FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
20-01-06 14:01  [Proszę o radę] zagięty model
Lancaster 

 

Właśnie moja siostra koffana przywiozła mi model ostatniego Messera KA z Łódzkiego empiku o zgrozo ona trzymala go chyba pod kołami autobusu w kazdym razie wyglada to strasznie przez caly zeszyt ciagnie sie okrpne zagiecie i wiele mniejszych ; / czy da sie to jakos uratowac ? ?

 
20-01-06 14:25  Re: [Proszę o radę] zagięty model
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć

Stary, ale jaja oglądałem ten model w Epiku (Łódź) i jestem prawie pewien, że to ten sam pozałamywane egzemplarz. Na półce został tylko jeden numer zastanawiałem się, kto go kupi, bo stan był straszny a jednak ktoś to zrobił prawdopodobnie Twoja siostra :-) Obawiam się, że będzie Ci bardzo trudno uratować ten model :-( Kiedyś miałem też coś tak sponiewieranego zostawiłem to jako części zapasowe i kupiłem jeszcze jeden egzemplarz.
Pozdrawiam

--
Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

 
20-01-06 14:32  Re: [Proszę o radę] zagięty model
PanzerMaus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Idź do empiku - jeśli masz oczywiście rachunek - i spróbuj go zwrócić jeśli naprawdę jest taki ściorany.Empiki są raczej przyjazne dla klientów i nie powinno być problemów ze zwrotem... teoretycznie :)

--
Kings of Chaos

 
20-01-06 14:36  Re: [Proszę o radę] zagięty model
Lancaster 

 

No to kupila go moja siora :D ale ostatecznie chyba sie z nim zmierze jak skoncze JAKA WAKowego a myslalem ze sciemnia jak mowila ze taki byl w sklepie :O musze chyba zwrocic jej honor



Post zmieniony (20-01-06 14:38)

 
20-01-06 14:46  Re: [Proszę o radę] zagięty model
NicZtego 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
 

jeslo jednak zdecydujesz sie zostawic sobie ten egzemplarz i bedziesz probowal go ratowac - mozesz zrobic tak:

(UWAGA ! ponizsza porada jest czystym teoretyzowaniem, bowiem nigdy jej nie stosowalem - wymyslilem ja teraz, niejako na goraco, chcac sprobowac pomoc Ci w rozwiazaniu problemu, dlatego ZANIM zdecydujesz sie wykonac te czynnosci, WYPROBUJ metode na kawalku czystego kartonu, ktory powinienes pozaginac w stopniu podobnym do tego z wycinanki)

*porozcinaj poszczegolne strony
*sproboj maksymalnie "odgiac" - czyli pozaginac w strony przeciwne niz zagiecia juz istniejace - oczywiscie zachowujac odpowiednia ostroznosc, by nie pogorszyc sytuacji
*zamocz je w wodzie, tak, by porzadnie wchlonely wode
*DELIKATNIE porozciagaj karton aby maksymalnie rozprostowac zalamania
*poloz taka calkowicie mokra kartke na szybie i przycisnij druga szyba - mozesz delikatnie dociazyc ksiazkami czy czyms o podobnej masie
*zapewne proces schniecia potrwa jakies dwa, moze nawetr do 4 dni
* jest niemal pewne, ze nie przywroci sie kartonowi stanu poczatkowego, ale najprawdopodobniej odzyska on troche "forme"
* po calkowitym wyschnieciu mozesz polakierowac arkusze (najlepiej obustronnie) w celu dodatkowego wzmocnienia struktury kartonu

Mam nadzieje, ze takie zabiegi pomoga...
Choc oczywiscie najlepsza metoda jest wspomniana w ktorym z wczesniejszych postow metoda... zwrotu :)
EMPiK w zasadzie respektuje reklamacje, wiec nie powinno byc klopotow

Pozdrawiam

--
---------------------------------
Cum Debita Reverentia
Piotr

 
20-01-06 14:49  Re: [Proszę o radę] zagięty model
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Zdecydowanie nie kłamała !!! To ja Ci życzę powodzenia przy tmy modelu :-) ja osobiście zostawiłbym go (szkoda mi czasu na takie doświadczenia). Dobre rozwiązanie to wymiana .

To co opisał NicZtego działa przerabiałem to przy TU-22 ale skala zniszczenia była trochę mniejsza.
Pozdrawoiam

--

Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

Post zmieniony (20-01-06 14:52)

 
20-01-06 15:01  Re: [Proszę o radę] zagięty model
Piotti   

NicAtego dobrze radzi. Mam kolege który zajmuje się konserwacja papieru (kończył ASP więc się na tym zna) i wiem ze stosuje takie zabiegi w celu wyprasowania papieru. Jedno co wiem ze sie nie zgadza, to to, ze okres 2-4 dni to chyba za mało. On to trzyma w prasie po kilka tygodni. Co więcej i nie jest to chyba najlepsza wiadomość dla Ciebie. Papier ma to do siebie ze posiada dość dużą "pamięć", w efekcie twój model moze w przyszłości zastępować barometr.

 
20-01-06 15:03  Re: [Proszę o radę] zagięty model
Lancaster 

 

Ok dzieki za rady chyba jednak nie oddam modelu trulem siorze zeby mi wziela go od kilku tygodni ale jak ogladalem wtedy w empiku bylo kilka egzemplarzy a ze ona sie tak guzdrala to zostaly dla mnie ochlapy mam nadzieje ze nie bedzie tak zle jeszcze raz THX za rady i za potwierdzenie wiarygodnosci siory :P

 
20-01-06 15:17  Re: [Proszę o radę] zagięty model
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Jeżeli dobrze pamiętam, Junior II pisał kiedyś jak ratować takie modele przy pomocy bodajże wody i żelazka. ;) Pokombinuj z "Szukaj".

 
20-01-06 15:51  Re: [Proszę o radę] zagięty model
Aston 

 

Mój aneks do metody NicZtego:
Między arkusz, który prostujesz, a szyby, włóż jeszcze karton o formacie takim, by wystawał poza szkło (byle prostowany arkusz się zmieścił pomiędzy szybami). Powinno to znacznie przyspieszyć suszenie.
Ale UWAGA! Jeśli arkusze modelu lub te do obłożenia są kredowe, to pod wpływem wilgoci skleją się na 100%. Na wszelki wypadek najpierw wypróbuj na jakimś zbędnym kawałku.
I nie rozciągaj za mocno, bo zmienią się wymiary części - potem może nic nie pasować! (tak jak pisał NicZtego: DELIKATNIE!)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024