FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
10-06-03 13:24  [Kartonowy Fan] Quo vadis???
Niezależny 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Parę dni głęboko zastanawiałem się czy zacząć ten wątek. Temat jest trudny i nie chciałem zaczynać dopóki KF nie wyzdrowieje. W ciągu ostatnich paru dni kupiłem dwie gazetki: Kartonowego Fana i Model Hobby. Gazetki jakby z dwóch kranców naszego rynku: tania i skromna sierotka (w sensie jedyny miesięcznik) "kartnonowców" kontra wypasiony i bogaty, jeden z wielu periodyków dla plastikowców. Kupiłem go po długich wahaniach i dopiero za trzecim podejściem, oczywiście ze względu na cenę. Po lekturze MH uznałem, że jednak nie wyrzuciłem pieniędzy w błoto. Na deser zostawiłem sobie najlepsze, tak mi się wydawało, czyli KF.
Niestety coś z naszym pismem dzieje się niedobrego i dla mnie stało się to widoczne po konfrontacji z MH. To co mi się nie podoba podam w dwóch punktach:
1. Cena. Jako klient porównuje ile mnie kosztuje kartka pisma. KF jest przykładem, że chyba tylko bogatych stać na oszczędzanie a my "biedni" musimy przepłacać. KF - 20 stron (z okładką) kosztuje 5.99 zł czyli 30 groszy za stronę. MH - 68 stron (z okładką) kosztuje 16 zł czyli 24 groszy za stronę. Format KF to jakieś 2/3 formatu MH, w dodatku w KF jest tylko kolorowa okładka a reszta jest czarno-biała, MH jest w całości kolorowy.
Żeby było ciekawiej nakład KF to ponad 6000 a MH tylko 5000. KF jest jedynym miesięcznikiem na rynku w swojej branży, czyli jest w bardzo dobrej sytuacji, a MH musi walczyć o klienta z pozostała konkurencją. I oba pisma są "tubą" prasową producentów
na rynku (Mirage, Answer).
2. Zawartość. Jestem w stanie zapłacić więcej jeśli pismo jest wartościowe. Modelarze nie kupują swoich czasopism tylko po to by przeczytać i wyrzucić. Oczekują materiałów, które w przyszłości bedą dla nich przydatne. W MH znalazłem kolejny artykuł skierowany do kartonowców o projektowaniu modelu z kartonu na konkretnym przykładzie (ciężarówka Ursus), czego na dobrą sprawę nie możemy doczekać się w naszym piśmie. Było kilka artykułów ale w większośći bardzo ogólnych, bez przykładów i słabo
ilustrowanych rysunkami. W MH jest artykuł o "polskich" Mustangach bogato ilustrowany zdjęciami. Kolejny artykuł o wykonywaniu zimmeritu z dobrymi zdjęciami efektów metody. Pozostałe artykuły charakteryzowały się dość szczegółowymi opisami
wykonywania modeli, z odniesieniami do rzeczywistych obiektów, co w sumie też może mi się przydać przy budowie modelu z kartonu (przeróbki, oznaczenia). W każdym autorzy podają z jakich farb korzystali, co rzadko się zdarza w artykułach o modelach kartonowych w odniesieniu użytych farb do retuszu czy elementów wykonywanych od podstaw.
Co znalazłem w KF? Cztery strony z reklamami, kilka stron z zapowiedziami modeli. To danina, która występuje w każdym piśmie. Tylko w przypadku KF to aż prawie połowa pisma. Nikt nie kupuje czasopisma dla samych recenzji, zapowiedzi czy reklam. Reszta
zawartości też raczej słabych lotów. Jedynie artykuł Batonusa zawiera konkrety i jeśli w następnych częściach znajdą się rysunki ilustrujące omawiane metody to można traktować jako wzorzec dla następnych dziennikarzy-modelarzy. Przykładem całkowicie nietrafionego artykułu jest prezentacja Shilki. Zmarnowany temat na całkiem interesujący i wartościowy artykuł. Gdyby autor (Demon) podzielił się z nami w jaki sposób wykonał wnętrze, zilustrował rysunkami to możnaby to prezentować. A jeśli artykuł był tylko pretekstem do prezentacji bardzo udanego modelu to zamieszczanie zdjęć czarno-białych o wielkości dwóch pocztowych znaczków też jest chyba pomyłką (choć akurat Shilka miała szczęście trafić na kolorowę okładkę w przeciwieństwie do innych modeli). Artykuł o kolejce dopiero się rozkręca i trudno cokolwiek napisać czy dobry czy zły. Artykuł o piłce z żyletki należy raczej traktować jako ciekawostkę.
W naszym piśmie brak w ogóle artykułów historycznych czy merytorycznych, które sprawiłyby, że warto je byłoby trzymać na przyszłość. Jeśli w MH jest artykuł dla kartonowców, to dlaczego nie przyciągać w KF plastikowców właśnie artykułami np. historycznymi, z pożytkiem dla nich i dla nas.
Generalnie poziom KF jest coraz słabszy i odnoszę wrażenie, że cierpi na brak tematów, za mało treści w stosunku do (już i tak małej) objętości pisma. Za mało artykułów z konkretami typu jak przerobić model na wersję lub jak poradzić sobie z błędem w modelu itd. Osobiście wolałbym, żeby pojawiał się co 2 miesiące, w pełnym formacie i kolorze a artykuły były bardziej staranniej dobierane, po prostu ciekawe. Ja zapłacę więcej, nawet i 16 złotych. Bo to będzie 16 złotych nie wyrzucone w błoto. Mnie już nie stać na "oszczędzanie".
Pozdrawiam i ciekaw jestem Waszych opinii a przede wszyskim KF-a. Nie chce wszczynać wojny a moją intencją jest poprawienie jakości Kartonowego Fana.

