FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
23-03-06 08:59  [Relacja/Galeria] polski MIG-29 (Design)
ukasso 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Witam serdecznie i zapraszam na relację z budowy modelu Miga-29.

Zapowiedzi wydawców zawsze mogą narobić nam smaku na różnego rodzaju modele. Nie inaczej było w przypadku tego tematu. Żywa legenda, czyli Mig-29. Wydany był wielokrotnie, ale zawsze zostawiał jakiś niedosyt. Z małym wyjątkiem...
Na początku lat 90 pojawiło się na krótko wydawnictwo, które pokazało, że można robić naprawdę świetne opracowania- DESIGN.
Do dziś nie ma lepszego wydania tej maszyny.

Model miał dla mnie jednak poważną wadę- czerwone gwiazdy na skrzydłach. Jako, że od zawsze mieszkałem bardzo blisko 23 bazy lotniczej w Mińsku Mazowieckim, na której stacjonuje 1 Eskadra Lotnictwa Taktycznego, to bardzo chciałem mieć na półce w domu model pomalowany w jej barwy. I tu pojawił się problem, bo żaden wydawca nie pokusił się o opracowanie w tej kolorystyce. Owszem w 2002 roku Mały Modelarz wznowił stare wydanie w nowych, polskich barwach, ale miało ono niewiele wspólnego ze stanem faktycznym.
Pozostało więc tylko jedno wyjście:
Wziąć najlepsze wydanie miga i zrobić mu polskie barwy.
I tu w ruch poszedł skaner i programy graficzne. Jaki jest efekt prac pokaże ta relacja.
Model będzie przedstawiał maszynę z numerem 77 z Mińska Maz. (fotka poniżej)



Oto pierwsze efekty pracy przy modelu:



Zapraszam.

--

MIG-29

Post zmieniony (30-03-09 15:11)

 
23-03-06 10:20  Re: [Relacja] polski MIG-29
ukasso 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Opracowanie jest rewelacyjne. Wcale nie widać, że ma już tyle lat. Model jest przemalowany i wydrukowany w całości od podstaw. Nie powinno być problemów ze zgodnością kolorów.

 
24-03-06 11:44  Re: [Relacja] polski MIG-29 (Design)
ukasso 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Dla zainteresowanych oryginalna okładka:



A teraz postępy w pracy przy modelu:



Udało się okleić trochę poszycia wokół kabiny. Spasowanie elementów jest wzorowe. Wszystkie widoczne błędy wynikają wyłącznie z mojej niedokładności. Jak na razie przy modelu pracuje się bardzo przyjemnie.

--
MIG-29

 
25-03-06 10:41  Re: [Relacja] polski MIG-29 (Design)
ukasso 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Wykonałem ramkę wokół kabiny pilota. Spasowanie części jest nie do opisania. Same wskakują na swoje miejsca. Nie udało mi się jednak uniknąć małego błędu. Widoczne przesunięcie plamy kamuflażu na pierwszej fotce, jest efektem delikatnego przycięcia poszycia. W przyszłości postaram się unikać takich pomyłek. No i jeszcze to, co tygryski lubią najbardziej... Syrenka nieistniejącego już 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego.



--
MIG-29

 
25-03-06 16:51  Re: [Relacja] polski MIG-29 (Design)
ukasso 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Na razie wstrzymam się z udostępnianiem przemalowanego miga. Najpierw chcę go zbudować i poprawić ewentualne błędy w malowaniu.

--
MIG-29

 
27-03-06 13:59  Re: [Relacja] polski MIG-29 (Design)
ukasso 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

A oto co do tej pory zrobiłem:



Wnętrze kabiny klei się przyjemnie. Obrazki zawarte w instrukcji wyjaśniają dość dokładnie jak zamocować poszczególne części. Są jednak wyjątki. Przy niektórych elementach trzeba było nieźle pogłówkować, żeby je odpowiednio uformować. Do zrobienia został jeszcze fotel pilota i kilka drobiazgów.

--
MIG-29

 
28-03-06 11:48  Re: [Relacja] polski MIG-29 (Design)
ukasso 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

To już ostatnie zdjęcia z budowy kabiny. Fotel K-36 zrobiony.



A tak prezentuje się gotowe miejsce pracy pilota.



Od teraz powinno już być mniej monotonnie, bo będę się brał za resztę kadłuba. Prace powinny więc nieco przyspieszyć. Jak będzie na prawdę, to się zobaczy. Większość osób na tym forum wie jak ciężko nieraz wygospodarować trochę czasu na klejenie.

