FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
01-01-06 22:26  Japońskie krążowniki - z czego pokład ???
exitus 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Witam
jak w temacie .Pytanie kieruje przede wszystkim do Batonusa i Randara bo mieli z tym do czynienia w Takao...Ale wszyscy którzy mają coś do powiedzenia - prosze o wypowiedzenie sie w tej sprawie.
Otoz jak pewnie wiadomo co niektorym buduje wlasnie Tone.Hmmm wychdzi jak wychodzi mi sie BARDZO podoba.Ale wlasnie nie wiem z czego zrobic Linoleum...Prosze o porady
Pozdrawiam

 
01-01-06 22:49  Re: Japońskie krążowniki-Z CZEGO POKŁAD ???
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

kiedys w "KF" cos o tym bylo. Linie łączeń chyba byly z nitek a płytki z papieru a potem to pomalowane. Moge jeszcze potem zerknąć dokładnie...

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
01-01-06 22:52  Re: Japońskie krążowniki-Z CZEGO POKŁAD ???
randar 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
 

Hej exitus ! zaraz podam linka do mojego bardzo dawnego wątku ...będzie chyba najprościej. Ten artykuł w "KF" to to samo.

--

 
02-01-06 13:20  Re: Japońskie krążowniki - z czego pokład ???
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Namęczyłem się przycinając każdą płytę z osobna z kartonu, po uprzednim pomalowaniu w kolorze ochry. Potem wklejałem między płyty paski mosiądzu ustawione na sztorc i zeszlifowane od góry, żeby wyglądały jak mosiężne pasy łączące płyty z linoleum.
Metoda pracochłonna i w tej chwili zrobiłbym to inaczej - jednolity pokład w kolorze ochry, na to nakleiłbym wąziutkie paski np kalki technicznej w kolorze mosiądzu albo cieniutkiego kartonu.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
03-01-06 10:42  Re: Japońskie krążowniki - z czego pokład ???
randar 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
 

Witam ponownie

Wątku się nie doszperałem, niestety. Albo zniknał, albo wogóle nie było, a ja już mam jakies majaki zwiastujące postępującą starośc ;-)

Mój pokład powstał następująco:

Wpierw przyciąłem jakieś 50 kawałeczków nitki o długości podwójnej szerokości pokładu by pozostał jakiś "zapas" za który można złapać podczas klejenia. Za długie kawałki nitek pozwalają również dobrze ją naciągnąć przez co otrzymujemy prawie idealną linię prostą. Naklejałem nitkę bezpośrednio na pokład. Metoda przyklejania z zastosowaniem "Hermolu": pierw smaruję pokład raz w celu nasączenia kartonu klejem, drugi rzut kleju jest już tym właściwym. Przyklejałem pierwsze nitki poprzeczne a kawałki wzdłużne zostały położone na wierzch.



Po docięciu nitek pora na cieniutki pędzelek i farbę, ja użyłem do tego bardzo jasnego brązu ze stajni Humbrola gdyż ma on imitować mosiądz z którego wykonane były listwy łączące poszczególne pasy linoleum. . Malowałem przyklejone nitki nie zważając zbytnio na precyzję gdyż nadmiar farby i tak będzie zakryty - nie dotyczy to krawędzi waterwajsu, tam musiałem bardzo uważać. Pokład po pomalowaniu nitek wygląda tak :



Potem przyszła kolej na najbardziej pracochłonną część zadania. Wcześniej już pomalowałem kilka arkuszy cieniutkiego kredowego papieru odpowiednim kolorem. Dlaczego użyłem papieru kredowego? - dlatego że chrakteryzuje się on praktycznie idealną gładkością i nie widać tzw "faktury papieru" Zmierzyłem szerokość "pseudodesek" i powycinałem je z nadmiarem ok 1mm wzdłuż i wszerz. Natępnie mozolne dopasowywanie segmentów do pokładu. Bardzo ważna uwaga: jeśli na jakąś częśc pokładu ma później być naklejone dodatkowe wyposażenie jak np. włazy, odpowietrzniki etc należy to zawczasu odrysować na odpowiadających im fragmentach nowego pokładu gdyż później może być kłopot z dokładnym umiejscowieniem tych elementów z racji zakrycia miejsc mocowań. Problem ten nie występuje gdy dysponujemy np kserem oryginalnego pokładu. Fragmenty linoleum, pomalowane również na krawędziach, wkleiłem pomiędzy nitki tak aby ściśle przylegały do nich z każdej strony. Jako że grubość zastosowanego papieru jest mniejsza od grubości nici uzyskałem efekt wystawania blach mocujących linoleum ponad jego powierzchnię. Tak przerobiony pokład jest widoczny poniżej. Ostatnie zdjęcie również pokazuje różnicę pomiędzu "oryginalnym" pokładem a tym wykonanym samodzielnie.





I to by było na tyle. Przepraszam za kiepskie zdjęcia, ale wtedy nie dysponowałem jeszcze cyfrakiem i wyszło jak wyszło.

--

 
03-01-06 11:04  Re: Japońskie krążowniki-Z CZEGO POKŁAD ???
exitus 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Witam ponownie
DZIĘKI WIELKIE ZA RADY a dla Randara za FOTORELACJĘ :) :) :)
Zobaczymy co mi z tego wyjdzie.Chyba posłużę się kserem pokładu(ktorego jeszcze nota bene nie mam ale o tym na Giełdzie:P )
Pozdrawiam

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024