FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
02-11-18 20:00  [G] HMS BOUNTY - Mały Modelarz nr 4-5/2006
Rogal 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Ahoj
Po wielu latach walki udało mi się zakończyć pracę przy moim drugim żaglowcu. Co do samego opracowania, to niestety nie jest ono zbyt udane, pomijam tutaj aspekt merytoryczny, ponieważ nie jestem ekspertem, ale chodzi mi o kwestię czysto modelarskie.
Największym babolem jest poszycie dna, które a zamyśle, ma imitować miedziane płytki zmieniające kolor od ciemniejszego do jaśniejszego. W zamyśle autor najprawdopodobniej chciał, aby ciemny odcień był przy kilu i rozjaśniał się ku górze, ale w praktyce zmianę kolorów umieścił w orientacji pionowej, zamiast poziomej.... W efekcie poszycie wykonane z oryginalnej wycinanki owocuje pięknym pasiastym kadłubkiem.
W moim modelu dno jest pokryte kostkami imitującymi miedziowanie. Kostki te to brystol pomalowany na kolor miedziopodobny. Odpuściłem sobie taśmę miedzianą i imitację nitów - może w kolejnym modelu :)
Poszycie powyżej części podwodnej, także sprawiło mi sporo problemów - być może to moja wina,- ale poszycie nie chciało się ładnie układać i załamywać zgodnie z krzywiznami szkieletu. Musiałem sporo ponacinać burty, żeby dopasować wszystko do wręg. Te nacięcia zamaskowałem czarnym pasem wykonanym z brystolu - myślę, że wyszło to na plus, ponieważ przeglądając zdjęcia i relacje z budów innych żaglowców da się zauważyć, iż ten "pas" był jakby dodatkową warstwą desek ułożonych na kadłubie właściwym (jeżeli się mylę, to proszę o poprawienie mnie).
Pokład był w zbyt kanarkowym jak dla mnie kolorze, dlatego został zeskanowany i lekko zmodyfikowany graficznie do koloru bardziej słomkowego, maszty i reje także.
Jak chodzi o żagle i wszelkiego rodzaju linki, to schemat zaproponowany przez autora opracowania jest bardzo uproszczony. Ja posiłkowałem się zdjęciami z sieci, oraz - w późniejszym etapie - schematem zamieszczonym w modelu z Shipyardu. Niestety w momencie kiedy dostałem do ręki ten schemat, część olinowania była już założona i na niektóre zmiany było już za późno. Efekt końcowy jest taki, że na moim Bountym takielunek to radosna twórczość, zapewne nie mająca nic wspólnego z oryginałem... Sposób zawinięcia liny kotwicznej na kołowrocie wykonany zgodnie ze zdjęciami z sieci, w wycinance jest to pominięte.
Armaty i falkonety wykonane całkowicie od podstaw z wykałaczek i brystolu pomalowane czarną Pactrą.
Może to brak moich umiejętności, a może wada opracowania, ale nie umiałem sobie poradzić z szalupą, w taki sposób, aby była ona zadowalająca, jej poszycie się załamywało, nie chciało się schodzić na wręgach i ogólnie szalupa jakaś taka kanciasta wyszła, więc się jej po prostu pozbyłem...

Podsumowując - model zdecydowanie nie dla małych modelarzy - miał być dla mnie poligonem doświadczalnym przed poważniejszymi wyzwaniami, chciałem poćwiczyć na nim techniki podpatrywane w innych relacjach.
Efekt końcowy zawdzięczam w dużej mierze mojemu koledze, (dzięki Ci Szycha), który poratował mnie drugą wycinanką, z której wykorzystałem kilka części, oraz pomalował


mnie arkusz miedziopodobnego brystolu. Na razie model stoi na podstawce wycinankowej, docelowo będzie zmieniona na drewnianą:)
Pozdrawiam.











 
02-11-18 22:43  Odp: [G] HMS BOUNTY - Mały Modelarz nr 4-5/2006
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Witam kolejnego miłośnika wiatropędów! Moje gratulacje za model, bardzo ładnie go wykonałeś. Oj przewidujé że kolejny żaglowiec to będzie bomba. Osobiście proszę relację! Bardzo ładnie zwinąłeś żagle, mnie to sprawia problem. Nie należę do dających rady, a raczej do tych którzy ich szukają, ale w kwestii lin-przeciągnij je nad płomieniem a następnie na wosku pszczelim. Pozbędziesz się włosków, a i praca z takimi nitkami jest przyjemniejsza.