--
MIG-29

 
29-03-06 12:02  Re: [Relacja] polski MIG-29 (Design)
ukasso 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Mig powoli nabiera kształtów. Zrobiłem kilka segmentów przedniej części samolotu.





Jeszcze parę drobiazgów i zabieram się za robienie szkieletu centropłata i tylnej części kadłuba.

--
MIG-29

 
29-03-06 12:54  Re: [Relacja] polski MIG-29 (Design)
ukasso 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

(moderacja)
damdam-sprawdź pocztę.

--
MIG-29





Post zmieniony przez moderatora
Proszę o "takich" sprawach nie rozmawiać na forum (patrz pkt 6 regulaminu forum)

Model jest do dostania np. na allegro, w komisach, na gieldach...

konradus

 
29-03-06 14:15  Re: [Relacja] polski MIG-29 (Design)
ukasso 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Prośby o takie rzeczy proszę kierować na maila. Przypominam, że z udostępnianiem przemalowanego samolotu wstrzymuję się do końca budowy.

--
MIG-29




Dopisek moderatora

Odnosnie udostępnienia modelu:
Ukasso, mam nadzieję, że zwróciłeś się o pozwolenie na publikację do Autorów...

Odnosnie próśb o skany oryginalnej wersji:
Proszę o "takich" sprawach nie rozmawiać na forum (patrz pkt 6 regulaminu forum)

Model jest do dostania np. na allegro, w komisach, na gieldach...

konradus



 
30-03-06 09:03  Re: [Relacja] polski MIG-29 (Design)
ukasso 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Chcę jasno powiedzieć, że nie zajmuję się dystrybucją tego modelu w żadnej formie i nie czerpię z tego żadnych korzyści materialnych. Pisząc o udostępnianiu, miałem na myśli zmieniony przeze mnie schemat malowania. Jak to się ma do praw autorskich? Tego nie wiem. Przerabiałem kolorystykę na własny użytek, a nie z myślą o dystrybucji. Widzę jednak, że kilku osobom mój pomysł przypadł do gustu. I tu pojawia się pytanie: Czy nieodpłatne udostępnienie komuś zmienionej kolorystyki, na już istniejącym modelu, jest łamaniem praw autorskich? Czy ktoś miałby pretensje, gdybym oddał (za darmo) koledze kupiony w sklepie model, na którym farbkami przemalowałbym kolory? Tutaj jest podobna sytuacja, tylko narzędzia nieco inne. Zamiast farb i pędzelka mamy komputer i program graficzny. To pytanie pozostawiam bez odpowiedzi, bo nie jest ono tematem relacji. Jeśli kogoś interesuje podobna tematyka, proszę o założenie nowego tematu na forum.

Pozdrawiam i wracam do budowy miga.

--
MIG-29

 
01-04-06 11:38  Re: [Relacja] polski MIG-29 (Design)
ukasso 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Szkielet tylnej części samolotu skończony. Kleiłem go butaprenem, a łączenia poszczególnych wręg nasączyłem klejem cyjanoakrylowym. Może nie wygląda to zbyt ładnie, ale jest za to mocne i sztywne. A do tego dość dobrze trzyma symetrię. W kilku miejscach postanowiłem dodać niewielkie wzmocnienia. W niczym nie będą przeszkadzać podczas dalszej budowy, a dzięki nim tylna część szkieletu została skutecznie unieruchomiona.







Teraz zajmę się oklejaniem poszycia.

--
MIG-29

 
03-04-06 10:18  Re: [Relacja] polski MIG-29 (Design)
ukasso 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Sebastian1987-jeśli chodzi Ci o tą długą wąską wręgę, na której będzie zaczynać się skrzydło, to faktycznie jest ona wgięta do środka. Jednak nie tylko z lewej strony, ale i z prawej. Może nie widać tego dokładnie na fotkach. Tak właśnie powinien wyglądać szkielet według wycinanki.

Okleiłem dwa pierwsze elementy poszycia na szkielecie i połączyłem je z przednią częścią samolotu.






Był to najtrudniejszy jak dotąd etap budowy. Nie obyło się niestety bez komplikacji. Nie wiem gdzie dokładnie popełniłem błąd, ale za nic nie mogłem dopasować przedniej i tylnej części kadłuba bez kilkumilimetrowej szpary. Jedynym ratunkiem okazało się rozcięcie i przycięcie części 40a. Aby było to jak najmniej widoczne, cięcie zrobiłem na lewej krawędzi natarcia. W rzeczywistości nie wygląda to źle i nie rzuca się zbytnio w oczy. Na zdjęciach poniżej dokładnie widać przecięcie. Łączenie nie wyszło mi zbyt ładnie, ale po nerwach, jakich się nabawiłem przy łączeniu przedniej i tylnej części samolotu, nie miałem już siły tego poprawiać.




