FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 
23-02-06 19:03  Re: New model from Tri krapky
RAIDEN 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 9
 

Łosiu - tytułem wyjaśnienia:
.....licząc że trafię na łosi....

Określenie ŁOŚ w moich stronach oznacza " Łatwowiernego gamonia"

Zbieżnoś Twojego loginu jest tu zuuupełnie przypadkowa, i broń boże nie dotyczy twojej osoby.
-----------------------------
Wypowiedź delikatnie poprawiłem, ale sens przesłania do wydawcy pozostał :
- Jeśli model odwalasz jako sztukę to nie pisz pod nim hymnów pochwalnych i porównań.

Wystarczyło napisać że :
Model ten opracowano na podstawie takiego i takigo modelu metalowego, zawiera to i to,
a nikt w świecie nie miałby pretensji.

Oczywiście czegoś takiego nie można napisać kiedy rzecz dotyczy wzorowania się na wydruku z częściami, W stylu:
Model ten jest porawioną wersją modelu xxxxx, wydawnictwa yyyyy bo jest to wówczas wstrętny plagiat.

Pozdrawiam serdecznie Raiden.



Post zmieniony (24-02-06 08:58)

 
23-02-06 21:40  Re: New model from Tri krapky
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Raiden - relax, dałem "buźke" na koniec :-)
Jestem przyzwyczajony :-)))

Dobrze żeby ktoś pokazał skan arkusza z porównaniem do "rzekomego" pierwowzoru. Może ułożenie elementow też będzie się zgrywać ...

 
24-02-06 09:45  Re: New model from Tri krapky
RAIDEN 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 9
 

Łosiu:
Wiem, wiem - ale to tytułem wyjaśnienia dla innych. :)

Panie Marku:
Z tym plagiatem to chodziło mi zupełnie ogólnie, żebyście nie pomyśleli że uważam
że podpis w opisie załatwia sprawę. (porzedni post delikatnie poprawiłem)

Na kartonówkach samolotów się nie znam więc nie zabieram głosu w sprawie porównań,
do tego czy tamtego wydawnictwa.
----
Z autopsji zdaję sobie sprawę ile pracy wymagało od autora Mercedesa opracowanie modelu w kartonie bazując nawet na metalowym "resorowcu".
Bo i tak trzeba opracować rozwinęcia, sprawdić poprawność montażu itp.

Nie uważam więc jego pracy jako plagiat, bo co innego bryła metalowa a kartonowa.
Jedynie krytykuję brak sprawdzenia poprawności wzorca, a pochwalny tekst marketingowy.

A tak swojądrogą :
Zastanawiałem się nawet już kolejny raz czy nie wrzucić tu fotki porównawczej
żeby było dla Was jasne o co mi chodzi.

Pozdrawiam Serdecznie Raiden

 
24-02-06 09:59  Re: New model from Tri krapky
Szeryf 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Raiden, mógłbyś przetłumaczyć ten pochwalny tekst marketingowy? Zainteresowało mnie co mówisz o tym Mercu, ale rosyjskiego/ukraińskiego "nie panimaju".
Z góry dziękuję. Jacek

--

 
24-02-06 11:15  Re: New model from Tri krapky
RAIDEN 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 9
 

Cześć
Proszę bardzo - wedle życzenia. (jeśli coś jest inaczej to sorry, musiałem się uczyć tego języka już dawno temu) .

Отличная модель Mercedes 1928г. в масштабе 1: 24.Полная проработка двигателя, ходовой, кабины. Есть возможность изготовления поднятых створок капота и поворачивающихся передних колес. Модель опережает своих конкурентов из польского издательства WAK как по качеству разработки, так и в ценовой категории.

Model Mercedesa z 1928 roku w skali 1:24. Pełne wyposażenie silnika, podwozia, kabiny.
Jest możliwość wykonania podnoszonych klap maski silnika i skręcania przednich kół.
(i ..)
Model wyprzedza swoich konkurentów z polskiego wydawnictwa WAK dokładnością opracowania jak i kategorią cenową.
------------
Fotka porównawcza później
-----------
Może zareagowałem zbyt emocjanalnie, na ten tekst i nie warto dalej w to brąć.
Wspomniane modele WAK'owskie celowo są uproszczone aby każdy mógł je wykonać.
Plany na bazie zabawki , a wykonane z trudem zdobytych własnych fotek z wraku oryginału w Belgi to chyba różnica. (dostępone planiki były sprzeczne).


