FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
19-02-06 20:37  [Relacja] Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Witam
Po Yukikaze postanowilem rozpoczac budowe czegos wiekszego.
Dzieki Waszej pomocy skompletowalem dokumentacje potrzebna do zwaloryzowania modelu Yamato z AH ostatnie wydanie. Nie bedzie to standard ale pelna walorka a model kartonowy bedzie tylko baza.
Szkielet podkleiłem tak jak nakazuje wydawca na karton 2mm. Po wycieciu i poskladaniu wcisnelem szkielet na deske montazowa aby w trakcie klejenia kadlub nie zostal zwichrowany. Laczenia zalalem klejem cyjanoakrylowym.
Szkoda mi bylo czasu na sezonowanie pianki w wypelnianiu kadluba wiec wzielem gotowa pianke ktora jest uzywana jako ocieplenie miedzy blachami falistymi.
Docinale ja i wklejalem na klej do paneli podlogowych.


Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

Post zmieniony (08-02-07 23:23)

 
19-02-06 20:50  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Wkleiłem wszystkie kawałki pianki w dno i poprzycinałem je na równo z wręgami. Następną czynnością było zrobienie miejsca w piance na szpachle. Do wykonania wgłębień w piance ( około 1mm poniżej szkieletu) posłużył papier ścierny o ziarnistości 100 na sucho.



--

Post zmieniony (29-07-14 12:51)

 
19-02-06 21:17  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Zgadza się Randar. I pianka wala się na budowach. Mniejsze koszty.
Po wyszlifowaniu pianki przystąpiłem do kładzenia szpachli. Na pierwszy ogień poszła szpachla z włóknem szklanym. Położyłem ja od wręgi do wręgi. po 20 min bez szlifowania położyłem szpachle zwykła samochodowa i zostawiłem całość na cala noc do wyschnięcia.

Po wyschnięciu szlifowałem dno papierem ściernym 120 na sucho. Gdy trzeba położyć szpachle bo gdzieś brakuje należny rysy po papierze 120 oszlifowawszy papierem 180 i dopiero położyć szpachle. Po wyschnięciu szlifować. Jeśli mamy wszystko wyprowadzone papierem 180 doszlifowujemy rysy po tym papierze papierem 240 i mamy powierzchnie gotowa do malowania podkładem.

--

Post zmieniony (29-07-14 15:17)

 
19-02-06 21:32  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Dno gotowe wiec kadłub można ściągnąć z deski.
Postanowiłem wykonać wnętrze hangaru. Aby to zrobić zgodnie z dokumentacja wyciąć musiałem cześć wręg. Powklejałem piankę w miejsce burt i oszlifowałem tak jak poniżej linii wodnej.


--

Post zmieniony (29-07-14 15:21)

 
19-02-06 21:52  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Dzięki Sylwek.
Pianka ta w odróżnieniu od tej z pojemnika pod ciśnieniem jest twardsza, łatwiej się obrabia i jest jednolita (nie ma dziur).

Przed położeniem szpachli przykleiłem pokład. Pokład nad hangarem pominąłem ponieważ nie wkleił bym hangaru.

--

Post zmieniony (29-07-14 15:30)

 
19-02-06 22:13  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Krytyka mile widziana i jeśli chcecie coś więcej wiedzieć to pytać bo wiecznie żył nie będę:-)
W międzyczasie walczyłem z hangarem i oto efekt.

Drzwi beda otwierane a zawiasy wykonam z igieł od strzykawek.

--

Post zmieniony (29-07-14 15:34)

 
19-02-06 22:35  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Piter masz całkowitą racje. Trochę wyprzedziłeś moje zamiary co do modelu.
Szpachla samochodowa ma to do siebie, ze siada i nawet po miesiącu mogą się tworzyć zapadnięcia a kadłub wychodzi pofalowany. Wadą jest też to, że szpachla ta jest higroskopijna czyli chłonie cała wilgoć z powietrza. Aby temu zapobiec kładzie się szpachle natryskową ponieważ jest to szpachla na specjalnej żywicy i z dodatkiem specjalnego granulatu. Tą szpachle nanosi się pistoletem o dyszy 2mm bez dodawania rozcieńczalnika. Należy szlifować tak aby nie przetrzeć się do szpachli zwykłej lub kartonu.
A oto wyszlifowany kadłub z zwykłej szpachli.


