FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
31-08-05 18:25  [relacja] strip-down SE-5a 1:25 (Orlik+Draf-Model)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Witam.
No i stało się. Wygrałem wręgi do SE 5a i domówiłem do tego "resztę". Jak dotrze, zacznę pisanie o postępach ;-) Fotki na razie tylko z komórki (Sony Ericsson K700i), niestety, chyba, że pożyczę od kogoś normalną cyfrówkę.
Pozdrówka

Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

Post zmieniony (05-10-05 22:02)

 
31-08-05 19:53  Re: [relacja] SE-5a + wręgi cięte laserem (Orlik)
Buka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1
 

Świetnie! Jeszcze chwila i ja zacznę Storcha, też przygotowałem sobie komplet z laser-wręgami dla experymentu. O zdjęcia sie nie martw, jeśli to K700i to zdjęcia nie będą złe. Ustaw tylko 640x480 + jakość dobrą i dobrze oświetl scenę. Ludzie się dziwią jak patrzą na zdjęcia z niego i dowiadują się, że to z telefonu ;-)

Buka :-]

 
31-08-05 19:58  Re: [relacja] SE-5a + wręgi cięte laserem (Orlik)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Buka, dzięki za porady. Już przy standardowej jakości i dostatecznym oświetleniu zewnętrznym fotki wychodzą przyzwoicie :-) Wbudowana lampa raczej się tu nie przyda, ma za mały zasięg ;-)
Pozdrówka

Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
04-09-05 22:04  Re: [relacja] SE-5a + wręgi cięte laserem (Orlik)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Wręgi nadeszły. Zaczynam się poważnie zastanawiać, czy nie zrobić modelu częściowo obdartego z poszycia - ażurowe żebra, dźwigary i temu podobne detalątka aż o to proszą. Nie wiem, może samolot na warsztacie, po postrzelaniu - musiałbym wydrzeć pasy poszycia płatów. Ma może ktoś patent na wykonanie takowych rozdarć? ;-)
Pozdrówka

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
06-09-05 17:11  Re: [relacja] SE-5a + wręgi cięte laserem (Orlik)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

No i się zaczęło. Wszystko wskazuje na to, że zrobię model jedynie częściowo pokryty - wycinankę opracowano z wszelakimi detalami wnętrza, olinowania itp. W tej chwili rozpocząłem przymiarki elementów szkieletu kadłuba; jak osiągnę jakąś sensowną całość, pojawią się fotki. Szkielet będzie i tak wymagał przemalowania i wykonania imitacji drewna po złożeniu, będę musiał poeksperymentować na ścinkach ;-)
Pozdrówka

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
06-09-05 19:49  Re: [relacja] SE-5a + wręgi cięte laserem (Orlik)
totenson   

Sturmovik pokarz zdjęcia, dużo zdjęć - też mam już zestaw wręg, ale aż boję się dotykać, nie spodziewałem się czegoś takiego, prawie jak koronka. Będę kibicował w relacji w nadzieji, że się przełamię i sam zacznę.

 
06-09-05 19:54  Re: [relacja] SE-5a + wręgi cięte laserem (Orlik)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Będą, będą, nie martw się, tylko wolałbym zacząć pokazywanie od czegokolwiek więcej niż jedna kratownica boku z przyklejonymi kilkoma rozpórkami :-)
Model jest rewelacyjny (piękny silnik, chłodnica, kaemy - kusi, żeby zrobic nadskrzydłowego Lewisa jako ruchomy), i chociaż to będzie wyglądało dziwnie, zrobię częściowo obdarty z poszycia. Będzie wyglądał trochę jak Bristol F.2B w Hendon :-D

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
06-09-05 19:58  Re: [relacja] SE-5a + wręgi cięte laserem (Orlik)
NicZtego 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
 

Witam
Nie jestem specem w dziedzinie samolotow z I wojny, ale o ile sie nie myle ka-em umieszczony na skrzydle w SE-5a montowany byl jako nieruchomy. Jesli bylo inaczej prosze fachowcow o sprostowanie

Pozdrawiam

--
---------------------------------
Cum Debita Reverentia
Piotr

 
06-09-05 20:03  Re: [relacja] SE-5a + wręgi cięte laserem (Orlik)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

