FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
22-01-06 13:17  [Galeria] Lancaster QN-ia
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Modelik prezentowany przeze mnie to FM 09, wydanie II, samolot w barwach polskiego 300 dywizjonu bombowego.
Dlaczego zacząłem go sklejać? Z przekory. Około 2 lat temu pojawiły sie 2 relacje z bydowy tego samolotu, kończące się ogólną konkluzją, że jest do d....... i nie za bardzo da się go skleić. Postanowiłem to sprawdzić.
A więc po kolei:
Kadłub - zero problemów ze sklejaniem. Części pasują idealnie, jedyny ból (jak i w czałym modelu) to nie pasujące do siebie linie podziału blach i walnięta kolorystyka (różne odcienie, na skrzydłach miejscami odwrotne malowanie- zielony zamieniony z brązowym). Ale na sklejalność nie ma to żadnego wpływu. Od siebie poprawiłem wnętrze, (a właściwie zrobiłem w 80% od nowa), pomalowałem na właściwe kolory, tzn. elementy widoczne z zewnątrz na ciemnoszary, niewidoczne z zewnątrz interior green. Wnętrze komory bombowej wykleiłem żeberkami i pomalowałem od wewnątrz, podobnie jak osłony luków podwozia i komory bombowej, na czarno. W miejscu przyklejenia skrzydeł kadłub od wewnątrz wzmocniłem doklejając od środka tekturę 1mm.
Skrzydła - rzadkie wręgi, ale mi wystarczyły, całe powierzchnie skrzydeł podklejone brystolem. Pasowanie idealne.
Owiewki - tu poleciało ....... Wszystko byłoby OK (owiewka główna wymagała tylko lekkiego pasowania), gdyby nie kopułki strzeleckie. Przez nie model leżał odłogiem pół roku, bo co na niego spojrzałem .......
Km-y zrobione z wykałaczek, lekko podziurkowane.
Stateczniki - bez zarzutu.
Silniki - było sporo do pasowania, ale nic czego nie można przejść.
Śmigła - wymagają przerysowania na rozsądny papier i pomalowania, ale są ok.
Kołpaki - te na zdjęciach są oryginalne z modelu. Tylko pociągnięte superglue i papierem sciernym. Na koniec oczywiście pomalowane.
Bomby jak widać, sporo roboty, pomalowane na kolory bliższe rzeczywistości, dobrze spasowane.
Koła robione ręczne, golenie z wycinanki, troszkę rozbudowane w oparciu o zdjęcia i pomalowane na właściwe kolory.

A więc czas na zdjęcia:














I na koniec Lancaster w wersji transportowej :-))))))



Podsumowując. Model bardzo ciekawy (jedyny dostępny model tej maszyny). Opracowanie może budzić dziś zastrzeżenia co do jakości szaty graficznej i jakości opracowania. Ale jest całkowicie sklejalny. Jednak nie dla niedoświadczonych. Duże części, trudne do kształtowania wymagają sporo precyzji i doświadczenia, aby model skleić poprawnie. Trzeba też dodać coś od siebie, żeby nie mieć pofalowanych skrzydeł, skopanej geometrii itp.

--

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (10-09-07 08:15)

 
22-01-06 13:25  Re: [zdjęcia] Lancaster QN-ia
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Miód na ma dusze skołataną Systemem Eliminacji Studenta który Jest Aktywny.

--
Fanatyk Kartonu

 
22-01-06 13:41  Re: [zdjęcia] Lancaster QN-ia
Seweryn 

 

Przydałoby się wznowienie w nowej jakości poligraficznej starych gigantów P. Grzelczaka. Modelik klasa.

--
Seweryn

 
22-01-06 13:52  Re: [zdjęcia] Lancaster QN-ia
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Czyli jednak sie dalo :) I popieram Seweryna

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
22-01-06 15:42  Re: [zdjęcia] Lancaster QN-ia
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Piękna rzecz!
Gratuluję z całego serca!
I podoba mi się myśl przewodnia ; udowodnić , że model jest sklejalny , wbrew krakaniu malkontentów.
Gratulacje raz jeszcze!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
22-01-06 15:50  Re: [zdjęcia] Lancaster QN-ia
mores 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Ja również gratuluję!
Zgadza się, model jest jak najbardziej sklejalny. Kleiłem go kiedyś, ale I wydanie na "pancernym" łamiącym się kartonie, i efekt końcowy przez to był nieciekawy.

--
Pozdrawiam

 
22-01-06 17:58  Re: [zdjęcia] Lancaster QN-ia
wojtas.r 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3


 - 5

bravissimos - piękna robota !

--
--
Informacje nie wyszczególnione w profilu: Kronprinz, Masumoto

 
24-01-06 10:19  Re: [zdjęcia] Lancaster QN-ia
Qba 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

No mnie się podoba.

zwłaszcza ta opcja rozłożona.

Brawo !!

--

__________________________________________________________________

Nie mów że nie masz czasu, tylko że masz inne priorytety.

