FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
09-02-06 15:49  [Technika] Scharnhorst - badanie opini forumowej nad wykonaniem poszycia
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

Zakładma ten wątek aby nie zaśmiecać poprzedniego.Chciałbym tu uzyskac odpowiedź na nurtujące mnie pytanie, na temat wykonania oklejenia kadłuba. Wiem, wiem decyzję podejmę sam, ale chciałbym poznać Wasze opinie.

Sprawa dotyczy oklejenia kadłuba, a właściwie styku burt i oklejek dna. Opracowanie zakłada oklejanie na styk. Oklejki dna mają dochodzić na styk z elementami burt. Jest to opracowanie za którym osobiście nie przepadam. W przypadku malego braku grozi powstaniem brzydkich szczelin, które źle wygladają nawet gdy pod spodem mamy dobrany kolor. I na elementach dna i na burtach jest czarny pas lini wodnej. W tym wypadku na początek trzeba będzie przykleić burty a potem elementy dna.
Drugim rozwiązaniem jest klejenie na zakładkę. Czyli najpier dno, a potem burty - takie rozwiązanie jest częściej spotykane w modelach kartonowych.

Na wszeliki wypadek wycinając elementy dna zostawiłem zapas na zakładkę:


Proszę o opinie :):).

--

PozdrawiamKojak


Post zmieniony (09-02-06 21:00)

 
09-02-06 15:53  Re: Pancernik Scharnhorst - badanie opini forumowej nad wykonaniem
Michu 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 2


 - 1

Kleiłem w ten sposób dno w Hoodzie i faktycznie ciężko jest spasować wszystkie 3 krawędzie na styk. Ew. rozwiązaniem może być rozcięcie oklejek na dwie części, wzdłuż stępki. Wtedy krawędź z burtą możesz dopasować idealnie, a ewentualne niedociągnięcia były by tam gdzie ich praktycznie nie widać: na spodzie kadłuba.

 
09-02-06 15:56  Re: Pancernik Scharnhorst - badanie opini forumowej nad wykonaniem
Michu 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 2


 - 1

Ew. drugie rozwiązanie to dopasowywać nie patrząc na to czy czarny pas na KLW jest równo pomiędzy oklejkami czy nie, i po oklejeniu dna, pomalowanie go czarną farbą, maskując w ten sposób ew. błędy.
No chyba że jedziemy hardcore i kleimy na zywca w standardzie, bez zadnych kombinacji, wtedy chylę czoła :-)

 
09-02-06 16:20  Re: Pancernik Scharnhorst - badanie opini forumowej nad wykonaniem
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Twoje mistrzostwo w wykonaniu gwarantuje ze wyjdziesz cało z każdej opresji, ale faktycznie w tym modelu występuje problem z długością poszycia. Ja bym się skłaniał w stronę rozwiązań Micha i jeżeli ewentualne namalowanie czarnego pasa nie jest problemem to popieram to rozwiązanie.


PS. Przyszło mi jeszcze do głowy coś takiego, a gdyby zrobić poszycie z trzech części. Czarny pas pod burtami i poszycie denne np. z czerwonego brystolu. Będzie na styk, co przy starannym wykonaniu się dobrze prezentuje i nie zabraknie poszycia od dołu. No ale teraz to chyba przekombinowałem. :))))
--

4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.


Post zmieniony (09-02-06 16:23)

 
09-02-06 16:48  Re: Pancernik Scharnhorst - badanie opini forumowej nad wykonaniem
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

W standardzie jestem zwolennikiem hardcoru - najpierw burty, potem dno na styk.
Jak szpary będą nie do ukrycia, olać części z wycianki i czerwony brystol.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
09-02-06 16:52  Re: Pancernik Scharnhorst - badanie opini forumowej nad wykonaniem
syjek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Kojak, moim zdaniem klejenie na styk można robic tylko w modelach doskonale spasowanych np. robiłem to Gambier Bay-u ale tam wszystko pasuje idealnie. A i tak jest to bardzo trudne (ale co to dla Ciebie :) )

W przypadku tego modelu Scharnhorst-a ja bym się nie odważył na to i raczej odradzałbym to nawet Tobie. Zrób tradycyjnie na zakładkę.

--
Pozdrawiam
Sylwek

KONCERN modelarski MO ;-)
Speedway Fan ORZEŁ ŁÓDŹ

 
09-02-06 17:10  Re: Pancernik Scharnhorst - badanie opini forumowej nad wykonaniem
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Najpierw burty, potem dno. Kleiłem tak co prawda tylko Simsa i Matsu (a to tylko niszczyciele), ale efekt jest rewelacyjny. Byłem mile zaskoczony takim sposobem klejenia. Jest mi łatwiej tak kleić niż tradycyjnie. I tak mi już chyba zostanie na stałe.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
09-02-06 17:32  Re: Pancernik Scharnhorst - badanie opini forumowej nad wykonaniem
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

Coś jeszcze chciałem dodać: ja osobiście preferuję metodę na styk. Na model parzymy z boku, z góry, pod kątem, bardzo rzadko od spodu. Tak że tego uskoku prawie nie widać, no chyba że ktoś zapomni wyretuszować krawędź :D. Potem jak zrobię wstawię jeszcze kilka zdjęć z przymiarki.
Raczej wolałbym uniknąć malowania. No chyba jak już to wydrukować na drukarce czarny pas na cienkim papierze i nakleić na całej dlugości. Ale to też nie wiem czy wyjdzie ładnie.

--
PozdrawiamKojak

 
09-02-06 17:36  Re: Pancernik Scharnhorst - badanie opini forumowej nad wykonaniem
Roman 



 - 1

Moja rada - na styk i rozcinaj poszycie na stepce. Sprwdzilem w praktyce i to dziala.

 
09-02-06 20:39  Re: Pancernik Scharnhorst - badanie opini forumowej nad wykonaniem
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

Roman - ciekawa rada - warta rozpatrzenia, ale...... no włąsnie zawsze istnieje jakieś ale.
Zamiast dwóch lini łaczenia (na obu burtach) dostaniemy trzy linie. Dodatkowo "szew" na spodzie okrętu. No a co jak braknie oklejki? Szpara na spodzie okrętu? Chociaż to nie taki problem, posiadam całe zapasowe poszycie więc można bedzie dorobić. Chociaż szkoda pociąć :). No ale można zastosować technikę mieszaną. tam gdzie ładnie spasuje nie ciąć, tylko kleić na styk w całości. Tam gdzie jakiś problem, na pół (na stępce) i równać tak aby czarny pas był równy. :)
Ehhhhhh ciężko się zdecydować. coraz bardziej podoba mi sie ten okręt i nie chciałbym go "zbabolić". Zresztą tyle już pracy i serca włozyłem w szkielet, że szkoda by było.

--
PozdrawiamKojak

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024