FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
20-05-05 13:08  Biblioteki jako źródło materiałów archiwalnych.
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Postanowiłem założyć taki wątek z myślą o wzajemnej pomocy. Często padają pytania o sklepy modelarskie w danym mieście, a co z literaturą?
Czy wszystkie materiały i książki gromadzimy na własność? Jeżeli są osoby korzystające z zasobów bibliotek, a różnie to z tymi bibliotekami jest, to proszę na początek o namiary w Warszawie. Gdzie warto się zapisać, do której biblioteki z bogatym zbiorem literatury traktującej tym co pozwala lepiej poznać historię zmagań wojennych i pozwala zrozumieć okres w jakim powstawali protoplasci naszych modeli.

4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
20-05-05 13:54  Re: Biblioteki jako źródło materiałów archiwalnych.
panAdas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Uśmiejesz się pewnie, ale w Warszawie macie taki twór, który nosi nazwę Biblioteki Narodowej. Otóż wspomniana biblioteka, z racji swojej narodowości, ma obowiązek gromadzić wszystkie wydawnictwa zwarte i większość ciągłych, które spełniają któryś z czterech warunków:
1. zostały wydane w języku polskim
2. zostały wydane na terenie Polski
3. dotyczą tematycznie Polski

Ujmując rzecz prościej: wszystko co wydano w Polsce, o Polsce, bądź po polsku w Bibliotece Narodowej być powinno i raczej jest. W tej masie również Mały Modelarz począwszy od pierwszego numeru, hihi.

Żeby faktycznie tak było, Sejm PRL uchwalił ustawę o egzemplarzu obowiązkowym, potwierdzoną później przez Sejm RP, która nakazuje na wydawców przesłanie do Biblioteki Narodowej dwóch egzemplarzy każdej ksiązki, czasopisma, czy co tam jeszcze sobie wydawca wyda. Ciekaw jestem, ilu wydawców modeli kartonowych przestrzega tego przepisu, zważywszy, że BN nie ma żadnych możliwości wyegzekwowania tego... Może tylko apelowac do poczucia dobra społecznego i troski o przyszłe pokolenia...

Oj, zrobił mi się mały wykład, ale wszedłeś na mój teren zawodowy, to i nie mogłem się powstrzymać :)

------------------------------------------------------------------------
Stocznia im. Dzikich Wielbłądów

 
20-05-05 16:33  Re: Biblioteki jako źródło materiałów archiwalnych.
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

>...Piterski
>... Postanowiłem założyć taki wątek z myślą o wzajemnej pomocy.

Czesc Piterski! Poruszasz bardzo ciekawe tematy i za to Ci bardzo dziekuje :-) Jednakze zazwyczaj wpisujesz je na forum glownym, a ja je potem przenosze do innych dzialow. Myslalem, ze ostatnio kiedy po raz ktorys przenioslem Twoj wpis np. "Zapomniany żołnierz " do dzialu "Inne" czy o poszukwanych zdjeciach T34 do dzialu "Pojazdy", zaorientujesz sie, ze cos zle robisz... No niestety ... ;-)
W takim razie prosze Cie bardzo tu i teraz - przeczytaj sobie adnotacje pod dzialami http://www.konradus.com/forum/index.php i staraj sie do nich stosowac. Wiem, ze czesto jest to trudne i np. tak ogolny temat jak ten o bibliotekach trudno jest przyporzadkowac bez zmruzenia oka do konkretnego dzialu tematycznego. Jednak w przypadku watpliwosci, niech bedzie zasada, ze w dziale glownym wpisujemy tylko tematy zwiazane scisle z modelarstwem kartonowym. Wszystkie inne, pogladowe, zrodla, literatura, zdjecia itp wpisujemy w dzialach tematycznych, a w przypadku powyzszych watpliwosci do dzialu "Inne".

 
20-05-05 21:21  Re: Biblioteki jako źródło materiałów archiwalnych.
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Konradus z całym szacunkiem dla Ciebie, ale tematy które wymieniłeś nie są mojego autorstwa. Staram się stosować do tej zasady o której wspominasz jedynie z tym tematem miałem dylemat i dlatego dałem go do forum głównego iż dotyczy wszystkich dziedzin związanych z modelarstwem, zarówno morskim, lotniczym jak i lądowym.
Jeżeli uważasz iż należy przenieść ten temat do innych to ok.
Może okaże się chybiony i nieprzydatny.

