FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
12-12-02 15:04  Kto klei pantherę lub tygrysa
JAH 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 1
 

Kto klei pantherę lub tygrysa od AH. Interesuje mnie wszystko na tan temat.

 
12-12-02 18:04  Re: Kto klei pantherę lub tygrysa
Junior II       

Nie wiem czy mozna to moje lenistwo nazwac klejeniem , ale od trzech lat lezy jeszcze nieskonczony . Zostaly mi kola i gasienice , zreszta wszystkie juz wyciete , tylko poskladac , ale czekam na naplyw weny.
W modelu niepasowalo mi poszycie wiezy , musialem troche sztukowac z drugiej wycinanki , a po za tym skleja sie bardzo dobrze.

 
12-12-02 18:41  Re: Kto klei pantherę lub tygrysa
Robert   

Miałem przyjemność kleić Tygrysa , a Panterę kleję w chwili obecnej. Słowo "przyjemność" jest w przypadku tych modeli na miejscu ponieważ klei się je bez większych problemów. Wszystko do siebie pasuje. W Tygrysie jedynie miałem problem z oklejeniem boków wieży paskiem kartonu ponieważ część W1 jest dłuższa od części 156. W chwili obecnej nie pamiętam w jaki sposób to skorygowałem ale po sklejeniu nie ma śladu tego błędu. Jeśli chodzi o Panaterę to po chyba półrocznym klejeniu jestem jeszcze przy wykonywaniu wnętrza. Jednak nie dlatego że występowały jakieś problemy czy niedokładności, ale dla tego że wiele elementów wnętrza wykonywałem sam od podstaw aby model był jak najbardziej pododbny do oryginału. M.in. przerobiłem całkowicie drążki skrętne, od podstaw wykonałem również ściankę dzielącą przedział bojowy z silnikiem, dodałem tam dwie gaśnice które są w oryginale. W przedziale silnikowym dodałem dwa zbiorniki paliwa znjdujące się między chłodnicami a bocznymi ścianami czołgu. Do retuszu użyłem farbek akrylowych Pactra: kolor szary to farbka o nr 37 a kolor zbiorników paliwa to farbka nr 51. Mam nadzieję że mój wykład się przyda.

Pozdrawia
Robert

---------------------------------------
róbmy modele, a nie wojny!!!
---------------------------------------

 
12-12-02 21:22  Re: Kto klei pantherę lub tygrysa
Wakamij       
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Niedawno mialem przyjemnosc "katowac" Pantere - efekt na zdjeciu (mam nadzieje, ze cos widac). Oczywiscie model jest morderczo pracochlonny, lecz nie jest to tylko wynikiem ogromnej ilosci czesci, ale tez pewnych, malo istotnych lecz uciazliwych, wad.
Najbardziej rzycajacym sie w oczy problemem sa krawedzie szesci podklejanych tektura. Mozna je pomalowac, ale efek nie jest najlepszy - ja poradzilem sobie skanujac ekrany boczne, ktore wydrukowalem nastepnie na bardzo cienkim kartonie. Wyciete z tego paski urzylem do oklejania krawedzi. W ten sam sposob okleilem tez cale czesci na ktorych opieraja sie zapasowe ogniwa gasiennic, ktore w wycinance sa biale, mimo, ze sa to elementy widoczne.
Kolejny problem to jazmo kadlubowego karabinu maszynowego - to zamieszczone w modelu nadaje sie tylko do wyrzucenia (nieprawidlowa kolorystyka i ksztalt) - caly element najlepiej dorobic od podstaw.
Najlepiej zeskanowac kilka zapasowych ogniw gasiennic - w zaleznosci od ulozenia gasiennic na kolach moze zabraknac ogniw zapasowych, zamocowanych z boku kadluba - same zreszta ogniwa trzeba wyciac z pewnym zapasem (0,2 - 0,4 mm), gdzyz w przeciwnym wypadku nie beda sie zazebiac.
Radze tez zeskanowac obrecze kol nosnych (ich stozkowe czesci), ktore mozna zastosowac zamiast retuszu odwrotnych stron tychze elementow.
Cale zespoly jezdne zydaja sie zbytnio oddalone od burt kadluba - wg. zdjec powinno byc to ok 2-3 mm, podczes gdy w modelu jest to ok 4-5 mm. Lepiej skorygowac to juz na wstepie,, odpowiednio skracajac elementy na ktorych mocowane sa kola napedowe i napinajace (w przypadku kol nosnych jest to zbedne - ich konstrukcja umozliwia niemalze dowolne zamocowanie ich wzgledem kadluba.
Kolejny, powazny blad dotyczy tylniego wlazu do wierzy - koniecznie trzeba przerobic zawias, gdyz jego konstrukcja zaproponowana przez projektanta modelu uniemozliwia otwieranie. Zawias powinien byc ustawiony poziomo, a nie prostopadle do krawedzi tylniej sciany wierzy. Ponadto nalezy wydluzyc "ramie" zawiasu.
Uwaga generalna - nalezy przykladac szczegolna uwage do wlazow i odpowiadajacych im otworow - otwory te czesto sa zbyt male! to samo dotyczy "wieczek" wiekszosci elementow o ksztalcie walca, w tym rowniez imitacji lozyska wierzy.
Czesc wyposarzenia wnetrza - przednia sciana silnika, czesc drazkow skretnych i inne drobne elementy sa po zamknieciu kadluba calkowicie niewidoczne - ich wykonywanie to sztuka dla sztuki.
Poza tym, sklejony czolg prezentuje sie fantastycznie, jest niewatpliwa ozdoba kolekcji i zapewne murowanym kandydatem do nagrod na konkursach - naprawde polecam (pomimo tego co napisalem wyzej).

