FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
17-08-05 00:43  [Relacja/Galeria] HMS Belfast - FlyModel
Centurion 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Witam
Przez parę miesięcy obserwowałem forum, obserwowałem, aż tu nagle coś mnie naszło i postanowiłem zaprezentować coś swojego.
Czymś bedzie lekki krążownik HMS Belfast, z którym zmagam się prawie dwa lata (acz, nie bez przerwy).


Kilka słów o oryginale. HMS Belfast (i jego bliźniak HMS Edinburgh) został wybudowany tuż przed II w.św. Należał do tzw typu "modified Town", był więc poniekąd kuzynem Sheffielda. Uszkodzony na minie w 1939 r. wrócił do akcji dopiero w 1942. Uczestniczył w konwojach arktycznych, zatopieniu Sharnhorsta, lądowaniu w Normandii, wojnie w Korei. Co ciekawe, po służbie nie trafił na złom, ale został okretęm-muzeum. Udostępniony szerokiej publice znajduje się w Londynie.
Teraz o modelu. Wydany przez Fly Model z siedem-osiem lat temu (potem raz go wznowiano). Autor - J. Dzierżawski. Skala, jedynie słuszna, 1:200. Model opracowano bez pomocy komputera, a wydrukowano bez pomocy rastra. Na arkuszach kolory generalnie są te same, acz w kilku (3-4, na szczęscie małych) miejscach nie ma ich w ogóle. Nie ma też rezerwy koloru, choć nieco jej można sobie wygospodarować. Opis budowy potwornie lakoniczny. Na szczęście jest sporo rysunków, ręcznych ale przejrzystych, co nie zmienia faktu, że parę części przykleiłem na wyczucie.
Jak wspomniałem budowa Belfasta trwa już trochę czasu, w związku z czym o niektórych problemach zdążyłem już zapomnieć. Tym niemniej w sumie nie było ich wiele. Części spasowane są bardzo dobrze. Rewelacyjnie pasowały burty, które, co ważne, świetnie oddają charakterystyczny kształt krążownika. Co do stopnia szczegółowości opracowania jest nieźle, choć mogłoby byc lepiej. Kiepskie są iluminatory (oryginalnie, na burtach były to zwykłe okręgi) - toteż wyciąłem je i podkleiłem pomalowaną na czarno folią . Dorobiłem poręcze wzdłuż nadbudówek (czy co to tam jest) i trapy, pierwotnie płaskie "zjeżdżalnie". Papierowe radary naprowadzania działek p/lot wywaliłem i zrobiłem druciane. Wreszcie w konstrukcjach kratownicowych (katapulta, podstawa pod radar, wkrótce dźwigi) wyciąłem otwory, aby całość nie wyglądała jak zwykłe pudełko. Przyznaję, że to i owo mozna by jeszcze zwaloryzować, ale uznałem, iż jeśli mam ten model skończyć, nie będę przesadzać.
Zanim skończę ten przydługi wywód, wspomnę o jeszcze jednej sprawie - tzw. wierności historycznej. Nieliczne wątpliwoci, które mam w tej kwestii dotyczą na szczęście tylko drobych szczegółów - np trałów przeciwminowych. Na pewno za wysokie są barbety wież art. głównej, zwłaszcza na rufie (to akurat dość łatwo poprawić). Nie jestem też pewien czy kamuflaż (bardzo efektowny, przyznaję) jest dokładnie taki, jaki być powinien. Na żadnym ze zdjęć okretu nie wyglada on identycznie jak na modelu - różnice dotyczą głównie śródokręcia. Inna rzecz, że takie zdjęcia byc może istnieją (a tylko ja ich nie widziałem) - tak czy owak powstrzymam się od kategorycznych sądów.
I to by było na razie na tyle. Jeśli to, co prezentuję spotka się z zainteresowaniem szanownych forumowiczów, spróbuję dokumentowć dalszą budowę. Na wszelki wypadek z góry jednak dodam, że własnego aparatu cyfrowego nie posiadam, więc z regularnością tej relacji może by różnie.

"Build first, build fast, each one better than the last"

 
17-08-05 00:44  Re: 80% HMS Belfast
Centurion 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

A teraz zdjęcia:









"Build first, build fast, each one better than the last"

 
17-08-05 01:19  Re: 80% HMS Belfast
Michu 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 2


 - 1

Dokumentuj wasc. Mniej pitolenia, wiecej klejenia, powinno byc nowym mottem naszego forum :-) Chetnie obejrze gotowy model na jakiejs wystawie.

 
17-08-05 05:53  Re: 80% HMS Belfast
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

No bardzo fajny okręcik - moje gratulacje

PozdrawiamKojak

 
17-08-05 07:34  Re: 80% HMS Belfast
MacGregor 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

To sie Jarod ucieszy...

MacGregor

 
17-08-05 09:49  Re: 80% HMS Belfast
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

świetny model, świetne zdjęcia!

Widać, że i ze starszych opracowań można skleić coś naprawdę bardzo ładnego!

pzdr
Kemot

 
17-08-05 10:38  Re: 80% HMS Belfast
syjek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Pięknie wygląda, widać znakomity warsztat modelarski. Brawo !
Tylko czy lufy 152 mm nie są za krótkie?
A co do kamuflazu, to czy taki był czy nie jedno pozostaje faktem: wygląda czadowo. Szkoda że w podobnym nie wydano "mojego" Sheffielda :(

Pozdrawiam
Sylwek

KONCERN modelarski MO ;-)
Speedway Fan ORZEŁ ŁÓDŹ

 
17-08-05 11:34  Re: 80% HMS Belfast
wojtas.r 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3


 - 5

piękny model - po prostu cacuszko !!!

--
Informacje nie wyszczególnione w profilu: Kronprinz, Masumoto

 
17-08-05 22:20  Re: 80% HMS Belfast
Centurion 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Serdeczne dzięki za wyrazy uznania. Więc jednak opłacało się zasypiać w oparach butaprenu ;-)
Aktualnie zamierzam ostatecznie rozprawic się z detalami i relingiem na pokładzie dziobowym.
W kwestii długości luf 152 mm: Lufy są wzięte z wycinanki, bez żadnych zmian. Faktem jest że wyglądają na dziwnie małe, ale taka chyba ich uroda. Podobne proporcje widac na archiwalnych zdjeciach i to nie tylko Belfasta, ale i innych brytyjskich krążowników lekkich. Ale 100% pewności nie mam,a dokładnej długości prawdziwych nie znam.

"Build first, build fast, each one better than the last"

 
18-08-05 08:57  Re: 80% HMS Belfast
Jarod 



Na Forum:
Galerie - 1
 

wycinanka powstała na podstawie ANATOMY ON THE SHIP tak więc jeżeli chodzi o lufy to zaprojektowałem je wedlóg planów w tej książce.Ciesze sie że w końcu ujżałem owoc mojego projektowania a zwłaszcza Belfasta.Oglądając go po tylu latach aż mnie dziwi że miałem cierpliwość zaprojektować ten model.Centurion pisałeś na wstępie że było kilka problemów możesz mi opisać gdzie one były i co to było.Ogólnie wykonanie modelu jest OK zważywszy na jakość kartonu i inne czynniki.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024