PS do odcinania i wykańczania wręg będę uzywał nożyków mikrotomowych, jeśli ktokolwiek ma dostęp, polecam :-) Są to ostrza o ostrości żyletki, przeznaczone do skrawania materiałów twardszych od twardej parafiny na równe plasterki grubości rzędu 3 mikrometrów - nawet zużyte tną papier i karton z uzyskaniem równiutkiej krawędzi (i właśnie tylko zużytymi dysponuję).
Takich ostrzy mam niemały zapas, nikomu po zużyciu nie są potrzebne (zwykle idą do spalenia), więc dostaję je najzupełniej legalnie. Jeśli ktoś sobie życzy, mogę wysłać pocztą :-)

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
06-09-05 20:04  Re: [relacja] SE-5a + wręgi cięte laserem (Orlik)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

NicZTego, kaem nad płatem w samolotach francuskich czy austriackich rzeczywiście był nieruchomy; Anglicy opracowali specjalną szynę, po której można było karabin ściągać do kabiny dla wymiany magazynka. Niektórzy nawet wykorzystywali tą szynę do ataków od spodu - ściągali kaem do kabiny i pruli pod brzuch atakowanego samolotu lecąc poziomo ;-)

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
06-09-05 20:05  Re: [relacja] SE-5a + wręgi cięte laserem (Orlik)
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 21
Galerie - 26


 - 46

Oj był ruchomy :)
Mocowanie tego km-u, tzw. mocowanie Fostera, polegało na zamocowaniu km-u na szynie w kształcie łuku - w razie potrzeby, pilot zwalniając blokadę, mógł opuścić km i zlikwidować zacięcie bądź też zmienić magazynek, bez potrzeby wstawania z fotela ( jak to miało miejsce na przykład w Nieuportach )

 
06-09-05 20:07  Re: [relacja] SE-5a + wręgi cięte laserem (Orlik)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

To znaczy - zasadniczo byl nieruchomy do strzelania, dla odróżnienia od kaemów np. na obrotniku, ale nie był tam przyśrubowany

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
06-09-05 20:31  Re: [relacja] SE-5a + wręgi cięte laserem (Orlik)
NicZtego 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
 

mialem na mysli ruch podczas strzelania :) Tak zrozumialem Twoje slowa: az sie prosi o zrobienie ruchomego Lewisa :) Ale dobrze, bo przy okazji dowiedzialem sie czegos nowego (chocby ta metoda podobna do pozniejszej "ukosnej muzyki" )

Pozdrawiam

--
---------------------------------
Cum Debita Reverentia
Piotr

 
06-09-05 20:32  Re: [relacja] SE-5a + wręgi cięte laserem (Orlik)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Kto wie, może Schrage Musik wymyślił jakiś dawny pilot tak atakowanej Gothy :-D

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
06-09-05 20:37  Re: [relacja] SE-5a + wręgi cięte laserem (Orlik)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Na marginesie, nie chodziło o dostosowanie maszyny do ataków od dołu, tylko o umozliwienie wymiany bębna pilotowi, który był tak niski, że nie bardzo mógl sięgnąć do spustu... ale się przyjęło i niektórzy tak własnie wykorzystywali to zawieszenie ;-)

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
06-09-05 20:37  Re: [relacja] SE-5a + wręgi cięte laserem (Orlik)
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Oile pamieć mnie niemyli Albert Bal stosował tą metode! POdlatywał pod bombowca i strzelał z Lewisa. Druga metoda była taka że w nurkowaniu strzelałz lewisa. Tyle mi się wełbie kołącze.

--
Fanatyk Kartonu

 
06-09-05 20:41  Re: [relacja] SE-5a + wręgi cięte laserem (Orlik)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Kto tak strzelał, tego nie pamiętam, ale własnie o to szło :-)

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
06-09-05 21:09  Re: [relacja] SE-5a + wręgi cięte laserem (Orlik)
NicZtego 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
 

wywiazala sie calkiem ciekawa dyskusja, warta zalozenia oddzielnego watku (moze w dziale Tematyczne 2 - samoloty)
Przy okazji pytanie: czy ktos z kolegow wiem moze, czy dostepny jest gdzies film: "Asy przestworzy" (angielski tytul: "Aces High") ?
Ogladalem go bardzo dawno temu (pamietam, ze wkoskach akurat ukazal sie jakis model holownika - oczywiscie z malego modelarza :) to bylo chyba kolo polowy lat 80. Bardzo mi sie wtedy podobal - opowiada losy pilota, bodajze o nazwisku Croft (ale nie Lary :) i jego kolegow z dywizjonu mysliwskiego podczas pierwszej wojny swiatowej.

