FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
01-06-05 01:08  Pytanie do DRAF MODEL. Czy marzenia mogą się ziścić?
Big Boy 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Witam.
Nie przeczę że to co robi DRAF MODEL z laserowym wycinaniem to rzecz godna uwagi, w związku z tym mam pytanie.
Czy istnieje szansa by móc w przyszłości zamówić ( kupić ) kompletnie wycięty laserowo model?
Już wyjaśniam jak to widzę.
Kupuję dajmy na to nowy kartonowy model parowozu ( ale może to być rownież każdy inny model ) który już jest wycięty w całości laserowo, mam tu na myśli samą wycinankę. Do tego opcjonalnie można dokupić wycięte laserowo w tekturze w formie książki lub zeszytu ( w zleżności od objętości ) wszystkie części od danego modelu, oczywiście części te musiałyby być wycięte na różnej grubości tekturze, zgodnie z zaleceniem projektanta modelu. Następnie podobnie jak jest to w przypadku modeli plastikowych gdzie części wyłamuje się lub wycina, my modelarze kartonowi nasze kartonowe części moglibyśmy również w podobny sposób "wyłamywać" ( wycinać ) celem klejenia modelu. Myślę że laserowo wycięte części z kolorowej wycinanki jak i z tektury powinny do siebie idealnie pasować. Już widzę te ślicznie wycięte otwory w ostojach parowozów czy inne a trudne do wykonania elementy. Zdaję sobie sprawę że cena takiego modelu, modelu wyciętego laserowo w wycinance i w tekturze będzie wysoka, ale można wprowadzić dla bardziej cierpliwych opcję kupna modelu bez tektury wyciętej laserowo, tylko sama wycinanka. Nie wiem czy się nie zagalopowalem z tym swoim pomysłem, ale skoro można wyciąć wręgi, nakrętki, nity i koła, to czemu nie całą resztę?
Myślę że w laserowej technice wycinania ze względu na jej dokładność, a co a tym idzie estetykę modelu, jest wielka przyszlość i tylko kwestią czasu będzie możliwośc nabycia modelu wyciętego laserowo od A do Z.
Dziękuję.
Big Boy.

Parowóz... to jest TO!!!

 
01-06-05 09:29  Re: Pytanie do DRAF MODEL. Czy marzenia mogą się ziścić?
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Był już tak wydany Spit, nawet już wstępnie uformowany, przeszło toto jakos bez większego echa.
A podchodząc w ten sposób to nie lepiej kupić plastkikowy model, cena wyjdzie podobna, nakład pracy nawet większy niż w kartonowym.



Homo homini lupus est.
Qrchak GG:3601204

Post zmieniony (01-06-05 09:30)

 
01-06-05 09:58  Re: Pytanie do DRAF MODEL. Czy marzenia mogą się ziścić?
TAGEZ222   

W takim razie niedługo powinny być sklejone modele kartonowe w gablocie ,i z certyfikatem oceny na 100 punktów dla startujących w konkursach.
Są do kupienia sklejone plastiki ,nie wim czy są już pomalowane?

Karton na wieki.

 
01-06-05 10:10  Re: Pytanie do DRAF MODEL. Czy marzenia mogą się ziścić?
Big Boy 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Wydaje mi się że w przypadku samolotu może i przeszło bez echa, lecz jeśli chodzi o model parowozu gdzie liczba części do wycięcia i uformowania sięga ok. dwóch tysięcy gra warta jest świeczki. Myślę że wielu modelarzom model parowozu wyszedłby o wiele lepiej gdyby wycięty był laserowo.
Piszesz Orchaku i Tagezie222 że prezentując moje stanowisko już lepiej kupić model plastikowy... Tak, macie rację, tylko konia z rzędem temu, kto wskaże mi gdzie można nabyć plastikowy model parowozu do sklejania! Nie ma, niestety nie ma! Pięć sztuk ( odkąd istnieje modelarstwo i parowóz na świecie ) jakie wypuścił Revell na rynek w skali 1:87 w ogóle nie biorę pod uwagę. Pod tym wględem my modelarze kolejowi jesteśmy dyskryminowani. Nam nie jest dane cieszyć się plastikowym modelem parowozu kupionym i wyniesionym w ogromnym pudle ze sklepu pod pachą tak jak to czynią miłośnicy czołgów, samolotów, samochodów czy okrętów. Pisze również Tagezie222, ironizując trochę, że najlepiej to już kupić gotowy model kartonowy ,najlepiej w szklanej gablocie. A gdzie ja napisałem że chcę kupić gotowy model, no gdzie??? Ja chcę mieć po prostu ładnie wyglądający model który swym wyglądem i całą resztą choć po części będzie wyglądał jak ten zrobiony z plastiku i uważam że laserowo wycięte części w dużej mierze mogą się do tego przyczynić ( fotka i link poniżej )
Co do nakładu pracy ja osobiście uważam że jednak model plastikowy jest łatwiejszy do wykonania. Prosty przykład. Parowóz BR52 Kriegslok ma "tylko" dwadzieścia kół szprychowych do wycięcia uformowania i sklejenia w jedną całość. Każde z kół składa się średnio z czterdziestu części. Robiąc tylko po jednym kole dzienie wychodzi na to że będziemy je robić przez trzy tygodnie. Nie sądzę aby wyłamanie z plastikowej ramki i pomalowanie dwudziestu kół w przypadku modelu z plastiku, zajęło nam aż tyle czasu, to samo z resztą części, że o fakturze powierzchni tychże części in plus i efekcie końcowym nie wspomnę.
Big Boy.

