FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
28-10-05 18:46  [relacja/galeria] StugIII Ausf.A - GPM
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Jakiś czas temu rozpocząłem budowę modelu Stuga III Ausf.A., wydany przez firmę GPM. Model nie należy do łatwych, sam wydawca dał mu „3” w skali 1-3. Od siebie dodam, że nie należy do kategorii „skleja się sam”, tu bliższa jest zasada- „trzy razy przymierz i klej”. Ale trudno- temat ciekawy, a w przyszłości można dołożyć transporter amunicji i kartonowa dioramka gotowa. W budowie modelu postanowiłem wykorzystać przestrzenne właściwości druku, czyli tam gdzie zostały nadrukowane śruby lub nity nie dorabiam własnych. Pełen standard.
Takie były założenia. Niestety, podczas montażu wnętrza, pojawił się pierwszy większy problem. Siedzenie kierowcy nie mieści się między ożebrowanie kadłuba i skrzynie przekładniową. Jak zaznaczyłem na zdjęciu jest za szerokie o 3 milimetry. Są trzy wyjścia- skracamy wręgę, obcinamy fotel, lub buduję siedzenie od podstaw. Wybiorę chyba to trzecie rozwiązanie. Co do innych ułomności opracowania, generalnie wszystkie oklejki do kółek( nie tyczy to jedynie układu jezdnego) są za krótkie. Budując jakąkolwiek część mającą kształt walca, musimy ukrywać sztukowane miejsce łączenia.
Co do zdjęć, nie mam jeszcze w tej chwili „cyfraka”(napisałem już list do Mikołaja w tej sprawie), więc jestem zdany na łaskę znajomych.


--

 
28-10-05 19:08  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Vigro   

Masz u mnie stałego kibica. Oby relacja była poprowadzona do ukończenia modelu.

 
25-11-05 20:48  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Prace nad budową modelu trwają. Udało mi się wpasować skrzynię przekładniową, dokleiłem przebudowane siedzenie kierowcy. Na tylnej ścianie przedziału bojowego pojawiło się siedzenie dowódcy.


--

 
26-11-05 08:42  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Piter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Ladna i czysta robota! Z niecierpliwoscia czekam na postepy!

--
___________________________________________________________
"Trudno nadać sens porządkowi, który dzieje się wbrew rozumowi"

 
01-12-05 21:53  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

W 99% ukończyłem przedział silnikowy. Błędem opracowania jest wydrukowanie identycznych części nr 32 ( układ chłodnicy silnika)- powinno być „lustrzane odbicie”. Zamieściłem fotkę ukończonego silnika, po montażu w kadłubie widać jedynie górną część.


--

 
02-12-05 00:00  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
woy-tek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Od razu widać, ze masz rękę do kartonu. Ciekawi mnie w jaki sposób wykonałeś te kuliste zakończenia na wałkach wentylatorów.

--
The DOORS Are Open

Wojtek GG 1239442

 
02-12-05 14:37  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Mimo deklaracji o wykonaniu modelu s pełnym standardzie, nie mogłem "przełknąć" widoku zakończen wałków z wycinanki. Dlatego na płaski krążek nakładałem kolejne warstwy wikolu(Pattexu)- wyoblenie wyszło prawie samo.

 
10-12-05 13:22  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Powoli zbliża się do końca etap budowy wnętrza, robię fotki elementów których za chwilę nie będzie widać. Pojawił się członek załogi, próbuje upchnąć zdobycz wojenną w ciasnym wnętrzu kadłuba.


Umeblowałem trochę surowe wnętrze pojazdu- od razu przytulniej.


Postawiłem pojemniki amunicyjne. Na rysunku montażowym jest schemat ich ustawienia. Uznałem że będzie załodze zbyt ciasno i postanowiłem wykorzystać na razie siedem z dziesięciu- pięć przy ścianie miedzy wręgami, dwie we wnęce radiowej. Pozostałe trzy wykorzystam na dioramce.


