FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
16-03-06 19:32  [technika] klejenia butaprenem - jak?
Koszałek 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2
 

Mam do szanownych kolegów pytanie odnośnie techniki klejenia butaprenem. O ile znam butapren z innych zastosowań ( nie kleiłem nim jeszcze modeli ) to trzeba posmarowć obie powierzchnie , odczekać aż przeschną a potem docisnąć. No tak ale jak tą metodą wkleić np. wręgę w poszycie kadłuba samolotu!? Może pytanie jest dla miłośników budzia trywialne ale jak już pisałem nie mam z tym klejem w kartonówkach żadnego doświadczenia i z tąd pytanie.

 
16-03-06 19:33  Re: [ pytanie - technika klejenia]
muzzy   

Normalnie-użyć do tego np Patexu

--
tylko praca i praca... a wszyscy chcą ode mnie Nokie...
Projekt: HMS MALAYA 1943r.....tylko czau za mało...

 
16-03-06 19:38  Re: [ pytanie - technika klejenia]
Koszałek 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2
 

Muzzy jeśli myślisz o Pattex-sie wikolowym to nie to jest tematem pytania. Pytam o butaprenopodobne!!??

 
16-03-06 19:54  Re: [ pytanie - technika klejenia]
Chaton 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 14
 

"Normalnie" to butaprenu tak się właśnie używa jak opisałeś - obie powierzchnie, odczekać i docisnąć, ale... z papierem jest trochę inaczej. Jak zrobisz jak wyżej to przy niedokadnym przyłożeniu elementów, będziesz mógł je wyrzucić - nic już z tym nie zrobisz (prawie). Ja kleje wten sposób, że samruję tylko jedną powierzchnię i nie czekam na jego wyschnięcie - inaczej nic nie skleję. Oczywiście czasem smaruje 2 powierzchnie i nimi "mlaszcze" ale z reguły stosuję to tylko w elementach mających wytrzymać jakieś duże obciążenie. Z butaprenem można robić wiele rzeczy (np. prawie bezśladowo usunąć) i sposobów jego używania jest mnóstwo - próbować i jeszcze raz próbować:)

__________________________________________________________________________________________
Rammer ; Ju-87B ; Mapei ; Wasserfall W5 ; Airwolf ; Ta-183 - 5% ; Jagdpanther - 75% ; Pioneer ; Jeffery-Poplavko
Galeria modeli


Post zmieniony (16-03-06 19:56)

 
16-03-06 21:32  Re: [ pytanie - technika klejenia]
Koszałek 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2
 

Chaton jeśli dobrze zrozumiałem to zgodnie z moim przykładem poszycie kadłuba samolotu posmarować butaprenem i dopóki klej jest mokry wsunąć wręgę ? Tzn nie chciałbym aby to wyglądało że się powtarzam ale czy w tym konkretnym przypadku to jedyna metoda i czy nie spowoduje zapadnięcia się poszycia na wrędze jak to się dzieje przy wikolopodobnych?

 
16-03-06 21:52  Re: [ pytanie - technika klejenia]
Chaton 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 14
 

Nie wiem jak to się dzieje przy wikolopodobnych, bo używam praktycznie tylko butaprenu - wikolu używam czasem tylko jako wypełniacz - ale zapadnięcie się poszycia chyba powstac może zawsze np. przy zbyt dużej wrędze. Zanim cokolwiek skleję, przymierzam kilka razy na wiele sposobów, i jeżeli pasuje to samruje klejem i póki jest jeszcze "wilgotny" - przykładam. W przypadku poszycia i wręg to samruję dość dużą ilością kleju poszycie, a potem nakładam je na wręgę lub inaczej - wkladam w nie wręgę.

--
__________________________________________________________________________________________
Rammer ; Ju-87B ; Mapei ; Wasserfall W5 ; Airwolf ; Ta-183 - 5% ; Jagdpanther - 75% ; Pioneer ; Jeffery-Poplavko
Galeria modeli

 
16-03-06 21:54  Re: [ pytanie - technika klejenia]
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Chaton, masz rację, zapadnięcie poszycia przy za dużej wrędze może powstac zawsze, nigdy nie uzywałem wikolu, a zdarzały mi się takie rzeczy. Butraprenu akurat uzywam tylko do podklejania, swego czasu mocno się na nim zawiodłem jako na kleju do detali, ale wygląda, że po prostu miałem pecha.

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
17-03-06 00:16  Re: [ pytanie - technika klejenia]
Chaton 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 14
 

Powiem tak: kiedyś - jak zaczynałm jako brzdąc - kleiłem "zaprojektowane" przez siebie samoloty, klejem roślinnym - jak wspomnę dwa stożki sklejone podstawami i do nich doklejone 3 plaskie kawalki papieru - skrzydła i stateczniki... a potem kanciasty "iwanzyjny" Mustang, pomalowany plakatówkami... ohhhh... to łza się w oku kręci... ale do rzeczy: nie znałem wtedy nic innego niż klej roślinny, czy guma arabska. Był w domu słoik z butaprenem ale tak zaschniętym, że trudno było w niego cokolwiek wbić:) Po kilku latach - jak już sam chodziłem do sklepów - zobaczyłem butapren - ciekły:) kupiłm i spróbowałem (rodzice się bali że się narkotyzuję hehe) - od tego czasu nie ma dla mnie lepszego kleju, a próbowałem wielu. Jeśli się chce i dużo póbuje to z "budziem" można zrobić praktycznie wszystko. Jeśli chodzi o detale to powinno się je kleić dość świeżym klejem, tzn jak najbardziej ciekłym - można go trochę rozcieńczyć. Im większe płaszczyzny tym klej może być gęstszy. A jego ogromną zaletą jest fakt, że daje się dość dobrze usuwać - oczywiście puki nie zwiąże na amen:) wystarczy go albo nawinąć na szpilkę lub inny szpikulec na którym jest już odrobina podeschniętego kleju, albo go "skulkować" np. czymś metalowym, wypukłym i gładkim (ja używam do tego uchwytu do cążek do paznokci).

--
__________________________________________________________________________________________
Rammer ; Ju-87B ; Mapei ; Wasserfall W5 ; Airwolf ; Ta-183 - 5% ; Jagdpanther - 75% ; Pioneer ; Jeffery-Poplavko
Galeria modeli

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024