FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
06-01-10 17:18  [Relacja/Galeria] Lekki czołg pływający T-37A
bronek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Witam wszystkich forumowiczów,

To mój pierwszy post na tym forum. Od jakiegoś czasu sklejam czołg T-37A i można było oglądać relacje z jego budowy na forum papermodels.
Postanowiłem też zamieścić relacje na forum konradusa żeby teciak StuGa nie był taki samotny :)
Poniżej przedstawiam zdjęcia z budowy:




Szkielet jest bardzo dokładnie opracowany przez autora Pana Marka Górala i wszystko ładnie pasuje. Po nasączeniu krawędzi BCG (mój pierwszy kontakt z tym klejem) skleiłem całość BCG i przeszlifowałem krawędzie drobnym papierem ściernym.




Kolejnym etapem było oklejenie szkieletu.




Niżej jedne z najbardziej męczących okazały się wywietrzniki (5 grzybków) i te listki i kolejny większy element z przodu z dużą ilością listków i w dodatku były trochę za wąskie i wyszło to tak jak wyszło - już miałem się zabierać za SG i papier ścierny żeby sobie z tym poradzić ale tak jak sobie obiecałem będzie to standard bez malowania modelu.




Kolejnymi elementami były jeszcze mniejsze grzybki i jeszcze więcej roboty nad nimi.
Rura wydechowa nie sprawiła mi problemów, ładnie wszystko pasowało.

Wlot powietrza zrobiłem ze starego zardzewiałego sitka, prawdę mówiąc było trochę twarde i ciężko się dopasowywało ale dałem jakoś rade.



Całość wanny oczywiście w celu podniesienia atrakcyjności obkleiłem nitami zrobionymi obciętą igłą lekarską i wybijanymi w zapasie koloru. Okleiłem jednak tylko te miejsca do których będzie trudno się dostać po przyklejeniu elementów które skleiłem.



Kolejnym elementem teciaka jest śruba i elementy steru:




Zabrałem się za koła napinające które do najłatwiejszych nie należą biorąc pod uwagę ilość elementów do wycięcia a następnie pasków do sklejenia w pierścienie i tego że kleiłem pierwszy raz takie cudo.



Potem przyszedł czas na cztery mniejsze kółka z którymi nie miałem większych problemów. Zmianę jaką wprowadziłem kopiując pomysł z relacji StuGa jest śrubka wewnątrz kółek która wyszła tak sobie ( za duże zbliżenie :wink: )
Poniżej zdjęcia kółeczek i wszystkiego co udało mi się skleić:



Kółeczka wyszły w miarę jak na moje pierwsze. Będę je jeszcze raz malował z zewnątrz na czarno tuż przed przyklejeniem bo trochę się farba starła na krawędziach.


Kolejnymi elementami będą koła jezdne których jest 8 i są mniejsze.
Poniżej przedstawiam etapy ich powstawania i pomoc bateryjki AA (pasowała idealnie) i okazała się bardzo pomocna do sklejania pasków do kupy:



Ostatecznie koła wyglądają tak:




Po drodze powstał klakson i światło tylnie, które postanowiłem trochę uplastycznić dodając czerwoną folię jako szybkę a efekt poniżej:




Aby trochę odpocząć po sklejaniu kół postanowiłem skleić wieżę żeby trochę przybyło i bardziej przypominało to czołg. Problemów z klejeniem nie miałem, brakuje jeszcze nitów i zawiasów na górze. Poniżej zdjęcia wieży i całości:




Przyszła kolej na wózki, które po wycięciu wyglądają następująco:





Pobawiłem się tak jak wspomniałem w wytłaczanie elementów podwozia jak to widziałem w relacji StuGa, przy użyciu kleju BCG, który jest na prawdę super :)
Na początku nie byłem przekonany do tego kleju ale uczę się nim posługiwać z każdym elementem nim klejonym. Ważna jest gęstość kleju bo nieraz przydaje się rzadki prosto z tubki np do wytłaczania takich elementów jak elementy przedstawione poniżej (szybko wsiąka i zmiękcza karton), a innym razem gęsty do klejenia na styk różnego rodzaju rurek.

Poniżej kilka zdjęć z postępów prac:




Wózki przedstawione poniżej zaopatrzone zostały w śruby które wziąłem z innego modelu:



Powstają również moje pierwsze w życiu gąsienice i w dodatku z pojedynczych ogniwek, tak żeby nie było za łatwo :)
One podobnie jak śruby zostały wzięte z innego modelu i zostały trochę przerobione przeze mnie by były podobne do oryginału. A z jakiego modelu to już zagadka:)
A jak mi to wychodzi to na zdjęciach poniżej:




Na ten moment to ostatnie zdjęcia z postępów prac.
Gąsienice z pojedynczych ogniwek w które się wpakowałem po uszy dają mi ostro w kość :)

Pozdrawiam i zapraszam do kolejnej odsłony.

--

Pozdrawiam
Bronek

Post zmieniony (22-02-10 19:10)

 
06-01-10 17:27  Odp: Lekki czołg pływający T-37A
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Świetne wykonanie!

--
Pozdrawiam!

