FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
17-02-06 20:09  [techniki dla poczatkujących] MM TBD 1 Devastator (pomoc)
Arek 15 

 

Mam model dewastatora z Małego Modelarza z 1991 roku i nie jestem zbytnio pewien jakiego kleju do niego uzyc. Problem polega na tym że jest to trochę stary karton i nie jestem pewien czy zwykły wikol wystarczy ?? Dzieki z góry za pomoc:D

 
17-02-06 22:42  Re: TBD - 1 Dewastator proszę o pomoc
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

He he, też mam tego cudaka (taaa, czego ja nie mam z MM ;) ). Karton klasyczny dla tego okresu MM i przy kilku wiadrach cierpliwości wikol wystarczy, ale przy okazji człowiek wymyśli kilka nowych przekleństw, bo stare się wyczerpią ;)
Do smarowania dużych powierzchni, tam gdzie nie potrzebny jest pośpiech może być, ale do klejenia czegoś na styk (głównie drobne części) polecam jakiś polimerowy.
Długo kleiłem wikolem modele podobne do tego, ale miałem już dosyć tego czekania, aż przychnie. Wybrałem polimerowy Szewski (firma Anser). Jestem zadowolony. Ma tę przewagę nad Butaprenem, że jest przezroczyty i nie brudzi. No i schnie szybciej, niż wikol.
Generalnie trzeba taki karton formować z wyczuciem i "na kilka podejść", bo może się połamać lub zrozwarstwić.
Czyżby kolejna relacja z klasycznego, starego MM? :) No po prostu multikino wysiada przy tym bogactwie :) To ja zaklepuję miejscówkę w pierwszym rzędzie i trzymam kciuki.
Chyba pojawia się nowa tendencja na forum - zapasy z kartonem w stylu MM :)
pozdrawiam

--
...to ja idę sklejać pierogi :)

 
18-02-06 18:22  Re: TBD - 1 Dewastator proszę o pomoc
Arek 15 

 

DZieki za pomoc DIXIE

 
18-02-06 18:26  Re: TBD - 1 Dewastator -papier
Arek 15 

 

Kolejnym moim problemem z tym o to modelem jest słaby papier , jest tak dlatego ponieważ jest on z roku 1991 .Chodzi o to ,że podczas skręcania lub wyginania jakiejś części powstają załamania papieru nie wiem zbytnio jak temu zapobiec heh.......

 
18-02-06 19:11  Re: TBD - 1 Dewastator proszę o pomoc
jarecki720   

formuj na mokro

 
18-02-06 19:16  Re: TBD - 1 Dewastator proszę o pomoc
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Trochę już o tym pisałem. Opiszę w punktach, żeby nie nagmatwać.
1) Załamania ostre (ale nie nerwowe;P ) - Do linii łamania przykładasz linijkę i tępą krawędzią noża lub nożyczek trasujesz kilkukrotnie. Następnie dociskasz jeszcze mocniej linijkę i (ja to robię nożykiem którym tnę karton) odginasz element. To, po której stronie "nacinasz" zależy od kierunku zaginania. Po stronie niezadrukowanej warto nawet narysować sobie cienką linię ołówkiem, ale musi się pokrywać idealnie z tą nadrukowaną, bo inaczej łamanie będzie krzywe i nie do poprawienia w praktyce.

2) Krawędzie "okrągłe" - łapie się element w łapki i przeciąga po krawędzi np. stołu albo nożyczek, tak, jak to z wstążkami do kwiatów robią ekspedientki w kwiaciarniach ;))

Pamiętaj przy tym, że to trzeba wykonywać stopniowo, najpierw lekkie zaoblenie, później następne i następne, aż do uzyskania zadowalającego kształtu. Szybsze formowanie prawie na pewno skończy się łamaniem kartonu (zwłaszcza tego z MM). Pośpiech jest tu baaaardzo niewskazany.

Kleiłem niedawno MM z 93 i nie miałem problemów zachowując te zasady.
Kiedy wrzucisz jakieś fotki? Myślę, że nie tylko ja jestem ciekaw jak powstaje kolejny "stary" MM :))
Życzę cierpliwości i powodzenia!

--
...to ja idę sklejać pierogi :)

 
18-02-06 20:49  Re: TBD - 1 Dewastator proszę o pomoc
Hook6   

 

Wątek przeniesiony na forum główne bo tematyka jest bardziej techniczno-modelarska niż samolotowa, a i porady Dixie-go mogą pomóc wielu nowym (czy wręcz początkującym) uczestnikom forum.

--

 
18-02-06 21:12  Re: TBD - 1 Dewastator proszę o pomoc
dzejkej (poohate 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Taa prawdziwy deszcz małych modelarzy! Ja też mam ten model w 2D leży i czeka sobie na lepsze czasy, (potrzymam go sobie jeszcze ze 30 lat i sprzedam za ciężką kasę do jakiegoś muzeum)

--
Głównymi przyczynami wypadków w Polsce nie są szybkość, brawura, alkohol, dziurawe drogi, kiepskie samochody. Głównymi przyczynami są: bezmyślność, skrajna głupota, kretynizm, debilstwo, idiotyzm i durnota kierujących samochodami osobowymi.

 
18-02-06 23:49  Re: TBD - 1 Dewastator proszę o pomoc
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Ja ma jeszcze Łosia z lat 70 i ma mniej więcej tyle lat, co ja :> Ciekawe, za co dostanę więcej; za Łosia, czy za mnie ;PP
Proponuję wstawiać w prefiksach np [MM-Relacja ....] lub [MM-pytanie/pomocy...] Dla takich kilku narwańców jak, my to będzie sygnał, żeby zaglądać obowiązkowo i w pierwszej kolejności: "Tu jest coś, co tygryski lubią najbardziej" ;P
Ja tam się cieszę :) Wszak modelarstwo, to różne poziomy zaawansowania i nie każdy osiągnie wyżyny, chyba, że swoje własne, czego wszystkim i sobie życzę z całego serca!

PS. no proszę, a jakiś miesiąc temu sam tu zaczynałem :) Dowód na to, że można się tu wielu rzeczy dość szybko nauczyć :)







słuszna uwaga Dixie - poprawiłem czytelność wątku. Mam nadzieje, że Arek 15 nie ma nic przeciwko takiej drobnej korekcie ;-)
Hook6


--
...to ja idę sklejać pierogi :)

 
19-02-06 08:12  Re: [techniki dla poczatkujących] MM TBD 1 Devastator (pomoc)
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Nie wiem jak teraz jest z łamliwością tego kartonu, ale jak go sklejałem naście lat temu nie było problemów. Model ma moze ubogie wnętrze, za to pasowanie części oceniam na wzorowe. Bardzo ładny efekt końcowy. Opracowanie dokładnością, podobnie jak wyglądem końcowym, przypomina mi do dziś F4F z MM z tego samego okresu.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024