Wstępnie przygotowałem błotniki, chcąc sprawdzić ich długość. Niestety, w tylnej części kadłuba były za krótkie o 2 mm. Wstawiłem klina używając niewykorzystany kawałek części.


Przymierzyłem przednią- górną część kadłuba, zakrywającą przekładnie. Po drobnym oszlifowaniu jest dobrze.


Rzut z góry na przygotowane elementy.


--

 
10-12-05 13:45  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
aecjusz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

możesz zdradzic jak skleiłeś członka załogi?? :-) A tak na marginesie model wygląda świetnie

 
10-12-05 14:13  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
BeBe 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

Co na to "Ochrona środowiska", "plastikowiec" wdarł się na pokład kartonowca uzbrojonego po "zęby" ;-)
Model jest SUPER...

--
Pozdrawiam... mam 159 powodów, żeby czuć się wyjątkowo na drodze
(_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)

 
10-12-05 14:33  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

...ale do niemieckiego czołgu a toc przecie krzyżak jak sie patrzy :) Model naprawde świetny. Jestem pod wrazeniem... swoja droga- jestem ogólnie pod wrażeniem tego co robia modelarze-pancerniacy. Zwlaszcza przy modelach z wnetrzami. A ja tylko te swoje nędzne pancerniki i niszczyciele :)

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
10-12-05 14:53  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Marku- żołnierz jest przemycony z zestawu LEGO i tylko chwilowo zajął miejce członka załogi. Dziękuję wszystkim za miłe słowa- ot, takie tam sobie lepienie w wolnych chwilach.

 
10-12-05 15:47  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
ams 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9
 

Model ciekawy, wykonanie ekstra.

Jak bedziesz robil gasienice - z zestawu, czy bedziesz "kombinowal"?

--
pzdr
-----------
ams



 
10-12-05 16:01  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Jeszcze nie wiem, zakładałem wykonanie modelu w standarcie, jak najmniej ingerencji w wycinankę-czyli wycisnąć z modelu ile się da. Z drugiej strony, w sierpniu poprosiłem QN-ia o projekt gąsienicy. Jęśli będzie miał czas i ochotę zrobić takowy, będzie dylemat. Jeśli będę miał możliwość wyboru, zrobię kilka ogniwek jednej i drugiej- wybiorę lepiej pasującą do całości.

 
02-01-06 13:34  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Bez większych problemów udało się przykryć przedział silnikowy i część przedziału załogi. Po bokach kadłuba pojawiły się błotniki, jeszcze bez „rupieci”, nie chcę aby przeszkadzały w dalszym montażu.

 
28-01-06 13:21  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Kolejna sesja zdjęciowa pokazuje koniec pierwszego etapu budowy. Wszystkie elementy wnętrza pojazdu są już na swoim miejscu. Przód kadłuba osłania płyta czołowa, od góry przednia część nadbudówki. Ale najważniejsze, że udało się zgrać w pionie i poziomie armatę z zamkiem, osłonę przeciwodrzutową z pojemnikiem na zużyte łuski, siedzenisko celowniczego.




--

 
28-01-06 13:37  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Piter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Piekna robota! Milo sie patrzy na tak dobrze wykonywane modele...

--
___________________________________________________________
"Trudno nadać sens porządkowi, który dzieje się wbrew rozumowi"

 
28-01-06 14:42  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Tomasz D. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
 

Miło się patrzy na ładny model i ładnie robione fotki, ale miej litość dla modemowców bo to karygodne by fotka o tak niewielkiej rozdzielczości był aż tak duża objętościowo.

 
28-01-06 15:25  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Masz rację Bundy, przesadziłem z tymi plikami.

 
29-01-06 18:24  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Nie powiem, pięknie wykonana ta "brzydka" pancerna bestyjka. Gratuluję efektu!!!

--
Efektownego modelowania!
Pozdrawiam. Sławomir Bloch!

