FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
29-11-06 10:24  [Dyskusja] Co można (jeszcze) poprawić w modelach Hala?
Barbarossa 

 

Zbliża się nieubłaganie termin (planowany) wydania kolejnej nowości ze stajni wydawnictwa Haliński. Nie wiem czy powód to do radości z nowego cudeńka na półce czy do płaczu z powodu wydania 25 PLNów:), ale raczej to pierwsze.
Pogoda za oknem „angielska” więc z przyjemnością co wieczór zabieram się do przeglądania mojej „kupki”, a przy okazji coś tam sobie klejęJ. Przy świetle lampki zauważyłem też jak bardzo odcinają się linie konstrukcyjne (bo chyba tak to się nazywa?) od koloru kamuflażu, szczególnie na jasnym tle. To zainspirowało mnie do napisania tego postu i przedstawienia kilku postulatów. Może są trafne, może nie, oceńcie sami:)

1)Linie konstrukcyjne

Wielki problem to to nie jest gdy ma się takie zdolności dobierania i stosowania retuszu jak Marcin G. Ja jego technikę nadal testuję, a dotychczasowe próby zamalowywania tych „kresek” trochę nieudane. Kreski wyznaczają oczywiście oś symetrii, ale nie wiem, czy jest ona potrzebna w przypadku kołpaków i innych konstrukcji o przekroju kołowym (zbiorniki paliwa, bomby itp.). W takim wypadku linia łączenia segmentu i ewentualny wzór na kołpaku/elemencie jest w zupełności wystarczający.



Najłatwiej oczywiście zamaskować to w przypadku kołpaków/elementów czarnych, ale co z białymi (C.202, P-51B, choć tutaj dużo lepiej to wygląda). Przy delikatnej walorce u Hala takie "upiększenia" w postaci kresek są raczej niepotrzebne.
Podobnie na segmentach kadłuba:



Tu raczej muszą być, ale może krótsze niż te w MS- 406, w WAKu (abstrahując od grubych linii) trochę lepiej to wygląda, zresztą u Hala różnie z tym bywa – w P-39 są krótsze, a w ostatnim Mustangu bardzo ładnie zamaskowane (wtapiają się w tło i walorkę). Mimo „cienkości” tych kresek trochę psują efekt przy wspaniałej kolorystyce modeli Hala, szczególnie na jasnych brzuchach jak w MS-406.

Można też tak:


Po nacięciu widocznych linii (+ołówek i linijka) lub przy pomocy kalki zaznaczać oś symetrii na niezadrukowanej stronie, wtedy mamy czyściutki kamuflaż. Sądzę że jest to do zastosowania nawet w przypadku segmentów kadłuba i wcale nie zajmowało by dużo czasu, modelom Hala i tak poświęcać trzeba długie godziny.

Podsumowując proponuję zlikwidować krechy na kołpakach i innych konstrukcjach o przekroju kołowym i zminimalizować (krótsza kreska, kropka?) je na segmentach kadłuba, silników itp., jeśli zlikwidowanie ich to zbyt radykalny krok.

2) Klapy

W wielu wątkach w przypadku nowości z Wydawnictwa Haliński powtarza się pytanie o to, czy klapy będzie można wykonać w pozycji otwartej. Rozwiązanie to jest coraz częściej spotykane u innych wydawców, pojawiło się też w Me-109 F i P-47, w „zwykłym” KA nie ma i chyba na razie nie będzie, a np. w Mustangu by się przydałoJ Marcin G. i p.Haliński uważają, że model z „zamkniętymi” klapami lepiej się prezentuje (przynajmniej tak wywnioskowałem po lekturze ich wpisów na forach). Może to i prawda, ale wybór pozostawiłbym modelarzowi. Zaprojektowanie klap otwartych/ruchomych to chyba nie jest wielki problem, a znalezienie miejsca na nowe części też nie trudne – obecnie „rozrzut” części na arkuszach jest dość duży.
Proponowałbym pozostawienie skrzydeł tak jak są i zamieszczenie w wycinance części do zrobienia otwartych klap. W MS-406 pokrywa klapy jest np. przedzielona, a linia łączenia trochę psuje jej wygląd, wydrukowanie chociaż tej pokrywy w całości ułatwiłoby samodzielne zwaloryzowanie modelu, ale nie sądzę aby opracowanie klap jako opcjonalna wersja wykonania było tak czaso- i pracochłonne, że nie do zaakceptowania.

