FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
11-10-06 20:13  [Technika] Zaginanie i formowanie fototrawek - jak?
syjek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Witajcie

Czy może ktoś podzielić się dobrymi sposobami formowania, a zwłaszcza zaginania (o 90 st.) elementów fotrawionych, zarówno za pomocą jakiś sprytnych urządzonek jak i domowymi sposobami.

--
Pozdrawiam
Sylwek

KONCERN modelarski MO ;-)
Speedway Fan ORZEŁ ŁÓDŹ

 
11-10-06 20:18  Re: Zaginanie i formowanie fototrawek
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Ja mam pincetę robioną z dwóch pasków grubej sprężystej blachy, spiłowanych na końcach tak, że tworzy "szpic" o prostych "ramionach" (zapewne domowej roboty, wyrównywana na szczękach imadła). Dłuższą blaszką można wygodnie złapać bokiem tej pincety i zaginać na twardym podłożu.

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
11-10-06 21:51  Re: Zaginanie i formowanie fototrawek
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

W dobrych sklepach modelarskich można dostać specjalne urządzenie do zaginania elementów fototrawionych - ale to kosztuje...
W domowych warunkach ( wypowiadam się całkowicie teoretycznie i intuicyjnie , bo do tej pory tego nie robiłem) trzeba się posiłkować narzędziami zapewniającym pewne uchwycenie elementu na jak największej jego powierzchni , najlepiej z obu stron linii zgięcia i jak najbliżej tej linii ( może między cienkimi linijkami?) - i giąć.
Niebagatelne znaczenie ma też otoczenie w którym to robimy - myślę już o poszukiwaniu elementu który w trakcie "preparowania" zrobi...pstryk w przestrzeń...;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
11-10-06 22:02  Re: Zaginanie i formowanie fototrawek
OzzY 

 

moze Ci pomoze TO

--

 
11-10-06 22:04  Re: Zaginanie i formowanie fototrawek
Pit Blank 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

Gdzies na forach plastykowych widziałęm narzędzie to zginania blaszek które można wykonać domowym sposobem.
Robi się go z dużego zawiasu, trzeba go troszke postukac młotkiem i potraktować szlifierką ale wtedy mamy narzędzie, które może wystarczyć na jakis czas, a kosdzt takiego urządzenia jest znikomy.

--
Yamata i Bismarki czekaja w kolejce ...

 
12-10-06 08:45  Re: Zaginanie i formowanie fototrawek
syjek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

irQ: ale tam nie jest w tym artykule napisane, gdzie i czy w ogóle można to polskie urządzonko kupić.

--
Pozdrawiam
Sylwek

KONCERN modelarski MO ;-)
Speedway Fan ORZEŁ ŁÓDŹ

 
12-10-06 08:48  Re: Zaginanie i formowanie fototrawek
ZzB   

Witam.
Pominąwszy specjalną "zaginarkę" (drogie to jak diabli ale moim zdaniem warto - przynajmniej u mnie ląduje na warsztacie co kilka-kilkanascie dni) korzystam z trzech pomysłów :
- penseta z płaskimi częściami chwytnymi, przydatna do drobiazgów
- suwmiarka, przydatna do pasków o niewielkiej szerokości
- metalowe zaślepki od gniazd dysków w obudowie komputera, wymagaja czasami podszlifowania do równej krawedzi ale doskonale się sprawdzają przy długich krawędziach gięcia
Można się jeszcze pokusić o uzycie szczypiec uniwersalnych (czyli popularnych kombinerek) ale nie takich z hipermarketu, bo te miewają kilkumilimetrowe luzy. Po zalaniu ząbków w szczekach distalem i naklejeniu grubej blaszki (np takiej z piwa Faxe) dostajemy "ciutkę" większą pensetę.

Pozdrowionka
ZzB

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024