FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
06-02-06 08:37  Re: [relacja] "Kamikawa Maru" - czyli IJN rośnie w siłę ...
randar 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
 

Dzięki za rady jhradca. Próbnie to pooklejam łapiąc punktowo i zobaczymy jaka wyjdzie krzywizna.

--

 
06-02-06 15:34  Re: [relacja] "Kamikawa Maru" - czyli IJN rośnie w siłę ...
Rafik 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 4
 

Witam
No widzę, że kolega nie próżnuje - chwali się - trzymam kciuki i będę tu zaglądał bardzo często - "kradnę doświadczenia"

Pozdrawiam
Rafik

--

 
06-02-06 18:13  Re: [relacja]
randar 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
 

Zrobiłem tak jak mówiłeś, jhradca. Faktycznie metoda wzrokowa dużo lepsza niż myślowa :)

Z tym że zamiast finalnych oklejek, których jeszcze i tak nie mam po co wycinać, użyłem, "oklejki" w rolce :) - taśmy samoprzylepnej, maskującej, takiej "domowej" - nie modelarskiej. W zupełności wystarczyła, żeby się przyjrzeć, jak będzie wyglądał oblachowany kadłub. Chyba taki zostawię już dziób i nie będę kombinował.



Trochę fotek japonskich supply ships-ów mam, ale to przeważnie kadłuby bardzo różniące się od Kamikawy.

Skacząc z burty na pokład , który częściowo będzie deskowany, mam kolejną zagwozdkę... Jaki kolor drewnianych desek byłby najlepszy ? Macie jakiś pomysł ? Z rozmów z innymi "marynarzami" coś kiedyś słyszałem, że używano drewna teakowego ?



PS Sorki za kiepawą fotkę,ale coś mnie dziś łapska latajom ....

--




Post zmieniony (10-03-09 23:30)

 
06-02-06 18:20  Re: [relacja]
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

To właśnie chyba najczęściej uzywane drewno , a kolorystyka tak jak na fotce poniżej ;


--


Teoretyk ostatnio...

Post zmieniony (06-02-06 18:20)

 
06-02-06 18:28  Re: [relacja] "Kamikawa Maru" - czyli IJN rośnie w siłę ...
randar 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
 

Dzięki ssebitro ! Teraz tylko poszukać takiej okleiny i heja :)

--

 
06-02-06 23:37  Re: [relacja]
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Cieszę się Randar, że moja rada sie przydała, szczególnie, że jak wynika z Twojej odpowiedzi, kadłub wygląda nieźle (zdjęcie niestety nie daje poglądu na sprawę). Wydaje mi się jednak patrząc na dziób Kamikawy na pierwszej fotce, że wcięcie mogłoby być większe (głębsze), bo szczyt burty na dziobie jest bardziej rozwarty. Jak patrzę na ten dziób na zdjęciu to właśnie kształt mocno rozwartej burty powoduje zasłonięcie górnej części dziobu sugerując, że linia dziobu nie jest prosta (jak w Twoim szkielecie) tylko ma zakrzywiony kształt w górnej części . Postaw ten oklejony szkielet w pozycji Kamikawy na zdjęciu. Jak nie zobaczysz podobnego efektu, to znaczy, że jest coś nie tak. Może ta wręga powina być troszkę szersza u samej góry lub/i mieć nieco głębsze wcięcie?

Co do szukania okleiny, to myślę, że lepiej zamiast ciąć okleinę (jak domyślam się chodzi o taką prasowaną do płyt wiórowych) kup w sklepie modelarskim typu RC deseczkę z balsy (są o grubościach od 0,6 mm, 0,8mm i 1mm , są i grubsze ale to niepotrzebne), ponacinaj wzór desek (zamiast ciąć) i zabejcuj odpowiednim kolorem. Na koniec można wyczernić nacięcia imitujące szpary między deskami.

Ponieważ w przyszłości mam zamiar robić Duilio w 1:100, przeglądałem różne porady z deskowania i co nieco próbowałem. Eefektem jest konstatacja, że powyższa metoda wydaje się najlepsza a w każdym razie najszybsza. Próbowałem nawet ciąć tzw.formatki dębowe ale to jest praktycznie niemożliwe do zrobienia bo formatka kruszy się wzdłuż słojów. Okleina ma tendencję do zwijania się no trzeba ciąć na deski a nacięta płachta balsy pokryje Ci cały pokład.

I jeszcze jedno, będziesz wypełniał kadłub a jeśli tak to czym?

Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

Post zmieniony (06-02-06 23:52)

 
07-02-06 00:27  Re: [relacja] ''Kamikawa Maru'' - czyli IJN rośnie w siłę ...
randar 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
 

Faktycznie jhradca - celna uwaga z tą krzywizną, dzięki. Zdjęcie podmieniłem, rozumiem że przyciąć coś na kształt ( mocno przesadzonej ) czerwonej krechy na fotce ? Powinno wtedy się trochę rozejść u góry.
Zdjęcie z taśmą klejącą nie oddaje w pełni tego jak wyglądać będzie część burty ponad wzniesionym pokładem dziobowym. Dość duży kawałek będzie wystawać powyżej tego pokładu, ukształtowany ( zakrzywiony ) na wrędze "odejdzie" trochę na boki . Przynajmniej taką mam nadzieję :)
Popróbuję z balsą, jak uda mi się ją kupić taką cienką. Dzięki za podpowiedź.

Kadłub chciałem wypełniać pianką, ale nie robię tego. Plan mam taki, że przestrzenie miedzy wręgami wypełnię wpasowanymi oklejkami z brystolu lub bardzo cieniutkiej tektury. Potem chcę zaimpregnować to porządnie ( usztywnić) i dopiero na to lekka warstewka szpachli w celu wyrównania. Na szpachlę pójdzie poszycie właściwe.

--

 
07-02-06 01:31  Re: [relacja] "Kamikawa Maru" - czyli IJN rośnie w siłę ...
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Ja się tyle opisałem a tu wystarczyła jedna krecha ;-). Krzywizna jest największa na wysokości 2/3 wręgi od wodnicy, czyli mniej więcej tak jak Ty to narysowałeś. Po przeróbce wręgi oklej do samej góry i zrób testu ustawienia jak na zdjęciu. Myślę, że będzie OK!

Z balsą nie powinieneś mieć kłopotu (w Krakowie jest) w sklepach wysyłkowych też widziałem ale może być problem połamania w transporcie. Nie kupuj, raczej 0,6 mmm jest trochę za cienka i dlatego bardzo podatna na uszkodzenia, lepiej 0,8 lub 1mm (można szlifnąć jak by co).

Pomysł z oklejkami jest ciekawy, choć chyba bardziej pracochłonny od pianki. Zrób trochę zdjęć szkieletu z tymi oklejkami, potem z imprgnacją i na koniec po szpachli.

 
07-02-06 01:37  Re: [relacja] ''Kamikawa Maru'' - czyli IJN rośnie w siłę ...
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Sorki za off topic ale Jhradca rozbrajasz mnie z tym DULILO:-) Masz jakieś plany tego okretu ?

--

Teoretyk ostatnio...

 
07-02-06 01:58  Re: [relacja] ''Kamikawa Maru'' - czyli IJN rośnie w siłę ...
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Ssebitro, chodzi o Duilio z 1876 roku. Plany mam obiecane z dobrego źródła. Oprócz tego wycinankę ModelFana, MSiO i parę zdjęć modelu mistrza świata a także sporo czasu do rozpoczęcia budowy. Jestem zatem w zdecydowanie lepszym położeniu niż Randar przy budowie Kamikawy. (sorki za wcięcie)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024