FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 
01-11-05 18:45  Re: Spitfire Mk.VIII MM12/94 - relacja & opinie
DPL 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Witam ponownie. Obiecane zdjęcia i przy okazji omówię poszczególne problemy.


Fotka obrazuje obecny stan prac z profilu. Przy okazji widać wręgę "B". Miała ona znajdować się w części 4. czyli z przodu (druga od dołu, ledwo widoczna). Niestety nie zainstalowałem jej gdyż gdyby była ona wklejona, część byłaby za mała i wogóle nie dałoby się jej zamocować. Czemu tak jest zaraz zobaczycie. Aha, widać też szkielet statecznika pionowego i (słabo) antenę (chyba, ten "pręcik" za kabiną). Widać też nieźle szparę między ostatnim segmentem kadłuba a poprzednim. Niestety i w tym przypadku ta część okazała się za mała i trzeba było dopasowywać nieco na siłę. Wolałem aby ubytek był u dołu gdzie i tak nieźle już jest spaprane. U góry kolorki w miare się zgadzają i zlewają. Podkreślam - w miarę.


Tu z kolei mamy lepiej widoczny przód. Od razu w oczy rzuca się centymetrowa (!) szpara na dziobie. Jest to to, o czym wspominałem. Za mała część i aby wogóle dało się skleić należało tak zrobić jak zrobiłem. Tak mi się przynajmniej wydaję. Pokładam całą nadzieję w skrzydłach i oprofilowaniu (że to przykryją) oraz w retuszu. Najwyżej pod koniec nakleję tam pasek papieru i pomaluję na odpowiedni kolor. Bo to, że linie się nie zgadzają to już sobie daruję. Nie zgadzają się na całym samolocie (wina projektanta, niestety).
Aha, muszę zadać jedno bardzo głupie i śmieszne zarazem pytanie (proszę tylko nie śmiejcie się na głos i nie "linczujcie" mnie za to): te kreskowane miejsca są przeznaczone na skrzydła i należy je wyciać, tak ? W instrukcji jakoś nie jasno jest to wytłumaczone, albo mam problem z czytaniem ze zrozumieniem ...


No i ten tragicznie spartolony brzuch. Wygląda jakby się wszystko zaraz miało rozlecieć. Dramaturgii temu zdjęciu dodaje to, że niechcący ruszyłem modelem przy robieniu skanu. Ale wierzcie mi na słowo, że model pomimo kiepskiego opracowania i nienajlepszego być możę wykonania trzyma się mocno, nic się nie chmajcze i nic nie odpada. Poradźcie coś, Drodzy Forumowicze, na ten spód. Jak i czym pomalować, czymś może zakryć ... Mam parę pomysłów, ale może ktoś podsunie coś nowego.

Narazie to tyle. Dziś powinienem zrobić owiewkę (nie robię wnętrza - dlaczego, o tym później), ostatni segment kadłuba, rury wydechowe (te "czarne trójkąciki" na przodzie, bo yo chyba wydechowe rury są, prawda) oraz może statecznik pionowy.

Pozdrawiam i zachęcam do dalszych wpisów ;-)

--
________
MMZ ;)

 
01-11-05 21:53  Re: Spitfire Mk.VIII MM12/94 - relacja & opinie
DPL 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Wykonałem te rury wydechowe z boku. Przełamałem swoje lenistwo i wykonałem "3D" czyli wypukłe. Poza tym zrobiłem statecznik pionowy i jeszcze dziś prawdopodobnie wykonam kabinę (oszklenie, bez wnętrza) oraz stateczniki poziome. Więc pojawia się problem z zamieszczaniem fotek. Ale postaram się coś wymyślić. Dodam, że statecznik ładnie się skleił. Jest do zrobienia mała poprawka, ale to moja wina. Do tej części nie mam zastrzeżeń.

Dziura na brzuchu dzioba obejmuje trzy segmenty. Dziura to rozwęża się: na początku ma około 0,7 cm by na końcu osiągnąć aż 1,7 cm !! Zastanawiam się, czy to nie jest tak celowo zrobione. Do tych trzech fragmentów opracowano po prostu za małe wręgi. I gdyby je wkleić do tych części to potem nijak by się ich ze sobą nie połączyło, podobnie jak z wcześniejszymi elementami kadłuba. Nie mogłem dłużej patrzeć na tę dziurę i zakleiłem to paskami zwykłego papieru. Będe zmuszony później pomalować.