 
10-06-03 13:32  Re: [Kartonowy Fan] Quo vadis???
Michu 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 2


 - 1

Nie kupuję od dłuższego czasu. Zmiana formatu i ilości stron decyzję tylko utwierdziła

 
10-06-03 13:42  Re: [Kartonowy Fan] Quo vadis???
Andy   

Niestety to prawda, w moim egzemplarzu dodatkowo zdjęcia czarno-białe były wyblakłe. Nie wiem jak w innych egzemplarzach - może to tylko w moim.

Bardzo irytuje mnie brak podpisów pod zdjęciami. Z reguły rozpoznaję większość modeli typ, wydawnictwo, ale nie wszystkie.

Ogólnie w piśmie wg mnie na dzień dzisiejszy nie ma już nic ciekawego, po co można by sięgnąć za jakiś czas

Zdecydowanie wolę Kartonówkę GPM, chociażby za modele

Andy

 
10-06-03 13:48  Re: [Kartonowy Fan] Quo vadis???
Marcintosh 

 

Pisma dla waskiego grona odbiorcow sa najczesciej drogie, poniewaz nie sa atrakcyjnym nosnikiem reklamy. To ze jakies pismo ma naklad taki czy inny jeszcze niczego nie przesadza, pytanie ile jest zwrotow. O ile sie orientuje to moze byc calkiem spory odsetek. Nie ma co porownywac rynku modeli plastykowych, ktory jest napedzany przez potentatow swiatowych jak tamiya czy italeri. Rynek modeli kartonowych musi niestety utrzymywac sie sam.

 
10-06-03 13:51  Re: [Kartonowy Fan] Quo vadis???
Answer   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Niezależny, poruszyłeś temat, który już chyba dawno czekał "na otwarcie", choć wiele z tematów przez Ciebie poruszanych znaleźć można by było w wątkach sprzed kilku czy kilkunastu miesięcy. Postaram się więc nazbyt go nie rozciągać, przechodząc od razu do konkretów.
Porównanie, które przedstawiłeś nie ma trochę sensu, co prawda branża ta sama - modelarstwo - ale szczegóły wyglądają zupełnie inaczej. O piśmie, które porównałeś z KFem w "światku Wydawców" krążą już legendy. Nie znam osobiście właściciela firmy Mirage-Hobby więc nie zamierzam tu rozpuszczać plotek ile dokładają do każdego numeru. Powiem tylko to co jest oczywiste - produkcja modeli plastikowych od kartonowych różni się bardzo podstawową rzeczą - mnie cały nakład gazety mieści się w połowie bagaznika mojego autka, a "nakład" modelu plastikowego można mierzyć w kontenerach..... Tam sama forma to kwota rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, więc proszę sobie wyobrazić jakie ilości tego typu modeli muszą się sprzedawać!!! Do czego zmierzam? Każda firma chciałaby wydawać gazetkę o temtyce wytwarzanych przez siebie produktów. Może się mylę, ale chyba znacząca większość pism z branży modelarskiej ukazuje się firmach zajmujących się handlem/produkcją modeli. I myślę, że gdyby nie to, z naszego rynku prasowego większość tego typu pism po prostu by zniknęła.

Sprawa druga - polski "kartonowy rynek" kuleje od dłuższego czasu, a ten rok jest naprawdę ciężki. Proszę spojrzeć na inne firmy - GPM, Gomix... Ten ostatni o ile pamiętam model wypuścił we wrześniu ubiegłego roku i od tej pory nie było nawet żadnego wznowienia.
Pod koniec ubiegłego tygodnia miałem przyjemność rozmawiać z zastępcą dyrektora EMPiKów ds. polskiej prasy. Niestety w większości EMPiKów nie ma wydawanych przeze mnie pism, więc próbowałem to zmienić. Co usłyszałem? Że uśredniona sprzedaż na poziomie kraju pism z branży modelarstwa KARTONOWEGO jest niższa niż 2-3%!!! Dla porównania pisma "plastikowe" mają sprzedaż ok. 35-40%. Mówiąc ogóleniej, EMPik po prostu odmawia współpracy /dla uściślenia dodam, że nie chodzi tylko o KFa i Kartonówkę ale także modele kartonowe/.