3)Zapas koloru

Przynajmniej trochę, ale każdego koloru po trochu by się przydało, choćby do retuszu takiego jak pokazał zetpt.

O rastrze i nitach nie piszę, bo wielokrotna dyskusja już przyniosła efekty (porównajcie nity na I-16, Fw-190 z tymi z MS-406 i P-51B) a mniejsze już być nie mogą by wyglądały zadowalająco, tak pisał na którymś forum p.Haliński a nie ma powodów by Jemu nie wierzyć, przecież w Jego interesie jest by towar jeszcze bardziej podobał się klientowi.


Nie odczytujcie tego w ten sposób, że modele od AH nie podobają mi się:) bo podobają się bardzo. Sklejałem je i będę sklejał bez względu na to czy takie lub inne zmiany zostaną wprowadzone czy nie. Napisałem to wszystko, bo być może konstruktywną dyskusję zauważy ktoś z wydawnictwa i zmiany te przynajmniej rozważy. Sztuką jest by doskonały w samej istocie produkt uczynić jeszcze doskonalszym.
No ale z drugiej strony lepsze jest wrogiem dobrego...

--
per aspera ad astra...

 
29-11-06 10:54  Re: Co można (jeszcze) poprawić w modelach Hala?
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

No , cóż...
Dyskusja akademicka...
Modele "Hal'a" są moim zdaniem doskomałością poligraficzną same w sobie , więc nie widzę ( prywatne zdanie) potrzeby poprawiania tego , zwłaszcza ,że jak w spomniałeś lepsze jest wrogiem dobrego...
Zmiana cienkiej kreski na kreski-kropki może dać na modelu optyczne wrażenie krzywego wycięcia elementu...;-(
Zatem , niech zostanie cieniutka kreska.
Ale co do zapasu kolorów , to bardzo proszę ; sam byłem co jakiś czas w potrzebie uzupełnienia czegoś w modelu - i mi brakowało...Rzecz baaardzo potrzebna.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
29-11-06 11:07  Re: Co można (jeszcze) poprawić w modelach Hala?
kari   

Do modeli Wydawnictwa Pana Halińskiego wprowadziłbym dublowanie części na wypadek "zepsucia" jakiegoś detalu. Oczywiście dotyczyłoby to tylko części skomplikowanych (w kształcie lub wycinaniu) lub o bardzo małych obrysach.
Podobną praktykę stosuje z powodzeniem Wydawnictwo JSC i dubluje np. części do armat, części wyposażenia pokładu (małe detale), itp.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
29-11-06 12:11  Re: Co można (jeszcze) poprawić w modelach Hala?
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

kari, części zapasowe już się zdarzały, w tej chwili akurat pamiętam tylko dźwigar środkowego odcinka płata P.11c :-)
Zapas koloru - jak najbardziej przydatny; sprawę klap pozostawiłbym juz jednak Autorom.

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
29-11-06 14:11  Re: Co można (jeszcze) poprawić w modelach Hala?
mikoaj68 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1


 - 4

Modele lotnicze Hala mają bardzo rozbudowany szkielet ,najczęściej typu okrętowego co przy zakładanych tolerancjach pasowań części, wymusza bardzo precyzyjny dobór grubości tekturek i tu moja prośba do wydawcy o laserowo wycinane szkielety.
Budowa szkieletu modelu to dość czasochłonna czynność a efekt tej pracy praktycznie znika pod poszyciem.Wprowadzenie do sprzedazy takich laserowo ciętych elementów pozwoliło by zwiększyć krąg odbiorców (wszyscy cierpimy na brak czasu).Aprzy cenach modeli rzędu 25-70 pln dodatkowe 10-15 pln niejest takie straszne.