 
06-01-10 21:44  Odp: [Relacja] Lekki czołg pływający T-37A
Jańcio 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 17


 - 7

No StuGu masz konkurenta i tak trzymać
Konkurencja to podstawa rozwoju .

Pozdrawiam

Jańcio

hey hey !

 
07-01-10 17:26  Odp: [Relacja] Lekki czołg pływający T-37A
bronek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Na dzień dzisiejszy wszystkie ogniwka zaopatrzone są w "poprzeczki" (czy jak inaczej to można nazwać :) ), każde ogniwko dostało takich po 4.
Umęczyłem się nad tym strasznie, przyklejałem je BCG. Mam też gotowe wszystkie grzebienie, które to nie były czymś strasznym a to dlatego że są wycięte laserowo od GPMu.
Bardzo mi ułatwiły te laserki prace nad gąskami.
Efekt mojej pracy na zdjęciach poniżej:



Przykleiłem też próbnie grzebienie do ogniwka, zalałem wikolem rozcieńczonym wodą, zgniotłem kombinerkami czubki grzebyków, pomalowałem farbką akrylową na czarno i wyszło coś takiego:





Teraz pozostaje zrobić to samo dla pozostałych dodajże ponad 130 ogniwek i gotowe.
A co do dalszego malowania szczerze nie wiem, pewnie pójdzie na to gunmetal humbrola a następnie brudzenie suchymi pastelami.
Chyba że radzicie coś innego. Proszę o wszelkie wskazówki.


Pozdrawiam i do następnego razu :)

--
Pozdrawiam
Bronek

 
08-01-10 14:52  Odp: [Relacja] Lekki czołg pływający T-37A
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

No, StuG powinien się bać...
Rewelacja! Piękna robota, a dla widzów prawdziwa uczta dla oczu!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
08-01-10 18:28  Odp: [Relacja] Lekki czołg pływający T-37A
Zefir   

Jak oglądam takie cudo to mam chęć też spróbować zrobić coś co jeżdzi.Tylko ten brak czasu.Świetna robota.Czekam na następne fotki

 
14-02-10 11:45  Odp: [Relacja] Lekki czołg pływający T-37A
bronek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Witam wszystkich,

Nadszedł czas na kolejną aktualizację prac nad blaszakiem.
Dzisiaj bohaterem będą wózki:



Wózki są mocno przerobione w stosunku do wycinanki i bardziej przypominają oryginał. Wzorem dla nich była relacja StuGa, którego wózki są oryginałem a moje tylko kopią :mil19:

Kolejnymi elementami które przybyły to więcej nitów, zawiasy, pompa wodna, haki z przodu i z tyłu (wykonane z drutu) oraz doklejone koła podtrzymujące i wieża która jest już w pełni ukończona:




Zapraszam do komentowania moich wypocin i do kolejnej odsłony :mil:

--

Pozdrawiam
Bronek

Post zmieniony (15-02-10 21:45)

 
14-02-10 11:57  Odp: [Relacja] Lekki czołg pływający T-37A
Matiz1911 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Niezła jazda ! Jestem pod wrażeniem , koła jezdne wykonane perfekcyjnie :)

--
SRH Gloria-Viktoria 1914

Zrobione : Fokker Dr.1, Chi-he, Messerschmitt Bf-109/F4 trop, Flak 38,Polikarpow I-16, Fokker D.VII
Robiony : P38-G Lightning

 
14-02-10 13:15  Odp: [Relacja] Lekki czołg pływający T-37A
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Wózki miodne, świetnie się prezentują:-)
W pewnym momencie chciałem Ci podpowiedzieć, że po przeróbce samych boków wózków (i doklejenia na ich krawędzi pasków), od razu trzeba będzie wziąć poprawkę na element mocującywózki do wanny kadłuba, ale... jak widzę poradziłeś sobie bardzo dobrze i oby tak dalej:-)

BTW : oczywiście doklejone sa koła podtrzymujące:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
15-02-10 21:49  Odp: [Relacja] Lekki czołg pływający T-37A
bronek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Witam w kolejnym odcinku

StuG - masz racje z tymi kołami podtrzymującymi i już poprawiam. Co do wózków to jakoś wybrnąłem. Przed zabraniem się za cięcie wycinanki skleiłem testowo cały wózek z ksera bo szczerze mówiąc wątpiłem czy mi się uda skleić te wózki tak jak Ty to zrobiłeś :)


Przybył kolejny element a mianowicie łopata, która została przeze mnie troszkę ulepszona (z lewej przed ulepszeniem a z prawej ulepszona):




Kolejnym elementem a raczej elementami są dwie gąski nad którymi traciłem czasem cierpliwość . Wyszło to tak jak wyszło, kolejne będą lepsze
Kilka słów o wykonaniu: Malowanie czarnymi farbkami akrylowymi, potem przecieranie gunmetalem humbrola, następnie przybrudzenie suchymi pastelami i na koniec przetarcie miękkim ołówkiem krawędzi narażonych na ścieranie. Efekt tej długiej i mozolnej pracy poniżej:



Ostatnimi ukończonymi elementami są koła napędowe:



Pozostaje teraz zamontowanie tych wszystkich elementów na konserwie

--
Pozdrawiam
Bronek

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024