FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
30-03-05 08:35  Re: [technika] - jak wyciac male otwory?
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Hmmmm - a jednak może wytniesz? - ja jako podkładki stosuję w takich wypadkach płytę wiórową fornirowaną (oklejoną) meblową. Jest to podkładka jednorazowa - do wyczerpania powierzchni. Płyta taka ma powierzchnię twardą a środek miękki. Po uderzeniu młotkiem w "wybijak" opór jest na tyle wielki że otwór w kartonie jest równiutki, fornir w tym czasie też "puszcza" i wraz z wycietym elementecm wchodzi w miękką warstwę. (dlatego jednorazowa) NO myslę że w miarę jasno to opisałem - ale trzeba samemu spróbować. Po zużyciu kawałka płyty (obustronnie) oddaję ją koledze do spalenia w piecu :):: i biorę nastepną :)
Tak były wycinane otwory (1x2) w elementach na zdjęciu.

PozdrawiamKojak

 
30-03-05 08:44  Re: [technika] - jak wyciac male otwory?
Fiban 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Przetestowalem wybijak z gwozdzia i faktycznie podstawa sukcesu jest uzycie odpowiedniej podkladki pod wybijanym otworem, tak jak napisal Kojak, płyta wiorowa oklejana lub cokolwiek innego co ma miekki srodek.
Sruba, ktora probowalem rozwiercic okazala sie za twarda :) spalilem wiertlo :(
W akcie desperacji, poswiecilem jeden zwykly wycinak (tu nalezaloby zwrocic uwage na roznice pomiedzy wycinakiem a wybijakiem, wycinak to to co ma otwor w srodku) i zeszlifowalem go do kwadratowego przekroju, jednak nie zauwazylem jakiejs diametralnej roznicy pomiedzy otworami wycietymi wybijakiem i wycinakiem.
Wniosek: Male otwory o przekroju kwadratowym lub prostokatnym mozna smialo wycinac odpowiednio spreparowanym gwozdziem.

 
30-03-05 09:43  Re: [technika] - jak wyciac male otwory?
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Fiban, polecam wątek:
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=62808&t=62808
Są tam zdjęcia moich wybijaków.

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
30-03-05 09:54  Re: [technika] - jak wyciac male otwory?
Fiban 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Tak to jest, jak czlowiek watkow nie sledzi :) Irbar, mozesz pokazac kiedys zdjecia swoich dlutek, wykonanych z narzedzi dentystycznych?

 
30-03-05 11:14  Re: [technika] - jak wyciac male otwory?
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Kojak: tak wszystko się zgadza - otwory 1mm : ) tylko mi nie o to chodziło, ten 1mm to grubość elementu - tutaj ogniwa. Otworki prezentowane przez Ciebie są wycięte w kartonie 0,2mm i te wiem, że się da przy pomocy gwoździa czy innego patentu tego typu. Opisywałem też ten sposób w wątku podanym przez QNia. P\roblem pojawia się właśnie przy grubszych elementach.

 
30-03-05 11:49  Re: [technika] - jak wyciac male otwory?
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Demon, nie wiem dlaczego element sie niszczy, może trzeba by najpierw powybijac otwory w ogniwach a potem dopiero wycinać elementy z arkusza?
Czasami jednak pozostaje jedynie skalpel czy cos w tym rodzaju.

Być może rozwiązaniem byłoby wybijanie otworu na 2 razy, Najpierw coś cieńszego, aby usunąć częśc materiału ze środka, dopiero potem przygotowanym na kształt wybijakiem.

pzdr
Kemot

 
30-03-05 12:12  Re: [technika] - jak wyciac male otwory?
Fiban 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Mi sie wydaje, ze Kojakowe otwory sa wybite w materiale grubszym niz 1mm.

 
30-03-05 12:16  Re: [technika] - jak wyciac male otwory?
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

Fiban - te na zdjęciu akurat są wybite w kartonie - ale robiłem próby z tekturą 1 mm i hmmmm byłem tak sobie zdowolony. tektura musi być b. dobrej jakości nie rozwarstwiać się - przy tak małych elementach. A wcześniejszego wpisu nie zrozumiałem - chodzi o grubość a nie o wielkość. - próba nie strzelba - trzeba spróbować.

PozdrawiamKojak

 
30-03-05 12:47  Re: [technika] - jak wyciac male otwory?
irbar 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Mogę przywieźć do Kruszwicy. Niestety, nie dysponuję cyfrówką. Dostępu do skanera również nie mam.

Mów co myślisz, myśl co mówisz...

 
30-03-05 13:31  Re: [technika] - jak wyciac male otwory?
Jarod 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Panowie .
Wszystkie uwagi Kojaka I Kemota są jak najbardziej trafne :

1. Podstawa to dobrać odpowiednią podkładkę ja stosuje karty telefoniczne, poza tym wybijak można zrobić ze starego wiertła.Przy wybijaniu nawet w kartonie 1mm. należy uderzyć raz a konkretnie, przy kilkukrotnym uderzeniu mogą powstać przesunięcia a co za tym idzie poszarpanie krawędzi.Wźcie np. gilotynę drukarską jedno uderzenie w pryzmę papieru o grubości 0,5 m - i co równiutko przycięte.

2. Może najpierw wybij otwór , usztywnij go np. cyjano a potem wytnij element z arkusza.

3. Poza tym wszystko można wyciąć skalpelami odpowiednio naostrzonymi.


"Myślenie ma przyszłość, niewprawionym szkodzi"

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024