FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
10-10-07 17:13  [R/G] Zenitnaja ustanowka ZU-23-2
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Pora wyjść z podziemia i się ujawnić...

Dwulufowy zestaw przeciwlotniczy ZU-23-2 powstał w 1960 r. w Związku Sowieckim. Zadaniem zestawu jest zwalczanie celów niskolecących w odległości do 2,5 km oraz pojazdów opancerzonych na dystansie do 2 km,
bezpośredniej osłony wojsk i ważnych obiektów stategicznych przed środkami napadu powietrznego, najczęściej śmigłowcami i niskolecącymi samolotami. Podstawowa wersja zestawu jest stanowiskiem stacjonarnym, umieszczonym na trójpodporowej podstawie.

Zupełnie nowe zastosowanie dla ZU-23-2 odkryły wojska rosyjskie w Afganistanie (podobnie dla PKM-2), potem powtórzone w Czeczenii. Partyzanci atakowali rosyjskie kolumny transportowe i patrole z wysokich urwisk i skał, tam, gdzie nie mógł ich dosięgnąć ogień transporterów opancerzonych z powodu zbyt małych katów podniesienia uzbrojenia. Receptą na to okazały się ZU-23-2 umieszczone na ciężarówkach, które były w stanie dosięgnąć ogniem partyzantów skądkolwiek atakowali. Z czasem ciężarówki były dodatkowo opancerzane, by zapewnić większe bezpieczeństwo załodze. Kolumnę transportową osłaniały zazwyczaj dwa zestawy, jeden z przodu a drugi z tyłu. Kolejnym praktycznym zastosowanie ZU-23-2, stosowanym przez Rosjan w Czeczenii i Polski Kontyngent Wojskowy (PKW) w Iraku jest ochrona baz na terenach okupowanych. Pod kątem ZU-23-2 wykorzystywanych przez PKW w Iraku firma Prexer (producent celowników tachometrycznych dla ZUR-23-2) opracowała specjalną wersję celownika CKE-2, wyposażoną w noktowizyjny moduł nocny, co pozwoli na skuteczne użycie zestawów nocą. Po doświadczeniach PKW w Iraku jest pewne, że zestawy ZU-23-2 staną się stałym komponentem defensywnym polskich baz wojskowych na terenach pełnienia misji pokojowych lub stabilizacyjnych. Działka 23 mm są w stanie zwalczyć praktycznie każde zagrożenie, ze strony ewentualnych napastników, np. rozpędzony pojazd wypełniony materiałami wybuchowymi. ZU-23-2 z pewnością zapisze się w historii, jako uzbrojenie w pewnym sensie uniwersalne.

Dane taktyczno-techniczne:

* uzbrojenie: dwie sprężone armaty 23 mm 2a14/m/m1
* kaliber armat: 23 mm (pociski 23x151)
* prędkość wylotowa (wczesna amunicja): 970 m/s
* zasięg skuteczny przeciw celom powietrznym- 2500 m,
* zasięg skuteczny przeciw celom lądowym- 2000 m
* szybkostrzelność maksymalna: 2000 strz./min
* szybkostrzelność praktyczna: 400 szt./min
* kąt obrotu: 360 stopni ; podniesienia: -10 + 90 stopni
* obsługa: 5 osób
* masa bojowa: 950 kg
* długość: 4,57 m
* wysokość maksymalna: 2,87 m
* szerokość: 1,83 m

[size=7]Źródło- Militarum.net[/size]


Ze względu na poważny, zagrażający życiu modelarskiemu, brak czasu w przerwach weekendowych postanowiłem pokleić co nie co.
I tak sobie buduję od miesiąca:


Te zmechacenia na zdjęciach idą do poprawy
Model jest bardzo mały (te igły wsadzone w podstawę mają 0,9mm) ale będzie w pełni ruchomy, mam też zamiar zbudować nowe armaty.