--
MIG-29

 
04-04-06 12:37  Re: [Relacja] polski MIG-29 (Design)
ukasso 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

robal-to, że samolot stoi na ziemi nie oznacza, że żaluzje muszą być otwarte. Mogą być one w dowolnej pozycji niezależnie od sytuacji. Na zdjęciach poniżej widać wyraźnie, że są zamknięte, mimo iż samolot nie jest w powietrzu.




Mój mig mimo wypuszczonego podwozia będzie miał zamknięte żaluzje. Co do wlotów powietrza, to się jeszcze zastanowię i zobaczę jak będą wyglądać w obydwu pozycjach.

Prace przy modelu powolutku idą naprzód. Udało się dokończyć owiewkę kabiny pilota. Wykorzystałem do tego gotową wytłoczkę firmy Gomix.





Co ciekawe zamówiłem sobie taką samą do miga z Małego Modelarza i wygląda ona zupełnie inaczej. Dwa modele tego samego samolotu i dwa całkowicie inne kształty. Ta z MM jest zdecydowanie większa i ma za mało "kropelkowy" kształt.



Poza tym okleiłem już prawie do końca górną powierzchnię kadłuba. Została tylko końcówka. Na tym etapie obyło się bez większych trudności. Części wzorowo do siebie psują. A odwzorowanie w stosunku do prawdziwego samolotu stoi na najwyższym poziomie.




--

MIG-29

Post zmieniony (04-04-06 13:17)

 
12-04-06 10:50  Re: [Relacja] polski MIG-29 (Design)
ukasso 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Ostatnio prace trochę zwolniły, ale wcale nie oznacza to, że straciłem zapał do budowy. Chęci są, tylko czasu brak. Ale na szczęście udało się coś zdziałać. Powstały stateczniki pionowe wraz z kilkoma antenami umieszczonymi na ich końcu. Tutaj nie było większych kłopotów z montażem. Wszystko dobrze pasowało.




No i w końcu widać polską szachownicę :D

--
MIG-29

 
14-04-06 15:22  Re: [Relacja] polski MIG-29 (Design)
ukasso 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Gondole silników wraz z wnękami podwozia gotowe. Główne chwyty powietrza, podobnie jak górne, wykonałem jako zamknięte. Czyli samolot będzie w całkowitym spoczynku.



Całość, po zmontowaniu dokleiłem do reszty samolotu. Nie było to łatwe zadanie. Wprawdzie silniki pasowały dość dobrze, ale wklejenie ich przysporzyło trochę problemów. Na ostatniej fotce widać, że wręgi OL i OP nie są w jednej płaszczyźnie z ostatnią wręgą kadłuba. Nie wiem z czego wyniknął ten problem, bo reszta zeszła się bez problemu. Zauważyłem, że w relacji moresa także występuje ten błąd, ale w nieco mniejszym stopniu. Może to być wada opracowania. Różnica zostanie zniwelowana podczas montażu dysz wylotowych.



To już ostatnie zdjęcia przed Wielkanocą, więc życzę wszystkim oglądającym WESOŁYCH ŚWIĄT

--
MIG-29

 
20-04-06 10:51  Re: [Relacja] polski MIG-29 (Design)
ukasso 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Pora na kolejne fotki z budowy.
Święta nie sprzyjały zbytnio postępom w pracach. Obżarstwo i lenistwo górowało. Ale udało się coś tam dłubnąć. Zrobiłem hamulec aerodynamiczny wraz z osłonką spadochronu oraz stateczniki poziome.



W dalszej kolejności będę się brał za dysze wylotowe silników.

--
MIG-29

 
02-05-06 12:07  Re: [Relacja] polski MIG-29 (Design)
ukasso 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Dysze wylotowe silników gotowe. Był to element, który sprawił mi jak dotąd najwięcej frajdy podczas budowy. Poszczególne części przylegały do siebie wzorowo, a efekt końcowy okazał naprawdę niezły. Dysze bardzo dobrze odwzorowują oryginał.

Na pierwszym zdjęciu pokazane są części, z których składa się pojedyncza dysza.



Poniżej przedstawiam sposób, w jaki rozwiązałem problem opisywanego wcześniej uskoku na ostatniej wrędze kadłuba.



A tak dysze prezentują się na swoim miejscu. Jak widać przesunięcie ostatniej wręgi zostało całkowicie zakryte.





