FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 9Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
16-01-06 12:37  Bismarck z MM / swastyki w modelach
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

więc, żeby nie zawalac wątku o spitfire, zakładam ten, nowy, choc do bismarcka jeszcze daleeeeko. No ale podyskutujmy o tej swastyce. No dobra, ja tez sie nie skupiam na ideologii itd, no ale jak przychodzi do mnie ktos, kto sie nie zna i widzi ze na parapecie stoi model z ogromnymi swastykami to sie musze gęsto tłumaczyc ze to nie tak. Pozatym wydano juz tyle bismarcków ze swastyką ze jeden moze byc bez A na tego z HMV nie stac mnie ani materialnie ani umiejentnosciowo zeby go skleic. Albo ewentualnie Wydawca mógłby dac 2 pokłady- do wyboru. Posiadam bismarcka z JSC i narazie go nieskleilem wlasnie dlatego ze niechce eksponowac swastyk- nie to zebym byl jakis szczerze anty, no ale trak jak muwilem- presja spoleczenstwa ;] a jako ze to jest piekny okret, to niechcialbym po sklejeniu stawiac go wysoko na szafe. p.s. ma ktos moze kais bezbolesny i mądry sposób jak usunąc swastyki z modelu JSC?

Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.


Post zmieniony (16-01-06 12:46)

 
16-01-06 13:10  Re: Bismarck z MM / swastyki w modelach
Andrzej Px48 



Na Forum:
Galerie - 5


 - 1

Moja odpowiedż: nie usuwać,lub kupowac modele bez swastyk. To jest model pieknego ,NIEMIECKIEGO okrętu, i twój model zrobiony dla TWOJEGO zadowolenia.Jezeli więc twoi znajomi nie znają realów historycznych to najlepiej zmienic znajomych. Ja np.nie trawię oszolomów z R.Maryja a mam dwóch w swoim bloku i codziennie mówię im dzień dobry. Ot po prostu odruch tolerancji. Nie do pomyslenia jest dla mnie,aby w moim domu ktoś mi wytykal że model drezyny pancernej ma czerwone gwiazdy,a maly parowozik tabliczkę producenta/Henschel/.

 
16-01-06 13:35  Re: Bismarck z MM / swastyki w modelach
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Model nie klei się dla ideologi , skoro tak wyglądał oryginał to tak powinien wyglądać model , inaczej po co dobierać kolory , grubość relingu męczyć się z łańcuchami itd. skoro już na starcie odbiega od oryginału . Tak samo można argumentować żeby nie umieszczać godła Rosji czy Związku Radzieckiego , pierwszy okupował kraj 125 lat a drugi prawie 50 w ciągu ostatnich 200 lat i sam nie wiem co było gorsze , w ilości zbrodni nie odbiegał nasz "sojusznik" od faszyzmu . Opiniami się nie przejmować .A jak to razi położyć na to brezent , tak jak na oryginale :-)

Ze względów "poprawności politycznej " wątpie żeby LOK wydał ten okręt ze swastykami .

--


Teoretyk ostatnio...

Post zmieniony (16-01-06 13:40)

 
16-01-06 13:53  Re: Bismarck z MM / swastyki w modelach
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Tak, tym bardziej, że jesteśmy w Unii Europejskiej. Nie wolno publikować tego znaku.
Moim zdaniem ma to taki sam sens jak zapobieganie epidemii grypy przez zakaz pisania słowa "grypa".
Znak swastyki bardzo mi się podoba graficznie i nie ma to nic wspólnego z ideologią której stał się symbolem. Modele kleję dla siebie a nie dla znajomych ale nikt jeszcze tego nie skrytykował.

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
16-01-06 14:00  Re: Bismarck z MM / swastyki w modelach
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Temat był juz wielokrotnie poruszany i
- nie ma zakazu używania swastyki


- osobiscie uwazam że miejsce swastyk jest w muzeach, ksiązkach, i własnie na modelach - napewno nie na ścianach blokowsk. Dlatego wolę je widzieć na ww - i niech młodzi ją poznaja w odpowiednim kontekście a nie z ulicy jako śmieszny znaczek.
- wszelkie ingerencje w modele jak np GPM to tylko nadgorliwość lub chęć zyskania rynku niemieckiego, gdzie hakenkreutz jest konstytucyjnie zakazany.

i mam nadzieje że LOK wyda jednak ze swastami... a jak wydawal samoloty ostatnio??

