FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
04-11-02 22:11  Takao z Halinskiego
MBig       

Zdradziłem latadełka. Zabrałem się za okręt. Wybór padł na Takao. Szkielet prawie ok., tzn. parę ( 2 ) cięć podłużnicy i było ok. Gorzej z poszyciem części podwodnej, parę szczelin, jedna nawet 5 mm. Nie zostało mi nic innego jak szpachlowanie. Wziąłem się na sposób zasłyszany od wójka (on też kiedyś kleił). Najpierw pomalowałem kadłub lakierem nitro, następnie na świeży lakier położyłem paski gładkiej bibuły, które też od razu malowałem lakierem. Tak położyłem 3 warstwy. To zrobiłem dziś, jutro ocenię efekty. A teraz pytanie. Jak zmatowię powierzchnię, to czym zaszpachlować kadłub? Myślałem o szpachli samochodowej, dwuskładnikowej. Jeśli to się nadaje, dajcie znać na forum. MBig

 
04-11-02 22:14  Re: Takao z Halinskiego
deko       

ja to robie szpachla do drewna - tania ,łatwo scieralna , dobrze sie maluje

 
04-11-02 22:16  Re: Takao z Halinskiego
aviator       

Moim skromnym zdaniem, panaceum jest farbka Humbrol lub lakier nitro (np. Cellon) połączony z talkiem. Nakłada się to pędzlem i potem szpachluje. Przynajmniej ja tak robię.
Pzdr.

 
04-11-02 22:55  Re: Takao z Halinskiego
MBig       

Dzięki. MBig

 
05-11-02 00:08  Re: Takao z Halinskiego
Art       

Od dosc dawna stosuje z dobrym skutkiem szpachle samochodowa. Najlepsza moim zdaniem jest "Szapachlowka wykanczajaca" produkowana przez "NOVOL" Sp.zo.o. poniewaz ma swietna konsystencje (smaruje sie jak maselko) dzieki czemu przy grobszej warstwie nie powstaja w niej drobne pecherzyki powietrza i nie trzeba po przeszlifowaniu poprawiac. W porownaniu z innymi szpachlami samochodowymi jest najlepiej obrabialna. Poniewaz w samochodach uzywa sie jej do wykanczania, (czyli cienkie warstwy) jest naj bardziej "sprezysta" co przy nakladaniu na karton jest moim zdaniem dosc istotne. Najlepiej z posrod wszystkich szpachli samochodowych "przykleja" sie do kartonu.
Zycze powodzenia!
Art.

 
05-11-02 07:36  Re: Takao z Halinskiego
Michu 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 2


 - 1

MBig: był juz caaały jeden wątek własnie o metodach szpachlowania kadłubów, rodzajach szpachlówki. Kilka metod, i sposobów... Takao jest u mnie w kolejce zaraz po Typhoonie :-) Liczę na ew. współpracę, czyli przecieraj szlaki i powodzenia.
Napisz jeszcze proszę, czy kleisz wydanie na błyszczącym papierze, czy robisz waloryzację i.t.p. i.t.d.

 
05-11-02 13:15  Re: Takao z Halinskiego
Grzegorz Nowak (MacGregor)       

Kurczę...
I znowu będę cierpiał za grzechy przeszłości, za model sprzed lat (ośmiu - 1994 jesień, choć wydany w nowym 1995 roku), model z innej, manufakturalnej roboty...
Ale on się skleja ! Sklejonego widziałem i rozmawiałem z modelarzem, który go kleił w standardzie ! Nazywa się Andrzej Galiński i skleja jedną reką, bo drugą ma sparaliżowaną... Twierdził, że nie miał żadnych problemów. Może nie chciał mi się narażać? W każdym razie, MBig, zagryzam wargi i czekam na relacje z budowy. Bo w przyszłości będą inne ciężkie krażowniki typu "Takao" i "Myoko" (te same kadłuby).

 
05-11-02 13:27  Re: Takao z Halinskiego
Chopin       

Raz tylko budowałem statek: Nine z floty Kolumba. Z ta szpachla do drewna to calkiem dobry sposob (przynajmniej ja taki wtedy zastosowalem i jestem zadowolony, model sam w sobie nie bardzo mi wyszedl bo byl to jeden z pierwszych), ale jak to sie ma do podkladu z nitro to ci nie powiem bo nie wiem. Na chlopski rozum to pewnie nie zabardzo!
Pozdrawiam!
Chopin

 
05-11-02 13:50  Re: Takao z Halinskiego
Michu 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 2


 - 1

Oj, juz my cię Grzegorz przeoramy... :-) Ale nic to: czego się nie uda skleic, dorobimy...

 
05-11-02 14:49  Re: Takao z Halinskiego
Hanys       

Powiem szczerze, że Grzegorz nie ma się czego wstydzić. Mam na warsztacie Takao w wersji błyszczącej i jest on ukończony w powiedzmy 70%. Zacząłem go sklejać w 1997 przed moim pierwszym rejsem i teraz trochę żałuję że sklejałem go na szybko. Pamiętam, że problem (dla mnie podkreślam) stanowił dziób oraz boczne poszycie części nawodnej. Być może źle się do tego zabrałem. Część podwodna-brak zastrzerzeń. Nic nie brakuje. Nadbudówki sklejają się same. Do dział (gównej i średniej artylerii) dorobiłem lufy z kalki technicznej (efekt całkiem, całkiem). Do retuszu i malowania dorabianych części używam Testorowskiego Gunship Gray (nr nie pamiętam). Idealny tylko że matowy. Niedawno kupiłem nową wersję do powtórnego sklejania ale nie mam serca zniszczyć prawie gotowego modelu. Prezentuje się świetnie i polecam go każdemu. W tym momencie jest nadal na bocznicy, bo zabrałem się za Groma. Jeżeli ktoś chciałby jeszcze o coś zapytać to służę uprzejmie pomocą.
Pozdrawiam
Robert Nowak vel. Hanys
P.S. Grzegorz, co słychać w sprawie Isokaze. Mam nadzieję, że nie zatonął w odmentach szuflady? Wdzięczny będę za odpowiedź.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024