FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
10-03-06 12:50  Re: [Relacja] Bf-109F-4 Trop AH KA4/2005
Marzen 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ale też nie wygląda źle :) podoba mi się Twoja relacja, bo zawierasz w niej wiele cennych uwag - pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszej budowie.

--

 
10-03-06 18:48  Re: [Relacja] Bf-109F-4 Trop AH KA4/2005
car 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
 

dobrze jest:)

 
10-03-06 19:18  Re: [Relacja] Bf-109F-4 Trop AH KA4/2005
Jodaxx 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Marzen - dzięki. Relacje robię nie tylko po to, aby zaprezentować swój model ale także by (to oczywiście nie nowum) podać wskazówki odnośnie jego sklejenia dla mniej doświadczonych modelarzy mających w planie również ten samolot. Nie ukrywam, że w czasie klejenia również posiłkuję sie relacjami, zaglądam aby dowiedzieć się gdzie trzeba bardziej uważać, gdzie coś dociąć itd. Najwięcej korzystałem z relacji Wujka Andrzeja (mego idola), który sklejał Jeepa Willysa. Wiem, że doświadczonym modelarzom nie są te uwagi potrzebne lecz młodym adeptom sztuki modelarskiej mogą się przydać.

Fotki przedstawiają ster kierunku po sklejeniu oraz po zamontowaniu w odpowiednie miejsce. Wszystkie zaoblenia powstały poprzez poslinienie części po niezadrukowanej stronie (coraz bardziej przekonuję się do tej metody) i potraktowanie jej spinaczem biurowym (dosć grubym). Papier w dolnej części steru, tam gdzie są dosyć cienkie paski , wykazał tendencje do rozdwajania się pod wpływem śliny więc trzeba w tym miejscu bardziej uważać.



Pozdrawiam
Mariusz

 
11-03-06 18:33  Re: [Relacja] Bf-109F-4 Trop AH KA4/2005
Jodaxx 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Skleiłem już usterzenie poziome. Metoda ta sama co przy sklejaniu statecznika pionowego. Elementy te są dosyć ciężkie. Do ich wykonania potrzebna jest masa cierpliwości oraz dokładne wycięcie elementów szkieletu. Ogólnie to jestem zadowolony ze statecznika poziomego (w rzeczywistości wygląda lepiej niż na zdjęciach) ale wiem, że następnym razem postaram się jeszcze bardziej i może wyjdzie ładniej. Kleiłem go okolo 3 godzin, dużą część tego czasu pochłonęło formowanie powierzchni poszycia.

Fotki:


Obecnie jestem na etapie wycinania szkieletu skrzydeł i wstępnego pasowania. Trochę tych części tam jest, więc fotki najwcześniej jutro.

Pozdrawiam
Mariusz

 
13-03-06 18:29  Re: [Relacja] Bf-109F-4 Trop AH KA4/2005
Jodaxx 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

W niedzielę odpoczywałem, więc postępy widoczne dopiero dziś. Wykonałem szkielet skrzydeł, całość poglutowałem aby się dobrze trzymało. Z błedów zauważyłem w szkielecie dwa:
- są dwie częsci W11d, prawidłowo tylko ten kwadradt to d, druga to W11a;
- części W11z L oraz P są za długie, mają długość jakby miały zachodzić na część W11j L i P. Należy je nieznacznie skrócić od strony kadłuba.

Co do skrzydeł, to będąc świadomym tego, co pisał Sturmovik o nie pasowaniu chłodnic, postanowiłem zmienić kolejność montażu. Najpierw przykleiłem lewe skrzydło wraz z wnęką podwozia (dokładnie pasując je na wręgach W11g L oraz W11j L). Dopiero następnie dokleiłem dolną część płata pod kadłubem (od tej części odcięłem elementy przejścia skrzydła w kadłub, może będzie łatwiej je uformować i przykleić). Podejrzewam, że przy takim sposobie oklejenia nie będzie problemów z pasowaniem chłodnic.

