FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
19-10-05 14:28  [technika] Co zrobić z łamliwym kartonem?
Batman 

 

Właśnie zacząłem model. Kleję pierwszy raz po 7 latach przerwy. Wiem jedno - fly model miał kiedys lepszy papier...

Moje pytanie brzmi: co mam zrobić z pękającym papierem? Paginuję - pęka. Nacinam od wewnątrz - pęka! Strasznie to wygląda!!! Pomocy!!! ;)

--


Bogwie schodzą by o mnie walczyć. Nie mam kompetencji by im wierzyć...

... I TYLKO MILCZĄ KAMIENIE...
a poza tym mam do oddania kilka kucyków rasy trojan
www.animals.org.pl

 
19-10-05 14:30  Re: Co zrobić z łamliwym kartonem?
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

Trzeba troche poślinić, albo zaimpregnować.

Pozdrawiam

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
19-10-05 14:41  Re: Co zrobić z łamliwym kartonem?
Batman 

 

Nie, nie!!! Tu chodzi o zwykłe zaginanie elementów np w kostkę, poszycie na szkielecie itp!

--


Bogwie schodzą by o mnie walczyć. Nie mam kompetencji by im wierzyć...

... I TYLKO MILCZĄ KAMIENIE...
a poza tym mam do oddania kilka kucyków rasy trojan
www.animals.org.pl

 
19-10-05 15:07  Re: Co zrobić z łamliwym kartonem?
OzzY 

 

paginujesz???? a cóż to znaczy?
bo pagina to np. numer strony w czasopismie - staly element na kazdej stronie....

 
19-10-05 15:08  Re: Co zrobić z łamliwym kartonem?
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

a możesz wstawić zdjecie takiego spękanego elementu? bo niezabardzo wiem o co Ci chodzi...

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
19-10-05 16:26  Re: Co zrobić z łamliwym kartonem?
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

IrQ, paginowanie to przejechanie tępym nożem po krawędzi kartonu bez jego przecinania. Batman, jeżeli chodzi o zwykłe składanie na to trzeba to robić równocześnie na całej powierzchni, np linijką na krawędzi stołu, wtedy nie powinno być załamań.
Najlepiej wstaw jakieś zdjęcia, wtedy będzie jasno wiadomo o co chodz, bo tak to trochę ciężko pomóc.

Pozdrawiam

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
19-10-05 16:29  Re: Co zrobić z łamliwym kartonem?
OzzY 

 

KAT - to co opisales to sie nazywa bigowanie.....

 
19-10-05 17:02  Re: Co zrobić z łamliwym kartonem?
eXtrem   

My to nazywamy paginowaniem. W instrukcjach wielu modeli znajduje się to określenie.

 
19-10-05 21:20  Re: Co zrobić z łamliwym kartonem?
NicZtego 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
 

w wielu instrukcjach spotyka sie tez : ME 109 E (i wczesniejsze...)

Paginowanie to nadawanie stronom znakow porzadkowych (wcale nie koniecznie, choc najczesciej, cyfr i liczb), zas rysowanie zaostrzonym koncem to bigowanie lub trasowanie (to dugie czesciej spotykane w metalurgii, jednak znaczeniowo tozsame z bigowaniem)

Ale nie badzmy drobiazgowi, zreszta, kazde srodowisko (a zatem modelarskie takze) anektuje wiele pojec czesto nadajac im nowe znaczenia, tedy niech tam bedzie i paginowanie :) tylko nie uzywajcie tego w obecnosci drukarzy (od lamaczy po zecerow, bo nadal istnieje taki zawod :) ) bo Wam ponumeruja strony, miast je porzadnie ... pobigowac (takei spolszczenie czynnosci :)

pozdrawiam

--
---------------------------------
Cum Debita Reverentia
Piotr

 
19-10-05 21:48  Re: Co zrobić z łamliwym kartonem?
Buka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1
 

Dobrze, że ktoś zwrócił wreszcie uwagę na ten wynalazek słowotwórczy... ;-) To że w wielu instrukcjach jest ten dziwny termin obecny to chyba o niczym nie świadczy, bo to po prostu powielanie błedu. Trasowanie to trasowanie! Ktoś się kiedyś przejęzyczył, albo może chochlik drukarski się trafił lub jakiś niedoszły polonista chciał się spełnić i powstał następny "zwis męski" ;-) Nie twórzmy nowych terminów tam gdzie z powodzeniem można używać starych, żeby jeszcze ta paginacja miała jakiś sens.... ;-)

Co do zginania, jeśli ma być po prostej, to po WYTRASOWANIU (oczywiście z odpowiedniej strony) warto zaginać powierzchnie np. przy linijce. Mnie się zdarzało wykorzystywać do tego krawędź przesuniętej na skraj stołu maty do cięcia. Chodzi o to żeby nie zginać części w powietrzu, bo wtedy najczęściej IMHO powstają załamania.

--
Buka :-]

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024