Parowóz... to jest TO!!!

Post zmieniony (01-06-05 10:32)

 
01-06-05 10:31  Re: Pytanie do DRAF MODEL. Czy marzenia mogą się ziścić?
Big Boy 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Koło do modelu parowozu Ty2 i BR52 wycięte metodą laserową.

http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=71709&t=71709

Parowóz... to jest TO!!!

 
01-06-05 11:27  Re: Pytanie do DRAF MODEL. Czy marzenia mogą się ziścić?
TAGEZ222   

Przepraszam Big Boy napisałem to w żartobliwym tonie ,wcale nie mając Ciebie na myśli model w gablocie jest na razie zartem ( chociaz na jak długo?)
Takie modele znalazły by nabywców wsród niektórych konkursowiczów (instruktor nie musiał by kleić modelu młodzikowi, kupuje i medal pewny.
Troche żartuję chociaż na ile .
Swoją drogą Big Boy jezeli kleisz parowozy to podziwiam ,nigdy ich nie ruszałem wystarczyły czołgi wszystko było ok do czasu klejenia tych wszystkich kółek ...uff.
Jeszcze co do ciecia laserowego niedługo przy tej ilości miniaturowych części bedzie potrzebny laser w połączeniu z mikroskopem, bo papier przyjmie wszystko a wyciąć musi modelarz.

Karton na wieki.

 
01-06-05 13:17  Re: Pytanie do DRAF MODEL. Czy marzenia mogą się ziścić?
Big Boy 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Ależ ja się nie gniewam, żal mi tylko że nie mogę kupić parowozu w plastiku, a model wycięty laserowo byłby namiastką tego za czym tęsknię.
Big Boy.

Parowóz... to jest TO!!!

 
01-06-05 17:52  Re: Pytanie do DRAF MODEL. Czy marzenia mogą się ziścić?
kierownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Byłby na pewno - tylko cena ...
Skoro same koła kosztują pięć dych czy ileś tam - cały parowóz wraz z tekturami wyjdzie na jakieś ... dwa tysiące

 
01-06-05 18:08  Re: Pytanie do DRAF MODEL. Czy marzenia mogą się ziścić?
Agand 

 

a może by tak od razu dogadać się z jakimś laboratorium od polococty i kupować zmniejszane oryginały - i roboty by bylo mniej.... (kasa wydana i miniaturka na półce) i dokładność TAAAAAAAAAAAAKA ;->

Pozdrówka
Agand

 
01-06-05 23:32  Re: Pytanie do DRAF MODEL. Czy marzenia mogą się ziścić?
DRAF MODEL 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam w całkiem nowym wątku. Zauważyłem go przypadkiem, a tu dyskusja rozgorzała na dobre i to beze mnie.
W odpowiedzi dla Big Boya wyjaśniam, że jeden model całkowicie wycięty już został wydany przez moją firmę. Niestety nie jest to parowóz, a szybowiec KOMAR, a właściwie sama konstrukcja szybowca, bez poszycia. Tak jak było w życzeniu całość jest wycięta z kartonu. Liczy może nie trzy tysiące, ale ponad 300 części, z których można złożyć model o rozpiętości około 1,6 metra i długości około 0,7 metra. Jest to praktycznie kompletny zestaw – brakuje tylko listewek balsowych, których nie ma zbytnio jak pakować. Relacja z budowy tego modelu była wcześniej na tym forum. Tytuł jak dobrze pamiętam – RTG Komara.
Powstaje druga konstrukcja – też szybowiec. Będzie trochę mniejszy od poprzednika, ale za to bardziej rozbudowany. Wstępnie szacuję ilość części na jakieś 500-700, a może i więcej. Będzie również całkowicie wycięty. Relacja trwa i prowadzę ją sam jako relacja z budowy prototypu. Link do niej:
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=71700&t=71700
Modele te nie są malowane – ewentualne malowanie pozostawiam inwencji sklejających.
Tak jak to było w dalszym życzeniu przykładam duże znaczenie dokładności spasowania części. Wszelkie wychwycone w trakcie sklejania niedokładności są od razu usuwane i sklejane na nowo (dla przykładu powstały dwa skrzydła, trzy lotki – te same, itd.).
Odnośnie parowozu to już myślałem o takiej konstrukcji. Jeśli byłoby zapotrzebowanie większe na taki model, to podjąłbym się opracowania takiego modelu. Jednak nie wcześniej jak za jakieś 2-3 miesiące. Projektowanie takich modeli zajmuje wiele czasu i wyrzeczeń od projektanta. Nie wystarczą to zwykłe plany. Trzeba bardzo dokładnie wyszukiwać dokumentacji, poznać dogłębnie technologie budowy oryginałów, o ile jest taka możliwość zapoznanie się z oryginalnym eksponatem. A model się docenia po obejrzeniu go już sklejonego.
Więc myślę, że trzeba trochę poczekać. Jakiś parowóz powinien się ukazać.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024