FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
01-04-10 09:25  [Informacja] Bankructwo znanego wydawnictwa (1.IV)
KlejusKartonikus 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Właśnie dziś, w pierwszym dniu nowego miesiąca :) otrzymałem pilny radiogram o tym, że zbankrutowało moje ulubione wydawnictwo kartonowe Nanomodel. Historia tej firmy była bardzo barwna, przypomnę tylko, że słynne modele kartonowe okrętów w skali 1:10000 to właśnie ich dzieło. Do wykonia tak małych i precyzyjnych modeli potrzebne są równie precyzyjne i małe narzędzia, które były w ofercie Nanomodelu (tradycyjny grosik dla unaocznienia skali produktów).


W roku 1946, a więc ponad dekadę przed pierwszym wydaniem Małego Modelarza firma Nanomodel zadebiutowała modelem kartonowym radzieckiego krążownika Gosudar Bismark Helmutowicz a zaraz potem, również w skali 1:10000 amerykańskiej tankietki Kalafonia (jedyny pojazd w ofercie) oraz japońskiego superniszczyciela Harakiri. Wtedy to wyszło na jaw, że firma pierwotnie miała się nazywać PikoModel ale niejaki Honeker zagroził procesem o kradzież nazwy firmy. Kompromisem zatem okazała się nazwa Nanomodel.

Oto zdjęcie niedokończonego jeszcze Nanomodelu ORP Ślązak w skali 1:10000. Szkielet oczywiście został wypełniony pianką, żeby poszycie się nie zapadało.


Nanomodel po tylu latach istnienia, po wydaniu ponad 6000 modeli, w tym ponad 1500 okrętów naszej marynarki wojennej odchodzi do lamusa. Powodem bankructwa było to, że modelarze słabo odnajdywali publikacje wydawnictwa w Empikach i skalepach modelarskich, ginęły także przesyłki z arkusikami erraty tak ważne do prawidłowego sklejenia modeli. Do tego dołożyły się lawinowo rosnące ceny druku i papieru. Nie bez znaczenia była też prywatyzacja huty w której wykonywano malutkie narzędzia i perspektywiczna decyzja jej nowego zarządu o zmianie profilu produkcji z mini narzędzi w 2010 roku na maszyny do pisania i produkty z azbestu.
Były rozmowy, wydawnictwo miał przejąć inwestor Azerberdżański poprzez spółkę zarejestrowaną w Mongolii ale nie udało się.
Niestety, od dnia dzisiejszego modelarze okrętowi skazani będą na mniej zdetalizowane i gorzej opracowane modele w skali 1:300, 1:200 a nawet (o zgrozo) na niedopracowane zapewne giganty w skalki 1:100 i 1:50.



Post zmieniony (01-04-10 09:26)

 
01-04-10 09:38  Odp: [Informacja] Bankructwo znanego wydawnictwa
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

:-) Klejus, Ty lepiej powiedz, skad masz takie szerokie kontakty w mennicy, ze Ci 30 cm grosza wybili :-D

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
01-04-10 09:46  Odp: [Informacja] Bankructwo znanego wydawnictwa
KlejusKartonikus 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

No i zapomniałem przeprosić za pierwsze zdjęcie, mucha mi się wrąbała w kadr ale nie miałem już czasu żeby ją retuszować, mam nadzieję, że nie przesłoniła meritum obrazu. W laboratoriach genetycznych nie mam znajomości a opryski na polach zwiększają muchy tylko dwu-trzykrotnie albo całkiem je zabijają ;).

 
01-04-10 09:50  Odp: [Informacja] Bankructwo znanego wydawnictwa
Kofi 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Hmm
Mogłeś chociaż dać inną nazwę zdjęcia, a nie PRIMA.
Każdy już wie o co chodzi :P

--
www.kofimodels.jcom.pl - zapraszam na moją stronę internetową.
Początkujący

 
01-04-10 10:20  Odp: [Informacja] Bankructwo znanego wydawnictwa
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

mucha mi się wrąbała w kadr

A ja myślałem, że to też model tego wydawnictwa tylko dla odmiany w 1:1 ;-)))

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
01-04-10 14:09  Odp: [Informacja] Bankructwo znanego wydawnictwa
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

1 kwietnia, hahaha!
Ale numer niesamowity, jestem pełen podziwu dla pomysłowości i wkładu pracy! Gratulacje!

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
01-04-10 14:54  Odp: [Informacja] Bankructwo znanego wydawnictwa
MacGregor 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Hm, nie wiedziałem, że projektowałem także i dla tego wydawnictwa...

:-)

Super temat!

--
MacGregor

 
01-04-10 18:38  Odp: [Informacja] Bankructwo znanego wydawnictwa
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Dla odmiany normalny w treści ;-)

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024