FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
19-01-08 16:03  [Relacja/Galeria] Bf Me-109E4 AH 2/2007
KlejusKartonikus 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

No to zaczynamy, pod nóż idzie Messerek Emil nie tak dawno opublikowany przez jedno z wiodących wydawnictw:


Jakoś nie widzę ani na tym ani na białym forum relacji z prac nad Me109E4, a jedynie relacje na forach zagranicznych dlatego postanowiłem, ze spróbuję opisać swoje wysiłki i boje z tym modelem.
Wręgi będą wycinane skalpelowo ;)


Jest kilka drobnych potknięć w instrukcji modelu. Postaram się je wyłapać, żeby zmniejszyć poziom konsternacji początkujących modelarzy a doświadczonym zaoszczędzić czasu. Już na samym początku jest błędne oznaczenie na wręgach, dotyczy części W2. Jak widać zamiast strzałki z napisem W2c powinno być W2a:


Niemniej jednak dokładność i spasowanie elementów jest imponujące. Część przednia i centralna kadłuba oraz skrzydła mają kosmicznie skomplikowaną konstrukcję szkieletu. Z jednej strony to plus, bo ułatwia pracę na etapie oklejania poszyciem, drugiej jednak strony nawet mały błąd może bardzo utrudnić poprawne wykonanie dalszych elementów. Jestem jednak dobrej myśli.

 
19-01-08 16:20  Odp: [Relacja] Bf Me-109E4 AH 2/2007
krystian 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
 

Ja będę się przyglądał twojej pracy, tym bardziej, że sam w wolnych chwilach składam ten samolocik.

Jak do tej pory wyłapałem 2błędy:
Przed przyklejeniem żebra (cz.25) do burty(cz.24) sprawdź, czy białe pole burty, pokrywa się z białym polem w podłodze(cz.2), bo mi białe pole burty wyszło ok.1-1,5mm bliżej dziobu i widać białą kreskę na podłodze. Raczej jest to błąd opracowania, bo podłoga i burta pasują do szkieletu.

Przy prawym boku fotela pasek 7AP jest troszkę za krótki i po owinięciu cz.7 zostaje u dołu mała szpara(ok.1mm)

Powodzenia w budowie 109-tki

--

U sąsiadów: Bismarck (AH)
Wspólna: LZ-129 Hindenburg 1:200

Post zmieniony (19-01-08 19:31)

 
19-01-08 19:42  Odp: [Relacja] Bf Me-109E4 AH 2/2007
KlejusKartonikus 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Niebawem dojdę do tych elementów, o których napisałeś. Puki co mam gotową tablicę przyrządów, którą ciut ciut zwaloryzowałem.


 
20-01-08 01:27  Odp: [Relacja] Bf Me-109E4 AH 2/2007
origami 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3


 - 1

Przysiądę i przyjrzę się. Z ciekawości ;-)

 
20-01-08 08:17  Odp: [Relacja] Bf Me-109E4 AH 2/2007
zetpt 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 9
Galerie - 14
 

Jeśli nie widziałeś to podam ci "linkę" do moich wypocin, co prawda nie jest to mistrzowskie wykonanie , ale może się przydać. Co do błędów pasowania to kilka elementów nie ma uwzględnionej grubości kartonu. W konsekwencji czego nie mieści się na szablonach, lub jest za mała. Ja rozwiązałem ten problem tak: rozwarstwiłem karton i nakleiłem sam nadruk, pasowało idealnie.
Co do przeunięć burta - podłoga, w moim egzemplarzu tego nie było, elementy "zeszły się" idealnie.

PS. Mój Emil czeka na wakacje.

--
Ostatnio ulepiony - taki tam mały "cołg"

 
21-01-08 16:34  Odp: [Relacja] Bf Me-109E4 AH 2/2007
KlejusKartonikus 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Prace trwają nadal. Część nr 7aL i 7aP rzeczywiście mogłaby być minimalnie dłuższa. Dzięki ostrzeżeniu Krystiana wyciąłem część nr7 lekko po wewnętrznej stronie obrysu. Po zaklejeniu ściankami kabiny i tak ewentualna szparka nie będzie zupełnie widoczna. Efekt na poniższym zdjęciu



Ukończyłem pierwszy z trzech etapów wykonia wnętrza kabiny. Po wcześniejszym zastanowieniu postanowiłem wręgę W1 z tablicą przyrządów oraz zespół złożony z części nr3 przykleić dopiero po wykoniu wszystkiego jak na zdjęciu poniżej. Tak jest łatwiej wkleić widoczne elementy.


Teraz dopiero wkleiłem dwie dźwignie 1B, juz nie powinny być narażone na przypadkowe uszkodzenie.
Ponizej dwa rzuty dla podsumowania dotychczasowej walki z Me-109



Wstępne przymiarki części nr24 i 12, czyli wewnętrznych ścian kabiny pilota wskazują, że wszytkie białe pola będą się doskonale pokrywać z podłogą. Szczegóły niebawem :)

 
22-01-08 17:52  Odp: [Relacja] Bf Me-109E4 AH 2/2007
KlejusKartonikus 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Dziękuję za link od Zetpt, bardzo mi pomógł rozwiać drobne wątpliwości. Ogólnie z pozostałym wyposażeniem kabiny nie było problemów. Może tylko część nr 17 jest troszkę za długa, niewiele bo o jakieś 1,5mm ale koliduje z białym polem na część nr22. Skrócenie o 1,5mm załatwiło sprawę. Małe, okrągłe gałki i lampki poprawiłem delikatnymi kropelkami wikolu . Po pomalowaniu akwarelą na odpowiedni kolor i po malutkim maźnięciu błyszczącym lakierem dają zadowalający efekt.
Poniżej ukończone prawa i lewa ścianka kabiny:




Zawsze szkoda, że w efekcie tak niewiele będzie widac w kabinie jak juz wszystko się sklei do kupy.

 
22-01-08 18:03  Odp: [Relacja] Bf Me-109E4 AH 2/2007
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Co do erraty do messerka: jest w nowo drukowanych (poprawionych) egzemplarzach Spitfire'a IXc dostępnych u Wydawcy. Właśnie odebrałem przesyłkę.

--

Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

Post zmieniony (22-01-08 18:04)

 
22-01-08 18:41  Odp: [Relacja] Bf Me-109E4 AH 2/2007
KlejusKartonikus 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Sturmoviku, a czy jest tam, tzn. w tej nowej erracie coś więcej niż znana kwestia ze statecznikiem pionowym? Pytam, bo mam tylko "pierwotną wersję" Spitfire.

 
22-01-08 18:49  Odp: [Relacja] Bf Me-109E4 AH 2/2007
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Nie, tylko statecznik. Nie kupowałem wersji pierwotnej, więc nie wiem, co zawierała.

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024