FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
31-05-05 14:26  Kartonowe Wildcaty w skali 1/33
Miś Kolargol 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Od dłuższego czasu przymierzam się do zrobienia Wildcata F4F. Moje zainteresowanie tym modelem wiąże się między innymi z układem podwozia, chowanego w kadłub. Na naszym rynku pojawiło się kilka kartonowych Wildcatów w skali 1/33. Najbardziej znanym jest chyba F4F3 autorstwa Jacka Słowika (publikowany dwukrotnie w MM oraz w wydawnictwie KA Halińskiego z 1998 roku). Wcześniej (ok. 1990 r.) ukazała się jednak wersja F4F4 , której autorem był T.Grzelczak. Jedyne wydanie tego modelu jakie jest mi znane pochodził chyba z Modelpolu (protoplasty GPM?). W moim mniemaniu Wildcat ten niewiele ustępuje wersji J.Słowika. Dziś model ten wydaje się zapomniany, choć pojawia się od czasu do czasu na Allegro. Niektóre rozwiązania są w nim nawet bardziej zaawansowane (np. spojenie segmentów pod grzbietem a nie na spodzie jak u większości) , zresztą autor tego opracowania jest w dalszym ciągu ceniony! Razi kolorystyka, zwłaszcza w przypadku wyposażenia kabiny (podobnie jek jej detale). Opracowanie nie zawiera też wnęk podwozia a jedynie atrapy (na poziomie MM z lat 80.). Nie ma też wnętrza silnika, ale to jest charakterystyczne dla wszystkich znanych mi kartonowych Wildcatów. Kilkanaście lat temu miałem okazję go skleić. Większość elementów przeważnie dobrze pasowała. Przy odrobinie nakładu pracy model ten można znacznie podrasować, wykonując choćby (poza wskazanymi wyżej niedociągnięciami) składane skrzydła (wersje dostępne na rynku ich nie posiadały). Ostatnio wpadł mi w ręce jeszcze jeden Wildcat - tym razem FM2 ukraińskiego wydawnictwa TRI KRAPKI. Można do niego odnieść te same uwagi co do opracowania z Modelpolu, choć moim zdaniem, ukraiński Wildcat prezentuje się w tym rankingu najsłabiej jak na rok 2005. Nie ma ani podwozia takiego jak ten z MM, ani makiety silnika, skrzydła bez możliwości złożenia, uboga kabina, siatka sprawia pewne kłopoty. Plusem jest dobry karton i delikatne wykreślenie. Oczywiście, można coć z niego zrobić, tyle, że z dużą dozą własnej inwencji. Jeśli ktoś zna inne modele Wildcata w 1/33 proszę o komentarz.

 
31-05-05 21:46  Re: Kartonowe Wildcaty w skali 1/33
komandor 

 

Dobry i niedrogi jest z wydawnictwa Kartonowy Arsenal.Polecam.Opracowany z dokladnoscia,z ktorej slynie Halinski (bywaly oczywiscie wyjatki od normy).Pozdrawiam

 
31-05-05 22:50  Re: Kartonowe Wildcaty w skali 1/33
elessar.telc 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

komandor napisał:

> Dobry i niedrogi jest z wydawnictwa Kartonowy
> Arsenal.Polecam.Opracowany z dokladnoscia,z ktorej slynie
> Halinski (bywaly oczywiscie wyjatki od normy).Pozdrawiam

komandzorze- tak jak napisal Miś Kolargol- Wildcat z KA i z MM to ten sam model autorstwa p. Jacka Słowika. : ) wiec w tym wypadku chyba lepiej zainwestowac w Malego Modelarza- cena bezapelacyjnie mniejsza, o wiele łatwiej dostepny, a jakosc praktycznie ta sama.

pzdr- el.telc

 
31-05-05 23:49  Re: Kartonowe Wildcaty w skali 1/33
komandor 

 

Co do jakosci - spekulowalbym.Ale nie warto zasmiecac tego watka rozwazaniami na ten temat.Pozdrawiam

 
31-05-05 23:55  Re: Kartonowe Wildcaty w skali 1/33
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

A ja myślałem że ten wątek jest właśnie po to, żeby podyskutować na temat jakości Wildcatów z różnych wydawnictw... ;-)

pozdrawiam
Piotr


 
01-06-05 01:02  Re: Kartonowe Wildcaty w skali 1/33
Grzegorz Nowak (W) 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 20


 - 21

odpowiadając Misiowi K. na pytanie - niestety -nie znam innych modeli Wildcatów oprócz tych które wymieniłeś...
a dla pozostałych kolegów mam kilka linków - najpierw dyskusja n/t AH versus MM tu: http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=29365&t=29339#reply_29365 , kilka słow oceny modelu tu: http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=36626&t=36626#reply_36626 i dwie relacje http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=42422&t=42420#reply_42422 i http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=64162&t=64089#reply_64162
może to w czymś pomoże .....

____________________
nie tylko święci garnki lepią

Uczestnik projektu ŁSM

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024