Pozdrowienia,
Wakamij

 
12-12-02 22:42  Re: Kto klei pantherę lub tygrysa
spec model       
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Podobnie jak moi przedmówcy miałem podobne problemy z wieżą, ale o tym była mowa. Ponadto nie wiem jak inni koledzy w moim Tygrysie nie pasowały mi stożki pocisków. Były zbyt duże średnice u podstawy. na konkursach kartonówek zauważyłem błędy w ustawieniu kół jezdnych, tzn. zewnętrzne, które były zdejmowane podczas zmiany gąsienic do transportu kolejowego. Podczas wklejania osi kół wraz z kołami zauważyłem, że są zyt miękkie, a może wykonałem za duże otwory do ich osadzenia. wobec tego wkleiłem je na Distal (klej 2-składnikowy). Większych problemów podczas klejenia kłopotów nie sprawia. Jedynie potrzeba jest wiele czasu, tego brakuje. Model kleiłem 16 miesięcy i dopiąłem swego.
Zdjęcie przedstawia model w trakcie budowy. Za chwilę poszukam jeszcze jednego i dołączę. Wnętrze zamieściłem w dziale testów. Może nie są najlepszej jakości. Zrobione wysłużonym Zenitem.

 
12-12-02 22:53  Re: Kto klei pantherę lub tygrysa
spec model       
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Jescze jedno ujęcie.
Życzę wytrwałości - warto.

Pozdrawiam - spec model.

 
12-12-02 23:01  Re: Kto klei pantherę lub tygrysa
Kwiatek     

Ładne to szkjoda tylko, ze narazie nie mam tych 40zl na modelik:(

 
12-12-02 23:29  Re: Kto klei pantherę lub tygrysa
Robert   

A ja ciągle nie wiem jaka to jest wersja Pantery, tzn wiem że to wersja G ale chodzi mi czy to zwykły czołg czy też Befehlswagen czyli czołg dowodzenia. Na czołg dowodzenia wskazuje tylko to że model ma dwie anteny i dodatkową radiostacje w wieży, natomiast na to że jest to zwykły czołg wskazuje liczba naboi do działa w bocznych niszach( w zwykłym czołgu było 12 a w czołgu dowodzenia 9 za względu na dodatkowe urządzenia, w modelu jest 12) oraz że w wieży jest zamontowany KM, który był zdemontowany w wozie dowodzenia ponieważ w tym miejscu znajdował się dodatkowy generator do obsługi radiostacjii. Może jest ktoś kto to rozumie??

Pozdrawia
Robert

---------------------------------------
róbmy modele, a nie wojny!!!
---------------------------------------

 
14-12-02 09:45  Re: Kto klei pantherę lub tygrysa
JAH 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 1
 

Dzięki za opisy modeli i zdjęcia, które są super. Mój Tiger jest na etapie wykonywania wnętrza kadłuba. Ja tak patrzę na wasze modele to już chcę miec Pantherę ale jest jeden problem - kasa. Może jak uzbieram to kupię (napewno kupię, przecież nie mogę sobie pozwolić aby w mojej kolekcji brakowało najlepszego niemieckiegi czołgu).
I jeszcze jedno: skąd macie tak dobrą wiedzę teoretyczną o tych czołgach.

 
14-12-02 19:17  Re: Kto klei pantherę lub tygrysa
Robert   

tak 80% wiedzy to internet, a 20% to monografie, magazyny modelarskie, itp....

Pozdrawia
Robert

---------------------------------------
róbmy modele, a nie wojny!!!
---------------------------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024