FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
06-07-08 19:40  [Pytanie] Trasowanie (pojęcie i sposoby)
strzała   

Witam wszystkich

Jestem początkujący w modelarstwie, i chciałbym o coś zapytać. Przeglądając forum natrafiłem na ciekawą technikę – trasowanie. Niestety nie znalazłem samego pojęcia, tylko gotowe przykłady, a chciałbym wiedzieć czy to jest dokładnie. Z tego co widzę jest to tworzenie szczelin między różnymi elementami. Ale proszę żeby ktoś napisał czym na prawdę jest trasowanie w modelarstwie, po co je stosować, gdzie i jak.
Widziałem jeszcze także że niektórzy za pomocą trasowania robią nity, czy tak można onitowywać np. powierzchnię czołgu za pomocą trasowania, co jest w takim przypadku lepsze wybijanie nitów czy trasowanie???
Z góry dziękuje za odpowiedzi

 
06-07-08 20:37  Odp: [Pytanie] Trasowanie (pojęcie i sposoby)
Arto 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witaj. Zadałeś dość obszerne temat do omówienia. Z mojej strony opiszę gdzie, jak i po co ja stosuję trasowanie, chociaż z całą pewnością każdy modelarz ma swoje metody i potrzeby.
Przykład 1.
Zagięcia proste brył. Trasuję tępym przedmiotem np. starym wkładem żelowym (dość cienka, twarda i nie drapiąca końcówka). Przykładam linijkę w miejscu zagięcia i trasuję z wyczuciem. W tym przypadku trasowanie pomaga w złożeniu nadbudówki lub innej bryły w pudełko. Jeżeli nie zatrasujesz lub nie natniesz można bardzo łatwo uzyskać brzydkie, a la połamany karton zagięcie.

Przykład 2.
Trasowanie ozdobne vel merytoryczne.
a) Stosowane w celu uzyskania zagłębień w blachach, na pokładach między deskami. Metoda jest podobna jak wyżej lecz bez zaginania. Metoda ta stosowana jest w celu realnego odwzorowania płaskich powierzchni.
b) Wykonanie np. blachy ryflowanej w celu nadania jej wymiaru 3D. Co oko bardzo cieszy. Ryfle z reguły robi się odpowiedniej wielkości śrubokrętem nagniatając wzorek.
c)Nity. Trasowanie nitów ma sens w małej skali. W dużej skali już trzeba wyciąć nity. Jeżeli chodzi o małą skalę nity wytłaczam zwykłą pinezką. Efekt jest dość zadowalający.

Przykład 3.
Kopułki i inne owalne bryły. Jeżeli można nazwać to trasowaniem - wytłaczaniem. Naciskamy na papier na czymś miękkim (ja uwielbiam gumki do mazania) przedmiotem o owalnej końcówce o odpowiedniej wielkości. Np odwrotną stroną pędzelka. Dzięki temu uzyskujemy np dekle, czy odbłyśniki w reflektorach.

Hmm na tyle wpadłem na tą chwilę. Proponuję trochę potrenować tak z materiałami jak i narzędziami.

--
w budowie: HIEI

 
06-07-08 20:38  Odp: [Pytanie] Trasowanie (pojęcie i sposoby)
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Generalnie, trasowanie to nagniatanie / nacinanie

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
06-07-08 20:41  Odp: [Pytanie] Trasowanie (pojęcie i sposoby)
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Trasowanie to ogólnie mówiąc nagniatanie powierzchni. Jeśli masz na przykład kawałek poszycie czołgu, gdzie jest kilka powierzchni pod kątem do siebie to natrasowanie (przejechanie jakimś narzędziem - wypisanym wkładem długopisu, zeszlifowaną igłą czy czymś innym) ułatwi wykonanie załamania papieru. Czyli trasowanie ułatwia formowanie elementów. Trzeba jednak przy tym uważać, aby nie przeciąć papieru. Czy trasowanie można stosować do wykonywania nitów? W pewnym senswie tak, pod warunkiem, że trasujesz punktowo ;) Inaczej mówiąc ta technika polega na wygniataniu nitów - dla przykładu stosowałem i stosuję ję w moim Marderze którego relację znajdziesz na forum. A o wyższości jednej metody nad drugą decydują chyba tylko preferencje wykonującego daną czynność - tutaj nitowanie.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
07-07-08 08:20  Odp: [Pytanie] Trasowanie (pojęcie i sposoby)
irbar 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Właściwie, to trasowanie to wyznaczenie linii cięcia. Chodzi o zaznaczenie śladu na poddawanym obróbce materiale (deska, blacha, kamienie itp) dla np. brzeszczotu piły.

Co do imitacji nitów to chyba będzie to punktowanie - przykład: aby wiertło zrobiło otwór tam gdzie MY chcemy, a nie tam, gdzie wiertło z wiertarką chcą, używa się "punktaka". :)


/edit:
P.S. właśnie spojrzałem do wikipedii i jest tam opisane pojęcie trasowania z tą jednak uwagą, że wyznacza się w ten sposób zarówno trasę jak i punkt.

--

Mów co myślisz, myśl co mówisz...


Post zmieniony (07-07-08 08:22)

 
07-07-08 10:08  Odp: [Pytanie] Trasowanie (pojęcie i sposoby)
PD 



Na Forum:
Galerie - 25
 

Arto - czy przypadkiem nie nadajesz "nowych" nazw czynnościom, które mają już swoje utrwalone nazwy? (odpowiednio: 1.i 2. -bigowanie, 3. przetłaczanie)

Trasowanie (technika) - wyznaczanie na powierzchni obrabianych przedmiotów linii zarysowych obróbki oraz osi i obwodów otworów, jak również zarysów baz obróbkowych. Rozróżnia się trasowanie płaskie (na płaszczyźnie) najczęściej wyrobów z blachy oraz trasowanie przestrzenne stosowane do elementów maszyn, np. odlewów, odkuwek. Trasowanie przeprowadza się za pomocą rysika, przy wykorzystaniu pomocniczych narzędzi traserskich (płyt, przymiarów, punktaków, cyrkli itp.). (na podstawie Popularnej Encyklopedii Powszechnej Wydawnictwa Fogra, via "WIEM, darmowa encyklopedia")

Bigowanie (przegniatanie) - proces introligatorski polegający na odciskaniu (wgniataniu) rowków w materiale, np papierze lub kartonie w celu ułatwienia jego złamywania (składane opakowania kartonowe, okładki książek w oprawie klejonej itp.) lub w celu dekoracyjnym.(...) Bigowanie można uznać za szczególny rodzaj tłoczenia. Na odciśnięty rowek mówi się biga lub bardziej po polsku - przegniecenie. (za Wikipedią)

Pozdrawiam
PD

--
MODELmaniak.pl - strona wrocławskich modelarni
- strona MODELmaniak.pl na FB

 
07-07-08 12:59  Odp: [Pytanie] Trasowanie (pojęcie i sposoby)
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

No tak przy okazji to nie mogłem się powstrzymać, aby nie przypomnieć Modelarzom o tym, że czynność BIGOWANIA jest bardzo często nazywana niepoprawnie, również w opisach modeli kartonowych, PAGINOWANIEM.

BIGOWANIE to wyciskanie podłużnego rowka umożliwiającego równe zagięcie papieru/kartonu.

PAGINOWANIE to nadawanie stronom kolejnych numerów.

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
07-07-08 19:18  Odp: [Pytanie] Trasowanie (pojęcie i sposoby)
Arto 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Cóż ciągle się uczymy.:-D
W pracy raczej używam paginowania i sortowania.

--
w budowie: HIEI

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024