Post zmieniony (29-07-14 17:41)

 
19-02-06 23:10  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

I jeszcze dwie fotki. Yamato & Bismarck.


--

Post zmieniony (29-07-14 17:44)

 
20-02-06 09:50  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Wacek jesli chodzi o Bismarcka to ja go tylko szpachluje i maluje (kadlub). Reszte czesci robi Tomek ktory nie posiada kompa i relacji z jego budowy niestety nie bedzie.
Szebi postanowilem skonczyc kadlub w tym roku. Wiec powinienes sie uzbroic w cierpliwosc.
QN jesli chodzi o szpachle a wloknem szklanym to ja jej nie szlifuje. Nakladam jako pierwsza warstwe poniewaz po wyschnieciu jest jak laminat i nie zapada sie. Nastepnie nakladam zwykla szpachle ktora jest obrabiana. Mam szlifierki do szpachli ale wykonuje to recznie.
Kadlub bedzie oklejany ale nie kartonem. Czym to jeszcze sam niewiem narazie eksperymentuje.
Tak to ja robilem Yukiego i relacja jest tu na forum. Yuki byl moim pierwszym modelem okretu po 20 latach przewy w modelarstwie i wyszedl tak sobie.
Dzieki MacGregorowi dorobilem pelne olinowanie bo on udostepnil mi dokumentacje to niego za co jestem mu bardzo wdzieczny. Pozdrawiam!!!
QN napewno bede wstawial zdiecia z niepomalowanymi czesciami. Hangar jest pomalowany poniewaz niemoglem sie doczekac jak bedzie wygladal na gotowo i go pomalowalem.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
20-02-06 10:07  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

W modelu AH wykonano pancerz przeciwtorpedowy na podstawie starych linii teoretycznych. Ja w swoim modelu poprawiłem to wykonując ten pancerz zgodnie z ostatnia monografia Pana Skulskiego i modelu Yamato z JSC.
Następna warstwa jaka położyłem na kadłub jest szpachla natryskowa. Wcześniej opisałem jej sposób kładzenia nadmienię tylko, ze na gotowo powinno być wyszlifowana papierem 240 na sucho. Wtedy nie będzie rys po pomalowaniu podkładem.

--

Post zmieniony (29-07-14 17:49)

 
20-02-06 10:24  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

QN jaki Ty jesteś skromny. Skąd Ci się to bierze?
Następną czynnością po nałożeniu szpachli natryskowej jest delikatne zaprószenie tej szpachli innym kolorem. Ja używam w tym celu czarnego spraju matowego.

Tryska się to po to aby było widać postęp w trakcie szlifowania. Ponieważ szpachla jest kładziona bez rozpuszczalnika i pistoletem o 2mm dyszy powierzchnia to doże krople szpachli a spray wypełnia wszystko. Tam gdzie przejedziemy papierem ściernym i powierzchnia nie jest gotowa zostają reszki spraju. Poprawiamy jeszcze raz papierem aż zniknie spray. Szlifować należny papierem na klocku a nie w palcach ponieważ możemy narobić dziur w szpachli i tym samym powierzchnia będzie pofalowana.