Mysle tez, ze warto zrobic oddzielny watek ze spisem filmow o interesujacej nas tematyce - mnie interesuja filmy z samolotami z 2 wojnym, ale nic nie stoi na przeszkodzie by sporzadzic takze watki dla maszyn jezdzacych i plywajacych

Wybaczcie of-topic :)

--
---------------------------------
Cum Debita Reverentia
Piotr

 
06-09-05 21:14  Re: [relacja] SE-5a + wręgi cięte laserem (Orlik)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Pogadam wśród kumpli, chociaż o ile pamiętam, to latali w tym filmie na Buckerach 131, a przynajmniej na półreplikach z płatami od tychże... Dla modelarza dość bolesne ;-)

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
08-09-05 16:24  Re: [relacja] SE-5a + wręgi cięte laserem (Orlik)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

OK, ruszyłem.
Jak na razie przykleiłem rozpórki (sześć części nr 8) do jednej kratownicy kadłuba (część 2), wyszło, że prawej, i podkleiłem tekturą wręgi przedniej części (łoże silnika - części 3, 4, 5) - wybrałem takie uproszczenie (przy okazji będzie konieczne ścięcie końców tych elementów - według autorów wycinanki miały one oklejać pionowe rozpórki kratownicy; w mojej "modyfikacji" będą klejone do tych rozpórek na styk, wobec częściowego oklejenia kadłuba poszyciem powinno wytrzymać) zamiast sugerowanego w wycinance wklejenia cienkich kartonowych "denek" tych wręg (tym bardziej, że jeden z elementów, dokładniej część 4al, jest dziwnie "wyciągnięta" i nie pasuje do pozostałych "podczęści"4) i oklejenia ich naokoło paskami kartonu. Teraz muszę się udać po przyrząd do wycinania otworów, już widzę cięcie skalpelem w grubej tekturze ;-) Dziwne, że producent elementów ciętych laserem o tych akurat częściach nie pomyślał...
Zdjęcia zrobię po przyklejeniu lewej kratownicy, zapewne jeszcze przed malowaniem.
Następna sprawa to okucia łączące górne podłużnice głównej części kadłuba z położonymi sporo niżej podłużnicami przodu; muszą być przyklejone do kratownicy 2 przed przyklejeniem jednej z rozpórek 8. W wycinance są dwie pary cienkich okuć (cz. 17), w częściach wyciętych laserem nie wiedzieć czemu potraktowano je tak, jakby miały być sklejone parami - tyle, że wtedy rzeczone podłużnice po prostu w nie nie wejdą. Zastosowałem te z wycinanki, oczywiście po wykonaniu otworów.
Ciąg dalszy nastąpi

--

Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

Post zmieniony (12-09-05 13:21)

 
11-09-05 19:59  Re: [relacja] SE-5a + wręgi cięte laserem (Orlik)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Trzon kratownicy gotowy. Zamiast wycinacza do otworów użyłem igły lekarskiej 1,2 mm dla wstępnego nawiercenia otworów we wręgach, okrągłego pilnika iglaka dla doprowadzenia tychże do zadanej średnicy i nozyka mikrotomowego dla wyrównania brzegów vel ścięcia strzępów. Wręgi wycinałem nożykiem i skalpelem na podkładce tekturowej.
Fotki wrzucę w tygodniu, nie mam dostatecznie dobrych warunków oświetleniowych, żeby zrobić to dziś ;-)

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
11-09-05 21:45  Re: [relacja] SE-5a + wręgi cięte laserem (Orlik)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

A zresztą... ;-)


Tak to wygląda w tej chwili - przed rozpoczęciem zwężania tyłu, przzed malowaniem i przed założeniem naciągów.

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
12-09-05 12:32  Re: [relacja] SE-5a + wręgi cięte laserem (Orlik)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Zmiana założeń. Model będzie maksymalnie "rozebrany" ;-)