Raiden



Post zmieniony (24-02-06 11:57)

 
24-02-06 11:48  Re: New model from Tri krapky
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

hehe , teraz żeby zaprojektować model trzeba najpierw zapoznać się innymi modelami wydanymi wcześniej żeby korzystając z tych samych planów nie zrobić podobnego podziału części i nie być zjedzonym na forum :-)

A co do Mercedesa , właśnie trzymam model Burago w 1/18 i nie wiem gdzie Ty widzisz niskoprofilowe opony ??? A kartonówka różni się od Burago kołami , błotnikami , deską rozdzielczą , to tak na pierwszy rzut oka ...

--

Teoretyk ostatnio...

 
24-02-06 12:11  Re: New model from Tri krapky
RAIDEN 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 9
 

- dokładnie;

- błotniki, podłoga kabiny itp

Co do kół:
(nisko profilówki to tak w przenośni.)
-szerokie koła 19", a wąskie 23"+/- w oryginale.
-popatrz na wlew paliwa i kształt owiewki za siedzeniami.
To była blacha o kształcie raczej trudnym do oddania z papieru.

Ale dajmy im spokój, zrobili jak mogli i tyle . :)
Niech sobie robią interes, i rozwijają swoją ofertę
Każdy przecież chce sobie zarobić jeśli poświęcił swój czas na przygotowanie opracowania.

Pewnie po Pomarańczowej Rewolucji mają większe pole do popisu i jeśli tylko
swoją ofertą nie będą wzbudzać takich emocji to osobiście zyczę im osiągnięcia sukcesu.

Pozdrawiam Raiden



Post zmieniony (24-02-06 13:20)

 
24-02-06 13:14  Re: New model from Tri krapky
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Może też jest w tym troche racji że nieładnie zacznają , ale tez mam nadzieje że się rozwiną i dojda do dobrego poziomu , chodzi przecież o karton :-)

--

Teoretyk ostatnio...

 
24-02-06 18:51  Re: New model from Tri krapky
Szeryf 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Raiden, dzięki za przetłumaczenie. Też proponuję, żeby dać im spokój, chociaż to nieładnie porównywać swoje produkty do innych wydawnictw, wymieniając je z nazwy. Do tego jeśli model powstał na podstawie innego modelu (a w tym przypadku zabawki).

W sumie nie jest to pierwszy przykład, jaki ja znam kopiowania innych modeli i "konwersji" ich na papier. Mack Super Liner, którego właśnie kleję, jest kopią plastikowej wersji z Italeri, przy czym wszelkie błędy tej wersji zostały zachowane.
Poza tym czeska Betexa wydała model Peterbilt 377. Co prawda nigdy go nie widziałem, ale ten właśnie Peterbilt wydany był przez Italeri wielokrotnie w różnych wariantach, skala jest taka sama, więc śmiem twierdzić, że Czesi nie zajrzeli do dokumentacji, które nawiasem mówiąc są bardzo trudne (jeśli nie niemożliwe) do zdobycia.

Może nie mam racji, ale generalnie nie widzę nic złego w tego typu przerabianiu modeli na karton (pomijam kwestię, czy jest to plagiat, czy nie). Nawet jeśli są w nich błędy, to chyba modelarz kartonowy może je poprawić. W sumie to uważam, że o to poprawianie w tym hobby chodzi i pewnie gdybym trafił nawet na model idealny, to coś bym w nim zmienił (pomimo moich raczej skromnych umiejętności). W końcu przekonałem się na własnej skórze, że powinno się wiedzieć jak najwięcej o pojeździe, którego model wykonujesz, poszperać w dokumentacjach, przeanalizować setki zdjęć, itd.

Starałem się zająć stanowisko jak najbardziej neutralne, mam nadzieję, że nie rozpętam znów dyskusji, czy co gorsze kłótni.

PS. Jestem nowy na tym forum, więc przepraszam, że się wymądrzam i moralizuję, ale myślę, że co niektórzy powinni też "zejść" trochę z autora wątku. Jego intencją było zapewne tylko zaprezentowanie modeli, jakie ukazały się w jego kraju, a przypadkiem rozpętał dyskusję, której (m.in. ze względu na barierę lingwistyczną) nie może "naprostować", ani załagodzić.
Serdecznie pozdrawiam. Jacek

--

 
24-02-06 20:41  Re: New model from Tri krapky
Szeryf 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Ależ Marku P., nie uważam, że wszystko zależy od sklejającego. Mało tego, całkowicie zgodzę się, że są dobre i złe modele. Po prostu sądzę, że nawet ten zły model, może być wykonany przez uważnego modelarza na "cycuś-glancuś" - bardziej zbliżony do oryginału niż komukolwiek się śniło. A z tych wszelakich poprawek modelarz może czerpać bardzo dużo radości.
Cały czas wierzę, że swymi słowami nie rozpętam kolejnej burzy.
Pozdrowienia.

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024