FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
19-01-06 09:10  [technika] wycinanie elementów
Faraon   

Mam pytanie, które wielu z Panów wyda się zgoła głupie. Do rzeczy: Kiedy wycinacie poszczególne elementy (skalpelem, nożyczkami, nieważne czym) - tniecie po linii konturów, po zewnętrznej, czy wewnętrznej? Obudziłem się dzisiaj z takim kosmicznym dylematem.

 
19-01-06 09:16  Re: [technika] wycinanie elementów
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

To zdecydowanie nie jest głupie pytanie. Zależy od projektanta i modelu. Np. w modelach od Hala należy ciąć po środku, projektach D. Hotkina - po wewnętrznej (przynajmniej w Wetaskiwinie tak napisano ;) ), a w 50-tkach Marka P. - o ile pamiętam - po zewnętrznej. Problem polega na tym, że rzadko kiedy jest to wyjaśnione, więc warto zapytać wydawcy czy projektanta. Ogólnie rzecz biorąc, denerwująca sprawa.

 
19-01-06 09:24  Re: [technika] wycinanie elementów
panAdas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Ja akurat staram się ciąć po wewnętrznej, żeby nie było linii obrysowej, ale zazwyczaj wtedy drżę, że element będzie za mały... Zwykle okazuje się, że nie był aż tak dokładnie narysowany, żeby te zero zero nic miało jakies znaczenie, ale czasem jednak ma...

--
------------------------------------------------------------------------
Stocznia im. Dzikich Wielbłądów

 
19-01-06 14:55  Re: [technika] wycinanie elementów
Enzo 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ja tnę zawsze po środku (o ile linia nie jest grubości 0,5mm ;-)), poza tym połówkę linii łatwiej zretuszować XD

--
Panther

 
19-01-06 15:20  Re: [technika] wycinanie elementów
myh 



Na Forum:
Galerie - 2
 

ja tne po zewnetrznej :) chociaz fakt faktem czasem to sie msci :)

--
Mariusz "Ma-rYu-sH" Witkowski
Na warsztacie:
- to co wpadnie w ręce...

 
19-01-06 15:34  Re: [technika] wycinanie elementów
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

U mnie to zależy. Najpierw sprawdzam, czy są jakieś wytyczne w opisie dotyczące sposobu wycinania, potem próbuję na kilku elementach jak będzie z pasowaniem. Ostatnio staram się pozbywać widocznych krawędzi. Idealne są te modele, gdzie nie ma zaznaczonych krawędzi części (często można spotkać to przy oklejkach dna okrętów).
Generalnie im mniej lini widocznych, tym model lepiej wygląda. Trzeba się tylko upewnić, czy ma to potem wpływ na dopasowanie elementów.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
19-01-06 23:05  Re: [technika] wycinanie elementów
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Taki brak lini ograniczających jest w modelach Model Cardu i to pochwalam tnę po zewnętrznej i wychodzi luksio.
Pozdrawiam.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024