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
12-09-05 15:15  Re: [relacja] SE-5a + wręgi cięte laserem (Orlik)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Kratownica kadłuba zakończona, łącznie z okuciami dźwigarów (części 18) i podporą osi drążka sterowego (część 16). Chyba wykonawcom omsknął się laser ;-)), bo rzeczona podpora wyszła mocno niesymetrycznie i musiałem docinać skalpelem do właściwego kształtu.
Modelu się absolutnie całkowicie rozebrać nie da, musi być wklejona przynajmniej część podłogi (z uwagi na niektóre elementy wnętrza kabiny) i zagłówek (do którego szkieletu nie przewidziano, a którego brak "nieco" psuje charakterystyczną sylwetkę myśliwca).
Żeby nie za często bawić się aerografem (szkielet będzie pomalowany na kolor drewna, a nakładanie pędzlem raczej odpada z racji delikatności co niektórych elementów), wziąłem się za szkielet statecznika. To trzeba na 200% trzeźwo, tekturka jest cienka i wystarczy niewłaściwy chwyt, żeby np. żeberko dosłownie pognieść (a zapasowych praktycznie nie ma). Na razie mam dźwigarek z żeberkami jednej połówki statecznika, bez żeber fałszywych i bez krawędzi - fotki wrzucę po zmontowaniu całości. :-)

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
12-09-05 20:42  Re: [relacja] SE-5a + wręgi cięte laserem (Orlik)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Przedstawiam prawą połówkę statecznika poziomego z oddzielonym sterem. Kadłub puszczę jutro, po dokonczeniu.

--

Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

Post zmieniony (12-09-05 20:42)

 
15-09-05 14:41  Re: [relacja] SE-5a + wręgi cięte laserem (Orlik)
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Rety. Jestem pod wrażeniem. Ja na razie tnę żeberka (średnio 2 na godzinkę), ale robię je z oryginalnej wycinanki. Pozdrawiam. MBig

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
15-09-05 15:59  Re: [relacja] SE-5a + wręgi cięte laserem (Orlik)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Oj, tnąc z oryginalnej to bym się załamał, albo raczej robił model poszyty :-)
Ciąg dalszy relacji wkrótce, na razie grypa mnie zmogła i precyzję byłoby trudniej ;-)

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
18-09-05 19:02  Re: [relacja] SE-5a + wręgi cięte laserem (Orlik)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Powoli, ale do przodu... kończę drugą połówkę statecznika poziomego (byłem uziemiony przez grypę) i w dalszej kolejności chyba zrobię pionowy. Najbardziej daje mi się we znaki niezbyt wielka twardość użytej przez Draf-Model tekturki - przed wyjęciem z arkusza nie mogę zastosować cyjanopanu, bo nie wyjmę, a potem już tak bardzo nie trzeba. Zostaje robić delikatniej, niż "orzeszka" z balsy.
Pozdrawiam

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
25-09-05 21:48  Re: [relacja] SE-5a 1:25 (Orlik+Draf-Model)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Jeszcze tym razem bez nowych fotek. Obecnie mam gotową kratownicę kadłuba i półwręgi grzbietu, pomalowane na kolor ciemnego drewna - dla zbliżenia do kolorystyki wycinanki (będzie widoczna przy częściach kabiny) użyłem akrylowej Pactry A103 (Rotbraun), pozostaje podmalowanie okuc na aluminiowo i wręg łoża silnika na czarno, ale najpierw niech dobrze wyschnie ten brąz. Statecznik poziomy zmontowany, ale poczekam z malowaniem na dokończenie wszystkich płaszczyzn, więc statecznika pionowego i płatów. Fotki zrobię i wrzucę po ukończeniu szkieletu kadłuba.
Pozdrawiam wszystkich, tych niecierpliwszych w szczególności ;-)

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
27-09-05 17:00  Re: [relacja] SE-5a 1:25 (Orlik+Draf-Model)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Nareszcie parę fotek kadłuba :-)

Przód kratownicy. Widać, że łuczki półwręg grzbietu są lekko rozchwiane, wyrównam to pod koniec budowy kadłuba, po drodze jeszcze nie raz się rozchwieją ;-)

Tył kadłuba. Listwy profilujące grzbiet położę po zamontowaniu usterzenia.

Cała kratownica, dla ogólnego pojęcia.
Przepraszam za jakość, ale nadal dysponuję tylko komórką :-|
Ciąg dalszy nastąpi w miarę wolnego czasu i dobrego zdrowia ;-)

--

Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

Post zmieniony (27-09-05 17:01)

 
27-09-05 20:52  Re: [relacja] SE-5a 1:25 (Orlik+Draf-Model)
Buka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1
 

No wreszcie zdjęcia! Dzięki! :-) Jednakże obrazki to obrazki. Co będzie z pokryciem poszyciem, czy naprawdę go ...nie będzie? 8-) Ja jestem oczywiście za, ale dokąd zmierza ten świat? TRAAADIIITION !!!.... ;-)