Jak nie chesz mieć swastyk, nie sklejaj "niemców" ;-) - niestety, model przedstawia historyczny obiekt który je posiadał :-)

 
16-01-06 14:16  Re: Bismarck z MM / swastyki w modelach
Vigro   

Ja uważam że skoro wydajemy model niemiecki z II wojny światowej każdy wie jakie zło poczynił na świecie to sfastyke powinien posiadać. Ci którzy się sprzeciwiają to niech po prostu nie sklejają. Dla mnie sfastyka jest kawałkiem pomalowanego papieru, a dopiero historia po głębszym zastanowieniu wprawia mnie w niechęć do sfastyk, niemiec itp. Sklejając model koncentruje się na nim a nie na ideologiach nazistowskich więc sfastyki mi nie przeszkadzają a wręcz przeciwnie. Ktoś kto się wcale nie zna będzie wiedzieć z jakiego to kraju model, model da więcej do myślenia :) .

--

Aktualnie w stoczni niszczyciel ,,Mutsuki"

Post zmieniony (16-01-06 14:19)

 
16-01-06 14:44  Re: Bismarck z MM / swastyki w modelach
Jer-ry 

 

osobiście jestem za najbardziej zgodnym z orginałem malowaniem - nie tylko okrętów, ale też samolotów, itp.
A co zrobić ze swastyką finską?....
Co zrobić ze znakiem wschądzącego słońca imperium japońskiego?,, itp, itp...

konkluzja jest taka - niestety, najłatwiej jest czegoś zakazać, trudniej edukować i
uświadamiać...

pozdrawiam

 
16-01-06 14:57  Re: Bismarck z MM / swastyki w modelach
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

tylko ze model po sklejeniu wchodzi w skład wystroju wnętrza mojego pokoju a ja poprostu nie chce miec tam swastyki i juz a niemieckie konstrukcje mi sie podobają. A co do zła wyrządzonego przez ideologie- to marynarka jest tu akurat chyba najczystsza. Nawet jesli costam ma na sumieniu, to napewno nic większego niz np angielska, czy amerykanska, tylko o ich "wyczynmach" sie poprostu nie mówi bo wygrali wojne i to oni oskarzają. Zlo zaproponowane przez ideologie nazistowską zostało zrealizowane chyba raczej na lądzie i to nawet nie przez wehrmacht, a nawet jesli to tutaj tez nie wyróżnial sie on od wojsk alianckich. Od tego byly specjalne słuzby. A jesli chodzi o wydanie modelu przez LOK- to jeszcze raz mówie: juz tyle bylo bismarcków ze swastyką, ze dla odmiany jeden moze byc bez. No, chyba ze ten okret przez caly czas swojej krotkiej słuzby mial pajaki na pokladzie, to ja juz nic nie mówie.Ale moze by jednak MM zaproponowal modelarzom alternatywny kawalek dziobu i rufy bez krzyzy... No i jeszcze ten z jsc co go chce przerobic... ten brezent to niezly pomysl ;)

 
16-01-06 14:57  Re: Bismarck z MM / swastyki w modelach
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Saburo napisał: "Nie wolno publikować tego znaku."

Wolno. Nie wolno w Niemczech, Unia nic do tego nie ma.

Małe Modelarze wydawane po 1990 chyba zawsze miały swastyki, więc i teraz chyba ich nie usuną...

 
16-01-06 15:07  Re: Bismarck z MM / swastyki w modelach
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Wiec w sumie najlepszym rozwiazaniem byloby uwzglednienie czegos takiego przez wydawce - zdublowanie elementow, na ktorych wystepuja swastyki (np. usterzenie). Kazdy robi jak mu sie podoba i wszyscy sa zadowoleni... Albo kalkomanie ;)

Z mojej strony - ja tez jestem zwolennikiem odzwierciedlania wygladu historycznego - rownie dobrze mozna Zero zrobic bez hinomaru, La-7 bez czerwonych gwiazd... Zaleznie co komu nie odpowiada...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 9Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024