 
29-11-06 14:37  Re: Co można (jeszcze) poprawić w modelach Hala?
Bart 

Na Forum:
Galerie - 1
 

O wręgach laserowych Pan Haliński już pisał, że pracuje nad tym. Może być z tym również problem, że niektóre z nich musiałby być kolorowe, a tego jak na razie nie da się laserowo osiągnąć.

1. Mnie najbardziej brakuje silników rzędowych i możliwości otwarcia osłon, aby je uwidocznić. Silniki gwiazdowe są miodzio, ale wiele samolotów jest po prostu ubogich w porównaniu z plastikami w takiej samej skali (mam na myśli 1:32).

2. Proponuję również wypuszczać dodatkowe zestawy fototrawione do samolotów, jak to ma miejsce w okrętach, najlepiej już pomalowane w odpowiednie kolory (tak jak firmy Eduard)

3. We współczesnych samolotach (jeżeli takie się w końcu zdarzą), marzą mi się otwarte przedziały awioniki i elektroniki, oraz wydzielony silnik (jak np. w modelu F-16 Tamiyi)

4. Ciekawym pomysłem było by również zastosowanie tłoczonego kartonu. Np. w elementach poszycia, gdzie wręgi mogły by być bardziej plastyczne), ta technika jest już stosowana nikiedy w modelach dla dzieci

5. Wspaniałym pomysłem byłoby róniez wydanie numerów z elemetami do dioram (wózkami lotniczymi, dodatkowymi bombami i.t.p.)

Ale to dobrze że jest wciąż co do zrobienia, bo nigdy nic nie jest idealne, a i dla konkurencji pozostaje jeszcze pole do popisu

 
29-11-06 15:05  Re: Co można (jeszcze) poprawić w modelach Hala?
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Zauważmy, że zmiany można podzielić na dwie części. Pierwsze - czysto edytorskie - to części zapasowe (było nie było, powielenie już gotowych elementów...) i zapas koloru. Druga - autorskie - wszelkie pozostałe.
Wydaje mi się, że jest sens proponować P.T. Wydawcy ulepszenia w pierwszej z tych grup. Pozostałe musiałyby być kierowane już bezpośrednio do P.T. Autorów...

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
29-11-06 16:05  Re: Co można (jeszcze) poprawić w modelach Hala?
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Uważam że niepotrzebne są czarne linie obrysu części poszycia. Są cienkie ale mimo wszystko często je widać na skończonym modelu, szczególnie na jasnych powierzchniach. Wspaniałym przykładem modelu z częściami bez obrysu jest Szcze-2 z Orlika.


--

>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

Post zmieniony (29-11-06 17:30)

 
29-11-06 16:27  Re: Co można (jeszcze) poprawić w modelach Hala?
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Wiem,że niektórzy mogą się krzywić na mnie za to co powiem , ale namawianie wydawców na wręgi laserowe , tłoczone wręgi , kolorowe i najlepiej uformowane już "fototrawki" , etc... idzie w kierunku otrzymania produktu , który trzeba jedynie połączyć klejem "do kupy".
A gdzie artyzm ;-) ?
Gdzie Modelarz?
Obawiam się , że może powstać nowe pojęcie ( że sparafrazuję ministra Dorna ) "zlepiuch"...
Modelarstwo to trochę sztuka i ten , co ma talent ma osiągnięcia... A półprodukty wymagające jedynie połączenia ze sobą , to droga na skróty.
Abstrahuję jedynie od kroplowych , tłoczonych osłon kabin ( choć i takie można przy odrobinie samozaparcia wykonać samemu ).
Popatrzcie na Rajkuba - robi wszystko z prostych materiałów , efekt otrzymuje powalający i do tego ma niezłą zabawę!

Dlatego wcześniej powiedziałem ,że dyskusja będzie akademicka.

--

Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.



Post zmieniony (29-11-06 21:32)

 
29-11-06 17:00  Re: Co można (jeszcze) poprawić w modelach Hala?
Toni 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Co do laserowo wycinanych wręg wg.zapowiedzi Pana Halińskiego mają być dostępne już w tym miesiącu.Zainteresowani więcej szczegółów znajdą na Jego stronie.

Pozdrawiam wszystkich Toni

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024