FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
22-12-08 17:38  [G] Grozny, marzec 1996 (BTR-80 + dodatki)
Arovist 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Konradus

Witam!

Od jakiegoś czasu interesuję się konfliktem czeczeńsko-rosyjskim i innymi zagadnieniami kaukaskimi. Efektem tego jest niniejszy model, po raz pierwszy tak mocno ingerowałem w wycinankę... dodam tylko, że to prezent choinkowy, stąd pośpiech... zajęło mi to dwa tygodnie siedzenia po nocach.

Żeby zapoznać Was jakkolwiek z tematyką, proponuję rzucić okiem na kilka filmów

Film 1 Film 2 Film 3 Film 4

oraz dokument, który powstał przy współudziale Wiktora Batera (chyba nie muszę przedstawiać tego dziennikarza). Jest to niestety tylko fragment całego filmu, reszty nie mogę znaleźć (chyba usunięto :/ )

Dokument

i posłuchać utworu czeczeńskiego barda narodowego (byłego barda narodowego) Timura Mucurajewa.



Pragnę również gorąco podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego modelu, zwłaszcza Krzyśkowi J. I Maćkowi (Kat).

Oddzielnie potraktuje temat broni, którą robiłem po raz pierwszy. Kaszaniaste ludziki obejrzycie poniżej



A teraz zapraszam do obejrzenia zdjęć


"NAPAD MUDZAHEDOV NA RUSKIE KAFIRE"
czyli
Po szturmie Groznego z marca 1996 r.












Pozdrawiam
Arovist

--

- - - - - - - - - - - - -
Norsk Black Metal

Post zmieniony (22-12-08 17:58)

 
22-12-08 18:01  Odp: [G] Grozny, marzec 1996
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

Jak na model budowany w takim pośpiechu i z tak słabo opracowanej wycinanki to efekt jest bardzo dobry :) Spalenizna bardzo realistyczny, jednak trochę tu nie pasuje ta zielona trawa (jak na warunki zimowe Kaukazu to zbyt czysta i za zielona), i figurki. Przewidujesz budowę jeszcze jakiś modeli o podobnej tematyce?

Pozdrawiam

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
22-12-08 18:40  Odp: [G] Grozny, marzec 1996 (BTR-80 + dodatki)
Raduss 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 8

Możesz mi powiedzieć z jakiej firmy trawy użyłeś ? Pytam bo sam przymierzam się od dawna do czegoś podobnego.
W tym przypadku trawa rzeczywiście jest chyba zbyt brytyjska lub z pola golfowego. ;-)
Zdaje się że ta bardziej pasowała by do skali 1:72 lub HO. Brakuje trochę kępek wyższej trawy lub krzaczka.
Sam model wygląda nieźle.

Pytanie OT. A co sądzisz o oddziale czeczeńskim walczącym w Gruzji ?
--





Post zmieniony (22-12-08 18:43)

 
22-12-08 19:57  Odp: [G] Grozny, marzec 1996 (BTR-80 + dodatki)
GrzechuO   

Niebanalne...
I mające w sobie to 'coś'...
Gdyby wedle sugestii Kata poprawić nieco otoczenie i figurki, to byłoby rewelacyjnie.
A tak jest 'tylko' świetne :)

--
Pozdrówka

GrzechuO

 
23-12-08 09:50  Odp: [G] Grozny, marzec 1996 (BTR-80 + dodatki)
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

No i bardzo dobrze :-)
Problemem są figurki ( na moich zlepiankach również), które niestety raczej zawsze będą odbiegały wyglądem od tych gotowych żywicznych, czy tez plastikowych.
O ile model z kartonu ( jak widać świetnie na tym przykładzie) nie musi mieć żadnych kompleksów wobec ropopochodnego, to postacie robione od podstaw raczej nie dogonią "gotowców".
Jednak ich zaletą jest to, że są wykonane własnoręcznie :-)
Co do podłoża to pół roku temu tez poeksperymentowałem i na swojej dioramce trawę "sadziłem" etapami.
1. wziąłem woreczek śniadaniowy z folii i nasunąłem go na tekturkę, posmarowałem rozcieńczonym wikolem,
2. do sitka do zaparzania herbaty nasypałem trawki do makiet kolejowych, ale sprzedawanej "luzem" nie na podkładzie.
3. trzymając tekturkę z folią w jednej dłoni ( i stukając w nią palcem od spodu) drugą ręka posypywałem trawką z sitka.
4. całość odwróciłem do "góry nogami" i przez chwile stukałem, żeby maksymalna ilość źdźbeł trawki przyjęła pionowe ustawienie.
5. z tak przygotowanego "podkładu" wycinałem obszary najlepiej "utrawione" i przyklejałem na dioramkę.
6. cały proces trzeba przeprowadzać w miarę szybko, bo zasychający klej usztywnia folie i kiepsko potem układa się na nierównościach podłoża.