--
Buka :-]

 
27-09-05 20:54  Re: [relacja] SE-5a 1:25 (Orlik+Draf-Model)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Poszycia NIE będzie, tylko zbiornik paliwa w baldachimie, podłoga kabiny, zagłówek i moze element przodu pod lufą kaemu, ale tez niekoniecznie :-) pewnie gdyby to był model 1:33, robiłbym całą bryłę, ale w nietypowej 1:25 pozwalam sobie na strip-down ;-)

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
27-09-05 22:24  Re: [relacja] SE-5a 1:25 (Orlik+Draf-Model)
DRAF MODEL 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Pięknie to wychodzi. Czy nie udało by się zrobć zdjęć aparatem? I dobrze było by położyć obok coś dla porównania skali, bo jak narazie to wygląda jak moja Sroka, ale to skala 1:25. Jest to maleństwo.
Pytanie techniczne - jaka ocena moich żeberek? Czy powstałby taki model bez tych części?

 
28-09-05 07:46  Re: [relacja] SE-5a 1:25 (Orlik+Draf-Model)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Obiecuję, że po ukończeniu budowy zamieszczę galerię zdjęć modelu gotowego razem ze zdjęciami z budowy. Rzecz w tym, że dysponuję (poza komórką) tylko lustrzanką klasyczną (małoobrazkową), kilka klatek już na ten szkielet poświęciłem, ale trudno, żebym po każdym etapie biegał do labu z częściowo wykorzystaną kliszą. Przy najbliższej okazji dołożę coś dla uwidocznienia skali - faktycznie wcześniej o tym nie pomyślałem.
Co do spraw technicznych: ja bym bez tych laserowo ciętych żeberek na pewno sobie nie poradził - nie wyobrażam sobie wycinania takich ażurów nożykiem (nie mówię, że jest to niemożliwe, ale zdecydowanie przekracza moje, przynajmniej tymczasowe, umiejętności). W częściach jest wprawdzie kilka potknięć (niektórych nie wykonano, niektóre za to niepotrzebnie, raz się najwyraźniej laser omsknął), moim zdaniem to jednak zestawu nie dyskwalifikuje, a wszystko opisuję w kolejnych etapach.
Pozdrawiam wszystkich

--

Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

Post zmieniony (28-09-05 13:37)

 
28-09-05 17:47  Re: [relacja] strip-down SE-5a 1:25 (Orlik+Draf-Model)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Zainspirowany postem w wątku o Defiancie z wręgami z Draf Modelu, poświęcę kilka słów zestawowi. W znacznej części uwagi będą podobne :-)
1. Nieco nadmiernie miękka tekturka, co przy ażurowości części ma wielkie znaczenie.
2. Brak oznaczeń utrudniający odnalezienie potrzebnego elementu.
3. Brak części rezerwowych, szczególnie dotkliwy przy niezwykle delikatnych żeberkach. Udało mi się jak dotąd wszystkie wyciąć bez uszkodzenia, ale... przede mną płaty.
4. Niektóre elementy pominięto, niektóre pojawiły się na arkuszach niepotrzebnie.

Tyle minusy. Plusy:
1. Znakomite dopasowanie (żeberka idealnie wchodzą w wypusty dźwigarów, itp.).
2. Zróżnicowanie grubości tektury.
3. Doskonałe odwzorowanie krzywizn, konstrukcji żeber, profili rozpórek...
4. Czysta i łatwa praca z elementami.

Oby tak dalej... :-)

--

Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

Post zmieniony (29-09-05 20:12)

 
05-10-05 22:01  Re: [relacja] SE-5a 1:25 (Orlik+Draf-Model)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

No tak, miałem zacząć skrzydła, a chwilowo nawał obowiązków służbowych odebrał mi ochotę do większości aktywności po godzinach...
Dla odświeżenia wątku wrzucam tylko fotki przygotowanego szablonu do budowy skrzydeł, na pierwszym planie dumna kratownica kadłuba; na drugim zdjęciu zbliżenie kratownicy z wzorcem wielkości, czyli monetą, jednak niestandardową - o nominale 1 zł (na forum królują niepodzielnie jednogroszówki :-) )


Pozdrawiam i obiecuję postarać się wziąć za dalszą budowę :-)

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
05-10-05 22:21  Re: [relacja] strip-down SE-5a 1:25 (Orlik+Draf-Model)
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Sturmoviku spróbuj pokombinować z dodatkową optyką do swojego "aparatu".
Ja do zdjęć z bliska stosuję to coś przez co się celuje robiąc zdjęcie klasycznym radzieckim aparatem (dwie soczewki w metalowej obudowie). Różnica jest diametralna.

