FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
27-09-05 10:57  [technika] wycinanie elementów
Faraon   

Dzień dobry. Przeglądając relacje z budowy Waszych modeli (szczęka w piwnicy) nasunęło mi się następujące zapytanie: W jaki sposób udaje się Wam tak równiutko wyciąć poszczególne elementy? Zdaję sobie sprawę z istnienia linijki i skalpela, ale przecież nie wszystkie części zawierają krawędzie w postaci linii prostych. Jak to zrobić, żeby nie spaprać modelu?! Drugie pytanie: Jak udaje się wam przekonać swoje kobiety do zaprzestania ględzenia, że to co robimy to dziecinada? Z tym drugim zwłaszcza może być problem.
Pozdrawiam.

 
27-09-05 11:06  Re: [technika] wycinanie elementów
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

1. Nożyczki - ostre! Skalpelem można przy odrobinie wprawy wycinać z wolnej ręki tzn. najpierw delikatnie trasujesz linie praktycznie bez nacisku a potem delikatnie pozwalasz skalpelowi prowadzić się w tym rowku.
2. Tego problemu nie mam, ładniejsza połowa jest zachwycona, sama kupuje mi modele a najlepiej gdybym kleił tylko żaglowce D Zawsze możesz się zapytać czy woli żebyś siedział z gazetą przed tv i oglądał mecze lub szlajał się po mieście z kumplami :D
3. Odpowiedzi na te pytania są na forum i staraj się używać funkcji szukaj :D

--
Fanatyk Kartonu

 
27-09-05 11:06  Re: [technika] wycinanie elementów
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Co do pierwszego to są różnego rodzaju krzywiki przy pomocy których wycinasz linie krzywe (nigdy takowego nie używałem, ale i stąd moje modele są takie a nie inne...), natomiast myślę, że jest to kwestia wprawy.
Natomiast co do drugiego to kup ze 2 4paki piwa, siądz na fotelu, wyłóż nogi na ławę i puść przez głośniki z kina domowego mocno erotyczny film. Upomniany powiedz, że mógłbyś w tym czasie po cichutku w swoim zaciszu kleić modele ; )

 
27-09-05 11:09  Re: [technika] wycinanie elementów
irbar 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ad 1. Kwestia wprawy. Zożyczki, nożyk, skalpel, wycinaki. Obsługa nożyczek i wycianaków jest na tyle prosta, że nie będę jej opisywał.
Co do skalpeli i nożyków, to lecimy wzdłuż linii cięcia lekko nacinając karton. W ten sposób trasujemy sobie linię cięcia. Następnie jeszcze raz (może dwa albo nawet i trzy) pociągamy wzdłuż wytrasowanej linii i element gotowy. Nożyk / skalpel sam się będzie trzymał zaznaczonej za pierwszym razem linii cięcia.
Ad. 2. Przekonać? Jeśli jest negatywnie nastawiona to i tak Ci się tego nie uda zrobić. Ona ma swoje ulubione czynności, którym się poświęca (książki, tasiemce w TV produkcji polsko-brazylijsko-wenezuelsko-amerykańsko- portugalskiej), to Ty również masz do tego prawo.
Ja na przykład uwielbiam się bawić (mam 31 lat) klockami lego. Żona sobie coś robi, córka również a ja sobie kleję albo układam klocki.
Po prostu musi to zaakceptować i to zrozumieć.
Daj mi namiary na nią, to ją przekonam ;)

--
Mów co myślisz, myśl co mówisz...

 
27-09-05 11:12  Re: [technika] wycinanie elementów
Buka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1
 

Witaj! Na temat wycinania nie będę sie wypowiadał, bo na pewno dasz sobie radę. Co do drugiego, poważniejszego problemu, to sposobów jest multum! Podam Ci parę z nich:

1. róże cięte - od 5zł za szt.
2. jakaś bluzeczka itp fatałaszki - od 50zł
3. romantyczna kolacja od 50zł-100zł
4. zespół cygański pod oknem na zamówienie - ?zł (rok spokojnego klejenia gwarantowany)
5. jakiś romantyczny mdły wierszyk z patrzeniem w oczy i klimatycznymi komplementami - 0zł i trochę prób.. metoda dość ryzykowna

itp itd
to wierzchołek góry lodowej pomysłów po których możesz sklejać w spokoju, przez jakiś czas...

--
Buka :-]

 
27-09-05 11:16  Re: [technika] wycinanie elementów
Faraon   

Dzięki za dobre rady. Kumpel zasugerował mi wykonanie dla małżonki kartonowego modelu wibratora.

 
27-09-05 11:24  Re: [technika] wycinanie elementów
irbar 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Faraon napisał:

> Dzięki za dobre rady. Kumpel zasugerował mi wykonanie dla
> małżonki kartonowego modelu wibratora.

No wiesz... karton i wilgoć? ;) Troszkę to nie pasuje do siebie ;)

A z Buka się nie zgadzam.
Każdy powinien mieć swoje "5 minut". "Przekupywanie" niewiele daje.

Ja sobie wychodzę na rowerek, lepię, bawię się z córą, gotuję.... Robię to, co mi sprawia przyjemność. Żonie również poświęcam sporo czasu. Na wszystko jest miejsce w życiu. Nawet na pifko ;)

--
Mów co myślisz, myśl co mówisz...

 
27-09-05 11:34  Re: [technika] wycinanie elementów
Wacek   

1. Wprawa a więc nic tylko ciąć i kleić.
2. Alternatywa do łażenia po mieście z kumplami ( jesteś w domu a więc „pod kontrolą”) a poza tym zawsze można dokonać prostego wyliczenia: najdroższe modele kosztują ok 100 zeta przy czasie budowy np. rok. To daje obciązenie domowego budżetu w wysokości ok. 30 gr dziennie. Takie wyliczenie powinno dać skutek. A poza tym weź drugą połowe na jakąś wystawę albo konkurs. Jak zobaczy że te modele robią nie tylko dzieci to napewno zmieni zdanie.

 
27-09-05 11:49  Re: [technika] wycinanie elementów
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Łuki możesz też jeszcze nakłuwać milimetr po milimetrze. Ale i tak nic nie zastąpi praktyki - żaden z opisanych powyżej sposobów nie gwarantuje dobrych efektów zanim się w nim nie wprawisz.

 
27-09-05 11:54  Re: [technika] wycinanie elementów
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

1. - wyjaśnione powyżej, nie będę się powtarzał.
2. - moja akurat sama też czasem klei, więc dla mnie problem nie istnieje ;-)

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024