Prawda jest taka, że pisma z branży kartonowej są po prostu nie dochodowe. Jak już kiedyś wspominałem ja zajmuję się na moje szczęście nie tylko kartonówkami, świadczę również usługi poligraficzne. I gdyby nie to, modele czy KF nie miałyby się szans ukazywać. Zresztą coraz częściej mam tego dość, bo pracuję od godz. 8 do 24 od poniedziałku do niedzieli i jestem po prostu zmęczony. A zysku z tego nie ma. Fajne są tylko smsy, maile telefony od zadowolonych klientów... Ale na dłuższą metę to za mało.
Jak już kilku z Was wie, rozważam całkowite zamknięcie pism kartonowych. Wtedy tak naprawdę nie będzie już nic dla nas kartoniarzy...

A co do ceny i objętości? Wszystko drożeje. Wiem, że to prozaiczne, ale niestety faktury z drukarni są coraz wyższe - dla przykłądu podam, że cena druku KFa w przeciągu ostatnich 4 miesięcy wzrosła o 27% /przy tej samej objętości/. Do tego rosną koszta transportu, wszyscy chcą wyższych rabatów, kontrahenci płacą z wielkimi opóźnieniami...
Jest jak jest i myślę, że zmiany w sytuacji obecnej są po prostu niemożliwe.
jeżeli coś jest jeszcze nie jasne, to chętnie odpowiem
pozdrawiam serdecznie

-------------------------------------------------
Jeżeli masz jakieś pytanie do wydawnictwa napisz e-mail lub zadzwoń!
Na pytania zadane w innej formie nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć.
Zapraszamy na naszą stronę http://www.answer.pl

 
10-06-03 13:51  Re: [Kartonowy Fan] Quo vadis???
Michu 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 2


 - 1

Ale to i tak niczego nie zmienia. W takim układzie jak teraz, pismo jest ogólnie do bani.

 
10-06-03 14:01  Re: [Kartonowy Fan] Quo vadis???
BartekZ   

Witam

Jak się nie opłaca to po co wydawać ?
Dla hobby ? Z przyzwyczajenia ?
Zamknąc i już. Na pewno znajdzie się jakiś chętny na wydawanie tego rodzaju czasopisma ponieważ rynek nie znosi próżni.

Niestety KF stało się bardzo drogim pismem reklamowym.

BartekZ

 
10-06-03 14:07  Re: [Kartonowy Fan] Quo vadis???
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Ja też zostałem po trochu poproszony do tablicy, więc postaram się odpowiedzieć. Otóż jak wspomniał Niezależny:
"A jeśli artykuł był tylko pretekstem do prezentacji bardzo udanego modelu to zamieszczanie zdjęć czarno-białych o wielkości dwóch pocztowych znaczków też jest chyba pomyłką (choć akurat Shilka miała szczęście trafić na kolorowę okładkę w przeciwieństwie do innych modeli). " - było dokładnie tak jak piszesz, artykuł miał być recenzją modelu a nie opisem budowy. I jeżeli o samą prezentację modelu chodzi, to kolorowe zdjęcia na okładce imho są przyciągające wzrok i zwracające uwagę. Nie byłoby problemem natłuc tekstu o wiele więcej, ale nie mogłyby w Kfie być zamieszczone zdjęcia przy pomocy których korzystałem dorabiając środek bo ani ja ani KF nie mamy do nich praw, są bowiem stargane z internetu. Zdaję sobie doskonale sprawę z tego że mój "artykuł" nie jest jakiś szczególnie goórnolotny, ale nie wszyscy dostają na dzień dobry Pulitzera : ) na przyszłość postaram się lepiej.
A kolejna sprawa: "Przykładem całkowicie nietrafionego artykułu jest prezentacja Shilki. Zmarnowany temat na całkiem interesujący i wartościowy artykuł. " Ja osobiście cieszę się że to akurat moje wypociny zostały wybrane do prezentacji, a że potencjalnie lepszych, ciekawszych tematów jest cała masa, tym większe moje szczęście.

 
10-06-03 14:10  Re: [Kartonowy Fan] Quo vadis???
Answer   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


>> Jak się nie opłaca to po co wydawać ?
>> Dla hobby ? Z przyzwyczajenia ?

Wiesz po co? po to, że pomimo pismo ma wiele wad, co miesiąc dostaje kilkadziesiąt dowodów sympatii i słów pocieszenia i motywacji do dalszej pracy "że mimo wszystko jest dobrze".

>> Zamknąc i już. Na pewno znajdzie się jakiś chętny na wydawanie tego rodzaju czasopisma ponieważ rynek nie znosi próżni.

Pewnie, zawsze można iść najprostszą drogą. A jak znajdzie się ktoś chętny - szczerze będę życzył mu powodzenia. Jestem na tym rynku od 4 lat i już się nauczyłem, że pewnych rzeczy po prostu się nie przeskoczy.

-------------------------------------------------
Jeżeli masz jakieś pytanie do wydawnictwa napisz e-mail lub zadzwoń!
Na pytania zadane w innej formie nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć.
Zapraszamy na naszą stronę http://www.answer.pl

 
10-06-03 14:11  Re: [Kartonowy Fan] Quo vadis???
Ygy 

 

Ale zostaw MKF!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ygy

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024