--

Post zmieniony (29-07-14 17:52)

 
20-02-06 11:12  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Bracki pianka to obpadki z budowy supermarketow. Jesli masz kolo siebie budowe to przejdz sie na nia i popytaj o pianke ociepleniowa. Jesli nie to mozna dostac taka pianke w churtownich chemicznych. Pianka ta jest sprzedawana w platach najczesciei 1,5m x1,5m. Ja taka kiedys kupilem we Wroclawiu na ul. Szczecinskiej. Ale ta z ktorej wykonalem kadlub jest z budowy.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
20-02-06 11:55  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Piter ale moglem niewiedzieć. Dzieki.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
20-02-06 19:38  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Szpachla z wloknem kostowala 14 zl a zwykla 11zl. Szpachla natryskowa kosztuje 38 zl 1 l. ale aby ja polozyc trzeba miec odpowiedni sprzet. Cena szpachli zalezy od sklepu ale cena jest mniej wiecej taka jak podalem. Mozecie sie obejsc bez natryskowki ale trzeba przestrzegac zasady, ze aby polozyc warstwe szpachli rysy po grubym papierze musza byc rozszlifowane drobnym.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
21-02-06 10:32  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Pit Blank niepokusilem sie bo nie mam ani zdiec ani dokumentacji z tych pomieszczen. Jesli ktos ma taka dokumentacje lub zdiecia to czemu nie moge jeszcze sie pobawic bo jak poloze poklad to bedzie koniec z wnekami.
Dzis wstawie nastepne fotki.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
22-02-06 18:33  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Batonus wiem na co się porwałem ale kiedyś skończę ten model tak jak Ty Takao i siądziemy sobie przy "soku" i będziemy oglądać swoje modele na jakimś spotkaniu.
Pokład będzie z kartonu nacinany i malowany, wszystkie ryfle na pokładach będą wytłaczane. Jeśli chodzi o uzbrojenie to będę się starał jak najdokładniej odwzorować detale w miarę moich możliwości.
Model powstaje z ksero AH bo szkoda mi ciąć wycinankę. A niektóre części powstają od podstaw na kompie ( większość).
Mechanizacji raczej nie będzie bo nie chcę się aż tak zagłębiać ale uzbrojenie na pewno będzie obracane i lufy podnoszone. Szukam rozrysowanego poszycia burt i dna bo z tym jest najtrudniej.

--

Post zmieniony (12-07-10 14:57)

 
23-04-06 13:52  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Witam po długiej przerwie. Prace powoli idą do przodu ale tempo nie jest zbyt zadowalające. Kadłub jest oszlifowany ze szpachli natryskowej ( wstępnie papier na sucho 180 i na gotowo 400 na sucho). Jestem zadowolony z jakości wykonanego kadłuba i na tym etapie można było by go pomalować i przystąpić do prac nad innymi elementami.



--

Post zmieniony (29-07-14 17:56)

 
23-04-06 14:39  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Następne czynności to montaż gotowego hangaru i obsadzenie jego drzwi. Nakleiłem tez pokład rufowy wcześniej wytłaczając na nim fakturę ryflowania. Najlepsza do tego celu okazała się kalka techniczna.

Dzięki naszemu koledze Żurowi zakupiłem książkę Yamato 1:100 z Wydawnictwa Gakken ( serdecznie dziękuje) i na podstawie modelu z tej książki rozrysowałem linie poszycia blach na kadłubie. Przystąpiłem do wykonania podstaw szyn na których znajdowały się szalupy. Podstawy szyn są to trapezy o wysokości 0,5 mm i szerokości 1mm wiec będzie trochę zabawy aby je zamontować zwłaszcza ze maja się krzyżować dwa trapezy ze sobą.

--

Post zmieniony (29-07-14 18:05)

 
13-08-06 17:32  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Niestety praca nad modelem została wstrzymana z powodów zawodowych. Od rana do wieczora musze pracować zawodowo i na modelarstwo zabrakło czasu. Ale juz nie długo prace nad Yamato zostaną wznowione i na pewno Wy zostaniecie pierwsi o tym powiadomieni.
Jeśli chodzi o warsztat to jest dosyć dobrze wyposażony ale przydał by mu sie remont ale kalendarza na pewno nie zmienię.:-)