--
________
MMZ ;)

 
01-11-05 21:59  Re: Spitfire Mk.VIII MM12/94 - relacja & opinie
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Czyżbyś wyoblał rury wydechowe? W późnych Merlinach były kanciaste i takie powinny pozostać...

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
01-11-05 22:06  Re: Spitfire Mk.VIII MM12/94 - relacja & opinie
DPL 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Rury wydechowe zrobiłem kanciaste, z daleka przypominają "namiociki". Choćbym i chciał, to obłych bym nie zrobił bo nie umiem. Za grube paluchy chyba albo co.

--
________
MMZ ;)

 
02-11-05 07:50  Re: Spitfire Mk.VIII MM12/94 - relacja & opinie
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Ufff, określenie "zrobiłem jako wypukłe" z lekka mnie zaniepokoiło ;-)

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
24-12-05 14:11  Re: Spitfire Mk.VIII MM12/94 - relacja & opinie
DPL 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Witam
Odkurzam nieco ten wątek by powiedzieć, że nie przerwałem prac. Model jest kiepski, powtórzę to. Długo leżał, nie chciało mi się nad nim znęcać. Jednak wczoraj się przemogłem i co nieco pokleiłem. Dziś skończę drugie skrzydło. Kiepsko pasuje. Oprofilowanie przejścia kadłub-skrzydło kiepsko ukryje ubytki. Kolory nie przechodzą prawidłowo (nie zlewają się, jest krzywo zaprojektowane). Jest na pewno tu sporo mojej winy, ale autorowi można więcej zarzucić.

Jeżeli utrzymam tempo wczorajsze to do końca roku ukończe ten model. Powieszę go sobie wysoko u sufitu, by nikt nie widział ;-) Jeśli kiedyś zabraknie mi miejsca na model to ten Spit będzie pierwszy do odstrzału. Fotki wkrótce. Pozdrawiam i życzę zdrowych, wesołych oraz szczęśliwego nowego.

--
________
MMZ ;)

 
31-12-05 00:27  Re: Spitfire Mk.VIII MM12/94 - relacja & opinie
DPL 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Zawziąłem się i ukończyłem ten model ! Za parę godzin wstawię fotki i zrobię krótki opis. Nie jest to rewelacja, roi się od błędów. Ale to na tym Spicie właśnie przećwiczyłem kilka technik i sposobów wykonania części. Wkrótce zobaczycie co i jak a ja opiszę gdzie popełniłem błąd a gdzie nie popisał się autor projektu (i tu i tu wiele można by wymieniać). Mimo wszystko cieszę się, że nie dałem sie pokonać kartonowi jak to bywało wcześniej i pomimo przerw, braku weny, zniechęceniu, licznym błędom itp. dotrwałem. No dobra, starczy tych achów i ochów oraz samozachwytom. Model sklejałem od 31.10 do 31.12 czyli równo dwa miesiące.

PS. Jakby ktoś miał fotki tego modelu niechaj wklei tutaj. Będe wdzięczny. Pozdrawiam i życzę Do siego roku !

--
________
MMZ ;)

 
31-12-05 11:25  Re: Spitfire Mk.VIII MM12/94 - relacja & opinie
DPL 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Obiecane fotki. Nie są za specjalne bo robione komórką. A i chwailć się zbytnio nie ma czym. Na zdjęciach brak istotnego moim zdaniem szczegółu - linki między anteną za kabiną pilota a statecznikiem pionowym. Nie wiem jak się to nazywało fachowo, ale na zdjęciach tego nie ma a w modelu już jest. Druga sprawa to nie pomalowane kaemy. Już pomalowałem, ale zdjęć następnych póki co mieć nie będe. No i podwozie, wydaje się krzywe i chude, w rzeczywistości jest dobre. Do reszty błędów się przyznaje. Oto fotki. Można kończyć relację, zamykać wątek i iść pomału na Sylwestra.







Pozdrawiam i życzę szczęśliwego nowego roku !

--
________
MMZ ;)

 
31-12-05 12:12  Re: Spitfire Mk.VIII MM12/94 - relacja & opinie
kari   

DPL, czy Twoje koła w "Spicie" nie są napompowane, czy to tylko złudzenie. Jakieś takie chudzinki ! Jak możesz to je trochę "nadymaj" :-)
----------------------------------------------------------------------------

 
31-12-05 15:43  Re: Spitfire Mk.VIII MM12/94 - relacja & opinie
DPL 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

No właśne są one takie chuderlaki, ale jak postawić model to ładnie stoi. Zresztą zawisł już na sznureczkach u sufitu i tam pewnie dokona żywota ... Pozdrawiam.

--
________
MMZ ;)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024