4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.


Post zmieniony (20-05-05 21:29)

 
20-05-05 21:28  Re: Biblioteki jako źródło materiałów archiwalnych.
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

PanAdas, ale czy w związku z tym iż materiały w Bibliotece narodowej maja taki, a nie inny charakter nie jest tak iż można korzystać z nich tylko na miejscu? Ja nie znam bibliotek warszawskich i dlatego staram się zasięgnąć języka gdzie warto pójść i się zapisać. Co ciekawsze pozycje można oczywiście kupować i gromadzić własną bibliotekę. Myślę że pomysł jest wart uwzględnienia również w innych miastach, bo jak taniej i prościej można zgłębić nie małe w końcu zbiory literatury związanej pośrednio z naszym hobby.

4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
20-05-05 21:31  Re: Biblioteki jako źródło materiałów archiwalnych.
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Drogi Konradusie! Obsmarowałeś Piterskiego,ktorego przeproszę ,ale "Zapomniany żołnierz "to mój wątek.Jeśli pamiętasz przeprosiłem Ciebie równierz za problem.
Jeśli chodzi o poszukiwane fotki do T34 ,to wcześniej sprawdziłem i koledzy na Głównym proszą o różną pomoc! Mozna więc ,czy nie? Pozdrawiam gorąco i nie krzycz na innych,gdy ja rozrabiam.

Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER



Post zmieniony (20-05-05 21:33)

 
20-05-05 21:38  Re: Biblioteki jako źródło materiałów archiwalnych.
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Koledzy Piterpanzer i Konradus, ja się nie gniewam i nie poczułem urażony. Prace Konradusa rozumiem, a za twój wpis Piterpanzer dziękuje, połapałem się że to o ciebie chodzi.
Nie schodźmy jednak może z tematu może coś się ciekawego w tym wątku pojawi z pożytkiem dla wszystkich.

4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
20-05-05 21:43  Re: Biblioteki jako źródło materiałów archiwalnych.
Tempest 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Przeglądajac wczoraj po raz n-ty stos Tecnhiki Wojskowej w poszukiwaniu artykułu o pewnym okręcie doszedłem do wniosku, że przydałaby się jakaś internetowa baza danych (spis treści) wszelkiej literatury umożliwiająca wyszukiwanie informacji. Bazę tą powinien móc tworzyć każdy - coś na wzór wikpedii (nigdy z niej nie korzystałem ale w radio raz słyszałem że każdy cóś wpisuje a moderator - czyli ktoś posiadający nadmiar wolnego czasu i chęci do takiej pracy - czuwa nad sensownoscią wpisów).
Może ktoś kiedyś stworzy coś takiego.

Od razu zaznaczam, że ... "Kapitan Yossarian nie przyłozył palca do budowy kantyny oficerskiej za to później z chęcią w niej przebywał"

Oczywiście żartowałem - coś tam mogę czasami wpisać.

Pozdrawiam
Tempest
-----------------------------------------------------------------------------------
I i II WŚ -okręty, samoloty a ostatnio nawet pojazdy. I piwo też.

Post zmieniony (20-05-05 21:44)

 
20-05-05 22:23  Re: Biblioteki jako źródło materiałów archiwalnych.
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

>..Piterski
>....tematy które wymieniłeś nie są mojego autorstwa. Staram się stosować do tej zasady o której wspominasz jedynie z tym tematem miałem dylemat

;-) Bardzo Ciebie przepraszam za pomylke! Jesli pozwolisz, przeniose temat za pare godzin (jak okrzepnie) do dzialu "Inne".

>...Piterpanzer
>..Mozna więc ,czy nie? Pozdrawiam gorąco i nie krzycz na innych,gdy ja rozrabiam.

Starajmy sie trzymac zasady, o ktorej pisalem wyzej. Przepraszam raz jeszcze, za pomylke Was obu :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024