----------------------------
Broń pancerna

 
29-01-06 19:48  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Kuba 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Hej!!! Ladny modelik Ci wyszedl:) Jak tak patrze na te pojazdy z wnetrzem to az sam mam ochote jakis popelnic, ale nawet, jak na razie, to mam nawet malo czasu na moje ulubione okrety:(. Ale jakby co to pare jest u mnie w polce na wszelki wypadek- nawet powyzszy:)
Pozdrawiam!!!

--
100 % karton!!!!!!!!!!

 
29-01-06 21:04  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Dziękuję za pozytywne recenzje. Niestety, dopiero zaczną się schody- układ jezdny plus gąsienice.
Z tym czasem to prawda, doba jest zdecydowanie za krótka. Chociaż z drugiej strony, gdyby ją ustawowo wydłużyć, nasi pracodawcy skrzętnie by z tego skorzystali.

 
03-02-06 21:25  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Podczas przymiarek do montażu górnej płyty kadłuba pojawił się problem „krótkiej kołdry”. Gdzieś znikło 2-3 mm „blachy”. Nie wdając się w szczegóły, czyli kto jest odpowiedzialny za zaistniały stan rzeczy, zająłem się łataniem dziury. Zdecydowałem odciąć przednią część płyty( czerwona linia na zdjęciu), a brakujący fragment dosztukować z części 73a i 73b. Oba elementy miały po zwinięciu tworzyć wałek o średnicy 1,5mm, uznałem że praca włożona w wykonanie takowych będzie niewspółmierna do efektów. Karton w wycinankach GPM-u jest sztywny( moja subiektywna ocena), ciężko się go zwija w ciasne rurki. Jest to zaletą przy budowie elementów mających duże powierzchnie, wadą przy zwijaniu- trzeba rozwarstwiać karton. Dlatego z części 73 będę łatał szpary. Rurki zastąpię stalowym drutem.


Ostatnie zdjęcie to efekt walki z „materią”, widać próby zgrania śladów eksploatacji w moim wykonaniu z zastosowanym na modelu. Nie jestem do końca przekonany czy sprawdzi się tu przysłowie że „lepsze jest wrogiem dobrego”.

--

 
04-02-06 18:35  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
mario9 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 18
Galerie - 72


 - 12

Cześć Andrzej S.!!!
Uważam, ze wykonujesz "kawał" dobrej roboty. Wychodzi Ci ślicznie.
Masz rację, że układ jezdny + gąsienice to najbardziej pracochłonne elementy broni pancernej. Ja wykonuję je na samym początku kiedy mam największy zapał. Potem to czysta przyjemność;-)
Pozdrowienia.

--

Pozdrawiam Mariusz

Ostatnie wypociny ;)

Powietrze:
Su-27UBM, MiG-29MU, Saab J28A Vampire

Heavy metal:
D-350 Mazur, Vk 4501


 
25-04-06 08:32  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Nadszedł moment zakrywania wszystkiego, co z mozołem kleiłem przez dłuższy czas. Na szczęście jest możliwość zrobienia włazów inspekcyjnych w wersji „Sezamie otwórz się”, co też uczyniłem.

 
25-04-06 10:51  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
nitsche 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

..mógłbyś coś więcej o tych zawiasach powiedzieć, co i jak bylo robione.Kratki na otworach wentylacyjnych są fototrawione?
a ogólnie StuG wygląda świetnie..

 
25-04-06 13:07  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Zawiasy w wycinance są w wersji "pracującej", nie ma potrzeby dorabiania swoich. Dobrałem do nich sworzeń z plastikowego pręcika o średnicy 0,6 mm.
Siatka nad chwytem powietrza chłodzącego do silnika to nic innego jak siatka przeciw owadom, kupiona w sklepie "modelarsko"-budowlano-ogrodniczym Castorama w Warszawie.