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
26-08-06 23:54  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Włodek masz racje. Ale wszyscy wiedzą o co chodzi i nie musisz się tak oburzać nie każdy musi wszystko wiedzieć o okrętach a ja jestem tylko człowiekiem który skleja modele okrętów. Zgadza się jest to jak napisałeś główny burtowy pas przeciwpancerny.
Kształt poprawiłem w modelu gdyż w ostatniej monografii Pana Skulskiego jest to poprawione, a model z poprawionym pasem przeciwpancernym wydało JSC w 1:400.
Przepraszam wszystkich marynistów jeśli ich obraziłem stwierdzeniem że to są bąble przeciw torpedowe. Jestem tylko modelarzem i jeśli kiedykolwiek takie pomyłki będą miały miejsce w tym wątku to jeszcze raz przepraszam.:-)

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
08-02-07 22:43  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Po bardzo długiej przerwie spowodowanej pracą zawodową postanowiłem zabrać się za Yamato.
Zakończyłem tory dla szalup.

Następnym elementem było uplastycznienie drzwi za którymi znajdowało się pomieszczenie na szalupy. Na lewej burcie za waszą namową postanowiłem zrobić otwarte drzwi i pokazać pomieszczenie z szalupami a z prawej strony drzwi będą zamknięte.

I zaczęła się walka z poszyciem tz. postawiłem sobie za zadanie wykonanie poszycia całego kadłuba tak jak to wykonano w modelu Gakkena 1:100. Blachy mają być cięte na kawałki, zaznaczane nity i mocowane do kadłuba. Blachy maja wymiary 8mm na 6 cm. Wynikło to z obliczenia ilości poszyć na podstawie zdjęć w/w Gakkena. Zdjęcia SA robione przy lampie aby było lepiej widać nity.


Odpowiem na wszystkie pytania. Jeśli będą.:-)

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
10-02-07 11:29  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

O.L.O blachy robię z papieru samoprzylepnego do drukarek a nity wyciskam specjalnie przygotowanym nażędziem.
Adrian na wcześniejszych fotkach masz pokazany wytłoczony ryfel na pokladzie rufowym. Jak znajde chwile to wstawie nastepne fotki .
Dzięki za zainteresowanie:-)

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
11-02-07 15:32  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Witam ponownie. Pierwsza fotka pokazuje pojedyncze płaty z wyciśniętymi nitami a obok przyrządy do wyciskania nitów.

Tak wyglądają zamontowane drzwi do pomieszczeń z szalupami.

Prawie zakończone poszycie dna.

Dla Adriana fotka ryglowanego pokładu rufowego. Na poprzednich niezbyt było widoczne ryflowanie.


--

Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

Post zmieniony (05-03-07 17:49)

 
05-03-07 18:29  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Witam ponownie.
Prace trwają ale powoli ponieważ niektóre części musze od nowa projektować. Prace nad poszyciem są zakończone. Wyszło to całkiem fajnie, ale zawsze jest jakieś, ale. Po oklejeniu poszycia paskami musiałem je dodatkowo potraktować cyjanem gdyż klej z papieru samoprzylepnego do drukarek jest zbyt słaby. Podczas tego zabiegu część kleju wydostawała się spod pasów poszycia szpecąc poszycie swoim zgrubieniem. Niestety ni jak nie mogłem tego usunąć. Szlifowanie też nie wchodzi w grę, ponieważ usunąłbym wyciśnięte nity. Może coś na to poradzę, gdy pokryje jedną warstwą farby cały kadłub.

Na warsztat poszły stery i śruby. Na sterach według dokumentacji dorobiłem poszycie z blachy i wytłoczonymi nitami. Trochę pracy było też przy śrubach ale poradziłem sobie ze zwijaniem i kształtowaniem kołpaków śrub.



--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
05-03-07 19:23  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Dzieki Alf, ja też czekam na fotki pomalowanego kadluba. :-) Teraz czeka mnie walka z zaślepionymi iluminatorami a jest ich masa!!! Na każdym iluminatorze jest 8 nitów.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
06-03-07 00:27  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Tomek masz racje zakończenia śrub są wykonane z listkow, ale tak je uformowałem, że po pomalowaniu nie będzie śladu ze były robione w ten sposób.. Wstawię dziś fotki samej śruby. Co do jej łopat to miałem dylemat jak je zrobić tak jak w wycinance czy tak jak powinna wyglądać prawdziwa łopata i nie mogę się jeszcze zdecytowac?
Tomek tak jak powiedział Włodek zapraszamy do Wrocławia na WAK z małżonka ma się rozumieć i wtedy będziesz mógł zobaczyć poszycie i resztę detali, które do tego czasu mam zamiar dorobić..