--


Homo homini lupus est.
Qrchak GG:3601204

 
05-10-05 22:24  Re: [relacja] strip-down SE-5a 1:25 (Orlik+Draf-Model)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Ok, mam gdzieś starą Smienę, spróbuję :-) dzięki za sugestię, w końcu obiektywik aparatu komórkowego już na sam wygląd nie budzi zaufania.

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
06-10-05 05:59  Re: [relacja] strip-down SE-5a 1:25 (Orlik+Draf-Model)
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Przetestowałem to na K300i i przynajmniej na wyświetlaczu wygląda dużo lepiej.

--


Homo homini lupus est.
Qrchak GG:3601204

 
28-10-05 18:44  Re: [relacja] strip-down SE-5a 1:25 (Orlik+Draf-Model)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Pisze dla odświeżenia wątku :-)
To, co jest w tej chwili, nie nadaje się do foto. Zdążyłem ledwie wstawić kilka żeber w dźwigary, w końcu są rzeczy ważniejsze od hobby, a mówiąc trywialniej - trzeba również zarobić (również na modele). Ale ruszamy, ruszamy, Ił-y też czekają :-)
Aha, dla wszystkich narzekających na jakość zdjęć: model na bieżąco dokumentuję na kliszy, po dokończeniu napiszę oddzielny post-galerię.
Pozdrówka dla wszystkich czekających na totalny strip-tease cokolwiek starawej damy ;-)

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
13-11-05 13:56  Re: [relacja] strip-down SE-5a 1:25 (Orlik+Draf-Model)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Drgnęło.

W chwili obecnej mam gotowe prawe dolne skrzydło (pomimo niedostatecznych oznaczeń w rysunkach montażowych Orlika), na razie bez lotki, i zacząłem montaż lewego. Montaż jako taki idzie wyśmienicie, części łączą się przez delikatne wsunięcie, bez luzów.

Do Draf-Model: miałem duże problemy z wyszukaniem właściwych elementów dźwigarów za pierwszym razem; różnica jest minimalna, a ułożenie na arkuszu niestety z lekka przypadkowe. Dobrze, że skrzydła w SE-5a były praktycznie identyczne, jeśli się pomyliłem, nie będzie tragedii. Daje mi się we znaki też brak elementów zapasowych, zwłaszcza żeber.

Do Orlika: jak wspomniałem w oddzielnym poście, na rysunkach montażowych nie uwzględniono wszystkich elementów, a ich ułożenie nie jest do końca intuicyjne. Przyjąłem, że żebra pełne znajdowały się w miejscach mocowania rozpórek (tam, gdzie podwójne) i to mi pozwoliło nie wstrzymywać prac nad modelem - na szczęście tak mi to potwierdziliście.

Do wszystkich czekających na fotki: będą; niebawem komórkowe, po skończeniu budowy porządne (dotychczasowym dokonaniom poświęciłem już jakieś 10 klatek kliszy na naprawdę dobrym aparacie).

--

Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

Post zmieniony (13-11-05 18:09)

 
20-11-05 16:07  Re: [relacja] strip-down SE-5a 1:25 (Orlik+Draf-Model)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Ech, dwa obrazki z budowy skrzydła (dla niecierpliwych) - jeszcze bez żeber rzekomych i środkowego dźwigara :-) jest to lewe dolne skrzydło. Skalę widać na macie podłoża - Rossmann górą! :D



--

Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

Post zmieniony (20-11-05 16:07)

