziób w części podwodnej - jest zdecydowanie za bardzo kanciasty i wygląda dosyć brzydko. Dla chcących nadać mu bardziej realistyczny wygląd pozostaje niestety chyba tylko szpachlowanie, szlifowanie i malowanie części podwodnej kadłuba.

--

Post zmieniony (17-12-11 16:44)

 
17-12-11 18:20  Odp: [R] Modelik: USS Oklahoma 1/200
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Mało zdjęć, poza tym ciężko sie ogląda kadłub pod tym kątem...

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024