FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
20-02-05 21:47  [sonda] W jakiej kolejności kleicie okręty?
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

Jak w temacie? - w jakiej kkolejności kleicie okrety? ( i nie chodzi tu bynajmniej że zaczynacie od kadłuba :D )

1) Najpierw wykonujecie nadbudówki, detale maszty a na końcu relingi?

czy też:

2) Gotowy kadłub uzbrajacie w malutkie "duperelki" nastepnie relingi aby dokładnie z obu stron pomalować. W dalczej kolejności nadbudówki pietro po piętrze - każde uzbrajają w relig dopiero wtedy przyklejacie nastepne - a na końcu maszty i olinowanie?

czy też:

3) Macie inny sposób - jaki?

(Właśnie rozmyslam nad kolejnością montażu Alaski :):):) )

PozdrawiamKojak

 
20-02-05 21:52  Re: [sonda] W jakiej kolejności kleicie okręty?
psinthos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Ja stosuje metode numer 2.


m.
*psinthos.com* | *sternenflotte.pl*
------------------------------------------------------------------------------------------------------
w stoczni: Nagato | Isuzu | USS Caperton | USS Oklahoma | USS California
------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
20-02-05 21:52  Re: [sonda] W jakiej kolejności kleicie okręty?
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

Ja staram sie wykonywać równocześnie duże i małe elementy, tak żeby mies urozmaicenie. Czasami jak mam na warsztacie dużo mozeli a bardzo chce zacząć następny to zaczynam właśnie od drobnicy.

Pozdrawiam

_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
20-02-05 22:10  Re: [sonda] W jakiej kolejności kleicie okręty?
CRS 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Albo wedle instrukcji albo po prostu jakimis grupami...cala nadbudowka dziobowa potem cala rufowa...itd

Krzysiek P. aka CRS
---------------------------------------------------
Construct Responsible for Sabotage
---------------------------------------------------

 
20-02-05 22:15  Re: [sonda] W jakiej kolejności kleicie okręty?
sys 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

wersja 2;)

------------------------------------------------------------------------------
czarny pas w modelarstwie... ;)

 
20-02-05 23:39  Re: [sonda] W jakiej kolejności kleicie okręty?
Michu 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 2


 - 1

hmmmm chyba jak bozia da :-)

 
21-02-05 08:49  Re: [sonda] W jakiej kolejności kleicie okręty?
ZzB   

Witam.
Co prawda nie jestem kartonowy, i mam za sobą dopiero 1 1/2 okrętu ale podobnie jak przy innych modelach - u mnie jest to klasyczna produkcja modułowa.
- najpierw kadlub (a na nim "duperelki" i relingi)
- potem sukcesywnie kolejne KOMPLETNE moduły, żeby nie wyciągac z gabloty całego modelu i mieć wygodny dostęp z każdej strony. Moduł wykonuję razem z olinowaniem, o ile nie wychodzi poza moduł. W tym drugim wypadku przyklejam jednostronie odpowiednio długie kawałki zyłki obciążone na końcach kulkami plasteliny albo montuję oczka z drutu, przez ktore potem przewlokę żyłkę. Oczywiście moduł ma już relingi i jest kompletnie pomalowany
- po przyklejeniu modułu domontowuję drobiazgi na miejscu styku - jakies kable zasilające czy inne drobiazgi, które podczas manipulowaniem modulem mogły ulec oberwaniu.
- i zabieram się za następny moduł.
- czasami w obrębie modułu wyodrębniam podmoduły - np komin.
- pnie masztów wykonuję razem z zasadniczą częścią modułu, natomiast rejki na samym końcu - tuż przed odstawieniem modułu do gabloty (już kilka razy udało mi się je pourywać :)
- W miejscu, gdzie będą części ruchome (wieze artylerii, dalmierze, reflektory...) wklejam tylko osie obrotu
- moduł montuję na miejscu dopiero wtedy, kiedy szansa jego uszkodzenia w trakcie dalszego montażu jest minimalna (w efekcie anteny radarów czekają sobie w bezpiecznym miejscu na swoją kolej) ale jest on KOMPLETNY, żeby potem nie zastanawiać się, czego zapomniałem.
- podzial na modułu jest czysto technologiczny - jest to maksymalnie wielki kawałek nadbudówki, który z jednej strony da się bezboleśnie przykleić do bazy (pokładu) a z drugiej strony jest łatwy w manipulacji i nie niesie za sobą ryzyka oberwania elementów z jednego końca przy montowaniu drugiego końca.

Efektem takiego podziału robót jest to, że większość modelu kurzy się grzecznie w gablocie, a ja bawię się kawalkami spokojnie mieszczącymi się w dloni.
Amen

Pozdrowionka
ZzB

 
21-02-05 09:26  Re: [sonda] W jakiej kolejności kleicie okręty?
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Jak ZzB mam dopiero niecałe 1.5 modelu ale chyba zostanę przy metodzie, którą działam przy tych dwóch "pierwszych po latach":
- szkielet obszywam pokładem i burtami
- na to stawiam "grubnicę" czyli nadbudówki etc.
- a potem dłubanina przy drobnicy w kolejności wyznaczonej przez "nieprzeszkadzanie"
(np. relingi na głównym pokładzie Cerberusa będą na końcu, bo by mi było ciężko dojść z duperelami, których zostało jeszcze całe mnóstwo).
Na pewno nic nowego nie odkryłem ale sam na to wpadłem :-))

w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
21-02-05 09:55  Re: [sonda] W jakiej kolejności kleicie okręty?
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

trzymam sie opisu budowy i numeracji części (z malymi odstępstwami) - np Aurora nie ma jeszcze napędu :-)

pzdr
Kemot

 
21-02-05 10:52  Re: [sonda] W jakiej kolejności kleicie okręty?
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Też preferuję budowę modułową. Kadłub z napędem i relingami, duperelki, moduły nadbudówek (kompletne z reingami i olinowaniem "wewnętrznym"), uzbrojenie (przyklejane na końcu).
Z ciekawostek oklejanie kadłuba preferuję w kolejności: szkielet, pokład, burty, dno..

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024