FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 
02-02-05 14:09  Re: [nowość] Spitfire Mk. II Answer
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Oznaczenia samolotów do sierpnia 41 malowane były na biało później na "sky".
Pas na tylnej części kadłuba w kolorze "sky", miał szerokość ok. 46 cm, stosowano go od listopada 41 do października 44. Równolegle z pasem na ten kolor malowano kołpaki śmigła, wcześniej i później były czarne.
Spód malowano na początku na czarno - biało (lub srebrno) do czerwca 40, kiedy zaczęto przemalowywać je w całości na "sky", przejściowo stosowano też czarny - "sky" od stycznia 41 wszystkie nowe maszyny były malowane na "sky"

Tyle z TBiU ;o)



Homo homini lupus est.
Qrchak GG:3601204

 
02-02-05 19:52  Re: [nowość] Spitfire Mk. II Answer
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Jednak bede sie upieral, ze ten konkretny egzeplarz (nr fabryczny P7855) z napisem fundacyjnym EAST INDIA SQUADRON z 65 lub 92 brytyjskiego dywizjonu, a w PSP 315 o oznaczeniu PKK i imieniu wlasnym "Krysia" Byl wlasnie od spodu tak malowany. Jezeli odnajde link to wkleje (narazie trzeba wierzyc na slowo) z materialem "dowodowym". Wiecej wyjasnien: Wczesne wersje byly malowane w trzech wyrzej podanych wariantach zgodnie z wytycznymi ministerstwa jakiegos tam. Ale po remontach i naprawach tudzierz juz w jednostkach lubiano sobie dodac co nieco od siebie. Dotyczy to wlasnie tego konkretnego egzeplarza (chodz i nie tylko). Malowanie od spodu na bialo po za wytycznymi z rozkazu bylo dosc popularne, szczegulie na wczesnych wersjach (Mk.I. Mk.II.). Zreszta z tego co zauwazylem Qurczak ma pod reka to TBiU a tam powinna byc barwna tablica z tym konkretnym Spitem (wiec moze wcisnie jakis skanik).

Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
02-02-05 19:59  Re: [nowość] Spitfire Mk. II Answer
cygielski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Czy ktos może mi wytłumaczyć, o co chodziło w tym czarno-białym malowaniu spodów?

Pozdrawiam,
Szymon

 
02-02-05 20:23  Re: [nowość] Spitfire Mk. II Answer
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

W TBiU jest tak jak na tej stronie, czyli cały spód, pas i kołpak w kolorze Sky Type S.



Post zmieniony (02-02-05 20:23)

 
02-02-05 23:19  Re: [nowość] Spitfire Mk. II Answer
Paweł~ 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Nie wiem z jakiego okresu jest ten Spitfire z 303 Dyonu, ale jak już czepiamy się szczegółów to litery kodowe RF-J powinny być ciemniejsze (szare?) od koloru sky pasa i kołpaka śmigła.


Przykład zdjęcie Spitfire Mk II z 72 Squadronu RAF

A tu inne Spitfire`y Mk II z 303 Dyonu



Post zmieniony (02-02-05 23:21)

 
03-02-05 07:51  Re: [nowość] Spitfire Mk. II Answer
Mała Mi 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Szymonie - najkrócej mówiąc: by odróżniono na niebie "swojego" od "nie swojego" :-) Dla ciekawostki dodam, że czasem w schemacie biało-czarnym malowano lotki kontrastowo, tzn biała lotka na prawym płacie i odwrotnie. Oczywiście od spodu.
Chopin - jakoś nie moge sie przekonać, żeby Angole, robiacy wszystko "by the book" mogli sobie pozwolić na taką ekstrawagancję, jak NIEPRZEPISOWY biały spód, zwłaszcza - jak twierdzisz - dosyć często. A już na pewno nie przeszło by to bez echa. A tymczasem... cisza o tym. Przekopałem swoje materiały nt. Spitfire'a i niestety nie natrafiłem na ani jedno słowo wzmianki o takim malowaniu spodów. Ani Biblioteczka Skrzydlatej Polski, ani Monografia AJ-Press o Spicie (tom 1) ani żadne inne wydawnictwo jakie posiadam tego nie potwierdza. Panowie Swinger i Paweł~ byli łaskawi rzucic tu paroma linkami i one potwierdzaja to co wg mnie jest prawdą - PK-K "Krysia" była od spodu Sky, a model TH po prostu nie ma tego koloru - ani na dolnych powierzchniach, ani na kadłubowym pasie, ani na kołpaku śmigła. Howgh!

It'll End In Tears

 
03-02-05 10:40  Re: [nowość] Spitfire Mk. II Answer
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2



Źródło TbiU.

Spód nie wygląda na biały, pas tak, litery kodowe, sam nie wiem ;o)
Czyli jak dla mnie biały TH to częćciowo bubel.

Nie zapominajmy że samolot wcześniej stacjonował w Indiach, tam malowanie było inne, spód zdaje się na "azur blue".



Homo homini lupus est.
Qrchak GG:3601204

Post zmieniony (03-02-05 10:47)

 
03-02-05 10:48  Re: [nowość] Spitfire Mk. II Answer
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Mi to zdjęcie wygląda podejrzanie. Pas wygląda tak, jakby był domalowany. Kokarda i statecznik pionowy też mają dziwne kolory.

 
03-02-05 11:17  Re: [nowość] Spitfire Mk. II Answer
Mała Mi 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Qrchak - akurat to zdjęcie jest mocno retuszowane. Mam gdzies tę fotke tylko mniej "poprawianą". Sprawdze jak to wyglada. Biały pas? Chyba raczej nie... Ale domalowany na zdjęciu raczej nie jest, bo w jego górnej częsci widac ciemny fragment - z numerem seryjnym samolotu
Czy na pewno "Krysia" stacjonowała w Indiach? Czy tylko Hindusi byli fundatorami tego egzemplarza?
Aha - i jeśli lazurowy od dołu to chyba piaskowy/ziemisty od góry. A przeciez tak nie jest. Przemalowali całość?

It'll End In Tears

 
03-02-05 12:14  Re: [nowość] Spitfire Mk. II Answer
Paweł~ 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

http://www.geocities.com/CapeCanaveral/Hangar/7252/spitfire.htm

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024