Fotki:




Pozdrawiam
Mariusz

 
13-03-06 23:46  Re: [Relacja] Bf-109F-4 Trop AH KA4/2005
Vercyn 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Dobra robota! Chwała za instruktarz do budowy . Swoją drogą to ciekawe kiedy "Hal" zdecyduje się na konkretną krawędź obrysu ( na warsztacie Ki 43 cięty po wewnetrznej ) .
Czy można wiedzieć jakiego kleju używasz i czym retuszujesz krawędzie .

Udanego finału !!!!

 
14-03-06 10:23  Re: [Relacja] Bf-109F-4 Trop AH KA4/2005
Jodaxx 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dzięki Vercyn, odpowiedzi:
1. Używam czterech różnych klei:
a)Minutex - do dużych powierzchni i średniej wielkości elementów, czasami małych, łapie nie natychmiast, co daje możliwość korekty ustawienia elementu, długo schnie na beton, więc łatwo można oderwać część. Nie jest to najlepszy klej ale też nie najgorszy. Hermol by był lepszy, tylko nie mogę nigdzie dostać:(
b)Butapren - do wklejania wręg w kadłub (tych pojedynczych). NIe przechodzi na wylot poszycia w przeciwieństwie do Superglue.
c)Superglue - do wszelakich szkieletów, gdzie są bardzo ważne kąty między elementami, ich wytrzymałość itd. Używam również do klejenia małych elementów oraz do klejenie części metalowych ze sobą.
d)Total Vikol - do wykonywania gałek na przyrządach, lamp pozycyjnych i zapewne będe używał do tablicy przyrządów.

2. Retusz powstaje za pomocą farbek plakatowych składających się z sześciu kolorów. Cała zabawa w dokładnym mieszaniu farb. Błękit i szary wychodzą mi nawet w mierę podobnę, ale z brązem już jest gorzej. Ale podejrzewam, że po kilku(nastu) modelach załapie co i jak. Modele jednokolorowe (takie jak np. Willys Jeep) retuszuję Humbrolami.



Pozdrawiam
Mariusz

 
14-03-06 12:38  Re: [Relacja] Bf-109F-4 Trop AH KA4/2005
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Hermol trafia się w sklepach typu Castorama, przynajmniej w Poznaniu od czasu do czasu na takowy trafiam. W razie czego, może nabyć kilka więcej, niż na własny zapas?

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
14-03-06 19:19  Re: [Relacja] Bf-109F-4 Trop AH KA4/2005
Vercyn 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Hermol można dostać w sklepie chemicznym lub typowym "Majstrze" po uzgodnieniu ze sprzedawcą ilości i podaniu producenta < firma Libella > szczegóły na ;
http://www.libella.pl
Ja kleję BCG i uniwersalnym klejem polimerowynm ( duże powierzchnie )
Do retuszu używam pasteli olejnych Pentel ( kredki - opakowania od 8 do 50 kolorów w cenie odpowiednio 6 i 26 zł ) zaleta - nie ma problemu z dorabianiem odcieni koloru - no prawie ?
Chętnie zamieściłbym fotki swojego Ki-43 ale nie potrafię tego skutecznie zrobić !

"Wiedza bez działania jest pusta ,
ale też działanie bez wiedzy jest ślepe"
Jensen 1994

Post zmieniony (14-03-06 19:20)

 
14-03-06 20:18  Re: [Relacja] Bf-109F-4 Trop AH KA4/2005
Marzen 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Kaczka trzeba było od razu pytać o te klapy w tym wątku. Podałem linki do zdjęć, które rozwieją Twoje wątpliwośći. Gdybyś nie trafił do wątku z zapytaniem, to wklejam adresy również tutaj :)

http://www.members.lycos.co.uk/psar/0683353.jpg
http://www.members.lycos.co.uk/psar/0723979.jpg
http://www.members.lycos.co.uk/psar/0731645.jpg
http://www.members.lycos.co.uk/psar/0873840.jpg

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024