 
25-04-06 14:52  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
nitsche 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

...fajny patent, o ile sie nie myle GPM ma w ofercie blaszki fototrawione do Panzer III/StuG III, wygląda rzeczywiście fajnie, żadne blachy nie będą potrzebne.Co do tych zawiasów nie obawiaż sie o ich trałość, zastanawiam sie jak będzie ich żywotność, czy kiedyś po zbyt wielu otwieraniach w celu przeglądu silnika nie "puszczą" w końcu to tylko papier..?

 
25-04-06 19:03  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Wierzę w ich trwałość, w czasie kształtowania impregnowały się klejem BCG. Po zamontowaniu były także lakierowane.

 
18-05-06 13:19  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Ukończyłem najbardziej stresujący etap budowy modelu, czyli montaż ruchomych włazów.
Etap który w dużym stopniu wpływa na wygląd modelu. Dlatego wiele cierpliwości wymaga dopasowanie pokryw włazów do kadłuba. Oczywiście wszystko wymagało drobnych korekt, jednak oprócz jednej pokrywy, wszystko spasowałem bez problemów. Problem wynikał z kształtu jaki przybrał otwór po przyklejeniu górnej części nadbudówki do boków kadłuba. I tu mała rada dla chcących budować ten model, powinienem podkleić brystolem górną część nadbudówki. Po wycięciu otworów na włazy, konstrukcja jest bardzo delikatna i przyda się dodatkowe usztywnienie.


 
18-05-06 13:26  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Zawiaski jak mniemam orginalne wycinankowe? Bardzo ładnie udało Ci się te wszystkie klapy spasować. Mam tylko jedno zastrzeżenie, nie do Ciebie bynajmniej. Klapy od środka są puste, aż prosi się o to żeby chociaż nadrukować na nich zasuwy czy klamiki.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
18-05-06 13:53  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Zawiasy wycinankowe. Co do klap- masz rację, są nieco ubogie. Budując model w standarcie mam alibii na swoje lenistwo- autor wycinanki ich nie zamieścił. Myślałem nad tymi zasuwami, bałem się jednak ugrzęznąć w szczegółach, jeśli dorobię jeden element, sumienie mnie zamęczy aby zająć się innymi drobiazgami których nie ma w wycinance.

 
18-05-06 13:57  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Dlatego napisałem, że uwaga nie do Ciebie tylko do opracowania. Skoro standart to standart. :D A sam skądś znam "ból" kiedy przerwać dorabianie elementów ; )

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
26-05-06 09:32  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 


Pierwsza próba montażu układu jezdnego. Przykleiłem wahacze z kołami nośnymi. Do pomocy zrobiłem małą podstawkę pod kadłub, pozwala zachować równy dystans kadłub-ziemia.

--

 
28-05-06 19:14  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 


Pojazd stanął na „własnych nogach”. Sklejanie elementów podwozia trwało przez cały okres budowy modelu. Taka metoda ma swoje zalety- powtarzalność budowy elementów nie nudzi, ale i wady- ostatnie elementy wychodzą najlepiej, a wszystkie powinny być jednakowe-kwestia wprawy.
Koła nośne i napędowe zamocowane do kadłuba kropelką kleju, zostaną zdjęte w chwili zakładania gąsienic.
Jedynym elementem odrobinę poprawionym są amortyzatory drgań- zamiast na tulejkę naklejać paseczki, zastosowałem kółeczka sklejane ze sobą.

--

 
04-09-06 20:14  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 


Wreszcie Stug dostał gąsienice. Zainwestowałem w wycinane laserowo ogniwka firmy Draf Model. Jest to droga na skróty, może mniej satysfakcji z włożonej pracy, ale myślę że efekt jest zadowalający.
Na zdjęciach widać włazy zaklejone taśmą Tamiya. Podczas obracania modelu we wszystkie strony udało mi się nic nie wyłamać.