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
06-03-07 10:50  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Powinienem być we Wroclawiu na konkursie i oczywiscie wezmę model.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
06-03-07 19:30  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Wstawiam obiecane fotki . Co do łopat to jeszcze problem jest nierozwiązany. Może tak byście cos doradzili?

--

Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

Post zmieniony (07-03-07 21:20)

 
07-03-07 22:20  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Olo mówisz i masz . Wczoraj postanowiłem położyć pierwszą warstwę wywoławczą farby. " Wylewałem" ją na gładko, aby uzyskać jak największy połysk a to po to aby zobaczyć wszystkie moje niedoróbki. I niestety musze przyznać, że jest tego trochę. Teraz papier ścierny w dłoń i do dzieła.



--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
07-03-07 22:41  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Ciesze się, że Ci sie podoba. Wygladu nabierze gdy dostanie bulaje i inne akcesoria na burtach. Jak narazie burty są puste bez osprzętu.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
08-03-07 13:35  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Własnie o tym pisałem, że teraz papierek do reki i szlifowanie. Wszystkie tego typu gluty muszę usunac.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
08-03-07 14:13  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Szlifowane będą tylko miejsca gdzie jest klej tym samym nity będą widoczne tak jak teraz. Wymiary i kształty blach brałem z opracowania Gakkena o modelu 1:100. Innych dokumentacji na ten temat jeszcze nie ma. Wielkość nitów jest trochę za duża, bo powinna być średnica 0,2 mm a jest 0,35~0,4 mm .

--

Post zmieniony (27-12-14 01:33)

 
08-03-07 22:32  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Sienia niestety nie mogę Ci wysłać bo to jest cała monografia ze samymi zdjęciami modelu. Skanował jej też nie będę, bo musiałbym ją porozrywać. Ale dla zobrazowania wstawiam fotkę w/w monografii


--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
09-03-07 22:14  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Krzyśku kolory są takie jak powinny być, ale połysk jest tylko po to aby było lepiej widać błędy które popełniłem robiąc poszycie. Co do nadbudówek to były miejsca spawane jak i nitowane. Tak, więc moje narzędzia do nitowanie jeszcze się przydadzą.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
10-03-07 11:37  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Jestem Witek i tak już zostanie a jeśli chodzi o Yamato to robię tak jak najlepiej potrafię. Wydaje mi się, że większość modelarzy na Konradusie stara się jak tylko może aby modele wychodziły jak najlepiej, ale nikt nie jest Bogiem i każdy błędy popełnia.
Ja dałem ciała z cyjanoakrylem i teraz musze go szlifować ale dwa pasy przy pokładzie robiłem inną techniką i tam kleju nie widać.
Dzięki za dobre słowa. I czekam na fotki Twojego Yamato. A najlepiej na relacje z jego budowy.
--

Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

Post zmieniony (10-03-07 11:41)

 
10-03-07 21:43  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Prace powoli idą do przodu. Między szlifowaniem kadłuba wykonuje ryfle na pokładzie dziobowym i lotniczym. Mam już odciski przez te ryfle ale jakoś zakończe pokład dziobowy. :-)