--
54323031

 
02-11-18 22:54  Odp: [G] HMS BOUNTY - Mały Modelarz nr 4-5/2006
henrykk   

Bardzo fajnie zbudowany model – gratulacje!
Tylko zdjęcia mają potwornie duźą rozdzielczość (ponad 4000 x 2800 pxl) – chociaż mam dość duży monitor, muszę scrolować „wzdłuż i w szerz”. żeby zobaczyć cały obraz...

--
Pozdrawiam
Henryk

 
03-11-18 10:57  Odp: [G] HMS BOUNTY - Mały Modelarz nr 4-5/2006
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Bardzo dobrze poradziłeś sobie z "nie-małym modelarzem", jak to określiłeś. Takie już są żaglowce z MM.
Ja, podobnie jak Henryk, też nie mogę sobie poradzić z wyświetleniem twoich zdjęć - wyglądają u mnie jak przepuszczone przez filtr "akwarela".
Kadłub "odratowałeś" wyśmienicie - tylko jakieś śladowe załamania, więc brawa. "Czarny pas" nie był dodatkową warstwą desek, ale zwyczajnie były to dechy grubsze niż reszta poszycia.

Olinowaniem się nie martw - nikt się na tym nie zna, no, może prawie nikt:-)))

Gratulacje

Pozdrawiam
Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
03-11-18 18:05  Odp: [G] HMS BOUNTY - Mały Modelarz nr 4-5/2006
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Pogratulować fajnego żaglowca. Nie znam się na kwestiach merytorycznych więc nie będę się mądrzyć, ale w następnym żaglowcu może ciut cieńsze liny.?
Model fajny, jeszcze raz gratuluję:-)

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 
03-11-18 20:35  Odp: [G] HMS BOUNTY - Mały Modelarz nr 4-5/2006
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,poza meszkiem na linkach,bardzo mi się podoba,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
04-11-18 16:16  Odp: [G] HMS BOUNTY - Mały Modelarz nr 4-5/2006
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Co prawda na żaglowcach nie znam się absolutnie, ale wykonanie modelu bardzo mi się podoba. Gratulacje.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
04-11-18 22:18  Odp: [G] HMS BOUNTY - Mały Modelarz nr 4-5/2006
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

W 2d, model ów nie wzbudził mojego entuzjazmu - skutecznie mnie zniechęcił, właściwie...

Nie sądziłem, że można z niego wycisnąć coś sensownego.
Tobie świetnie się udało!
Kadłub "wyciągnąłeś" rewelacyjnie.
Olinowanie jest faktycznie bardzo uproszczone (też nie jestem ekspertem... :) ), liny może troszkę za grube i ciut włochate, ale nie oszukujmy się - to opracowanie, to nie jest dobry materiał na replikę.

Mnie się Twój model bardzo podoba. Robi wrażenie!

Pzdr,

--

Post zmieniony (04-11-18 22:34)

 
06-11-18 10:55  Odp: [G] HMS BOUNTY - Mały Modelarz nr 4-5/2006
Winek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 10

Gratuluję ukończenia. Koledzy już przedstawili swoje uwagi, z którymi się całkowicie zgadzam.
Mimo wszystko model dobrze się prezentuje. Żaglowce to jednak zawsze wyzwanie,
Dziwnie wyglądają zdjęcia, a raczej ich późniejsza obróbka. Trochę sztuczne.
Powodzenia w kolejnych projektach.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
06-11-18 14:03  Odp: [G] HMS BOUNTY - Mały Modelarz nr 4-5/2006
Zdzisław 



Na Forum:
Galerie - 27


 - 9

Ładny model. Gratulacje.
Liny spinające talrepy (mocowanie want) chyba powinne być bardziej naciagnięte i "smołowane".
Kadłub jest wykonany super !
Stosowałeś podposzycie, metodę modeli z "Shipyardu", czy dobre szpachlowanie ?

Pozdrawiam,
Zdzisław

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024