 
20-11-05 18:18  Re: [relacja] SE-5a + wręgi cięte laserem (Orlik)
Keith   

Czołem Kol. "Sturmowik". Czy Byłbyś uprzejmy zdradzić, kto i do czego używa "nożyków mikrotomowych", to może znajdę dojście bez potrzeby zawracania Ci głowy żebraniną?
Chciałbym też jako osoba wiarygodna i wiekowa, a latałem wtedy w C.k. Austro-Węgierskiej "Flik 12" (niestety bez specjalnych sukcesów ; jedna "zestrzelona" furmanka, woźnica uratował się skokiem bez spadochronu) jako "boczny" Godwina Brumowskiego z Krakowa (35 zestrzałów) wyjaśnić definitywnie sprawę Lewisa na górnym płacie Angolów. Otóż w bębnowym magazynku Lewisa mieściło się zaledwie 47nabojów a dopiero pózniej liczbę tę zwiększono do 96 co i tak było niewiele, stąd pilot musiał często wstawać dla jego wymiany, że nie wspomnę o zacięciach. Niejaki kpt. H. A. Cooper z "11dywizjonu RFC", pilot "nikczemnego" wzrostu, mający niebagatelne problemy z dosięgnięciem do Lewisa i obdarzony wyobrażnią wystarczającą aby wiedzieć, ze stojąc w trakcie tej operacji niezwykle łatwo można opuścić kabinę, co wobec braku nieużywanych wówczas spadochronów związane będzie z gwałtownym pogorszeniem stanu jego zdrowia, namówił sierż. R.G. Fostera do wymyślenia odpowiedniego zamocowania. Rozwiązanie Fostera było tak udane, że od zainstalowania go w kwietniu 1916r. już 13-go czerwca stało się obowiązkowe w lotnictwie angielskim. Rzeczywiście istnieją dokumenty potwierdzające fakt, że Albert Ball, a również i inni piloci stosowali ten system jako "schrage music".
Zakładam, że może nie wszyscy koledzy o tym słyszeli, ale przeklęty "krąg śmigła" aż do czasu zastosowania synchronizatorów inicjował przeróżne pomysły. Nie będę tu ględził o znanym wszystkim pomyśle Rolanda Garrosa, ale np.sławny w początkach wojny mjr.Lanoe Hawker /zginął 23.XII.1916r. na Airco D.H.2, jako 11 zwycięstwo przyszłego "Czerwonego Barona"/ 25.VII.1915r. zastrzelił trzy samoloty Lewisem zamocowanym na lewej burcie Bristol "Scouta C" pod kątem 30 stopni w bok i nieco w dół.
Co do makrofotografii to jako m.in.operator filmowy i fotograf wyjaśniam, że jeśli fotografujemy lustrzanką z wymienną optyką ideałem pod względem jakości /pomijam świadomie b.kosztowne obiektywy "macro" o specjalnej konstrukcji/ są; pierścienie pośrednie lub "mieszek". Aparatom fotograficznym o niewymiennej optyce pozostaje tylko założenie przed obiektywem soczewki skupiającej od 1-nej, do 4-ech dioptrii, w zależności od stopnia zbliżenia. Otrzymamy niestety obraz gorszej jakości bo "psujemy" istniejący układ optyczny zwłaszcza na brzegach obrazu - winietowanie i abbercje, ale dla komputera bądź małych odbitek do przyjęcia.
Pozdrowienia !




.

 
20-11-05 19:17  Re: [relacja] strip-down SE-5a 1:25 (Orlik+Draf-Model)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Witam.
Wyjaśniam zatem: nożyki mikrotomowe stosowane są do krojenia preparatów tkankowych zatopionych w parafinie na plasterki grubości rzędu 5 mikrometrów, czasem cieńsze. Wykorzystywane są w pracowniach biologii oraz patologii tkankowej, w placówkach badawczych i szpitalach. Obecnie stosuje się nożyki jednorazowe, wymienne, wyrzucane po skrojeniu "trzyzerowej" liczby skrawków (takie właśnie przejmuję), ale i wtedy ostre jak niezła żyletka; w odróżnieniu od niej mają tylko jedną krawędź tnącą i można spokojnie zastosować nacisk palcem bez obawy skaleczenia, ponadto są sztywniejsze i dłuższe (ok. 10 cm).
Zdjęcia robię następująco: z dystansu (całość konstrukcji) - lustrzanką Canon EOS 300v z obiektywem o zmiennej ogniskowej 28 - 90 mm; z bliska - lustrzanką Praktica MTL 50 z obiektywem 50 mm i pierścieniami pośrednimi lub czasem dodatkową soczewką nakładaną na obiektyw, zawsze na kliszy barwnej negatywowej o czułości 200 ASA, zazwyczaj przy oświetleniu błyskowym. Zdjęcia, które wstawiłem w relację, służą jedynie do demonstracji (jak by nie spojrzeć, klisza nie kończy się od razu...) i są robione aparatem cyfrowym wbudowanym w telefon komórkowy.
Pozdrawiam serdecznie