GG 227079

 
24-01-06 12:42  Re: [zdjęcia] Lancaster QN-ia
mors 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Niedawno się zastanawiałem jak tam Twój Lancaster a tu proszę... bardzo mi się podoba Twoje wykonanie zwłaszcza, że moje pierwsze podejscie do tego tematu nie przechodzi przez cenzurę a drugie mnie pokonało chociaż tak naprawdę to był ciężki okres w moim prywatnym życiu więc pewnie nie to mnie pokonało... ale ja nie o tym chciałem :-)
Piszesz, że z kadłubem nie było problemów ale zdaje mi się że końcówka kadłuba, tuż pod wieżyczką, nie pochodzi z wycinanki?
Podobnie z przodu kadłuba, tuż przed owiewką, segment wygląda jakby był rozcinany a o ile pamięc mnie nie myli w oryginale rozcięcia tam nie było?

Pytam żeby ustalić co dla kogo oznacza "zero problemów ze sklejaniem" :-) Bo na moim wciąż niskim poziomie to jednak są właśnie problemy ze sklejaniem :-)

I mam jeszcze jedno pytanie, co prawda ja dwa razy kleiłem z wydania pierwszego i w obydwu przypadkach powierzchnia luku bombowego wychodziła przy pierwszej przymiarce z garbem, tzn. gdzieś po środku 2 wręgi wymagały skrócenia o jakieś 0,5cm, czy w drugim wydaniu też się z tym spotkałeś?

--

 
24-01-06 14:18  Re: [zdjęcia] Lancaster QN-ia
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Bomby w luku wyglądają zaje... czadowo - gazowo. I całokształ też.
Zawsze podziwiam Qniu Twoje wytwory, ale czas trochę rozcieńczyć - czy opony nie są zbyt prostokątne w przekroju? I zbyt błyszczące?

Taka mała uwaga, już nie do wykonania - będę go robił w wersji malowanej. Te białe linie podziałowe są zbyt rażąco widoczne.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
24-01-06 14:38  Re: [zdjęcia] Lancaster QN-ia
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Segment przed kabiną nie był rozcinany - tu było łączenie. Zobacz na zdjęciach od spodu. Tył jest oryginalny z wycinanki. Doszło trochę supergluta i farby, gdyż tam rzeczywiście trochę nie pasowało, ale tylko na łączeniu listków (na oko powinno być więcej, żeby lepiej się skleiło).
Co do kół - masz Batonus rację. Za późno popatrzyłem na zdjęcia. Koła mają taki profil jak było na szablonie w wycinance :((
Co do malowania. Skończył mi się czarny mat, więc pociągnąłem błyszczącym, a potem matowym Revelem. Może za bardzo się błyszczą, ale nie miałem już siły walczyć dalej z tym modelem. Chciałem go skończyć. Jak się bliżej przyjrzeć, to wiele rzeczy można by zrobić lepiej. Takie olbrzymy strasznie męczą :-)))))))
Nie mogę powiedzieć, że było zero problemów ze sklejaniem, ale na pewno nie było żadnych problemów z pasowaniem segmentów kadłuba, skrzydeł, luków, stateczników. Trochę pasować trzeba było silniki, no i skopane wieżyczki strzeleckie. Ale jak dla mnie to nie są problemy dyskwalifikujące model jako całość. Nawet z Halem bywają problemy, choć to wynika raczej z wymaganego poziomu precyzji przy sklejaniu. A z tym zawsze są problemy - propagacja błędów. Im większy model tym każdy błąd w pasowaniu mocniej wpływa na dalszą pracę. Stąd problemy z dużymi samolotami - zachowanie prawidłowej geometrii, konieczność podklejania wielu elementów tekturą lub brystolem. Jak się tego nie zrobi, to nawet największa liczba żeber nie pomoże. Każde wzięcie do ręki takiego potwora spowoduje pozapadanie się poszycia.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
28-01-06 20:11  Re: [zdjęcia] Lancaster QN-ia
Jańcio 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 18


 - 7

Model jest rewelacyjny aż chce się coś takiego wystrugać .Moje pytanie to czy okna na kadłubie są wycinane bo jakoś nie widzę .Wybacz starość nie radość.

Pozdrawiam i gratuluję !!!

 
28-01-06 20:36  Re: [zdjęcia] Lancaster QN-ia
Jańcio 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 18


 - 7

Acha ,jeszcze jedno pytanie .czy faktycznie są problemy z kopułą astro .czytałem że jest za bardzo przesunięta do tyłu względem kabiny pilota .

Dzięki .

 
28-01-06 21:22  Re: [zdjęcia] Lancaster QN-ia
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Wycięte i podklejone kliszą rentgenowską.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
28-01-06 21:49  Re: [zdjęcia] Lancaster QN-ia
Kuba 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Bardzo ladnie Ci wyszedl. Az sie dziwie ze ktos mogl powiedziec ze jest niesklejalny:)
Pozdrawiam!!!

--
100 % karton!!!!!!!!!!

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024