--

Post zmieniony (09-09-14 10:36)

 
12-10-07 20:22  Odp: [Relacja] Zenitnaja ustanowka ZU-23-2
Grzegorz 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 3


 - 1

Jeżeli będzie strzelać to bezwarunkowo mianuję cię wyjadaczem kartonowym

 
01-11-07 20:05  Odp: [Relacja] Zenitnaja ustanowka ZU-23-2
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Wczoraj trochę posiedziałem, poprawiłem co nie co (największy wróg modelarstwa-szkoła daje się we znaki). Głównie to pozbyłem się zadziorów i zacząłem podwozie (ruchome).


Na pewno jeszcze trochę posiedzę w ten weekend, potem się zobaczy.

Wybaczcie za jakość zdjęć ale mam problemy z zasilaczem do lampki a zdjęcia w dzień za bardzo mi nie wychodzą.

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


 
02-11-07 20:33  Odp: [Relacja] Zenitnaja ustanowka ZU-23-2
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Tak sobie oglądałem działko, postawiłem obok Piona, obok BRDeMa, i zacząłem myśleć! I wymyśliłem żeby przemalować działko do kompletu z haubicą, a kiedyś zrobić BERDeMa w tym samym kolorze. Potem jeszcze inne pojazdy i uzbierałaby się jakaś zbieranina pojadów która mogłaby przynależeć do jakiejś jednostki.

Więc przemalowałem. Zrobiłem też błotniki i fotele bo bez nich jakoś tak pokracznie wyglądało:


To tyle na dzisiaj. PA!

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


 
02-11-07 21:09  Odp: [Relacja] Zenitnaja ustanowka ZU-23-2
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Czemu nie impregnujesz kartonu przed wycięciem? To znacznie ułatwiłoby Ci pracę. Pomaluj części jakimś lakierem, wikolem, czy czymś podobnym, zanim zaczniesz wycinać. Albo przerzuć się na karton kredowy (ja jak tylko mogę to takiego używam, np. ze starych kalendarzy).

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
03-11-07 07:43  Odp: [Relacja] Zenitnaja ustanowka ZU-23-2
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Hmm... Nie myślałem nad tym, ten model i tak właściwie trzyma się na SG więc nic nie zaszkodzi.

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


 
04-11-07 15:18  Odp: [Relacja] Zenitnaja ustanowka ZU-23-2
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Dzisiaj zrobiłem jedno pudło z amunicją, i uchwyty do tego, i chyba tyle.


Do zobaczenia za tydzień (jak znajdę czas na klejenie :( )

Gdyby ktoś miał zdjęcia samych dział byłbym wdzięczny

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


 
09-12-07 12:33  Odp: [Relacja] Zenitnaja ustanowka ZU-23-2
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Ehh... Nikt nie ma zdjęć, google też niewiele pokazuje. To nic, trzeba będzie pokombinować.
Od ponad miesiąca nie pokazałem nic nowego, pokaże teraz :)

Zrobiłem celownik, ruchomy. Oraz zaczep. Pozostało mi do zrobienia nieszczęsne armaty i wajchy do sterowania działem.

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


 
22-12-07 19:13  Odp: [Relacja] Zenitnaja ustanowka ZU-23-2
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Heya!

Armatkę można już oddać do służby! Dzisiaj dzięki pomocy kolegów skończyłem robić armaty. Lepszych zdjęć już nie dało się zrobić co ktoś wypatrzy to jego. Niestety zdjęcia nie są dobrze oświetlone bo niedawno padła mi jedna lampka, muszę się męczyć z tym co mam :(


Wiem że lufy się błyszczą ale nie mam czarnej matowej (przyjdzie pocztą w tym tygodniu)

Pozdro

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


 
22-12-07 20:37  Odp: [Relacja] Zenitnaja ustanowka ZU-23-2
stach48 

 

Gratujulę, Tak trzymaj. Słuchaj jedynie od czasu do czasu rad mistrzów (np, Qnia ) i pewien jestem że im dorównasz (za kilkanaście lat):)))))))))))
NAJLEPSZEGO



Post zmieniony (22-12-07 20:39)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024