Kępy szuwarów i kępki większej trawy to po prostu pomalowane włosie z pędzli.
Krzaki to różne mchy i porosty zebrane w lesie, wysuszone i ewentualnie malowane.

Gratuluje wykonania modelu i otoczenia :-)

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
23-12-08 12:59  Odp: [G] Grozny, marzec 1996 (BTR-80 + dodatki)
Arovist 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Cześć i dzięki za komentarze!

Przyznaję się bez bicia, że wiele rzeczy mogłoby być zrobionych lepiej... Zwłaszcza pośpiech wymusił rozwiązania "tymczasowe", poza tym nie mam w dziedzinie dioram żadnych doświadczeń - widziałem w życiu może dwie-trzy, a i to wówczas mnie to zbytnio nie interesowało :| Obiecać mogę, że przy następnej dioramie będzie już lepiej. Użyłem trawy firmy Faller w arkuszach...
Dzięki Rajkub za opis, z pewnością ta nauka się przyda - dioramka moidzio, szkoda że nie widziałem jej wczesniej - choć wiadomo, że w mieście nie mogłem robić takich krzaczorów :)

Edit: Zapomniałem odpisać na OT - sorki Raduss

W wojnie z Gruzją w Osetii brał udział batalion "Wostok", jednostka specjalna MSW Federacji Rosyjskiej, organizacyjnie podległa rosyjskiej 42 Dywizji Zmechanizowanej. Formacja ta została założona przez Sulima Jamadajewa, którego poniosła ambicja przy początku II wojny czeczeńskiej i przystał do Rosjan. Ze swoich klakierów sformował oddział, który został później wzmocniony rosyjskimi szumowinami i częścią amnestionowanych bojowników - brał z nim udział w walkach z podziemiem niepodległościowym, eliminując m. in. dwóch "podziemnych" prezydentów - Aslana Maschadowa i Abdula-Chalima Sadułajewa. Obecnie formacja składa się chyba wyłącznie z etnicznych Czeczenów. Rosyjskie władze wojskowe mocno broniły Jamadajewa przed obecną głową Republiki Czeczeńskiej - R. Kadyrowem, który z kolei cieszy się poparciem W. Putina. Nie zmienia to faktu, że żołnierze batalionu, znani z brutalności wobec wszystkich, i obcych i swoich, za Rosjanami nie przepadają. Dwa fakty - w czasie kampanii osetyjskiej wielu żołnierzy demonstracyjnie nosiło naszywki z flagą Czeczenii z okresu niepodległości (1991-1999/2000), tak przecież wytrwale zwalczaną przez administrację Putina. Po drugie - krążą wręcz legendy o przypadkach bicia i strzelania do żołnierzy rosyjskich przez żołnierzy batalionu "Wostok". Nie gorsza jest bliźniacza formacja "Zapad", którą dowodzi Said-Magomied Kakijew. Stoczyła ona ostatnio prawdziwą bitwę z jednostkami rosyjskimi - poszło o byle co, straty po obu stronach były rzędu dwucyfrowych.
Nie ulega jednak wątpliwości, że batalion "Wostok", mimo tego że na jego czele do niedawna stał prawdziwy czubek, fundamentalista islamski a jednocześnie nie do końca prawowierny mułułmanin, to prawdziwi specjaliści. Ludzie, którzy od kilkunastu lat parają się wojną. I mimo tego, że wyglądają jak banda obdartusów, to jest to prawdziwe kommando - czego przykładem jest zrolowanie w nocnym ataku pozycji gruzińskich przy przełęczy zamykającej wojskom rosyjskim dostęp do Południowej Osetii i Gruzji. Gdyby nie ten atak, to Rosjanie mogliby mieć swój kolejny pancerny cmentarz... Straty batalionu były minimalne - wbrew temu co twierdzą niektórzy przeciwnicy Jamadajewa - jednak Kadyrow, wobec rosnącego prestiżu Jamadajewa, zdjął go z dowództwa i nakazał reorganizację batalionu do szczebla kompanii. Tyle w skrócie.