--



Post zmieniony (04-09-06 20:19)

 
05-09-06 13:20  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Fiu,fiu!
A to Ci wypasik...
Podziwiam i mocno biję brawo!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
05-09-06 14:06  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Wszystko OK, ale gąski są nie od tego pojazdu.
Model, jego wersja i malowanie jest z ok. 1940 roku. To wersja IIIA - wczesna. Można by zalożyć, że po modyfikacji - zdarzały się np. IVD z 40 cm, późnymi gąskami, dopancerzone, z ekranami, po modyfikacjach, ale ze zmienionymi kołami napędowymi i napinającymi. Tu jednak mamy koło napędowe z wczesnych wersji, do 36cm gąsienic. A użyte tutaj to 40 cm i to model z 1944 roku (paski na grzebieniu).

Więc roboty mniej, ale zgodność....

Chociaż model ma sprawiać przyjemność klejącemu.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
05-09-06 14:46  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Andrzej - fantastyczny sposób wykonania kół nośnych, idealnie, czyściutko i równiutko. Masz jakiś patent na taki sposób i jakość wykonania tych elementów?

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
05-09-06 18:01  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

No tak, ale skoro są to szersze gąsienice, późniejszego typu, to skoro zęby kół napędowych pasują idealnie (no chyba, że Andrzej przerabiał co nieco), to i GPM popełnił ten sam błąd (chociaż to akurat mnie nie dziwi:)

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
05-09-06 21:16  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

QN-iu, zgadzam się z Tobą. W założeniu są to gąski do Pz.III i IV- do "wszystkiego" czyli do "niczego". Zabierając się za gąsienice miałem do wyboru cztery możliwości- 1.zrobić wycinankowe- wersja gąsek uniwersalna, 2.wypróbować gąski Draf Modelu- wersja patrz wyżej, 3.zaprojektować własne ,4.pozawracać głowę specjaliście- QNiowi. Myśląc nad punktem trzecim, doszedłem do wniosku że mogę skończyć model na emeryturze. Nie miałem też sumienia męczyć QNia, widząć ile pracy wkłada w budowę Swoich modeli. Do gąsienic wycinankowych też nie miałem przekonania.
Dzięki za fiu, fiu Mariusz. Demon, mogłbym powiedzieć że wystarczy odrobina cierpliwości i mały przyrząd ułatwiający montaż- czyli potrzeba matką wynalazków. W piątek zrobię zdjęcie i spróbuję wytłumaczyć co i jak. Stug- nie musiałem przerabiać kół napędowych, zęby pięknie weszły w otwory w gąsienicach.

 
05-09-06 22:19  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Qniowi głowy byś nie zawrócił. Zawsze warto spytać. Akurat robiłem dokładnie takie dla siebie, więc gotowe pliki bym podesłał (na pewno bym Ci takiego kompletu nie skleił :))))). Za ilustrowaną instrukcję może robić relacja z budowy Pz IV. Jednak zdaję sobie sprawę, że te moje gąski mogą przyprawić o rozpacz. Sam jak je sklejam to dostaję czasami nerwicy :)))

Nie jest tak źle. Te gąski z Draf modelu to wg. mnie dosyć rozsądna kombinacja efektu końcowego i włożonego wysiłku.Wyglądają naprawdę nieźle. A czy to sa wczesne czy późne to tylko kilku oszołomów zainteresowanych tematem zobaczy.

I tak podziwiam zawsze tych, co porywaja się na budowę w standarcie. Ja zamiast retuszu wolę wykonać parę dodatkowych drobiazgów ;-))

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
08-09-06 19:17  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Spełniając prośbę chciałbym pokazać metodę budowy kół nośnych w Stugu. Przeglądając forum podpatruję sposoby klejenia, więc chciałbym w ten sposób zrewanżować się braci modelarskiej. Chcąc zaoszczędzić czas i nerwy podczas budowy wielu powtarzalnych elementów, poszukuję metody na ułatwienie sobie zadania. Z powodu sklejenia elementów Stuga, musiałem wykorzystać w prezentacji zdekompletowaną wycinankę Panzer III firmy GPM. Wymiary elementów są identyczne, różnią się tylko kolorystyką.
Zaczynam od impregnacji wybranych elementów. Chcąc pokazać właściwości kleju BCG na zdjęciach, użyłem jeszcze innych elementów wycinanki( części kół zostały wycięte wcześniej). Wybrałem BCG a nie np. Pattex, ponieważ po impregnacji daje odcień półbłyszczący, Pattex-błyszczący.

