FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
02-09-05 20:08  Re: [pytanie] Farbki plakatowe
mirosław   

Na Forum:
Galerie - 3
 

witam!
ja przy retuszu używam najchętniej akwarelek astra- mieszanych na bieżąco, a potem na osobnej karteczce odrobinę rozwodnionego wikolu do tego i mozna malować.
ale to nie koniec!
następnie taką krawędź lub całą część- o ile się nadaje do tej metody (zazwyczaj grubsze krawędzie)- najpierw pokrywam pastelą o maxymalnie zbliżonym kolorze i jeszcze postarzam -suchymi pastelami!!
-pędzelek muci być dobrej jakości- z tych droższych nr0 lub1 i niestety szybko się zużywa :(,
pozatym trzeba mieć z tym wyczucie i jak zwyle troche doświadczenia- warto eksperymentować.

pracochłonne?- ale jaki efekt- nie znacie tej szuczki, amoże znacie jakieś inne?

nie mam jak przesłać zdjęć:(
pozdrowienia:)



Post zmieniony (02-09-05 22:08)

 
03-09-05 09:22  Re: [pytanie] Farbki plakatowe
sys 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

dokładnie;)...akwarelka to jest to:)

--
------------------------------------------------------------------------------
czarny pas w modelarstwie... ;)

 
04-09-05 18:10  Re: [pytanie] Farbki plakatowe
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Plakatówki mają tą zaletę, że można wymieszać większą ilość - dobrać kolor - i nie zaschną na amen. "Ożywają" po dodaniu wody. Tempery chyba podobnie. Osobiście używam do klejenia rozwodnionego Pattexu (wikolu) i mam obawę, że przy jakiś poprawkach wodnisty klej może rozmazać na elemencie retusz zrobiony plakatówką. Dlatego używam farbek akrylowych w tubkach (kupionych w sklepie dla plastyków - 5 zł tubka). Mam 5 różnych kolorów i wystarczy to na kilka modeli. Farbka akrylowa po zaschnięciu nie da się rozmazać wodą. Rozrobiony kolorek przechowuję w pudełeczku po filmie fotograficznym. Farbka jest cięższa i opada na dno. Na wierzchu pozostaje warstewka wody zapobiegając wyschnięciu (można dodać po jakimś czasie trochę wody). Taka farbka (5% objętości pojemnika) stoi u mnie kilka miesięcy i ma się dobrze - nie zasycha

 
04-09-05 18:21  Re: [pytanie] Farbki plakatowe
Yamato23 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Chyba jednak kupie 12 kolorów plakatówek. Syzyf mówi że 5 kolorów mu wystarcza, to ja z 12 uzyskam chyba odpowiedni kolor.

 
04-09-05 20:51  Re: [pytanie] Farbki plakatowe
mirosław   

Na Forum:
Galerie - 3
 

-dalej bedę zachwalał swoją metodę farbkę wodną (plakatówka , choć ostatnio akwarela) mieszam na karteluszce z rozwodnionym wikolem (proporcje zależnie od sytuacji) i jazda! potem jeszcze pastele suche na to pędzelkiem oczywiście nawet i na mokro -byle z wyczuciem- to grunt.
- super sprawa nawet do retuszu większych powierzchni i grubych krawędzi, zwłaszcza szpachlowanych- jak sie ma wprawe -nie odróżnia się od druku po takim postarzeniu,
ale przyznaje szczerze nie próbowałem tego lakierować ;),

 
06-09-05 11:30  Re: [pytanie] Farbki plakatowe
mirosław   

Na Forum:
Galerie - 3
 

mam prośbę,
czy ktoś mógłby opisać szczegóły co do użycia farbek typu TEMPERY, chciałbym użyć ich do retuszu modeli lakierowanych akrylem ze względu na wspomnianą "niezmienialność" kolorów po lakierowaniu- dotąd używałem farbek wodnych.

Chciałbym wiedzieć czym to najlepiej rozcięczać, zwłaszcza jak zaschnie -ew. co robić by nie zaschły, jak długo to schnie na modelu, jak to "współpracuje" z różnymi lakierami itp.

--

 
06-09-05 11:37  Re: [pytanie] Farbki plakatowe
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=55366&t=55364#reply_55366

Schnie praktycznie od razu. Rozcieńczać można wodą, a tak na stałe to chyba olejem lnianym, czy jak to się tam nazywa. Od akrylu i werniksu akrylowego nie zmieniło mi kolorów (testowane na Spitfire i RWD 25).

 
06-09-05 12:57  Re: [pytanie] Farbki plakatowe
NicZtego 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
 

Nalezy wszakze brac pod uwage fakt, iz olej lniany jest tlusty, i moze zostawiac nieladne plamy
Dobrym sposobem na rozprowadzanie farb po powierzchniach, ktore nie "trzymaja" wody - np po sklejkach, na ktorych jest troche kleju - jest rozmieszanie farby w ... mleku :)
wiem, ze to wydaje sie smieszne, ale to dosc popularna onegdaj technika. mleko winno miec jakies 0,5 do 1% ale mowie to na podstawie zaslyszanych wiesci, wiec moze ktos kto zna te "sztuczke" lepiej sie orientuje jak tluste winno byc mleko by dobrze rozprowadzac sie po "niewchlanialnych" powierzchniach a jednoczesnie nie tluscic kartonu. Sugeruje takze wyprobowanie metody PRZED pomalowaniem modelu :)

pozdrawiam

--

---------------------------------
Cum Debita Reverentia
Piotr

Post zmieniony (06-09-05 19:23)

 
06-09-05 13:32  Re: [pytanie] Farbki plakatowe
mirosław   

Na Forum:
Galerie - 3
 

niewypowiedziane dzięki za, te wskazówki,

tylko jeszcze jak z tymi różnymi lakierami na temperę, czy ktoś coś próbował- ja konkretnie chciałbym użyć akrylowego -jak zaprawka samochodowa w sprayu (- jak dotąd cienkomalowany mi nie pożółkł ) lub pędzlem taki z puszki (taki coś niby do drewna)- bo jest tańszy -czy to ten sam? -czy zżółknie?

A może ktoś mi powie jak te malowane temperami i póżniej lakierowane powierzcznie i krawędzie mają się po kilku latach?,
no i oczywiście czy można po nich pojechać pędzlem przy lakierowaniu- ew. ile warstw lakieru najlepiej?

z góry dziękuję

 
06-09-05 18:21  Re: [pytanie] Farbki plakatowe
cygielski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Panowie,
Mamy tu małe zamieszanie -- tempera NIE jest farbą olejną. Jest farbą wodną, a różni się od plakatówki medium (czyli nośnikiem pigmentu) - no i nieco ostatecznym wyglądem. Tempera jest odrobine bardziej połyskliwa od plakatówki (choć w normalnych warunkach nie błyszcząca). Ani terpentyny, ani oleju do tempery nie należy dodawać, bo jak wiadomo olej z wodą się nie miesza. :-)

--
Pozdrawiam,
Szymon

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024