--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
10-03-07 23:50  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Najpierw obrysowuje pokład na kompie dodając wszystko to co w wycinance i to co zostało pominięte. W tym przypadku brakuje tylko zaznaczenia siatki blach ryflowanych. Następnie drukuje to na kalce technicznej ( najlepszy kształt wyciskanych ryfli) i kładąc wydrukiem na białym kartonie wytłaczam za pomocą odpowiednio podszlifowanego śrubokręta ryfle. Jest to żmudne, ale efekt jest zadowalający.
Jeśli Alf masz konkretne pytanie to postaram się na nie odpowiedzieć, ale chyba nic więcej tu tłumaczyć nie trzeba.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
11-03-07 10:59  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Widziałem już tą technikę ale niestety nie znam niemieckiego i nie wiem co używa jako matrycy do wyciskania. Najgorsze w technice, która ja stosuje jest wyciskanie pojedynczych ryfli śrubokrętem. Następnym razem musze zrobić jakiś wyciskacz, który to ułatwi i przyśpieszy. Ryfle po wyciśnięciu zalewam cyjanoakrylem, aby się nie zrobiły płaskie i przyklejam na karton o gradacji 120.
W trakcie wyciskania dobrze jest przykleić element ryflowany do kartonu na którym wyciskamy ryfle aby się nam nie przesuwał. Jesli się przesunie to ryfle wyciśnięte nie wchodzą w rowki w kartonie i mogą mieć tendencje do płaszczenia się.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
11-03-07 20:39  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Dzięki za tłumaczenie. To ja wole powalczyć z tymi ryflami a za zaoszczędzoną kasę kupie lufy z AH do Yamato.
Nie mogłem wytrzymać i zacząłem układać deski na pokładzie. Model zaczyna nabierać kolorów.


--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
11-03-07 21:18  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Takie kiepskie? 97 w buty tego nie wsadze bo kadłub za wielki :-)

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
13-03-07 10:48  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

97 szlifować muszę poszycie kadłuba ponieważ nadmiar kleju wypłynął z pod blach poszycia.
Asiasmar deski powinny mieć przy tej skali 0, 6 mm ale ja mam pocięte pasy na 1mm. Pasy poszycia deskowanego mam wykonane z tapety samoprzylepnej o kolorze drewna. Zostały pocięte na paski o szerokości 1 mm i długości 30 mm. Deski odklejam z papieru i przyklejam na pokład co czwartą. Paski odrywam z różnych miejsc tak aby nie odwzorować jedne dechy na pokładzie tylko aby było widać odcięte kolory.
Co d KG V to ciężko jest mi powiedzieć skąd masz wziąć dokumentacje. Załóż w dziale okręty nowy watek o dokumentacji do KG V z na pewno Ci pomogą. Ale zanim założysz nowy temat poszukaj w necie zdjęć. Na pewno jest tego dużo.

--

Post zmieniony (12-07-10 16:17)

 
13-03-07 18:51  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Argus nigdy nie kupuje mniejszych niż 2 kg z racji tego, że zajmuje się blacharką, tuningiem i lakiernictwem samochodowym. Zawsze szpachli jest u mnie kilka kilo. Na kadłub poszło niewiele nawet nie 0,5 kg. Najważniejszym w szpachlowaniu kadłuba jest nakładanie szpachli, a dopiero potem szlifowanie. Im lepiej położysz szpachle tym mniej będziesz miał szlifowania.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
13-03-07 19:29  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Zamówił mi ja jeden z naszych forumowych kolegów. Jeśli bedziesz zainteresowany to się z nim skontaktuje chyba, że się on odezwie pierwszy tu na forum.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
15-03-07 15:19  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Witam
Co do farb to są to farby samochodowe tz. baza na którą potem kładzie się lakier bezbarwny. Farbę na podstawie odpowiedniej próbki dobrałem w mieszalni lakierów samochodowych. Są tam tysiące odcieni i praktycznie można dobrać każdy kolor i odcień do każdego modelu. Farba ta kosztuje 12 zł 100 g. Do tego można dolać rozpuszczalnik i wychodzi 150g. Bardzo dobrze kryje a jeśli kolor jest słabo ryjący to można dokupić odpowiedni podkład, który zabarwi podłoże i po drugim malowaniu kolorem powierzchnia będzie pokryta. Farba ta niestety nie nadaje się do malowania modeli lub części plastikowych. Chyba, że zakupimy odpowiedni podkład. Gdyby, brakło nam odpowiedniego koloru to możemy dorobić następną porcje podając tylko nr i jesteśmy pewni, że kolor biedzie idealnie taki sam.
Prace nad modelem cały czas posowają sie do przodu ale nie bedę pokazywal fotek jak klade kolejną setke desek na pokładzie.:-)