Impregnowanie drugiej strony, nakładam klej szerokim pędzlem. Element nie jest duży, dlatego pokrywam całość, zanim warstwa zacznie schnąć. Nie „pędzluję” długo po elemencie, klej wystarczy równomiernie rozsmarować.

BCGluję pierwszą stronę, po operacji element równomiernie się wybrzuszył, by w miarę schnięcia „oklapnąć” na dobre.

Elementy koła przygotowane do klejenia, zrobiony retusz krawędzi. W środku przyrząd ułatwiający symetryczne sklejenie w całość. Na okrągły element (flamaster) nawinąłem pasek papieru. Średnica po zwinięciu musi z grubsza odpowiadać wewnętrznej średnicy pierścienia wewnętrznego- mówiąc po ludzku- pierścień musi wsunąć się na pogrubiony flamaster. Z grubsza ponieważ wałek nasączam Kropelką i po wyschnięciu szlifuję aby zlikwidować uskok paska po sklejeniu. Pogrubiony flamaster musi być idealnie okrągły. Oczywiście wcześniej musimy skleić kilka wewnętrznych i czołowych pierścieni, aby odpowiednio dobrać średnicę. Pierścienie muszą ciasno wchodzić na wałek- na tym polega cały sens tego „przyrządu”. Uzupełniając opis zdjęcia, wykonałem z kartonu dwa kółka. Pierwsze-szkielet, wewnętrzna średnica musi odpowiadać średnicy zewnętrznej wewnętrznego pierścienia- czyli pierścień musi się dać swobodnie wepchnąć w szkielet, na zewnątrz musi wejść zewnętrzny pierścień, natomiast grubość szkieletu odpowiada szerokości pierścienia zewnętrznego. Drugie kółko spełnia rolę elementu dociskającego.

Zaczynamy montaż. Wsuwamy na wałek wewnętrzny pierścień, na niego szkielet, pamiętając aby boki pierścienia wewnętrznego symetrycznie wystawały po obu bokach szkieletu. Nakładamy klej na styku szkielet-pierścień.

Smarujemy klejem wewnętrzny pierścień i dociskamy kółkiem pierścień czołowy.

Delikatnie wygładzam pręcikiem klejoną krawędź.

Doklejamy pierścień górny i wygładzam.

Smaruję krawędzie pierścieni: zewnętrznego i wewnętrznego i dociskam drugi pierścień czołowy. Wygładzam krawędzie.

Koniec. Przygotowania trwały dłużej niż samo klejenie kółek.

Rozpisałem się strasznie, nie byłem pewien czy same zdjęcia wystarczą.

--

 
11-09-06 07:29  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Rewelacja! Dziękuję bardzo, muszę sobie to ściągnąć i przestudiować.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
30-09-06 17:46  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

I stało się. Koniec. Stoi przede mną piętnaście miesięcy mojego życia. Moja kochana żona pyta- czy warto było?

 
30-09-06 18:13  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Piękny ,w pełni piękny.Gratulacje !!

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
30-09-06 18:29  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Seweryn 

 

Genialny model. Moje gratulacje!!!

--
Seweryn

 
30-09-06 18:31  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Brak słów...
Warto było na pewno!
Gratulacje!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
30-09-06 22:15  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Bardzo dziękuję za miłe komentarze.

 
30-09-06 22:46  Re: [relacja]StugIII Ausf.A
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Andrzeju - wykonanie arcymistrzowskie, bezceremonialnie i bezapelacyjnie:)
Powiedz skąd wziąłeś takie dwa fajne nocniki niemieckie... znaczy hełmy?:)
No i jeśli mógłbym coś zasugerować jeszcze, to przybrudź może lekko te białe skrzynki - trochę za bardzo kontrastują:)

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024