Pozdrawiam
Arovist

--

- - - - - - - - - - - - -
Norsk Black Metal

Post zmieniony (23-12-08 14:18)

 
23-12-08 20:06  Odp: [G] Grozny, marzec 1996 (BTR-80 + dodatki)
Raduss 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 8

Co do trawki to podejrzewałem, że Faller, bo sam mam podobną. Z tego wynika, że do skali 1:25 kupić lepiej posypki.
Dzięki za odpowiedź, chodziło właśnie o Wostok. ;-)
Tylko za Chiny Ludowe nie mogę pojąć jak przedstawiciele narodu walczącego z Federacją Rosyjską walczą po ich stronie przeciw drugiemu narodowi, który również próbuje podziękować za wieczną współpracę swojemu dużemu sąsiadowi. Sprzeczność interesów , czy po prostu zwykli najemnicy ? Nie ważne komu służyć, aby była wojna i łupy.

--





Post zmieniony (23-12-08 20:23)

 
23-12-08 22:32  Odp: [G] Grozny, marzec 1996 (BTR-80 + dodatki)
krzysiek 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Co prawda do offtop, ale przecież większość wojsk walczących w Czeczenii z Rosjanami wywodziła się z jednostek szkolonych przez Rosjan do walk z Gruzinami w Osetii i Abchazji.


Czeczeńcy może i nienawidzą Rosjan, ale jeszcze bardziej nienawidzą Gruzinów...

Pozdrawiam
Krzysiek

 
23-12-08 22:53  Odp: [G] Grozny, marzec 1996 (BTR-80 + dodatki)
Raduss 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 8

Wniosek nasuwa się sam, jeśli małe państwa i narody nie wezmą się do kupy , nie zwalczą uprzedzeń , to Rosja na Kałkazie będzie panowała po wsze czasy.

--


 
28-12-08 21:51  Odp: [G] Grozny, marzec 1996 (BTR-80 + dodatki)
Arovist 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Cześć!

Krzysiek napisał:
(i) ale przecież większość wojsk walczących w Czeczenii z Rosjanami wywodziła się z jednostek szkolonych przez Rosjan do walk z Gruzinami w Osetii i Abchazji.(/i)

?

Większość wojsk biorących udział w kampanii osetyjskiej to pododdziały 58 Armii stacjonującej w Czeczenii, reszta to spadochroniarze z Pskowa i pododdziały specjalne OMONu i in. Co do jednostek walczących w Abchazji - tego nie wiem. Szkoleni do walk z Gruzinami t9 oni raczej nie byli. Najwyżej sztaby miały przygotowane wcześniej plany kampanii, i wszystko.

i dalej:
(i)Czeczeńcy może i nienawidzą Rosjan, ale jeszcze bardziej nienawidzą Gruzinów...(/i) - zastanawiam się dlaczego tak myślisz...

Raduss, już pisałem :) - "Wostok" to nie są przedstawiciele narodu czeczeńskiego (walczyli przeciw legalnym z punktu widzenia prawa międzynarodowego władzom państwa). To posłuszne pieski przekupionego przez ruskich watażki. Ja bym ich nazwał raczej najemnikami - władze rosyjskie lubują się w używaniu takich formacji w konfliktach. Bez względu na narodowość - na przykład w pierwszym ataku na Czeczenię jesienią 1994 r. prócz wojsk zbuntowanych przeciw Dudajewowi lokalnych władyków brały udział jednostki kozackie i liniowe rosyjskie. Zabrano im paszporty - kto udowodni, ze oni w ogóle istnieli? W obu wojnach czeczeńskich wiele masowych mordów dokonywali najemnicy osetyjscy. Ja się nie dziwię, że złapanym najemnikom podrzynano gardła. Co oczywiście nie przeszkadzało władzom pokazywać później w TV filmy, które w społeczeństwie rosyjskim utwierdzały przekonania, że Czeczeńcy to terroryści... Metody KGB, nic więcej...

--
- - - - - - - - - - - - -
Norsk Black Metal

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024