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
20-11-05 21:45  Re: [relacja] strip-down SE-5a 1:25 (Orlik+Draf-Model)
Hayabusa 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2


 - 1

Jak dla mnie te żeberka to....Masakra!!:)

--

----------------------
Jeśli dzisiaj jest źle to wiesz, że jutro może być lepiej
a jeśli dzisiej jest dobrze to ... po co się martwić na zapas;)
----------------------

Post zmieniony (20-11-05 21:45)

 
20-11-05 21:45  Re: [relacja] strip-down SE-5a 1:25 (Orlik+Draf-Model)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Hehe... bez wyciętych elementów w życiu bym tego nie zrobił. A najzabawniejsze, że nie czuć, żeby to cokolwiek ważyło...

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
20-11-05 22:02  Re: [relacja] strip-down SE-5a 1:25 (Orlik+Draf-Model)
Keith   

Dziękuję "Sturmovik" ! Będę musił pogadać o tych nożykach z kolegami-dziadkami z "Klubu Złotej Słonecznej Jesieni", może któryś pomoże. Zobaczymy, bo łatwiej z Parkinsonem się napić niż z Althaimerem pogadać!
Nie znam tego canonowskiego obiektywu, ale jak znam obiektywy o zmiennej ogniskowej (tak, tak, istnieje różnica pomiędzy zoomem/transfokatorem/ a obiektywem o zmiennej ogniskowej), to nie ma on możliwości fotografowania z małej odległości (dobrze jak będzie miał 75 cm. a i w to wątpię) stąd odpada 28mm. Prawdopodobnie "Walisz na długim szkle" - 90mm. przez co Tracisz na głębii ostrości, nawet przy mocnym przysłanianiu (f-22}. Praktica + pierścienie to najlepszy efekt. Soczewka - tylko jeśli nie zależy na jakości! Lepiei dokupić dodatkowe pierścienie. a jeszcze lepiej sowiecki mieszek z gwintem M-42, bo jeśli się nie mylę to MTL jeszcze nie miała bagnetowgo mountu. W komisach kosztuje niewiele a pozwala na płynne uzyskanie odpowiedniego odwzorcowania. Możliwe, że nie Wiesz, iż za ~40zł można kupić sowiecki adapter "Canon mount - na M-42 mount", Wtedy Mógłbyś stosować pierścienie M-42 do Canona, lecz bez przenoszenia pewnych funkcji automatyki. Istnieje NRD-owski pierścień pozwalający odwrotnie mocować obiektyw, co daje w makrofotografii znakomite rezultaty, w przypadku standartu Pentaconowskiego 50mm./nie tylko/ - M49 na M42 (też komisy, za marne pieniądze}. Wtedy obiektyw "tył" ma z przodu. Wyjmij obiektyw i przyłóż go odwrotną stroną do korpusu aparatu i Zobaczysz, że jyż wtedy uzyskujesz odwzorcowanie 1 do 1-go, czyli przedmiot fotografowany ma na "klatce" fotograficznej wymiar taki jak fotografowany przedmiot. Używania lampy błyskowej do ambitniejszych zdjęć STANOWCZO ODRADZAM !!! Cholernie nieciekawe, płaskie światło, refleksy od prostopadłych powierzchni i i ostre cienie ! Pozdrowienia



Post zmieniony (21-11-05 09:39)

 
01-12-05 21:33  Re: [relacja] strip-down SE-5a 1:25 (Orlik+Draf-Model)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Mała zmiana warunków: w najbliższym tygodniu powstawiam fotki tego, co już mam, ale lepsze - od wczoraj jestem właścicielem cyfrówki (5,1 Mpix). Nie zdążę porobić przed weekendem, a i tak czeka mnie jedna galeria ekspresowa... ;-)

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
01-12-05 22:17  Re: [relacja] strip-down SE-5a 1:25 (Orlik+Draf-Model)
?????? 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

dalej nie tylko expres Prosimy super expres i do tego dopalacz

--


 
05-12-05 20:44  Re: [relacja] strip-down SE-5a 1:25 (Orlik+Draf-Model)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Proszę bardzo. Nowe fotki niezmienionej kratownicy, za to wyraźniejsze.






Ciąg dalszy po pomalowaniu istniejących elementów szkieletu usterzenia i płata dolnego.
Z lekka obrabiałem w programie graficznym, ale kolory w zdjęciach bez lampy (trzy dalsze) są nieźle przekłamane...
--

Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

Post zmieniony (05-12-05 20:46)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024