FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
11-02-05 10:01  [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.3 (AH)
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Poprzednia część relacji jest tutaj .
Pracuję nad kominem.
Ogromną ilość czasu zajęło mi zrobienie "odrutowania" komina.

Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (21-06-05 08:13)

 
11-02-05 10:06  Re: Pancernik BISMARCK cz.3 [Haliński]
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Ten komin to dosłownie jak robienie oddzielnego modelu.
Prace postępują. Dopiero na zdjęciu widzę, że drucik wymaga delikatnego wyrównania. Nie będzie problemu.
o zrobienia jeszcze wiele - ale to przecież sama przyjemność...

Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (11-02-05 10:08)

 
11-02-05 10:21  Re: Pancernik BISMARCK cz.3 [Haliński]
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Demon, oczywiście - pokazałem przecież zdjęcie od wewnątrz.
Druciki były umieszczane w otworkach i zaginane za pomocą pensety. Drut na tyle miękki, że można bez szkody dla kartonu. Po zagięciu odrobina cyjano-akrylu na czubku od szpilki na wew stronie.
Oddzielny rozdział to wyrównanie tego i docięcie. Do docięcia opierałem małe nożyczki do paznokci na pasku kartonu 1mm i pojedynczo docinałem.

Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (06-07-05 13:13)

 
11-02-05 11:06  Re: Pancernik BISMARCK cz.3 [Haliński]
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Jasne.
Przecież to tylko migawka z przebiegu prac, które trwają.

Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
14-02-05 11:38  Re: Pancernik BISMARCK cz.3 [Haliński]
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Barti, żyłka okalająca ma grubość 0,2mm, drucik jest odrobinę cieńszy.

Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
21-02-05 11:51  Re: Pancernik BISMARCK cz.3 [Haliński]
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Konrad, nie odpowiedziałeś na maila, ale mam nadzieję, że wysyłka doszła.

Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
02-03-05 07:54  Re: Pancernik BISMARCK cz.3 [Haliński]
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Prace posuwają się do przodu.
Ten komin to naprawdę jak budowanie oddzielnego modelu - chyba najbardziej złożona część. Warto mu poświęcić więcej czasu - jest duży i stoi na śródokręciu - bardzo mocno wpływa na ogólny wygląd modelu i nadaje sylwetce to "coś".
Wydawnictwo Haliński zrobiło go bardzo dobrze: idealnie dopasowane części i duża wierność z historią. Zwracam uwagę na to, że te rurki naokoło komina mają różne średnice. Nie każde wydanie uwzględnia takie detale. Kolor metalik na górnej części komina również.
Jest też delikatnie w wydaniu zaznaczony 1 drut okalający z uwzględnieniem większych odstępów między słupkami.
Na zdjęciu górna część komina Bismarcka - przedmiot tego etapu prac.

Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
02-03-05 08:01  Re: Pancernik BISMARCK cz.3 [Haliński]
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Długo pracowałem nad odpowiednim wyglądem tych rurek. Z kartonu trudno to estetycznie zrobić. Zadowalający efekt uzyskałem zwijając kalkę techniczną.

Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
02-03-05 08:12  Re: Pancernik BISMARCK cz.3 [Haliński]
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Tak to wygląda po sklejeniu.
Małe kawałki kalki zwijałem na szpilce.
Na na styku trzonu komina i wylotu widać cień od maleńkiego uskoku - to wzmocnienie lampy świecącej z góry i aparatu cyfrowego. W świetle dziennym jest OK ale chyba muszę to poprawić. Wysunięcie jest naprawdę na granicy błędu.
Do zakończenia komina jeszcze naprawdę dużo pracy...

Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (02-03-05 13:52)

 
07-03-05 07:27  Re: Pancernik BISMARCK cz.3 [Haliński]
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Górna część to humbrol 91.
Michu racja, ale to tylko model. Na górnej części zrobiłem odstępy ponad dwukrotnie większe niż na trzonie mając na uwadze przybliżoną zgodność. Za duże odstępy to pewne problemy z oklejaniem części okalającej i estetyką efektu końcowego.

Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
21-03-05 09:00  Re: Pancernik BISMARCK cz.3 [Haliński]
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Mam już najnowszą książkę ze zdjęciami Bismarcka.
Podziękowania dla Scorpio za pomoc i szybką reakcję.
Niesamowita publikacja !
Twarda okładka, papier kredowy, 162 strony i 250 unikalnych niepublikowanych zdjęć. Ze wszystkich miałem wcześniej dosłownie kilka.
Wszystko wyraźne i doskonale uporządkowane. Taka wycieczka po Bismarcku od dziobu do rufy pokazująca z bliska poszczególne części okrętu. Zdjęcia tak wyraźne, że na małych tabliczkach można czytać napisy.
Na każdej stronie na górze jest szara sylwetka Bismarcka z zaznaczonym małym prostokątem. Pozwala to zorientować się w którym miejscu zostało wykonane zdjęcie oraz na której burcie.
Naprawdę doskonały materiał dla miłośników tego pancernika i dla modelarzy. Znalazłem tam odpowiedzi na wiele nurtujących mnie pytań dotyczących okrętu i modelu. Do tego co już zrobiłem oczywiście wprowadzę trochę poprawek bo warto. Kilka już zrobiłem.
Opiszę wszystko w relacji.

Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (21-03-05 09:07)

 
23-03-05 09:31  Re: Pancernik BISMARCK cz.3 [Haliński]
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Dyzio, malowanie jest dużo łatwiejsze od oklejania tego odrutowania. Użyłem małego pędzelka.

W 5 części monografii Bismarcka z AJ-Press są bardzo ładne komputerowo modelowane wieże. Na bokach wież A, C i D 380 widać odrutowanie prawdopodobnie do montażu tentu.
Jest też na górze wież. Takie małe że na zdjęciach zwykle tego nie widać i nie byłem przekonany czy robić to na modelu. Do czasu kiedy mam te nowe zdjęcia... Widać jak na dłoni...

Decyzja oczywista: to musi być ! Dzisiaj pokażę jak zmodernizowałem wieżę C.

Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (23-03-05 11:33)

 
23-03-05 11:40  Re: Pancernik BISMARCK cz.3 [Haliński]
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 







Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
16-06-05 09:19  Re: Pancernik BISMARCK cz.3 [Haliński]
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
ARTYLERIA 150 NA BISMARCKU

Temat Bardzo ciekawy i budzący sporo niejasności. Na wieżach były montowane zasobniki oraz włazy. Na bokach wież widać odrutowanie oraz drabiny. Przeglądając rysunki komputerowe 3D w monografiach oraz opracowania modeli widać różnice i powstaje pytanie: jak to właściwie powinno być ?
Swoje wnioski oparłem wyłącznie na archiwalnych zdjęciach Bismarcka.
Za chwilę pokażę dokładne zdjęcia modeli wież wraz z opisem różnic.

Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
16-06-05 10:50  Re: Pancernik BISMARCK cz.3 [Haliński]
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Pierwsza para wież 150 posiada odrutowanie na bokach. Na pozostałych wieżach tego nie ma. Charakterystyczny element na środku dachu oraz zasobnik i właz jest też na rufowych wieżach. Po lewej stronie w tylnej części mamy drabiny klamrowe.
W monografii na rysunkach komputerowych drabiny tych wież są na tylnej ścianie – to błąd.



Środkowa para wież jest zaopatrzona w dalmierze. Drabiny klamrowe są na tylnej ścianie. Na dachu nie ma włazu bo z tyłu są drzwi. Zasobniki mogły być montowane i demontowane - nie mam pewności. Na wszystkich wyraźnych zdjęciach archiwalnych jakie mam widać 3 zasobniki. Na prawobortowej wieży zamontowane w układzie trójkąta, na lewoburtowej w szeregu.



W modelu Halińskiego na każdej środkowej wieży te 3 zasobniki są zamocowane w układzie trójkąta. W dodatku wierzchołek trójkąta skierowany jest w odwrotną stronę - a więc żadna środkowa wieża nie jest dobra.

Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (16-06-05 11:07)

 
17-06-05 13:57  Re: Pancernik BISMARCK cz.3 [Haliński]
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Demon, ja widziałem Twoje modele na żywo. Nie przeginaj ze skromnością, bo możesz to zrobić nawet lepiej.

Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
04-07-05 14:20  Re: Pancernik BISMARCK cz.3 [Haliński]
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Chciałem pokazać jak się prezentuje komin po zamontowaniu na pokład.
Została kratownica na wylocie - zostawiłem to aby mieć możliwość dociśnięcia części nie uszkadzając niczego. Pozostały jeszcze elementy na platformie.





Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (03-01-06 12:20)

 
03-01-06 12:16  Re: Pancernik BISMARCK cz.3 [Haliński]
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Pracuję teraz nad nadbudówką dziobową:



--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
03-01-06 14:51  Re: Pancernik BISMARCK cz.3 [Haliński]
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Radomir, z fotografii archiwalnych głównie.
Na wielu widać malowanie luf na ciemno w trakcie operacji Rheinubung. Wcześniej były jasne - w kolorze wież, ale modele przedstawiają pancernik w okresie tej operacji.
W jednej z części monografii Bismarcka jest zdjęcie wieży Admiral Hipper podpisane jako Tirpitz. Są śliczne modele komputerowe wież i części - też nie wolne od błędów. Nie narzekam - są cenne - sporo się od nich dowiedziałem, ale błędów nie robi tylko osoba bezczynna. Napisałem wyżej o tej niemieckiej książce ze zdjęciami Bismarcka. Nie widziałem lepszej.
Kingstony widać na kilku zdjęciach, widać na filmie z wodowania Bismarcka (przez 1 sekundę). Dodatkowe informacje o niesymetrycznym układzie kingstonów podał mi kolega Piet z Niemiec. Piet jest znawcą tematu i projektantem modelu HMV.

--

Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (04-01-06 10:17)

 
10-01-06 10:54  Re: Pancernik BISMARCK cz.3 [Haliński]
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Powoli posuwam się do przodu. Przystępuję do "smakołyków" modelu - bardzo lubię te części. Część na pierwszym zdjęciu już była, ale na ujęciu bokiem więcej widać:






Te dwie skrzynie na tylnej stronie centrali kierowania ogniem nie są niestety umieszczone poprawnie. Powinny znajdować się po lewej stronie w tylnej części nie przymocowane bezpośrednio do ściany. Widać to na fotografiach między innymi w 5 części monografii wydanej przez AJ-Press. Jestem zły na siebie - bo tak naprawdę zauważyłem to po fakcie.

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
02-02-06 01:28  Re: Pancernik BISMARCK cz.3 [Haliński]
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Jestem w trakcie prac nad wieżą dowodzenia. Robi się to z wielką przyjemnością - bardzo lubię te części - są one najbardziej wyeksponowane. Po za tym wieża dowodzenia i okolice to chyba miejsce na które patrzymy w pierwszej kolejności. Wyjątkowo chce się to sklejać.
Na zdjęciach części leżą postawione bez sklejenia - tak dla sprawdzenia. Widzę, że będę to robił dłużej niż komin - dużo pracy z małymi detalami będzie.
Aktualny stan oceniam na 10% wkładu pracy.

wieża1

wieża2

mostek - zbliżenie

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
03-02-06 15:00  Re: Pancernik BISMARCK cz.3 [Haliński]
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Krawędzie okien i drzwi to efekt lampki nocnej. Retusz jest.
"Kłucie w oczy" nie skończonych elementów jest oczywiste. Mnie o wiele bardziej kłuje w oczy brak kadłuba... :) Akurat krawędzie boczne pokładu będą zaklejone barierką - nie ma potrzeby tego paprać farbkami.
Nie twierdzę, że wszystko jest idealnie. W zasadzie nie umiem dobrze sklejać. Bardziej jestem miłośnikiem okrętów niż modelarzem.

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
06-02-06 10:15  Re: Pancernik BISMARCK cz.3 [Haliński]
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Gutor, to co nazwałeś "glutem" jest prześwitem światła przez wnętrze i przez okienko na przedniej scianie. Z tego samego powodu pierwsze okno po prawej na fotce "mostek - zbliżenie" ma jaśniejszy odcień. Tam prześwituje światło przez boczne okno.
Prześwity przez wnętrze występują tylko na narożnych oknach bo wstawiłem ciemne zastawki do wewnątrz.. Mam dzięki temu efekt zaciemnienia - lepiej wygląda niż puste.

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
10-04-06 07:43  Re: Pancernik BISMARCK cz.3 [Haliński]
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Dzięki za miłe słowa - ale nie przesadzajcie.
W zasadzie moją budowę można rozważać w nuklearnej skali czasu... - nic nie poradzę.
Prace trwają. Założę niedługo 4 część relacji. Będzie wieża dowodzenia na dziobowej nadbudówce. To wizytówka modelu - żadnej taryfy ulgowej w uproszczeniach być nie może - więc praca jeszcze potrwa.

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024