FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
17-10-10 11:24  [technika] Cięcie nożyczkami Olfy
cfemar   

Witam. Mam pytanie do kolegów czy używacie nożyczek Olfy do cięcia elementów(wycinania) ? Jeżeli tak to w jaki sposób wycinacie? Pytanie stąd, że jak ja tnę tymi nożyczkami to mi strasznie szarpie krawędź ciecia zapewne przez te mini ząbki.

Przy okazji przedstawię się. Mariusz miejscowość Sejny lat 32 , modelarstwem zajmuję się od lat 22. Aktualnie kończę prace nad modelem Su-76 Answeru. Model rozpocząłem kleić w lipcu miał być rozgrzewka przed modelem który chciałem skleć na letni konkurs WAK ale niestety nie zdążyłem. Ostatnio pojazd z kartonu skleiłem 9 lat temu stąd ta rozgrzewka:-). Zdjęcia umieszczę wkrótce w oddzielnym wątku.

Post zmieniony (17-10-10 11:29)

 
17-10-10 11:36  Odp: [technika] Cięcie nożyczkami.
Stachowitz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Czy szarpie Ci obie krawędzie czy tylko jedną? Jak przetniesz kawałek papieru zobacz na linię cięcia. Jedna krawędź jest faktycznie "poszarpana", ale druga jest OK. Staraj się więc tak ciąć, aby ta "poszarpana" krawędź była na niezadrukowanym polu. I Tyle Ci mogę doradzić. Wystarczy odwrócić nożyczki:)

Pozdrawiam!

 
17-10-10 12:34  Odp: [technika] Cięcie nożyczkami.
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Te ząbki pomagają np równo ciąć bardzo ciasne krzywizny. Jak tniesz to czujesz "skoki" po ząbkach ale linia cięcia jest równa.

Tylko trzeba ząbki zostawić po zewnętrznej. W moich polega to na tym, żeby napis był na zewnątrz jak ciacham.
Dla pewności pomalowałem na czarno tę powierzchnię co trzeba ;-)

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
17-10-10 15:52  Odp: [technika] Cięcie nożyczkami.
*Paulos* 



Na Forum:
Relacje w toku - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

ja również używam nożyczek OLFA dokładnie tak jak napisali poprzednicy - po jednej stronie cięcia zostają mini-ząbki, a po drugiej idealna linia cięcia. Tymi nożyczkami naprawdę się bardzo precyzyjnie wycina, te ząbki to po prostu antypoślizgowa krawędź tnąca - a jeżeli dobrze pamiętam to OLFA robi trzy rodzaje tych nożyczek.

A oto opis ze strony producenta:
"Ostrza nożyczek wykonane są ze specjalnie dobranej, wysokiej jakości stali nierdzewnej, a jedno z nich wykończone jest drobnymi ząbkami. To unikalne rozwiązanie zapobiega ślizganiu i wysuwaniu się ciętego materiału. Ostrza są precyzyjnie łączone nitem i dzięki sprężystemu elementowi dociskane do siebie z odpowiednią siłą. Nożyczki OLFA równie łatwo i dokładnie tną zarówno delikatne, wiotkie folie czy tkaniny jak i sztywne arkusze kartonu, czy wykładzinę podłogową, są również bardzo trwałe."

--
-------------

Jaki będzie następny model??? ... L E P S Z Y !!!!!!!

 
27-10-10 14:31  Odp: [technika] Cięcie nożyczkami.
michał 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
 

Witam!!!
Ja też mam te nożyczki z olfy i bardzo sobie chwalę.Są troszkę cięższe ale ząbki nie przeszkadzają w wycinaniu kartonu.Miałem kiedyś mniejsze nożyczki tej firmy bez ząbków ale nie potrafiły przeciąc np. kartonu 2mm,a tymi z ząbkami tnie się prawie jak po maśle.Odwróceni do góry nogami nic ci nie da bo i tak ząbki będzie znac.

--
Modele jakie są każdy widzi inaczej zależy w którym kierunku się patrzy a i siedzenie na krześle też boli :)
Czy się siedzi czy się leży każdy model kartonowy się należy
GG-50609670

 
27-10-10 14:44  [KOSZ]
MarekC   

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
 



Post zmieniony (08-11-16 12:37)

 
27-10-10 15:01  Odp: [technika] Cięcie nożyczkami.
origami 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3


 - 1

Z cięciem tymi nożyczkami, jest dokładnie tak, jak opisał to vwsmok. Zero problemu z ząbkami.
A na cięcie kartonu 2mm to zwyczajnie byłoby mi ich szkoda. Tak gruby karton tnę wyłącznie nożem introligatorskim, lub czasem (przy mniej precyzyjnych cięciach) nożycami kuchennymi - takimi do mięsa :))

 
27-10-10 19:38  Odp: [technika] Cięcie nożyczkami.
szpunek 

 

origami napisał:
> A na cięcie kartonu 2mm to zwyczajnie byłoby mi ich szkoda. Tak gruby karton tnę wyłącznie nożem introligatorskim, lub czasem (przy mniej precyzyjnych cięciach) nożycami kuchennymi - takimi do mięsa :))

Ja nie mam takich problemów tną każdą grubość tektury i innych materiałów. Żona nie raz mi je podprowadza przy moim wyraźnym sprzeciwie a mimo to są nadal ostre i nie rozchodzą się na boki. Polecam wszystkim chociaż cena odstrasza.

--
"Klejenie to przyjemność..."

 
27-10-10 21:12  Odp: [technika] Cięcie nożyczkami.
Kuba 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Mam dwie pary i nie narzekam. Na zółtej obudowie z jednej strony jest logo Olfy. Chodzi o to, żeby logo było "na zewnątrz" w czasie cięcia. Wtedy ząbki są po dobrej stronie.

--
100 % karton!!!!!!!!!!

 
27-10-10 22:53  Odp: [technika] Cięcie nożyczkami.
cfemar   

Dzięki za rady chłopaki.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Ten wątek został zamknięty 


© konradus 2001-2024