FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
21-09-05 03:26  [Technika] kabiny, owiewki - metody ogrzewania folii
NicZtego 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
 

Prosze doswiadczonych modelarzy o pomoc. Potrzebuje informacji na temat TECHNIKI rozgrzewania folii przeznaczonej na kabine wykonana w/g "kopyta". Probowalem techniki "gotowanie" - wyczytalem onegdaj w ktorym z malych modelarzy, iz malezy folie rozgrzac wlasnie ta metoda - ale nim przeniose na kpyto - a to naprawde niewielka odleglosc - moze z 30 cm... stygnie ona tak, ze nie ma mozliwosci uformowania kabiny. Zas nad ogniem - marszczy sie i takze bardzo szybko stygnie. Czy ktos z Was mial podobne problemy i potrafil im zaradzic ? bylbym wdzieczny za informacje. Interesuje mnie takze technika wyciskania/naciagania folii na kopyto. Bede wdzieczny za wszelkie uwagi i propozycje rozwiazania problemu

Pozdrawiam

--
---------------------------------
Cum Debita Reverentia
Piotr

 
21-09-05 05:45  Re: [PYTANIE] metody ogrzewania folii
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Chyba najlepiej ogrzewać folię w czasie naciągania na kopyto opalarką zwaną ilaczek lutlampą (taka suszarka o dużej mocy) ;o)

--


Homo homini lupus est.
Qrchak GG:3601204

 
21-09-05 07:24  Re: [PYTANIE] metody ogrzewania folii
sys 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

najlepiej nagrzewać folie podczas samego procesu "produkcji"...kiedyś taką techniką wykonałem kabinke do Me163 Komet właśnie z MMa....zanurzyłem kopyto we wrzątku i ściskałem dwiema parami kombinerek;)...niestety folia z uwczesnych plastykowych 1.5l butelek była gruba więc cały cykl musiałem powtórzyć parokrotnie, aż udało mi się wreszcie "trafić";)

--

------------------------------------------------------------------------------
czarny pas w modelarstwie... ;)

Post zmieniony (21-09-05 07:36)

 
21-09-05 07:42  Re: [PYTANIE] metody ogrzewania folii
irbar 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Opalarka do okien z dużej odległości, Lutownica gazowa, lub cokolwiek, co dmucha z temp ok powyżej ~80 st

--
Mów co myślisz, myśl co mówisz...

 
21-09-05 09:12  Re: [PYTANIE] metody ogrzewania folii
tomcat 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Jeśli chodzi o metode wyciskania to ja znam następującą:
najpierw robimy tzn. "bałwanke" [inaczej kopytko], która odpowiada oryginalnemu kształtowi owiewki. Musimy również wykonać szablon którym naciągamy plekse na ową bałwanke. Brzmi to dość dziwnie, ale postaram sie zdobić foto takiej bałwanki i wrzucic je na forum, jeśli sie nie uda zrobie rysunek.

--
na warsztacie:
???

ukończone:
Hellcat , Cromwell , B5N2 Kate , UH-1 Iroquois, Su-9 Fishpot

 
21-09-05 10:39  Re: [PYTANIE] metody ogrzewania folii
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Jeżeli szyba jest mała i nie ma skomplikowanego kształtu, to robisz kopytko oraz np. tekturkę z wyciętą dziurą w kształcie nieco większym niż kabinka. Do tej tekturki przyklejasz porzadnie folię. Potem podgrzewasz trzymając to np. nad świeczką i naciągasz na kopytko ustawione np. na gwoździu (żeby było miejsce do naciągnięcia folii).

Jeżeli kabinka jest płaska, to nie trzeba nawet robić tej tekturki z dziurką, tlyko po prostu naciągnąć na kopytko folię trzymaną w rękach.

Jeżeli kabinka nie jest mała, to będzie Ci ciężko to zrobić tak szybko, żeby folia nie wystygła. Wtedy raczej zostaje opalarka.

Jeżeli kabinka ma skomplikowany kształt, to budujesz niezbyt małej wielkości pudło ze sklejki. Na górze musi być jakaś siatka albo kratka, a w jednej ze ścianek otwór na rurę od odkurzacza. Kopytko kładziesz na kratce, włączasz odkurzacz, a tekturkę (o wymiarach zakrywających kratkę) z dziurką i przyklejoną folią przykładasz na kopytko i podgrzewasz opalarką. Folia zasysa się na kopytku.



Post zmieniony (21-09-05 10:40)

 
21-09-05 12:53  Re: [PYTANIE] metody ogrzewania folii
car 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
 

sys, kopyto pogrzewałes wrzatkiem i wciskałes w folie czy folia była we wrzatku i kopyto tez.?

 
21-09-05 13:16  Re: [PYTANIE] metody ogrzewania folii
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Za swoich "plastikowych" czasów dorabiałem kabinę do Tempesta.
Znajomy twierdził, żeby podgrzewać w oleju ale znalazłem plastik, któremu wystarczył wrzątek i wymiękał jak trzeba.
Szablon był z cienkiej sklejki, a kopytem była oryginalna kabina z modelu wypełniona chyba kitem albo czymś takim. Pogrzewałem wszystko po trochu ale tak na bardzo gorąco tylko plastik i potem trza się było spieszyć zanim wystygnie i uważać na paluchy ;-)
Po kilku próbach wyszła kabinka jak z Italeri :-)))

Ciekawostka - dlaczego dorabiałem. Pewnie młodsi koledzy nie pamiętają "Klubu Niebieskiej (albo żółtej) Kabiny". Były takie modele produkcji radzieckiej (na bazie form chyba od Froga). Miały kabiny nie dość, że z okrutnie grubego plastiku to jeszcze kolorowego!!!

 
21-09-05 14:04  Re: [PYTANIE] metody ogrzewania folii
Piter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Ja zrobilem kilka kabinek w zyciu, glownie do plastikow (Hellcat, Spitfire), a takze do Tajfuna z MM i robilem to bardzo podobnie do tego, co opisuje Swinger, czyli kopyto, i folia przymocowana do tekturki z wycieta dziura. Ogrzewalem to jednak troche inaczej. Nad turystyczna, kuchenka elektryczna. Nie ma tu otwartego ognia, za to temperatura w poblizu plyty wystarczajaco wysoka. Mieknie wszystko wokol:)

Polecam kuchenke elektryczna! Przetestowane w boju i naprawde skuteczne!

--
___________________________________________________________
"Trudno nadać sens porządkowi, który dzieje się wbrew rozumowi"

 
21-09-05 14:14  Re: [PYTANIE] metody ogrzewania folii
Ushi 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Hm... ciekawe co na to BHP ;)

--
Pozdrawiam,
Ushi (Gekkonidae)

Na warsztacie: Bumar DUT-0502 (Modelik)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024