--
MIG-29

 
15-05-06 22:23  Re: [Relacja] polski MIG-29 (Design)
ukasso 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Mig nabrał ostatecznego kształtu. Skrzydła są już na swoim miejscu. Zrobiłem też wyrzutnie flar przed statecznikami pionowymi i trochę drobiazgów. Ten etap budowy nie przyniósł żadnych niemiłych niespodzianek. Wszystko pasowało bardzo dobrze. Na zdjęciach widać jak wygląda cały kamuflaż. Mi osobiście bardzo się podoba aktualne malowanie naszych migów, a w szczególności to, że każdy egzemplarz ma inny układ plam. Można by sobie skompletować całą eskadrę i każdy wyglądałby inaczej!




W dalszej kolejności zajmę się budową podwozia.

--
MIG-29

 
20-05-06 16:40  Re: [Relacja] polski MIG-29 (Design)
ukasso 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Dzisiaj na lotnisku w Janowie odbył się, jak co roku, festyn lotniczy. Oto kilka jeszcze ciepłych zdjęć, zrobionych w czasie mojego pobytu na lotnisku.




A tutaj mała reklama. Takiego oleju hydraulicznego używa się w naszych samolotach. Widok na wlot silnika od przodu i samolot w całej okazałości.



A w pokazie dynamicznym mała niespodzianka. Wystąpił mig z numerem 77. Ten, którego model jest przedmiotem relacji.





--

MIG-29

Post zmieniony (21-05-06 00:18)

 
16-06-06 12:01  Re: [Relacja] polski MIG-29 (Design)
ukasso 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Prace przy migu ostro ruszyły do przodu. Ostatnio nie miałem okazji na bieżąco pokazywać postępów, ponieważ przez pewien czas nie miałem w domu aparatu.
Mig stoi już na własnym podwoziu. Był to najbardziej pracochłonny etap budowy, gdyż golenie składają się z dużej liczby drobnych części. Wykorzystałem tu gotowe, wytoczone z drewna koła firmy Gomix. Opony pomalowałem czarnym matem.
Efekt prac widać na fotkach poniżej.





Wykonałem także wszelkiego rodzaju anteny, zaczepy, uchwyty i inne drobne elementy na kadłubie, a także pylony uzbrojenia. Niektóre drobne części zostały zmienione w stosunku do oryginalnego modelu. Mam tu na myśli anteny przed kabiną i na dolnej części dzioba. Na grzbiecie i gondolach silników dodałem nowe anteny oraz czerwone światła pozycyjne, takie jak na polskich Migach.

Poniżej kilka fotek całości.



Model w zasadzie jest już ukończony. Do zrobienia został jeszcze tylko podkadłubowy zbiornik paliwa i cztery rakiety R-60. Zbiornik zrobię na pewno. Rakiety prawdopodobnie zrobię po to, żeby zobaczyć jak wyglądają, ale raczej nie będę ich zakładał.

--
MIG-29

 
17-06-06 10:20  Re: [Relacja] polski MIG-29 (Design)
ukasso 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Zbiornik z paliwem już zrobiony. Po pierwszych przymiarkach w ogóle mi się nie podobał. Jednak po dłuższych oględzinach stwierdziłem, że nie jest aż taki zły jak wcześniej myślałem. Wprawdzie nie jest on dokładnie taki jak w prawdziwym samolocie, ale wygląda w sumie dobrze. Chyba go jednak zostawię.



Do zrobienia zostały już tylko rakiety.

--
MIG-29

 
21-06-06 15:14  Re: [Relacja] polski MIG-29 (Design)
ukasso 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Model jest już skończony.












Podsumowując mogę śmiało powiedzieć, że jest to model nieprzeciętny i bardzo dobrze przemyślany. W rękach doświadczonego modelarza może dać niesamowity efekt. Zdecydowanie wyprzedza inne modele z początku lat 90. Jest to świetny materiał na wznowienie. Polecam go wszystkim wielbicielom współczesnych samolotów i nie tylko. Każdy modelarz ceniący duże odwzorowanie w stosunku do oryginału nie będzie zawiedziony.
Mam nadzieję, że osobom obserwującym tą relację spodobał się mój pomysł z przemalowaniem samolotu na polskie barwy. Chciałem też serdecznie podziękować za wszystkie miłe słowa i cenne uwagi dotyczące budowy. Dobrze motywują one do dalszej pracy.

Zachęcam każdego do wykonania tego opracowania, bo sprawia naprawdę dużo frajdy i jest bardzo efektowne.

--

MIG-29

Post zmieniony (05-09-06 16:05)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024