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
04-05-07 19:45  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Prace przy Yamato cały czas trwają. Po Wschowie postaram się zamieścić kilka fotek modelu. Dzięki BeBe za link. Tam dla spragnionych jest kilka fotek poszycia i ukończonego pokładu. Co do kolorów na zdjęciach proszę się nie przyczepiać ponieważ w pomieszczeniu u Misia jest bardzo ciemno a zdjęcia były robione przy lampie błyskowej która jak widać strasznie rozjaśniła kolory. Zniecierpliwionych proszę jeszcze o kilka dni na wstawienie fotek.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
04-05-07 22:05  Re: (relacja) Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Nie planuje żadnych terminów. Jak zrobię to będzie gotowy. Sam kadłub robię już ponad rok a miałem zaplanowane skończenie kadłuba do 2007 r. ale praca zawodowa i różne takie sprawiły, że jest poślizg i to spory. Więc przestałem planować.
Nic nie mam zrobione oprócz kadłuba. Jestem tego zdania, że model powinno się kleić po kolei. A poza tym pracy i kombinowania przy Yamato jest tyle, że nie zaprzątam sobie głowy innymi detalami. Rozbabrać model to nie problem, ale skończyć to niezła umiejętność a zwłaszcza taki kolos jak pancernik i to waloryzowany. Dlatego tez podziwiam modelarzy którzy porywają się na modele od podstaw albo waloryzują na maxa kartony tak, że aż gały wychodzą( Batonus, Bandy).
Ale powiem Ci Kari, że gdy mam dość Yamato i nie wiem jak cos wykonać do odpoczywam sobie przy innych modelach.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
30-12-07 22:31  Odp: [Relacja] Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Prace nad modelem są wstrzymane, ale wstawię kilka zdjęć ukazujących model na stan dzisiejszy. W styczniu prace ruszą więc niebawem dalsze foki.



--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
09-03-08 12:02  Odp: [Relacja] Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Stan modelu na dzień dzisiejszy jest trochę inny niż na ostatnich fotkach. Prace bardzo powoli idą do przodu ale rewelacji nie ma z powodów pracy zawodowej. Będę musiał wstawić kilka fotek to może mnie podbudujecie do dalszej pracy.
Podkreślenie szczelin uzyskałem wcierając czarną pastele w pokład a ona wciskała się między szczeliny. Po wtarciu pasteli delikatnie wilgotną szmatką z tarłem jej nadmiar z desek i ukazała się ich ładna faktura. Po tak wytartym pokładzie należy wzmocnić go lakierem bezbarwnym aby pastela została w szczelinach. Czynność tę najlepiej robić aerografem lub sprayem bo gdy robimy pędzlem to możemy nie odwracalnie pobrudzić pokład na czarno pastelami.
Dziękuje za doping i mam nadzieje, że szybko uzupełnię tę relacje.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
09-03-08 20:05  Odp: [Relacja] Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Przy wykonaniu blach poszycia posiłkuje się Japońską monografią modelu wykonanego w skali 1:100 więc nie będę tu dyskutował o wyższości Świąt Bożego Narodzenia a Świętami Wielkanocnymi. Innej dokumentacji na ten temat jeszcze nie ma i modele które powstają są w ten sposób wykonywane tak w 1:200 jak i 1:100 a wiem że takowe są budowane
Korsarz jeśli posiadasz taką dokumentacje to ja udostępnij i w ten sposób pomożesz innym.
Typ nitowania i rozłożenia poszycia był konsultowany z projektantami okrętów ze stoczni Gdańskiej.

--

Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

Post zmieniony (09-03-08 22:33)

 
10-03-08 00:14  Odp: [Relacja] Yamato z AH 1-2/2004
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Widze, że Cię to interesuje więc wstawiam przekrój kadłuba Yamato. Powinno to wyjaśnić wszystkie Twoje wątpliwości
.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024